Munkabér kifizetés


Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 18:44

Maga a Kjt. így határolja le a saját személyi hatályát:

1. § (1) „E törvény hatálya - ha törvény eltérően nem rendelkezik - az állami és a helyi önkormányzati költségvetési szerveknél, valamint a helyi önkormányzat által (a továbbiakban: munkáltató) a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátására foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyára terjed ki.

Ebben te nem vagy benne. Ha tehát úgy gondolod, mégis alkalmazni kell rád is, akkor egy másik jogszabályra is szükség lenne, amelyik úgy szól, hogy rád is ez vonatkozik. Vagy jogszabály híján a munkaszerződésed. Az esetleg hivatkozik a Kjt.-re?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 18:41

Melyik jogszabály miatt vonatkozik elvileg?

kezdőped # 2018.03.28. 18:34

Elvileg igen. De hogy gyakorlatilag így van-e, már nem vagyok benne teljesen biztos.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 18:27

Vonatkozik vagy nem?

kezdőped # 2018.03.28. 17:07

Ne haragudjon, de nem értem, mire akar célozni. Megtenné, hogy kifejti bővebben?

Azért írtam ezen a fórumon, mert jogi dolgokkal nem vagyok teljesen tisztában. Úgy gondolom, sem düh, sem felháborodás, de talán még cinikusság vagy irónia sem érződik az írásomon, pusztán érdeklődő jelleggel, inkább elkeseredetten írtam. Ehhez képest Ön feltesz egy olyan kérdést, amivel, úgy érzem, gyakorlatilag "leostobáz". Elnézést kérek, amennyiben mégis félreértettem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 16:53

Bocsánat, de szerinted vonatkozik rád a közalkalmazotti törvény?

kezdőped # 2018.03.28. 16:42

Jó napot kívánok!

Kezdő pedagógusként (tehát gyakornoki fokozatban) a következő problémával kerültem szembe:

Egyházi általános iskolában tanítok idegen nyelvet (jelenleg 1-5. osztályban, további óráimat a felsős napközi teszi ki), MA egyetemi diplomával rendelkezem, ennek ellenére a fizetésem a főiskolai végzettségnek felel meg. A vezetés válasza erre az volt először, hogy az iskolának joga van úgy dönteni, a munkaköröm betöltéséhez szükséges legalacsonyabb végzettségnek megfelelő fizetést adják.
Kértem jogi segítséget is az ügyben, melynek során - többek között - az 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 61. és 63. paragrafusára hivatkoztak. Ezek értelmében rám "az egyetemi végzettségének megfelelő fizetési osztályt kellene alkalmazni". Felkerestem az iskolai illetékeseket is, már konkrétan ezekre hivatkozva és azt a választ kaptam, hogy egyházi iskolaként nem tartozunk a Kjt. hatálya alá, ránk az Mtk. vonatkozik, ezért az idézett jogszabályok ránk nem vontakoznak kötelező jelleggel.

Ez valóban így lenne? Tud valaki hasonló esetről, problémáról?

Előre is köszönöm a válaszokat.

SaireyVMK # 2018.03.26. 12:30

Bodza43
A hó végi kifizetésnek legkésőbbi kifizetési ideje van megszabva(következő hó 8.-a vagy 10.-e nem tudom). Legkorábbi nincs(tudtommal).

RolCsilla

Ha olyan a szerződésük akkor fizethetnek "átalányban" is.
Ami alapból annyit tesz,hogy egy évben minden hónapban egyenletesen osztják el a havibért. Szóval nem az aktuális munkanapok alapján,hanem éves szinten, havonta egyforma arányban. Sok helyen csinálnak így.

A túlóra külön elszámolás alá kéne essen. Kivéve ha a túlóra igazából készenlét/ügyelet és az alapbérbe már be van kalkulálva.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.26. 10:41

Minden híresztelés dacára ez egy szabad ország.

Bodza43 # 2018.03.26. 10:16

Jó napot kívánok!

Az alábbi kérdés merült fel cégünknél:
Mint munkáltató, úgy gondoltuk, hogy az ünnep előtt kifizetnénk a dolgozóknak a havi munkabérét.
Kérdés az, hgy jogi szempontból a cég megteheti-e?
Van -e esetleg olyan kitétel, hogy hónapon belül kétszer nem fizethetünk munkabért (febr havi bér fizetése március 6-án, márciusi bér március 29-én).

Köszönöm válaszukat!

RolCsilla # 2018.03.08. 11:07

Jó napot! Férjem szerződés szerint br 250000/hó alapbérrel van bejelentve. Napi 10 illetve 11 órát dolgozik. Hétvégén és ünnepnapokon is. Fizetését számunkra érthetetlen módon számolják ki. Pl januárban. 22 munkanap volt összesen(hétfőtöl péntekig ünnep nélkül). Ő ebből a 22 napból 19 napot dolgozott.( 250000÷22)×19= 215909 ez a törzsbére ehhez jönnek a pótlékok stb. A 19 napot 8 órával számolták neki 152 óra a maeadék óráit túlórában számolták el. Ha így számolnak a törzsbére sokkal alacsonyabb lesz mint az alapbére. Pl most márciusban 21 munkanap van és abból 16 napot fog dolgozni. Összesen 168 órája lesz így a minimum óraszáma meg lesz. De ha így számolnak (250000÷21)×16=190476. Még kevesebb lesz az alapja pedig az órái megvannak. Így a 250000/ hónap soha nem lesz a valós alapja? Ráadásul ha így számolok gyakorlatilag az órabére is változó. Ez korrekt így?
Köszönöm

nonolet # 2018.02.17. 13:04

Pedig egyszerű NEM KÖLTÖD el idő előtt... hiába esne jól.

Mert előre gondolkodsz!!!
és nem egy hülye vagy,
aki csak a pillanatnak él.

Ennyi.

Tényleg azt várod el,
hogy más tartson kordában,
mert
te nem tudod beosztani a pénzed.

Ne már vazze... az gáz, nagy gáz!

gyulagux700 # 2018.02.17. 09:23

ja.mintha az olyan könnyen menne.a kevésből nehéz félre rakni.de amúgy ez már idén a második eset hogy valamit elszúrnak a bérfámfejtésen.előzőleg cirka 10000 embernek cseszték el.itt valami nem tiszta.jaa.tegnap kaptam tőlük egy papírt amin elismerik a tévedést és felszólítanak hogy fizessem vissza.mi az hogy felszólítanak?!!!! már bocs de nem én csesztem el.egy kicsit más hangnemet is használhattak volna.pláne hogy fel sem ajánlották hogy legalább 2 részletben lehessen vissza fizetni,hamár így alakult.hétfőn megyünk kollektíve mindenki aki érintett hogy tárgyaljunk.ha a hr nem tárgyal akkor tovább megyünk.próbáljuk normális keretek közt ezt megoldani.

nonolet # 2018.02.13. 12:23

gyulagux700

Mi tegyél?!

Hát ép ésszel eljárva...

Szépen tedd félre a mostani többletet,
mert
a következő fizetéskor kevesebbet kapsz kézhez

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.13. 10:59

Jobban szeretnéd, ha beperelnének?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.13. 10:59

Jobban szeretnéd, ha beperelnének?

gyulagux700 # 2018.02.13. 10:12

hello.
olyan a problémám hogy ugye emelték a fizetést.tegnapi nappal megkaptam a bérpapírt.azon volt néhány elszámolás.pl:duplán kaptam meg a plusz juttatást.elméletileg rosszul számoltak mert a régi alapommal és az új alapommal is számoltak.megkaptam mind a kettőt.most alá akarnak íratni velem egy olyan papírt hogy a felét visszavonják a kövi fizumból.mivel a bérszámfejtésen cseszték el ez elvileg nem az én gondom.mit tegyek?
a másik.van 33% os tiltásom.most azt is duplán vettél le a fizumból.azzal is mit tudok kezdeni?
előre is köszi

nonolet # 2018.02.12. 18:45

Akkor meg hülye vagy, ha visszaadod neki...
Eleve, ha belemész ilyesmibe.

Nem kötelezhet ilyesmire és nem is tud! jogszerűen.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 18:44

Na jó. Ha én azt mondom neked, hogy innen kezdve minden fizetésedből perkálj nekem 25K-t, mit lépsz?

KinteKunta # 2018.02.12. 18:34

Sajnos nem hülyéskedem. :( Ez egy megtörtént eset.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 18:13

Szerintem hülyéskedsz.

KinteKunta # 2018.02.12. 16:58

Sziasztok!

A kérdésem a következő: Mit tehet az a munkavállaló aki megkapja a garantált bérminimumot de csupán papíron és pénzvisszafizetésre kötelezi a munkáltatója. Tehát 120.000 Ft utal neki a munkáltató de fizessen vissza belőle a munkavállaló 25.000 Ft -ot minden hónapban. Köteles fizetni? Ha nem fizet a munkavállaló akkor kihez fordulhat jogorvoslatért? és hol tehet feljelentést a cég ellen?

lajcsó # 2017.12.10. 10:46

A munkabért esedékesség előtt, vagy azt követően kaptátok meg?
Az első esetben nem releváns, hogy mi van a bérjegyzéken.
A második esetben késedelmes teljesítés miatt kérhettek kamatot, bár ennek a mértéke nem túl magas.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.29. 13:10

:)

drbjozsef # 2017.11.29. 12:34

Mondjuk : "fizetési késedelem" jó?