Jelenléti ív!


berkibarbara # 2009.12.20. 14:36

Segítsetek légyszives!
A mai napon lefényképezték az alkalmazottaim jelenléti ívét . Az lányok 2 havi munkaidőkeretben dolgoznak.Az egyik lány eddig (8 hónapja) mindig délelőtt dolgozott, de most december első 2 hetében délután végzett munkát.Ilyenkor 15% délutáni pótlék jár neki a két hét alatt ledolgozott órák után? Tehát ha Ő részmunkaidős (heti 30 óra) és a szakmunkás minimálbért kapja, akkor B 4600.- ft Bérpótlékot kell neki kifizetnem következő hó 10.-én?
És a másik lány 8 hónapja már mindig délután végez munkát, és ő most December első két hetében délelőtt dolgozott.Neki ilyenkor nem kell műszakpótlékot fizetnem?
Légyszives segítsetek, nagyon sürgős!!!!!!!!!!

végrehajtó1 # 2009.11.26. 15:35

Szerintem te is tudod a választ..nem

Karina83 # 2009.11.26. 15:07

Üdvözletem!

Az egyik kolleganőm, miután felmondott, bírósági pert indított a munkáltatóm ellen, mivel ő indoklás nélkül levont a fizetéséből. Jelenléti ívet soha nem töltöttünk, de nem is kérték tőlünk. Most a munkáltató arra kötelez minket, hogy visszamenőleg készítsünk jelenléti ívet és írjuk alá a már nem itt dolgozó kollegák helyett is.
Ezt az utasítást megtagadtam. A kérdésem az, hogy kötelezhetik e a munkavállalót, hogy visszamenőleg töltsön ki és írja alá a jelenléti ívet?

Köszönöm!

Karina83 # 2009.11.26. 15:07

Üdvözletem!

Az egyik kolleganőm, miután felmondott, bírósági pert indított a munkáltatóm ellen, mivel ő indoklás nélkül levont a fizetéséből. Jelenléti ívet soha nem töltöttünk, de nem is kérték tőlünk. Most a munkáltató arra kötelez minket, hogy visszamenőleg készítsünk jelenléti ívet és írjuk alá a már nem itt dolgozó kollegák helyett is.
Ezt az utasítást megtagadtam. A kérdésem az, hogy kötelezhetik e a munkavállalót, hogy visszamenőleg töltsön ki és írja alá a jelenléti ívet?

Köszönöm!

Dödölle1 # 2009.10.07. 06:07

Az 1992. évi XXII. tv. (Munka Törvénykönyve ( 140/A §.) csupán azt mondja, hogy:

A MUNKÁLTATÓ köteles nyilvántartani a munkavállalók rendes és rendkívüli munkaidejével..... kapcsolatos adatokat.

Azt, hogy ezt a foglalkoztató milyen módon tegye meg arról a jogszabály nem rendelkezik.

Az állami adóhatóságnál pl. évek óta egy Kronosz elnevezésű számítógépes programot használnak, aminek a lényege, hogy a köztisztviselő a be és kilépéskor annak tényét rögzíti a rendszerbe.

Időközben ugyanez a munkaidő nyilvántartási rendszer került bevezetésre több, további közigazgatási szervnél.

Más -elsősorban multinacionális cégnél- ugyanezt kártyabeléptető rendszerrel oldják meg.

Üdv. :)

nandy # 2009.10.05. 13:06

Volt már nálunk munkaügyi ellenőrzés, az első kérdésük a jelenléti ív volt...

ragyasdezso # 2009.10.05. 12:40

Egyjogász

Aláírás nélkül a munkaidő nyilvántartásba azt írok be, amit akarok. Fekete munka esetén 4 órára be- és lejelentem és dolgozik 8-at vagy rossz esetben 12-őt! Mivel nem is látja a dolgozó fogalma sincs arról, hogy én mint munkáltató mit jelentek!És ha hazafelé balesetet szenved, hogy tudja bizonyítani, hogy a munkából ment haza? Mert ugye a munkaadó ebben a szituban nagyon is ellenérdekelt!

Egyjogász # 2009.10.05. 12:05

Nálunk a munkaidőnyilvántartást mindenkinek az adminisztrátor vezeti, senkinek nem kell aláírni jelenlétit...

Szerintem ez téves felfogás, hogy munkaidő-nyilvántartás = jelenléti ív....

okoska # 2009.10.05. 10:56

Hát köszönöm szépen.
Már látom is az ügyvezetőt, ahogy hanyatt-homlok rohan aláírni a jelenlétit. :)

Dödölle1 # 2009.10.05. 10:05

Tekintettel arra, hogy munkaszerződéssel van foglalkoztatva az Mt. hatálya alá tartozik.

Az 1992. évi XXII. tv. (Munka Törvénykönyve ( 140/A §.) csupán azt mondja, hogy:

A MUNKÁLTATÓ köteles nyilvántartani a munkavállalók rendes és rendkívüli munkaidejével..... kapcsolatos adatokat.

Azt, hogy ezt a foglalkoztató milyen módon tegye meg arról a jogszabály nem rendelkezik.

Tekintettel arra, hogy a fentiek végrehajtására általánosan a jelenléti ívet használják -álláspontom szerint- igen.

Üdv. :)

okoska # 2009.10.05. 09:59

Fontos lenne... :(
Köszi

okoska # 2009.10.05. 09:22

Tisztelt Fórumozók!
A vezető tisztségviselő, ügyvezető, amennyiben munkaszerződés alapján tölti be a tisztséget köteles jelenléi ívet vezetni?

IT girl # 2009.02.18. 18:50

A mai napon reggel miután szóban megkerestem a felettesem ezzel kapcsolatban kiderült, hogy a bérszámfejtők létszámát lecsökkentették.
A jövőheti túlórámat mivel a minket beosztó csoportnak is jeleztem elfogadják a februári jelenlétiben lol Győzelem :)
Valamint kisebb heves vita kerekedett egy másik - a beszélgetésbe bekapcsolódó másik felettesem- és a közvetlen feletteseim között, mert végül kiderült ők is nevetségesnek tartják ezt a rendszert...
Nincs új a nap alatt :):):)

köszönöm az észrevételeket:)

efi99 # 2009.02.18. 15:46

Dödölle1
Persze, hogy a munkáltató köteles nyilvántartani, de hiányos jogi ismereteim szerint az nincs előírva, hogy ezt utazás a jövőbe formájában, vagyis teljesen hasraütésszerűen és életszerűtlenül tegye meg, természetesen akkor már úgy, ahogy neki ráadásul passzol is.
Ki tartsa mégis nyilván, a munkavállaló? Az egész gyárét?

IT girl
"Eddig ők töltötték lol csak most állítólag már nincs rá idejül"
Azt hittem nem tudok nagyobb hülyeséget kitalálni, mint, amit leírtál előtte, de ezek szerint tényleg nem tudok, mert már kitalálták helyettem élesben.

Dödölle1 # 2009.02.18. 14:11

Hiányos jogi ismereteim szerint sem a munka törvénykönyve, sem más jogszabály nem írja elő azt, hogy a dolgozónak jelenléti ívet kell vezetni.

Az 1992. évi XXII. tv. (Munka Törvénykönyve ( 140/A §.) csupán azt mondja, hogy:

A MUNKÁLTATÓ köteles nyilvántartani a munkavállalók rendes és rendkívüli munkaidejével..... kapcsolatos adatokat.

Azt, hogy ezt a foglalkoztató milyen módon tegye meg arról a jogszabály nem rendelkezik.

Ha a bérelszámolás nem a telephelyen, hanem a fővárosban (vagy bármilyen más helyen) történik természetesen a helyes munkabér megállapításához a bérszámfejtőnek (könyvelőnek) szüksége van egy olyan alapbizonylatra,(munkaidő nyilvántartásra) ami alapján a bért számfejtheti.

Üdv. :)

IT girl # 2009.02.18. 07:29

lol, ezekszerint tényleg viccbe beillő a story. Megnyugodtam, azt hittem csak én látom rosszul, mert az összes többi munkatársam csak bólintott és tölti....

Efi!
Eddig ők töltötték lol csak most állítólag már nincs rá idejül....kacc kacc....

Legislator!:)
Amikor valaki szabin van/ beteg simán felküldik a jelenlétit análkül hogy látta volna a saját jelenlétijét!!!!!
Illetve decemberben a karácsonyra hivatkozva már 10en valahanyadikán le kellett adnunk és sokan még csak most kapták meg a munkábajárásköltségét (bérletpénz), mert ugye nem tudta leadni a bérletét :):):):) hiszen használtuk még TÖBB HÉTIG :):)

Valaki tud nekem segíteni abban, hogy egyáltalán büntethető e emiatt a cég? Vagy csak tanuljak meg ezzel élni itt....???

Legislator # 2009.02.17. 21:14

Kedves IT girl!

Ezeket a Te főnökeidet pszichiáter látta már? Azt esetleg nem kell előre bejelenteni, hogy a munkavállaló mikor kíván elhalálozni? (Gondolom, szigorúan csak a jelenléti ív kitöltése után szabad elhunyni...). Ilyesmiket Örkénynél lehet olvasni... (Vagy mégis igaz lenne, hogy elefántcsonttoronyban dolgozom:-))), és mindenütt ez megy?)


Sunshine after the rain.

efi99 # 2009.02.17. 19:24

Egyes munkáltatók határtalan fantáziával rendelkeznek...
Eszem megáll, előre ki kell tölteni, hogy a jövőben az ember mikor dolgozik, meg mikor beteg, ilyen tényleg van ??? Akkor már az is elegánsabb lenne, ha mindjárt ők töltenék ki, esetleg mindjárt 1 évre előre.
A papírokat vajon gyalogos futár viszi fel? A bérszámfejtők nem bírják kiszámolni a béreket a hónap elején 4-5 nap alatt?

IT girl # 2009.02.17. 19:04

Sziasztok, elég régen volt itt mozgás, remélem valaki azért reagál nekem az alábbi szösszenetre...
A cégem egy naaagy fővárosi cég egyik vidéki ágazata. Abba, hogy sokkal kevesebbet keresek mint a BPen ugyanazt a munkát ugyanannyi munkaórában végző másik kollega, hagyjuk...már beletörödök lassan..DE
Minden hónapban a hó közepén töltetik ki velünk a havi jelenléti ívet amire fel kell tüntetnünk, mikor érkezünk, mikor távozunk, túlórát, táppénzt, szabit....mindent....Azzal magyarázzák nekünk a vezetők az ívek igen korai kitöltését, mert mi vidéken vagyunk és még fel kell jutnia Bpre a papíroknak,hogy a bérszámfejtők időben elkészüljenek most pl. hétfőig.
Emiatt pl most 17én bírtam, hogy a jövőhéten mikor fogok kezdeni és medig fogok dolgozni, szabira menni....túlórázni is...és itt a baj(szerintük), merthogy a túlórám a jövőre mutat!!!!!Plusz, hétfőn már fent lesz a papír ezért a pl 26i túlórámat nem írhatom be. :)
Majd csak a márciusi jelenlétibe kell feltüntetnem, így az áprilisi fizetésemmel pedig majd meg is kapom az érte járó pénzt:)
Ezért kérdésem a következő: Szabályos ez?
Cégtől függő a jelenléti ív leadása, vagy a munkatörvény egységes ebben a tekintetben?

Én most akarom a munkámért járó pénzt és nem két hónap múlva!

Babayaga # 2008.11.25. 09:57

Sziasztok,
kérdéseimre nem válaszolt senki. Leírom, hogy mit tudtam meg az ügyben, hátha másnak hasznára lesz.
Mint itt is olvashattuk, a jelenléti ív korrekt vezettetése és annak ellenőrzése a munkáltató feladata. Egy per során nem elfogadható védekezés, hogy a dolgozó trehány volt és több vagy kevesebb munkaórákat írt be.
A bizonylatok elvesztése, megsemmisülése sem szimpatikus dolog a hatóság előtt.
Amennyiben egy ellenőrzés során a jelenlétik utólagos manipulálására derül fény, az kicsit sem olcsó mulatság.
A dolgozó hanyagságára fogható mulasztást viszonylag kisebb összegű tanulópénzzel megúszhatja egy cég. Az azonban nehezen magyarázható, hogy véletlenül rendszeresen átíródtak a dolgozó által beírt és aláírt adatok. Ennek mindenképpen súlyosabb következményei vannak. Munkaügyi bírság felső határa 20 millió Ft, ennek kiszabására azonban nem igen van példa.
Lehetőség szerint másoljátok le havonta a leadott jelenléti íveket és olyan bizonylatokat, amiket a papírforma szerint kiírt, gyakorlatilag munkával töltött szabadság alatt aláírtatok, nyomtassatok ki 8 órán túli munkavégzés során készült emaileket.
Kezeljétek fenntartással a "majd elszámoljuk valahogy, majd lecsúsztatod" típusú ígéreteket, főleg, amikor már túlmentek azon a határon, amíg plusz munkaerő felvétele nélkül ez valóban megoldható lenne.
Egy cég annyit ér erkölcsileg, amennyit vezetőinek az adott szava - munkaügyi per során viszont bizonyítékokra van szükség, amit időben el kell kezdeni gyűjtögetni, amikor még nem is gondolod, hogy szükség lesz rá.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség szívesen kivizsgálja az ilyen ügyeket.

Babayaga # 2008.11.04. 21:22

Sziasztok!
Jelenléti ív témában következő a kérdésem:
korábbi vezetőnkkel szóbeli megegyezés és több év gyakorlata alapján a jelenlétit "rendesen", azaz 8,5 félórában kell vezetni. A plusz munkák egymás közti elszámolására a munka kezdetekor és befejeztekor emailben egy & jelet küldünk a "kisebbik" főnökünknek. Néhány száz elszámolatlan óra így összejött, amit most a céggel való szakításkor próbálnak elsumákolni azzal, hogy túlórát kizárólag a vezérigazgató írásos engedélyével rendelhetnek el. Mivel ilyen nem volt, nincs mit elszámolni. Irodában amúgy sincs túlóra, normális munkavégzéssel belefér napi 8 órába a munkám.
Korábban évekig volt egy segítségem napi 3-4 órában.
Ezen felül mind a délelőttös, mind a délutános műszakban dolgozó kollegáim számára elérhetőnek kell lennem, ami soha nem egyezik a napi 8 órás irodai munkaidővel.
Ezen kívül már hónapok óta "szabálytalanul" írom a jelenléti ívet, azaz beírok minden ott töltött órát.
Tekinthető-e ez bizonyítéknak egy munkaügyi perben? Az írásban el nem rendelt, de a hivatalos jelenlétiben kimutatható és soha szóvá nem tett plusz idő tekinthető-e a vezetőség részéről a túlórák elismerésének?
Köszönöm, ha válaszol valaki.

Egyjogász # 2008.07.07. 08:18

Ha az alábbiaknak megfelel a munkaidő-nyilvántartás, szabályos.

140/A. § (1) A munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók

  1. rendes és rendkívüli munkaidejével, ügyeletével, készenlétével,
  2. szabadságának kiadásával,
  3. egyéb munkaidő-kedvezményével

kapcsolatos adatokat.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjában előírt szabályt nem kell alkalmazni, ha a munkavállaló a munkaideje beosztását vagy felhasználását maga jogosult meghatározni.
(3) Az (1) bekezdésben szereplő nyilvántartásból megállapíthatónak kell lennie naptári naponként vagy egybefüggő 24 óránként a beosztott, valamint a teljesített rendes és rendkívüli munka, továbbá az ügyelet, készenlét kezdő és befejező időpontjának.

monalisa1 # 2008.07.07. 08:09

Szerintem minden munkahelyen egy-egy jelenléti ív vezetése, melyen "érkezett - távozott" aláírások. (Ha esetlegesen napközben is történik átirányítás, akkor az átmenetel köztes idejét vagy az "érkezett" vagy a "távozott" rovatnál ráhagyással.)

Ne írj nagybetűkkel, egész mondatra már "kiabálást" jelent...

iboly # 2008.07.07. 07:01

ÉPÍTŐIPARI CÉG, TÖBB MUNKATERÜLETEN DOLGOZNAK A MUNKÁSOK, SZERETNÉNK MEGTUDNI, HOGY MILYEN MÓDON LEHET MEGOLDANI A JELENLÉTI ÍVEK VEZETÉSÉT ÚGY HOGY AZ SZABÁLYOS LEGYEN.
KÖSZÖNÖM

Wicke # 2007.06.25. 16:03

Ez követendő példa lenne sokhelyen!