Munkaidő keret


Rea001 # 2020.07.19. 18:02

Üdvözlöm! 2016 óta munkaidő keretben dolgozom,van amikor féléves,van amikor 4 hónapos a keret.2018 és 2019 évek alatt - 370 munkaóra keletkezett.A munkahelyemen télen nem dolgozunk,mert nincs rá lehetőség,nem tud a munkáltató munkát biztosítani. Szeretném megkérdezni,a 370 munkaórát ledolgoztathatja e velünk az elkövetkezendő
hónapok, esetleg évek alatt. Köszönöm!

drbjozsef # 2020.06.11. 06:37

A pihenőnapokat sem "dolgozod le".

Bizonyos napokra (órákra) nem osztottak be, aztán később többet osztottak be. Ez a munkaidő keret lényege.

És persze, a szabályok betartásával beoszthat többre is. Ha a munkaidő keret végén kiderül, hogy többet dolgoztál (mert mégse jött újabb "leállás"), akkor azt ki kell fizetni túlórának.

A munkaidő keretben, a pihenőidő kiadásának szabályainak betartásával beoszthatnak dolgozni sokkal többet is, mint a keret átlaga lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.11. 05:06

Rosszak ezek a kérdések.

Ha havibéres vagy, akkor havibért kell fizetni, ha órabéres, akkor órabért.

Drilla # 2020.06.10. 21:25

Tisztelt fórumozók! A 24 havi munkaidő keretet alkalmazza a munkáltatóm (autóipari beszállító cég), ezzel kapcsolatban lenne két kérdésem: ha a cég által meghatározott pihenőnapok ledolgozásra kerültek már, és nincs mínusz órám, kötelezhet-e a cég további "ledolgozásra" arra hivatkozva hogy jöhet még olyan időszak amikor nem tud munkát adni? Illetve a csökkentett munkaidő alatt a havi 168 órának megfelelő alapbért ki kell-e fizetnie? Nálunk csak a ledolgozott órákat fizetik ki, viszont ledolgoztatják a beosztásunknak megfelelő órákat, aminek az ellenszolgáltatását két év múlva tervezik kifizetni, és kötelezően rendelnek el előre ledolgozásokat, fegyelmivel fenyegetve ha nem teljesítjük.

drbjozsef # 2020.06.08. 19:07

erlangen,

Mit jelent az, hogy kötelező munaknapok?

Ha a keret kezdete óta minden heti beosztásnak megfelelő munkaórát ledolgoztad, DE a keret heti átlagánál ez kevesebb, akkor igen, lehetsz mínuszban.

Például : heti 40 óra a munkadidőd, de három havi munkaidőkeretben. Az első két hónapban a kiadott beosztásokat maradéktalanul ledolgoztad, de a 20+21 napos két hónapban 328 óra helyett csak 287 órára osztottak be, mert úgy volt munka. Tehát pont 35 óra heti átlagot dolgoztál, a szerződési időhöz képest van 41 óra mínuszod. Ha a következő , mondjuk 20 munkanapos hónapban 201 órára osztanak be 160 helyett, akkor pont nem lesz sem túlórád (a keret miatt ebben a hónapban sem), de mínuszod sem.

erlangen # 2020.06.08. 17:58

Tisztelt Fórumozók!
Ha munkaidőkeretben az összes kötelező munkanapot ledolgozom, a munkáltató tarthat-e számon mínusz napokat?

Becc68 # 2020.04.22. 09:20

Nagyon köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.22. 08:11

A részmunkaidős foglalkoztatásba viszont nem kellett volna belemenni. (Bár így meg hátha valóban lesz egy rakat túlóra a munkaidőkeret végére.)

drbjozsef # 2020.04.22. 07:22

Becc68,

Nem adja ki "szabadnapnak".

Ha a 6 hónapos keret végén heti 32 óra munkaidőd jön ki heti ÁTLAGRA, akkor nem kell fizetnie semmi pluszt.

Ha négy hétig heti 40 órát dolgozol, a következő négyen pedig heti 24-et (erre gondolsz te mint "szabadnap"), akkor ez pont kiegyenlíti egymást. Nincs pótlék, nincs túlóra. Ez a munkaidőkeret lényege.

Becc68 # 2020.04.22. 07:10

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!
Havi fix béres vagyok, és annak a 80%-át kapom a 32 órára.
Engem csak az érdekel, hogy ha +8 órát dolgoztat a héten és azt szabadnapnak adja ki, tegyük fel 3 hét múlva, jár-e pótlék is utána,mivel az adott héten az túlmunka volt.
Becc68

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.22. 06:35

A munkaidőkeret mellett a heti 32 órás munkahét azt jelenti, hogy ennek a heti óraszámnak a munkaidőkeret átlagában kell meglennie.

A kötelező legkisebb bér 75%-át kapod?

drbjozsef # 2020.04.22. 05:25

Becc68,

A munkaidő beosztást írásban kell közölni.

Tekintettel az ügyvéd úr közbevetésére, megnéztem, és természetesen igaza van, a 47/2020 rendelet szerint a beosztást az előírt határidőn kívül is lehet módosítani.

Egyszóval a vészhelyzet alatt bármikor behívhatnak dolgozni ha jól értem, annyi megkötéssel, hogy a pihenőidőre és pihenőnapokra vonatkozó szabályok érvényben maradtak és azok figyelembe vételével kell elrendelni a beosztást.

Esetedben, mivel a hétvégi két pihenőnapod megvan, ezt minden további nélkül megteheti a munkáltatód.

És bár nem vagyok biztos benne, de szerintem a munkaidőkeret mellett hiába szerepel a szerződésedben a heti 32 óra konkrétan, a keret miatt ettől eltérhet úgy, hogy még a hónap végén sem kell kifizesse a túlórákat, csak a keret végén, ha több lesz mint amit a keret enged összesen.

Becc68 # 2020.04.22. 04:22

Köszönöm gyors válaszát!
A szerződésben az áll, hogy részmunkaidőben leszek foglalkoztatva ami Heti 32 óra. A hétfőtől- csütörtökig beosztást szóban közölték.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.21. 18:49

Ez a kihirdetett veszélyhelyzetben nem így van.

drbjozsef # 2020.04.21. 17:31

Becc68,

Az aktuális munkaidő-beosztást legalább egy héttel előtte, minimum egy hét időtartamra kell megadni. Ha nem, akkor az előző beosztás az érvényes újra.

Ezért ha a beosztásba beteszik a pénteket is, akkor nem jár érte túlóra egyáltalán, legfeljebb a munkaidő keret végén, ha az összes ledolgozott óra meghaladja a keretet. Ilyenkor a keret vége felé a beosztást lehet úgy alakítani, hogy kevesebb legyen a munkaidő, mintha "szabadnapként" "kiadnák" (de ez nem szabadság persze).

Ha nincs benne az aktuális beosztásban, mégis elrendelik, akkor a hónap végén túlóraként ki kell fizetni, és nem is váltható meg "szabadnappal".

Én nem tudom elképzelni, hogy a munkaszerződésbe beleírták a munkaidő beosztást (ezt a hétfő-csütörtököt). Ha mégis, az óriási baki a munkáltató részéről, annak ott semmi keresnivalója. Pont megöli vele a munkaidő keretet.

Ha tényleg benne van a szerződésedben a heti négy nap fix munkaidő beosztás (amit mondom nem értenék), és azt a kollektív szerződés "nem írja felül" (ebben nem vagyok biztos, nem értek ehhez ennyire), akkor viszont a péntekre elrendelt munka elvileg túlóra kellene legyen mindig, hónap végi kifizetéssel.

A pontos válaszhoz ismerni kellene a szerződésedet és a kollektív szerződést is szerintem.

Becc68 # 2020.04.21. 16:33

Tisztelt drbjozsef!
Elnézést kérek rosszul írtam, Hétfőtől-csütörtökig, és pénteken túlóra.

drbjozsef # 2020.04.21. 16:02

Becc68,

Nem pontosan értem a kérdést (a 32 óra nem hétfő-csütörtök akart lenni?), de ha úgy érted, hogy a munkaidőkereten BELÜL , a végén kevesebb lesz a beosztásod szerinti munkaidőd (=végülis egy plusz "szabadnap"), akkor arra nem jár semmilyen pótlék. Ez a munkaidőkeret lényege.

Becc68 # 2020.04.21. 14:48

Tiszteletem!
A cégünknél most kaptunk heti 32 órás szerződést (hétfőtől-péntekig), és a kollektív szerződésben 6 havi munkakeret van megállapítva. Péntekenként be akarnak rendelni dolgozni, amit a 6 havi időben adnak ki, vagy 100% túlóra, vagy 1 szabadnap.Kérdésem, ha 1 nap szabadnapot adnak, ahhoz jár-e még pótlék.
köszönettel, Becc68

denever # 2006.02.13. 13:25

Bovary!
Köszönöm! A munkaidőkereten felüli után, a "rendes bért" hogyan értelmezzem?Havi alapbér vagy jelen esetben a 72 órára járó bér? Ugy mint a napi 8-nál? A többit értem.

Bovary # 2006.02.13. 09:58

A Munka törvénykönyve szerint ha a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan, illetve a munkaidőkereten felül végzett munka esetén a pótlék mértéke 50%. (Tehát jár a rendes bér + 50%!)
Pihenőnapon történő beosztás esetén a pótlék mértéke 100%. Ha a munkavállaló másik pihenőnapot kapott, akkor csak 50%-
os mértékű a pótlék.
A konkrét kérdésedre a válasz: ha a napi nyolc órán felül plusz 4 órát ledolgozol, akkor jár a 4 órára járó bér + 50 bérpótlék.

denever # 2006.02.13. 09:13

Azt szeretném kérdezni,hogy az éves kötelező óráim ledolgozása mellett felhalmozódott 72 túlórámat milyen formába kell kifizetni a munkáltatómnak, Állitása szerint, csak a havi alapomból visszaosztott,kötelező órák hányadosának 40% illet meg,óránként!/hogy a 40% mi azt nemtudom?/ Tehát 72x órabér 40% át fizette ki.Mt.147/1-2 szerint én ugy értelmezem,hogy jár a 72 órára a visszaosztott órabér,és még annak 50% pótléka. Persze attól függ,hogy minek tudja be a túlórát? Lehet,hogy ha pihenőre,csak akkor van 100% és 50% pótlék,vagy 1oo% és pihenőidő? Viszont, ha sima túlóra akkar csak 50% pótlék?/Ezt nem értem,ha például,ledolgozok hétközben egyik napon 8 órát arra kapok,órabér szerint X összeget,van 4 tulórám arra meg csak az órabér 50%-át?/ A 4 órára csak pótlék jár?
Tudomásom szerint,a havi alapbér, a havi kötelező órákra jár! Azon felül órabér+50% pótlék jár a többlet órákra. Legyen az pihenőnapon vagy hétköznapon. Igaz ez?

KoZso # 2006.01.06. 07:45

Kedves Kilenc!

köszönöm a válaszokat.
Kellemes hétvégét kívánok Neked!

KoZso

kilenc # 2006.01.05. 21:28

Kedves KoZso !

Hát elnézésedet kell kérnem ! :-(
Sajnos abba a hibába estem, hogy a napi gyakorlatomba nem eső témában emlékezetből írtam, amit írtam, és hát rosszul emlékeztem. Az állásidőre a személyi alapbér jár, és nincs eltérés. Kerestem, hogy akkor én mire emlékeztem, de nem találtam. Mégegyszer bocs!

Ettől függetlenül viszont igaz, hogy a ksz-ben egy csomó dologban a dolgozó szempontjából kedvezőtlenebb irányba is el lehet térni. Én éppen ilyennek gondolom a munkaidőkeret hosszát. "Alapból" mindig rövidebb lehet, mint amit ksz-ben ki lehet kötni. Aztán a nemrég említett napi pihenőidő, (egyik napról a másik napra) alapból 11 óra, de ksz 8 órára "mérsékelheti". Aztán pl. a túlóra éves mértéke alapból maximum 200 óra lehet. ksz alapján 300 is lehet.

Van még csomó dolog, amely lehet rosszabb is. Ezeket felsorolja (pontosabban össze-vissza írogatja) a törvény. Ezek nem olyan témák, amelyek esetén a dolgozó számára kedvezőbb irányba való eltérés lenne a feltétel.

Gondolom, Te is olvastad a közös megegyezéses témát, melyben az merült fel, hogy valamely eltérést egymagában kell viszgálni, vagy más eltéréssel együtt.
No, ha megengedhető a "+" és "-" eltérés (és most nem arra a "-" eltérésre gondolok, amit a törvény kifjezetten megenged,) akkor az állásidőre fizetett díjazás éppen ilyen lehetne (szerintem). Úgy láttam, Te magad is "sokallottad" a témában a "20 órai bért".
No, nem tudom. Mindenesetre a tv-ben nincs megengedve az eltérés.

A ksz-hez, úgy általában nem értek. Számomra is kérdés, hogy olyan témában, ami nincs tételesen felsorolva az Mt-ben, el lehet-e térni negatív irányba, cserébe más pozitív eltérésekért. Hat majd Big Cat megmagyarázza, ha lesz kedve :-)

KoZso # 2006.01.05. 11:20

Kedves Kilenc!

Az állásidő, amennyiben KSz-ben kerül rögzítésre, miként lehet kevesebb, mint a személyi alapbér? Erre céloztál?

Az Mt. azt mondja ki, hogy a KSz csak a munkavállaló előnyére térhet el. Amennyiben a KSz kevesebbet rögzít, mint az Mt. a munkavállaló rosszul jár. Vagy nem ?

Köszi,

KoZso

Nyolcvanegy # 2006.01.05. 09:57

Kedves big cat!

Köszi a választ a 01.03-i kérdésemre, ebben az esetben szerinted melyik Mt. szakaszra történő hivatkozással lehetne elkerülni, hogy bérpótlékot fizessünk a munkavállalónak?

Vagy az 50% így is jár? Kapott másik pihenőnapot a szombat ellenében.

Köszi a választ!