Készfizető kezesség öröklése


Ber8er # 2019.06.28. 20:21

Köszönöm....kicsit megijedtem, de azért ezt a dolgot jobban körüljárom egy erre szakosodott ügyvéddel is, nehogy még valami meglepi érjen. Az esetleg számít, hogy a vagyonmegosztási szerződést 2013-ban kötöttük, ez a nyilvántartás meg 2014-től él?

drbjozsef # 2019.06.28. 17:57

Azt írtad : „ A ház az én keresetemből az én nevemre lett véve...

Ez úgy hangzik, mintha számítana a kereseted, vagyis a házasság alatt vetted.

De ha nem, akkor jó, mert a házasság előtti vagyonod különvagyon, és a különvagyon értékén szerzett vagyon is különvagyon marad. Azt nem hajtják végre.

Ber8er # 2019.06.28. 17:13

De a vagyonmegosztási szerződést a házasság megkötésekor kötöttük, pont az ilyen helyzetek elkerülése miatt (csak a kedves ügyvédúr aki csinálta elfelejtette közölni, hogy 3. félre csak akkor vonatkozik, ha nyilvántartásba vetetjük), így közös vagyon soha nem is volt, a vagyonom előtte is megvolt, annyi változott, hogy a lakásomat lecseréltem, de még azt is pontosan annyiért vettem, amennyiért eladtam az előzőt....igazából csak annyi, hogy a már meglévő hivatalos vagyonmegosztási nyilatkozatot most vetetem nyilvántartásba, mielőtt a kezessége miatt a feleségemen végrehajtanának...

drbjozsef # 2019.06.28. 16:39

igazolható vagyona, keresete a házasságunk alatt csak minimális volt a feleségemnek (4 éve nem dolgozik, 5 éve vagyunk házasok) A ház az én keresetemből az én nevemre lett véve...

Pont ezt jelenti a (szerződés nélküli) házasság : hogy minden keletkező vagyon közös. Vagyis alapesetben, főszabályként, egyáltalán nem számít, hogy nem dolgozott, és vagyont sem hozott a házasságba. (Nem is beszélve a háztartásban és esetleges gyereknevelésben végzett munka beszámításáról).

Ber8er # 2019.06.28. 15:36

Ha még nincs végrehajtás a feleségem ellen és a végrehajtás előtt nyilvántartásba vetetem, akkor is behajthatnak rajtam? A kezesség vállalás jóval a házasság előtt történt (kb 8 évvel), és igazolható vagyona, keresete a házasságunk alatt csak minimális volt a feleségemnek (4 éve nem dolgozik, 5 éve vagyunk házasok) A ház az én keresetemből az én nevemre lett véve...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.28. 11:11

A közjegyzői kamara kezeli a nyilvántartást. (De egy mostani nyilvántartásba vétel már csak a jövőre nézve lesz hatályos a hitelezőkkel szemben. Addig csak egymás között van joghatása.)

Ber8er # 2019.06.28. 10:43

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Ügyvédnél írattuk, hivatalosan. Ha esetleg ez nem elég, akkor hogyan lehet nyílvántartásba vetetni? Közjegyző meg tudja csinálni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.28. 10:31

Nyilvántartásba van-e vétetve az a házassági szerződés?

Kizárhatod a feleségedet az öröklésből, de köteles részi igénye lesz, amit egy szemfüles végrehajtó elvileg észlelhet, lefoglalhat.

Ber8er # 2019.06.28. 09:49

Tisztelt fórumtagok, segítők!

Segítséget szeretnék kérni egy kicsit bonyolul ügyben.

Feleségem 18 évesen a szülei unszolására elment nekik kézfizető kezesnek egy deviza alapú hitelre. A hitelt a szülők pár év után nem fizették, így ugye a feleségemet is elővette a bank. A nagymamájától örökölt házát úgy néz ki, hogy most fogja elvinni a bank. Sajnos ezzel szerintem már sokat nem tudunk kezdeni. Őt egy életre lenullázták (kamatokkal cirka 28m Ft-ról van szó, a szülőktől nem vonható semmi, csak a feleségemtől, de ezt az összeget soha nem fogja tudni visszafizetni). Ami számomra a lényeg lenne:
Jelenleg az én házamban/fizetésemből élünk. Ha jól tudom védve vagyunk, mert házassági szerződést kötöttünk a házasság/összeköltözés előtt, az összes bevitt vagyon az enyém, így a bank tőlem nem vehet el semmit. Ha esetleg velem történne valami, akkor a kisfiamon kívül feleségem is örökölne tőlem? (és így az én házam egy részét is elviheti a bank?) Ha igen, akkor milyen módon lehetne megoldani, hogy a fiam örökölje minden vagyonomat? Én és a kisfiam anyósomék felelőtlenségéről nem tehetünk, és nem akarnám, hogy ezért még a gyermekem is bűnhődjön (ha már a feleségemet tönkretették)

Segítségüket előre is köszönöm.

Gabben30 # 2019.02.24. 10:44

Igazad van, köszönöm!!!!!

drbjozsef # 2019.02.23. 20:58

a házon volt egy jelzálog hitel, amelynek a mai nap kiderült, kezese voltam.... amiröl sajnos én nem is tudtam

Ez így, ebben a formában nem áll meg, nem igaz...

Feltehetőleg zálogkötelezett lehettél csak.

Téged nem vittek bele semmibe. Kaptál egy ajándékot, amit esetleg (!) elvehetnek. Ér kár? Nem. Ennyi.

Gabben30 # 2019.02.23. 18:49

Köszi a tanácsot, igen, tudom.... de a nevemen van, így tudtommal nem lehet lemondani róla, ha majd egyszer oda jutunk... nem öröklök semmit, mert a nevemre került anno a ház...
Viszont ugy gondolom, mindenképp el kell mennem egy ügyvedhez hogy útba igazitson hogy ebben az esetben mit tegyek, hogy engem, hagyanak békén... ha majd egyszer oda jutunk....

Az van, ahogy a papirokat szüleimmel előbogarasztam, amelyekkben az áll hogy a hitel 2008.-ban lett felvéve, az átírás pedig 2011.-ben történt... szóval így nagyon nem jó...
Amikor átirtak a házat a nevemre "ajandékozták" akkor a házon volt egy jelzálog hitel, amelynek a mai nap kiderült, kezese voltam.... amiröl sajnos én nem is tudtam...... de ez már jelentéktelen, mivel azóta a svájci hitel ki lett fizetve...
Csak megjegyzésnek... fiatalon mennyi trógerságba belevihetik az embert???. persze nem tudom okolni a szüleimet, mert szerencsétlenek nagyon nincsenek és nem is voltak soha képben ezekkel a pénzügyi dolgokkal....
Ahogy en sem.....

Cagai # 2019.02.23. 18:18

@Gabben 30

Nem kötelező örökölni, az örökségről le is lehet mondani. De gondolom ezt tudod.

drbjozsef # 2019.02.23. 17:48

Természetesen a saját jövedelmednek és vagyonodnak nincs köze apád tartozásaihoz.

Gabben30 # 2019.02.23. 17:14

Drbjozsef köszönöm szépen hogy elmagyaráztad ezt nekem!!
A családi (szülői) há a nevemen van... engem nem érdekelne ha a ezt a házat esetleg elvinné a hitelt adó bank...

Csak engem, az én fizetésemet, az én csaladomat, és a mi házunkat, amit a feleségemmel vettünk és felújítottunk....csak azt hagyák békén....

Mégegyszer köszönöm!!!!

drbjozsef # 2019.02.23. 07:13

Gabben,

Ha ingyenes juttatással (jellemzően ajándékozással, vagy családon belüli "adásvétellel" pénzmozgás nélkül) szerezted az ingatlant, akkor adott esetben a bíróság kötelezhet rá, hogy tűrd a jogosult követelésénk kielégítését az ingatlanból. Magyar elveszthetitek, mert ilyenkor - természetesen a körmülmények mérlegelésétől függően - a bíróság fedezetelvonó ügyletnek minősítheti az ilyen "névre íratást".

Gabben30 # 2019.02.22. 18:46

De pár mondat erejéig sem lehet ebben a topicban kifejteni ami miatt ebben az esetben szorulhatok??

A hitel élt, a felvevő cég tudtommal fizette rendessen a törlesztést... és ebben az időszakban került a há a nevemre... ez miben más mint ha meg hitel előtt lett volna átirva a ház?

Ha annyira nem ide passzol a kérdésem, hova írhatnék utbaigazítás kérése miatt??

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.22. 18:33

Na, amiatt már szorulhatsz. De az meg nagyon idegen ettől a topictól, mert nincs köze az örökléshez.

Gabben30 # 2019.02.22. 17:53

Köszönöm a választ!!!

Az most jutott tudomasomra, hogy amikor a hitel már élt, fizette a hitelt felvevő, vagy apám normalissan, akkor, abban az időszakban lett a nevemre írva a ház...

Szoval nem a hitel előtt, hanem megléte alatt lett átírva a nevemre...

Ez a helyzet így befolyasolhat valamit a késöbbiekben?

Gondolom ha apammal amikor a házátírás történt valami probléma lett volna a hitel törlesztésével kapcsolatban, akkor a házat sem lehetett volna átirni a nevemre!!???

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.21. 20:22

Az örökös az örökség erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.

Gabben30 # 2019.02.21. 20:09

Sziasztok...

Apám anno kezességet vállalt maganszemélyként a fia, (édestestvérem) cégénél egy nagyobb hitel felvételekor.. a cég tönkrement, apámat aki kezes, megkeresték a hitelt ado banktol hogy mivel a ceg nem fizette a tartozást, neki kell... meg is állapodtak, nincs is ezzel baj.. fizeti, amit vallalt (hozzáteszem nem 1x elmagyaraztam neki anno hogy felelőtlen idiótaság amit csinál, de makacs volt, belement...)

Most mivel több millió forintrol van szó, és apam már közel 67éves, elkezdett foglalkoztatni a gondolat hogy mi lesz a kezességgel, ha ő már nem lesz???

A családi ház az én nevemen van, még nagyon régen ajándekozták el nekem... de nem ez, vagy ilyen dolgok miatt!!! A nevén nincsen semmi, egy 32éves autón kívül....

Ha az örökösök (3an vagyunk testverek) nem öröklünk kezesség miatti törlesztésen kívül semmit a szüleinktöl, mert ahogy irtam a családi házunk az én nevemre került , akkor elővehetnek bármilyen fizetési kötelezettséggel?

Köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.28. 07:20

Azt hiszem, elegendő, ha az utolsó kérdésre válaszolok: igen.

mdkybela # 2009.01.27. 22:51

Üdv

A következő kérdéseim lennének a topikcmíben foglalt témával kapcsolatban:

  • Ha a készfizető kezesség örökölhető, akkor szerepelnie kell a hagyatékátadó végzésben is?
  • Mi a helyzet, ha nem szerepel, és a bank tizenegynéhány évvel az öröklés után a kezesen szeretné behajtani a főadós tartozását, és csak az örökösöket találja, akik most hallanak a kezességről először? (póthagyaték felvétele, hagyaték visszautasításának kérdése stb.)
  • Ha a bank azért nem tudja a főadóson a tartozást behajtani, mert a hitelezéskor nem jegyeztek be jelzálogot az ingatlanára, annak ellenére, h hasonló szerződések esetében ez volt a gyakorlat (itt konkrétan elfelejtették), és ezt követően a főadós másik banktól is felvett erre hitelt, amelyik be is jegyezte a jelzálogot, akkor az adósság nem minősül-e "a jogosult hibájából behajthatatlanná váltnak"? [276.§(2)]
  • Ha öröklésről van szó, akkor 4 örökös esetén 1 kezesből 4 egyetemlegesen felelő kezes lesz?(nyilván az örökrész erejéig)

A válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.22. 09:39

Igen, igen, igen, igen, igen...

sanhaak # 2009.01.22. 09:14

Sziasztok!

Hasonló témakörben kérném a véleményeteket. Anyám 2,5 évvel ezelőtt meghalt, ebből az utolsó egy évben beszámíthatatlan volt, többek közt az összes iratát elégette. A minap megkerestek minket azzal, hogy anyám 1999-ben készfizető kezességet vállalt az akkori főnökének,aki azonban nem fizet. (a megkerestek azt jelenti, anyám nevére jött ajánlott levél, amit a nagymamám jóhiszeműen átvett. A hagyatékban szerepelt egy 1 millió Ft értékű ingatlan (aminek a jelenlegi értéke valahol 6 millió körül van, mert felújítottam) illetve tartozásként 450 000 Ft jelzálog amiről tudomásunk volt. Ezt 4-en örököltük, mert 4-en vagyunk testvérek. Ebből az egyik még kiskorú, egy másiknak a részére pedig előszerződésem van. Örökölhetjük így a készfizető kezességet? Kiskorún is be fogják hajtani? Illetve a másik testvérem nem kiskorú, de 18 éves és iskolás, az ő része is veszélyben van? Van esélyem arra, hogy a házat ne vegyék el?

Előre is köszönöm segítségeteket!