GYED,GYES, táppénz


the big cat # 2006.06.15. 09:18

Kedves Opál! Mégis szerinted hol írja, hogy GYES-en van? GYED-en van, ha az lejár vissza akar menni dolgozni.

kilenc # 2006.06.14. 15:55

Kedves Mirapanni!

A táppénz alatt valóban csak a tp 1/3-a terheli a munkáltatót.

Közvetetten azonban nem árt gondolni arra is, hogy a táppénz időszakára is jár szabadság. Szóval 3 hónap miatt az éves szabadság negyed részét is ke kell adni/fizetni valamikor ...

Opál # 2006.06.14. 10:59

Kedves tücsök7!
Nem értek egyet azzal a válasszal, hogy fel lehetne mondani a barátnődnek, ugyanis ő felmondási tilalom alatt áll, tehát rendes felmondással nem lehet megszüntetni a munkaviszonyát:
90. § (1)166 A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

e)367 a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama.

Mirapanni # 2006.06.14. 03:37

Sziasztok!
Kérdésem, hogy táppénz alatt milyen költségei vannak munkáltatómnak velem kapcsolatban? Csak a táppénz 1/3-a és semmi más? (Kb. 3 hónapig leszek táppénzen a szülésig, a táppénzt a min. bér után fogom kapni) Köszönet, és üdvözlet.

kicse # 2006.05.29. 13:10

Sziasztok,

Segítségetek szeretném kérni. Határozott idejű szerződésem május 31-én lejár. A gyermek születése okt. 31-re várható.
Nem sikerült kiderítenem, hogy amennyiben jún. 1-től passzív táppénzre megyek, majd annak lejártával bejelentünk egy barátunk vállalatához, akkor mi alapján fogják számolni a TGYÁS-t, illetve a GYED-et? (Ha jún. 1-vel jelentünk be, akkor a 2005. évi átlagjövedelmem alapján fogják számolni, de nekem ez így elég sokba kerülne)
Vagyis, hogy a biztosítás szempontjából megszakításnak minősül-e a passzív táppénz, vagy nem?

Válaszotokat előre is köszönöm!
Üdv,
kicse

tücsök7 # 2006.05.25. 14:10

Köszönöm.


tücsök7

the big cat # 2006.05.25. 13:31

Rendes szabadságot nem kivenni kell, hanem kiadni, és a munkáltató köteles a szűlés és gyermeknevelés miatt bennragadt szabadságokat az első adandó alkalommal kiadni.

Igen indokolni kell, a de a létszámfelesleg okszerű indok.

tücsök7 # 2006.05.25. 13:22

És a rendes felmondás a munkaadó részéről indokolandó?


tücsök7

tücsök7 # 2006.05.25. 13:19

Még egy kérdés:

"... ugyanis a 30 nap alatt, meg a várható felmondási idő fele alatt nyilván a kötelező szabadságon lesz."

Mi az hogy kötelező? Õ köteles kivenni? Ez pénzben nem megváltható? Úgy értem nincs arra lehetősége hogy nem veszi ki a szabit hanem a munkaadóval megfizetteti?


tücsök7

tücsök7 # 2006.05.25. 13:12

the big cat! Nagyon köszönöm a válaszod.


tücsök7

the big cat # 2006.05.25. 12:44

Alapvetően ne menjen vissza, hanem maradjon még egy évig GYES-en. Ha viszont ez nem kivitelezhető a jövedelemhiány miatt, akkor ha visszamegy, a munkáltatója 30 nap elteltével rendes felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt, de felmondási idő, végkielégítés, és szabadságmegváltás jár, ami azért összesen legalább 3 havi fizetést ki fog tenni (de valószínűleg inkább többet). Érdemes már most munkát keresnie, és akár el is helyezkedhet, amint a GYED letelik, hiszen az új munkáltatójánál munkát már nem kell végeznie, ugyanis a 30 nap alatt, meg a várható felmondási idő fele alatt nyilván a kötelező szabadságon lesz.

A munkáltató nem kötelezhető arra, hogy foglalkoztasson valakit, aki létszámfölötti, a 30 nap védettség után elküldheti.

A táppénz nem megoldás, mivel ha valójában nem beteg, akkor bűncselekményt követ el, ha táppénzre megy. Továbbá sem a munkáltató sem, a TB nem oylan hülye, hogy ne tűnjön föl neki, ha avalki a GYED után csodálatos módon megszakítás nélkül hirtelen tartósan beteg lesz, és a munkáltatónak ráadásul ott vannak az előzetes konzultációk a visszavételről.

tücsök7 # 2006.05.25. 11:50

Drága jogi guruk!

Barátnőmnek szeretnék segítséget kérni:

Jelenleg GYED-en van kislányával, lassan esedékes visszamennie . Az ügyvezető már előre közölte vele hogy nem fogja visszavenni, vagy ha vissza is veszi 1 hónap elteltével kiteszi. Kérlek segítsetek abban hogy ilyenkor mit lehet tenni, (azonkívül hogy elmehet táppénzre) milyen jogok illetik meg, hogyan tudna ettől megmenekülni, illetve milyen lépésekre van lehetősége hogy ne kerüljön utcára mert továbbra is dolgozni szeretne, ugyanakkor nem feltétlenül akarna most csak emiatt még egy gyermeket bevállalni.

Előre is köszi!


tücsök7

bajussz # 2006.05.23. 21:54

Nem teljesen idevág, de a helyzet a következő:

Adott egy iroda, ahol a munkáltató 2 alkalmazottat foglalkoztat napi 8 órában, minimálbérrel. Egyikőjük állapotos, szeptemberben szül majd. A helyére a munkáltató fel fog venni augusztusi kezdéssel egy másik alkalmazottat, ugyancsak minimálbérrel (több, mint 3 hónapja regisztrált munkanélküli, a központ által hirdetett tanfolyamon is részt vesz, ha jól tudom)

A kérdésem, hogy milyen támogatásban részesülhet a munkáltató a régi, és az új alkalmazott után, és mennyi ideig?

Köszönöm a válaszokat előre is.

zs.ildi # 2006.05.23. 15:30

2007.08.20 hétfő ünnep, így az egész csúszik 09.19-ig, de még így is marad pár nap!!!

zs.ildi # 2006.05.23. 15:27

Szia Big Cat! Akkor most abban segíts nekem, hogy mikor mondjak fel úgy (mely napon), hogy ne kelljen bemennem dolgozni semmiképp jelenlegi munkahelyemre, mert ha a fejem tetejére állok sem fogom tudni megoldani, hogy egész nap késő estig dolgozzak, mert van egy gyerekem...Szóval a gyes 2007.08.19ig tart, vagy 18-ig ha 19-én született a gyerekem?2005-ben jár 22 nap szabi, 2006.01.07-ig ha jól számolok semennyi.Azt sem tudom, miért 35 naptári nap a felmondási idő. 2007.08.18-19.hétvége, így hétfőtől számolva a 22 nap szabival 09.18-ig minden oké.És a maradék 4 nappal mit lehet kezdeni (a 35 nap miatt gondolom)?

zs.ildi # 2006.05.23. 15:02

Köszönöm kilenc,most már teljesen világos!

athos76 # 2006.05.23. 14:22

Kedves Szakértők!

Párommal ikreket várunk július közepére, és tudtommal gyermek születése esetén az apát 5 nap munkaidő kedvezmény illeti meg, a Munka Törvénykönyve alapján azonban nem világos nekem, hogy ikrek esetén 10 nap jár-e, hiszen két gyermekem születik.

138/A. § (1)263 Gyermeke születése esetén öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az apát, melyet legkésőbb a születést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni. A munkaidő-kedvezmény tartamára távolléti díj jár.

Tudtok ebben segíteni? Járni fog nekem a 10 nap?

köszönöm a segítséget
athos

kilenc # 2006.05.23. 13:41

Kedves Zs.Ildi!

Persze, hogy lehet egyszerre 2 munkaviszony. A munkaidők "ütközésén" csak azt értettem, hogy arra kell vigyázni, hogy nehogy az "első" munkahelyeden is beálljon a munkavégzési kötelezettség, miközben a másikon dolgozol.

Konkrétabban: az első munkahely nem akar felmondani, és majd vár vissza dolgozi, valamint Te se mondasz fel időben. Mert így a gyes lejárta, illetve az utána kiadott szabadság "elfogyása" után az első helyen is dolgoznod kellene. És ha közben máshol is kötöttél szerződést, akkor két helyen kellene ténylegesen dolgozni egyszerre. (De már én is ismétlem magam.)

kilenc # 2006.05.23. 13:37

Kedves Big Cat!

Kicsit bővítve az "ismereteket"...
A TGYÁS és a GYED feltétele is, hogy az előző 2 évben legyen összesen 180 napi biztosítási idő. Erről eddig nem szóltunk, de ez teljesen más kérdés. Ez a 180 nap nem az a 180 nap. Ez az előző 2 évben összesen, nem feltétlenül keresettel "ellátott" nap, csupán biztosítási idő. (Pl. táppénz is az.)

Amiről előzőleg írtam, az pedig az összeg kiszámításának a "kezdetete", de nem a feltétele a jogosultságnak. Nincs semmi "baj", ha előző évben nincs 180 ("bérrel" ellátott) nap. Sőt, attól függ, hogy kinek mi a "jó". Akár néhány nap alapján is meg lehet állapítani ellátást. Legfeljebb a tgyás összege is korlátozott lesz, mint a GYED-é.

zs.ildi # 2006.05.23. 11:20

Szia big cat!Nekem csak 2003.07.01-től van CSAK munkaviszonyom, előtte semennyi.2004.06.30-ig dolgoztam, utána táppénz, tgyásnak így a 2003.volt az alap, de semmi probléma nem volt vele. 2005.01.07-én járt le, így a gyednek már 2004-et vették alapul.De azzal sem volt semmi gáz.

Monalisa1! Miért nem dolgozhatok 2 helyen? Nem közalkalmazott vagyok hanem vendéglátós. Egyébként most meg nem szüntethetek munkaviszonyt, mert gyeden vagyok, csak gyes mellett lehet dolgozni.

Kedves kilenc! Nem is akartam eltitkolni a gyes tényét, de szerinted akkor lehet ilyet csinálni, illetve mit értesz az alatt, hogy ha a munkaidők nem ütköznek? Nyilván ha egyik helyen nem dolgozok, nem ütközik a másikkal!

the big cat # 2006.05.23. 10:13

kilenc, köszi. Ilyesmire gondoltam, ha felmerül további kérdésem, akkor majd szólok.

Ha jól értem, akkor biztos ami biztos, legyen ebben az évben 180 nap munkaviszony, tehát június végéig mondjuk dolgozzon a kismama, és csak utána menjen táppénzre. Így a TGYÁssals em elsz probléma, és jövőre a GYED-del sem.

kilenc # 2006.05.23. 08:43

Kedves Monalisa1, Zs.Ildi!

Nem értem Ildi kérdésére adott válaszod :-(
Ha a korábbi munkáltató nem tiltotta meg (miért tette volna, eszében sem volt) akkor minden további nélkül vállalhat munkát máshol is, ha a munkidők nem ütköznek.
(Ez nem közalkalmazotti/köztisztviselői munkakör!!)

Szóval amíg GYES-en van, addig az "első" munkahelyen nem kell dolgozni, így nyugodtan mehet egy másik munkáltatóhoz. Igaz ez minden olyan esetre is, amikor nem kell dolgozni. (szabadság, felmentési idő.)
A "második" munkahelyen persze nem szabad eltitkolni a GYES tényét!

Ezen kívül csak arra kell figyelni, hogy a GYES lejártával, (+ a szabdság lejártával) "feléled" a munkavégzési kötelezettség az első helyen, így nehogy mindkét helyen egyszerre kelljen dolgozni. Ebből lehetne baj. De ha az első helyen felmondanak, vagy Ildi mond fel időben, akkor nincs akadálya a "terv" megvalósításának. :-)

kilenc # 2006.05.23. 08:37

Kedves Big Cat!

Azt remélem nem várod el, hogy most egy komplett tanfolyamot tartsak. Arra ott van "olvasmánynak" az Ebtv. a 40.§-tól kezdve. (Konkrét ügyben szívesen segítek, akár magánban is, ha akarod.)

Elsőként annyi, hogy (első "körben") a TGYAS es GYED esetében is az előző naptári évben elért kereset számít, ha a biztosítás folyamatos. Kell legalább 180 napi kereset. Itt kereseten azt a keresetet (jövedelmet) kell érteni, amiből vontak (kellett vonni) 4%-os egészségbiztosítási járulékot. Külön kell kezelni a rendszeres és nem rendszeres jövedelmeket.

Meg kell állapítani az "osztószámot". Ez azon napok száma, amelyben fenállt a biztosítás, csökkentve azokkal, amelyekre nem olt jarulék fizetés. Így kiesik például a táppénz, tgyás, gyed, stb ... Az így kiszámolt osztószámnak legalább 180-nak kell lennie. (Ez a rendszeres jövedelem osztószáma.) Ha kevesebb, akkor más módszer után kell nézni ... :-)))

Ha volt nem rendszeres jövedelem is, akkor az adott időszakban kifizetett jövedelmeket azzal a napokkal kell osztani, amelyekre azt kifizették, de az osztószám nem lehet kevesebb mint a fenti (rendszeres) jövedelmek osztószáma.
A kiszámolt rendszeres és nem rendszeres napi összegeket össze kell adni, ennek a 70%-a lesz maga az ellátás. Persze GYED esetén mindenképp maximálva van a minimálbér kétszeresében az alap, vagyis az ellátás legfeljebb ennek 70%-a.

Folyt. köv. ahogy akarod ... :-)

monalisa1 # 2006.05.23. 07:27

Zs.Ildi: legálisan ez nem fog menni. Éppen az hogy taktikáznál...

Előbb a jelenlegi munkaviszonyt kell/ene/ a törvényes feltételek közt megszünteni, és csak onnantól léphetsz tovább.

Aztán meg a 30 nap felmondási idő (...), valamint a jelen munkáltató "utóbb" a szabit már nem adhatja ki, sem arra elszámolási lehetőség.

Javaslom mielőbb beszéld meg a dolgokat a jelenlegi munkáltatóddal.

Vigyázz, nehogy a két szék közt...

zs.ildi # 2006.05.23. 06:24

Sziasztok! Válaszoltok nekem is? Előre is köszönöm segítségetek!