Zene, film cd-n


Horváth Ottó # 2003.03.07. 21:58

Nem vagyok tisztában a következő dologgal. A zenei cd-k másolása saját használatra ugyanúgy törvénybe ütköző, mint a szoftverek másolása? Ha igen, akkor mit keres a lemezeken az Artisjus matrica. A cd-k, audió kazetták, és majdnem minden, valamilyen reprodukcióra alkalmas eszköz kereskedelmi ára tartalmaz un. jogdíjat. Köszönettel a segítségért: horvott  


horvott

mezgaaladar # 2003.03.15. 16:29

Forras:
http://www.hu.bigbrotherawards.org/

23:01 A piracy a terrorizmus melegágya? by yurz
Az amerikai Igazságügyi Minisztérium úgy véli, hogy a copyright-sértések amellett, hogy a szervezett bűnözést teszik gazdaggá, a terrorizmust segítik.

Egy kongresszusi meghallgatáson Jack Valenti (MPAA) és Richard LaMagna, a Microsoft antipiracy divíziójának vezetője arra hívták fel a figyelmet, hogy Oroszországban, Malájziában és egyes más országokban, ahol gyenge a copyright-szabályozás, nagyüzemi szintű piracy folyik. 'Nagy és erőszakos, magas szervezettségű bűnözői csoportok gazdagodnak meg az Amerikában copyright-tal védett termékekből', mondja Valenti.
John Malcolm, a Justice Department számítógépes bűncselekményekkel foglalkozó tisztviselője pedig ehhez azt tette hozzá, hogy a piracy egyben a terrorizmus támogatását is jelenti, mert a szerrvezett bűnözők ilyen vagy olyan formában, de abban is részt szoktak venni. 'A Justice Department minden része minden erejével arra fog törekedni, hogy biztos lehessen benne, hogy az intellektuális jogok elleni kalózkodás nem nem fogja lehetővé tenni a terrorizmus pénzelését vagy /más formában történő/ támogatását.'
Vagyis egyes amerikai jogászok számára egyértelműnek látszik, hogy adott esetben indokolt lehet nem kevésbé szigorúan fellépni az illegális másolatkészítők, mit a terroristák támogatói ellen, és ebből nem nehéz azt a következetést levonni, hogy az USA a jövőben az eddiginél is határozottabban próbálja majd meggátolni a pircay-t.
More:ZDNet

Eztan nemcsak hogy torvenytelen mindez, hanem porig bombazzak a hazad, es be az egesz kornyeket hintik soval...
Rohadt szemet terrorista mindenki, aki masol.

plebejus # 2003.04.29. 19:12

Nem vagy te olyan buta, mint amilyennek tetteted magad!

A zenei CD. másolása saját digitális másoló eszközzel, ha hasznonszerzési és kereskedelmi célokat nem szolgál szabad felhasználás, azaz nem tiltott.
Érdekes kérdés, amit IQ-ból én sem tudok, hogy ha a másolandó CD-t mástól kapod haszonkölcsönbe (köznyelvben: kölcsön), hogy lemásold, az vajon önmagában nem jogsértés-e? Pár hete olvastam egy olyan BH-t, amely szerint (itt egyébként szoftverről volt szó)azt a pacákot aki a haverjától kapott szoftvert lemásolta, csak haszonkölcsönbe vétel miatt tudták megfogni, nem a másolás miatt.
Ha érdekes, utána nézek!

IGEN! Az artisjusos címke jelenti az árba beépatett szerzői jogdíjat, a jogszerű másolatok után. Ez az egész elég ködös dolog, pedig korábbna elég sok időt foglalkoztam szerzői jogi kérdésekkel! Itt van még ez a 'biztonsági másolat' dolog is.  
Mindenesetre bármilyen másolattal fogják meg az embert, nyilván azt kell mondani, hogy az eredeti is az övé volt, csak elveszett!

Horváth Ottó írta - 2003.03.7 22:58
Nem vagyok tisztában a következő dologgal. A zenei cd-k másolása saját használatra ugyanúgy törvénybe ütköző, mint a szoftverek másolása? Ha igen, akkor mit keres a lemezeken az Artisjus matrica. A cd-k, audió kazetták, és majdnem minden, valamilyen reprodukcióra alkalmas eszköz kereskedelmi ára tartalmaz un. jogdíjat. Köszönettel a segítségért: horvott  


üdvözlettel: plebejus

mezgaaladar # 2003.04.30. 13:58

Kedves plebejus,

Esetleg akadna arrol a BH esetrol kicsit bovebb info ?! :)
Nem sajat tulajdonban levo CD masolasa szerintem jogserto.

Itt bovebben:
http://www.mozitechnika.hu/…oi_jog16.htm

Az artijus 'furcsa' dolgaival kapcsolatban erdemes ezt elolvasni:

http://www.jogiforum.hu/forum/topic.cgi?…

plebejus # 2003.05.01. 18:58

A márciusi 'Birósági Határozatok'-ban jelent meg, 101. számmal

'téves az az álláspont, mely szerint a számítógépes szoftver egy példányban való magáncéló másolása forgalomba hozatal vagy jövedelemszerzés célzata nélkül is minden esetben sérti a szerzői jogokat. Ha ugyanis a program megvásárlásával a jogdíjat megfizetik, a vásárló a magáncélú másolat készítésével nem sérti meg a szerző jogos érdekeit, mivel ilyen esetben a hordozó árában benne rejlő 'üreskazetta -díj' kompenzálja a jogos igényeit'.

A szöveg nyilvánvalóan az ún. biztonsági másolat készítésének a lehetőségére utal.
     

mezgaaladar írta - 2003.04.30 15:58
Kedves plebejus,

Esetleg akadna arrol a BH esetrol kicsit bovebb info ?! :)
Nem sajat tulajdonban levo CD masolasa szerintem jogserto.

Itt bovebben:
http://www.mozitechnika.hu/…oi_jog16.htm

Az artijus 'furcsa' dolgaival kapcsolatban erdemes ezt elolvasni:

http://www.jogiforum.hu/forum/topic.cgi?…


üdvözlettel: plebejus

mezgaaladar # 2003.05.01. 21:51

Hmm...hmm...

Az indoklas elso fele OK, de a masodik fele...('ureskazetta dij')
En meg nem hallottam olyan esetrol ahol barmely _szoftvergyarto_ kapott volna a hordozokra kivetett 'ureskazetta' dijbol...
Avagy a Sufni Bt. is kap ezekbol a penzekbol, ha gyartott 1 db szoftvert ?!
Vagy csak a termetes lobbiszerverkkel rendelkezo cegek osztoznak rajta ? (pl: M$)

Mas tema:
Mennyire lehet kieroszakolni egy szoftverne licenszfelteteleket ?!

Extrem pelda:
Avagy a Sufni Bt szamlazoprogramjat csak fejenallva bohocorral lehet hasznalni, minden egyeb esetben megszunik jogos hasznalati lehetosege...
Tegyuk meg azt hozza, hogy a vevokor kenytelen ezt hasznalni, mert mas ilyen termek nincs a piacon.