tulóra szabályai


Falfehér23 # 2015.05.02. 19:32

Tisztelt Szakértő!

Egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozom jelenleg, és még az interjún, és később is, max. napi 12 órát beszéltünk meg. Általában 3-4 napot dolgozom így, de most már 14-15 órákat kell, amiket egyre nehezebben bírok. Nem fizetnek érte plusz pénzt, pedig úgy olvastam, hogy eleve 8 óra után kellene. A kérdésem az lenne, hogy kötelezhet arra, hogy túlórázzak, vagy mondhatom azt, hogy már 12 órája bent vagyok, és hazamegyek. Gondolom, ennek meglenne az a hátránya, hogy következő nap azt mondja, ne jöjjek többet.

zole # 2015.01.29. 16:50

Tiszteletem!
Kérdésem az lenne, hogy kötelezhetnek-e túlórára a munkahelyemen, úgy, hogy nincsenek tekintettel arra, hogy busszal járok (távolsági busz) és az utolsó buszomat már nem érném el haza?
2:20-kor végzek rendesen, túlórázni 4:20-ig szoktam, az utolsó buszom 5 órakor megy. 6 óráig akarnak bent tartani. Megtehetik? A kérdésemre, hogy akkor hogyan jutok haza a válaszuk ez volt: "Nem máltai szeretetszolgálat."
(autóm nincs)
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.17. 11:09

A megbízás eddig is színlelt volt.

Anne57 # 2014.12.17. 09:22

Üdvözletem!
Engem az érdekelne, hogy mi a különbség a túlóra és a megbízási szerződéssel végzett munka között,- különös tekintettel arra, hogy ha a munkavállaló dolgozik szombaton azon a poszton ahol hétköznapokon is és eddig erre a tevékenységre külön megbízási szerződést kapott,- most viszont kitalálta a munkaadó, hogy ez igy nem jó, mert ezt csak túlóraként lehet elszámolni,- nyilván kevesebb pénzért.
Érdeklődéssel várom a választ.
Üdv Nagyné

Anne57 # 2014.12.01. 15:27

Üdvözletem!
Engem az érdekelne, hogy mi a különbség a túlóra és a megbízási szerződéssel végzett munka között,- különös tekintettel arra, hogy ha a munkavállaló dolgozik szombaton azon a poszton ahol hétköznapokon is és eddig erre a tevékenységre külön megbízási szerződést kapott,- most viszont kitalálta a munkaadó, hogy ez igy nem jó, mert ezt csak túlóraként lehet elszámolni,- nyilván kevesebb pénzért.

Érdeklődéssel várom a választ.
Üdv Nagyné

efi99 # 2014.11.25. 19:52

Az munkaidőrül és az túlórárul Lézer János értelmezésében:
http://index.hu/…t_munkahely/
"Miként a versenyszférának, a közigazgatásnak is vannak olyan területei, amelyek az átlagosnál jelentősebb mértékű feladattal, felelősséggel és ehhez kapcsolódóan munkával járnak"
És? Annyi embert kell felvenni, hogy 1-re már csak 8 órányi meló maradjon.
Az munkarendrűl egy MT kompatibilis kiszólás:
"a munkaidőnek nálunk kezdete van, vége nincs"
Ezzel a húzással "önként" távozott olyan, aki 10-15 éve ott volt (=magasabb fizetés), helyükre jöhettek alacsony bérért - a nyilván nagyon tapasztalt - friss diplomások. Akik annyira rutinosak gondolom, hogy miattuk mindenki már nem 11 és fél, hanem 12 órát fog dolgozni.

Ritus8 # 2014.11.25. 19:21

Köszönöm a válaszokat !

Amúgy heti 8 óra túlóra lehetőségre van alapozva csak hát hosszútávon érdekes. :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 18:49

Sallala

1 hét

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 18:46

Bütyökmanó

Rendkívüli munkavégzés 250 óra/év
Kollektív szerződés alapján 300 óra/év

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 18:41

Rendkívüli munkavégzés után 50%, vagy megállapodás alapján, alapbérrel díjazott szabadidő jár.

Ritus8 # 2014.11.25. 18:06

Egy gyárban dolgozom összeszerelőként 1 műszakban ( délelőtt ) napi 8 órába. H-P 06:00-tól 14:25-ig mivel a nagyszünetet le kell dolgozni . Ezzel még nem is lenne probléma de nincs vége 14:50-16:50-ig H-Cs-ig kötelező túlóra van elrendelve mindennap. 600 Ft-os bruttó órabér mellett a " túlórát " 50%-kal számolják. Ez jogos vagy csak én érzem úgy , hogy sántít a dolog valahol .
Köszönöm az esetleges válaszokat.

Bütyökmanó # 2014.10.03. 13:54

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Február óta folyamatosan szinte minden hétvégére KÖTELEZŐ túlóra elrendelőket kapunk. A vezetőség szerint 3 egymás után következő hétvégére törvény szerint elrendelhetik a túlórát. Megfenyegettek bennünket, hogy ha nem vállaljuk, akkor hiányt írnak arra a napra és elvonják a jelenléti pótlékot. Már hétfőn, de legkésőbb kedden minden héten megkapjuk az elrendelőt, alá kell írni, akkor is ha nem vállaljuk, de meg kell indokolni, hogy miért nem. Nemleges választ csak egyszeri és megismételhetetlen esemény miatt (úgymint esküvő, temetés, amit meghívóval, halotti anyakönyvi kivonattal kell bizonyítani)fogadnak el.3 műszakos munkarendben dolgozom, ami úgy néz ki, hogy 1 hét reggeles, 1 hét éjszakás, 1 hét délutános.Délelőttös és éjszakás műszakban mindig van túlóra. Az éjszakás hét vasárnap este kezdődik,a péntek túlóra, így hétfő reggeltől következő két szombat reggelig minden nap menni kell.
A kérdésem: mennyire szabályosak ezek, hány túlórát vagyok köteles elvállalni, és érhet-e hátrány azért, ha nem megyek be minden héten.

Manguszta18 # 2014.09.18. 17:33

Az menyasszonyom elméletileg 3 műszakos munkaredben dolgozik,ezalatt az értem, hogy éjszakára csak akkor hívják ha sok a munka.Azt szeretném megtudni, hogy mennyi túlórát várhatnak el tőle. Jelen pillanatban sok a megrendelésük és elkezdték velük a héten, hogy éjszakában 12 órát kell dolgozni. Jövőhétre elméletileg ismét vissza kellene állniuk, de most jelentették ki, hogy jövőhéten ismét 12 órázni kell délelőttös műszakban.Ezt nem értem, hogy ha 3 műszak akkor miért nem állandóan 3 műszak, egyszer csak eltalálják hogy menni kell és akkor valóban menni kell? Ha 3 műszak akkor legyen rendszeres ne csak kényükre pattogtassák az embereket.MI az a óramennyiség amit elvárhatnak tőle?

Sallala # 2014.09.18. 14:17

Sziasztok!

Mi 12 órás munkarendben járunk, nem is annyira gáz.
1 hét szerda, csütörtök
2. hét hétfő, kedd, péntek, szombat, vasárnap.

Ha túlóra kellett a pihenő napokon, 100% pótlékért bejöttünk.
Nemrég az a remek ötlete támadt a személyzeti vezetőnknek, hogy túl sokat költünk mi kenyérre és tejre, ezért ha a "rövid héten" (1) túlórázunk azt ő munkanappá nyilvánítja és ezért csak 50% pótlékot fizet. Ez törvényileg SAJNOS!!!!! rendben van, a kérdésem az lenne, hány nappal előtte teheti ezt meg. (nem túlóra elrendelés, munkanappá nyilvánítás)

Egyébként nem arról volt szó, hogy a visszaesett termelés miatt és az elbocsájtások elkerülése érdekében alkalmazzák az időkeretet, időbankot...stb nem pedig a profit növelése érdekében.

Spencer25 # 2014.09.11. 16:23

sziasztok !

Ezek a tulora szabalyok ervenyesek az egesz unio teruletere? Vagy csak magyarorszagra ?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.11. 15:05

A munkáltató az előre kiadott munkaidőbeosztást egyoldalúan módosíthatja.
A pihenőnap a munkaidőbeosztás (nem az év elején kiadott, hanem a hatályos munkaidőbeosztás) szerinti pihenőnap.

Piqlet # 2014.09.11. 14:42

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

A munkáltató nem 2 órát, hanem minimum 2 napot (azaz 2*12 órát) akar pluszban ledolgoztatni.
A folyamatos műszak úgy néz ki, hogy pl. amikor 1. műszak nappalos, 2. műszak éjszakás, akkor 3-4. műszak pihenőnapos. Majd csere. A beosztás fix egész évre és már jan. 1-én ki van írva dec. 31-ig. Én a 3. műszakban vagyok, mi ugye akkor pihenőnapos, mikor 1-2. műszak dolgozik és ezekre a napokra akarnak beosztani, hogy jöjjek be a másik műszak(ok)ba is. Ez kb. 2 hónapja megy így és előre láthatólag év végéig akarják ezt ahelyett, hogy pótolnák a hiányzó létszámot. Ergo: a már év elején megkapott munkaidő-beosztásban kiírt pihenőnapjainkon köteleznek minket munkavégzésre. Erre eddig csak 50% pótlékot kaptunk, holott több helyen olvastam, hogy a pihenőnapi rendkívüli munkavégzésre 100% pótlék jár(na). Csak azt nem tudom, hogy a törvény mit ért konkrétan pihenőnap alatt, mármint, hogy a munkaidő-beosztásban levő pihenőnapot, vagy esetleg a vasárnapot (amire ugye eleve szokott esni nekünk munkanap a folyamatos műszakrend miatt).

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.11. 12:30

Konkrét szabály nem tiltja a rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés elrendelését. Az általános elv, mely szerint tilos a joggal való visszaélés, erre is érvényes.

Megjegyzem, ha 4 hónapos munkaidőkeret van, és a munkáltató legalább hét nappal korábban közölte, hogy szombaton is dolgozni kell, akkor az nem is rendkívüli munkaidő. (Legfeljebb az aggályos, hogy 2 óra - a napi munkaidő ugyanis nem lehet 4 óránál rövidebb.)

A pihenőnapon végzett munkát sem nagyon tudom értelmezni. Az a nap ugyanis, amelyen dolgozni kell, nem pihenőnap. (Ad definitivem.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.11. 12:30

Konkrét szabály nem tiltja a rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés elrendelését. Az általános elv, mely szerint tilos a joggal való visszaélés, erre is érvényes.

Megjegyzem, ha 4 hónapos munkaidőkeret van, és a munkáltató legalább hét nappal korábban közölte, hogy szombaton is dolgozni kell, akkor az nem is rendkívüli munkaidő. (Legfeljebb az aggályos, hogy 2 óra - a napi munkaidő ugyanis nem lehet 4 óránál rövidebb.)

A pihenőnapon végzett munkát sem nagyon tudom értelmezni. Az a nap ugyanis, amelyen dolgozni kell, nem pihenőnap. (Ad definitivem.)

Piqlet # 2014.09.11. 09:26

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Pontosítok: túlóra alatt azt értem, hogy a folyamatos műszakrendből eredően havi 15/16 munkanappal számolva a normál munkarendhez képest eleve keletkezik nekünk havonta több túlóra.
A munkáltató viszont felszólított rendkívüli munkavégzésre, hogy a pihenőnapokon havi 2 alkalommal KÖTELEZŐ megjelenni munkavégzés céljából.
A problémám az, hogy egyrészt nem szívesen mennék be (erre Ön már válaszolt, hogy sajnos kötelezhetnek), viszont azt olvastam több helyen is, hogyha a munkáltatónak előre láthatólag HUZAMOSABB ideig szüksége van plusz munkaerőre, akkor nem hívhatja be munkavállalóit rendkívüli munkavégzésre folyamatosan (mint nálunk, hónapokon keresztül), hanem köteles a többlet munkát új munkavállalókkal segíteni.
A másik kérdésem még mindig a rendkívüli munkavégzés díjazása...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.11. 08:22

Mit értesz túlóra alatt? (Egyébként kötelezhető vagy rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésre.)

Piqlet # 2014.09.11. 07:34

Tisztelt fórumozók!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz:
munkahelyemen megszakítás nélküli munkarendet alkalmaznak (3*12 óra, 3 pihenőnap). A munkarendből adódóan már eleve minden hónapban túlórák keletkeznek, amiket 4 havi keretben számolnak el. Új termék bevezetése miatt kötelező túlórákat rendelt el a munkáltató (már kb. 2 hónapja, s azóta folyamatosan, előre láthatólag akár év végéig is!). Kérdésem a következő: kötelezhető vagyok-e túlórára? Mivel még nem voltam bent (és nem is szeretnék), közvetlen felettesem figyelmeztetett, hogyha nem vállalok túlórát, a cég fogja kijelölni, hogy mikor KELL bemennem és ha nem jelenek meg, igazolatlan távolléttel egy fegyelmit kapok, ezzel jár, hogy nem kapom meg majd a féléves jelenléti bónuszt sem. Ez így jogszerű? Megtagadhatom a túlórát?
Másik kérdésem, hogyha pihenőnapom kell túlórázni, nem 100%-os pótlék jár arra a napra? Egyik felettesünk azt mondta, hogy ez folyamatos munkarendben nem jár!
Előre is köszönöm segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.02. 17:38

Tudod mit? Tulajdonképpen egyetértek. Angyal szállt el, vagy valami rendkívüli világidő van.

efi99 # 2014.07.02. 17:29

Suncorgo
Legalább 60-nal előtte kell elrendelni. Mármint másodperccel. És ez mindenki szerint így a legnagyobb rendben van. Itt tartunk.
A rendkívüli munkaidőt már rég törvényileg meg kellett volna szüntetni. Okai amúgy: (többnyire szándékos)létszámhiány és/vagy alkalmatlan vezető. Egyéb épeszű magyarázat legalábbis arra nincs, hogy valami miért 1 perccel, 1 órával vagy akár 1 nappal előre derül csak ki. A munkaóráknak most is van felső korlátja csak éppen ezt nem (kb)2000+300, hanem 2000+0-ban kellene meghatározni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.02. 14:52

De ez nem vonatkozik a rendkívüli munkavégzésre. Azért rendkívüli.