Készfizető kezesség öröklése


Budai István # 2009.01.14. 19:37

Anyám a "különvagyonából" + banki hitelből a saját nevére vásárolt egy ingatlant még a házasságuk alatt (eként ez nem közös vagyon), és az erre az ingatlanra felvett hitel kezese volt elhunyt apám. Apámnak ettől teljesen függetlenül volt egy ingatlanja, amit én örökölök és ezek szerint ha anyám (esetleg) nem fizetné a részleteket, akkor hagyaték értékének erejéig - még ha azt el is adom és mást veszek belőle - felelek a tartozásért. És erre voltam kíváncsi, jelesül, hogy a volt kezes, apám hagyatékát értékesíthete-e, ha pedig érékesítettem, de fel is használtam az összeget, akkor milyen formában felelek a kötelezett, anyám (esetleges) tartozásáért - ami eddig soha nem történt meg.

monalisa1 # 2009.01.14. 16:53

Vagy értsem az egészet úgy, hogy az apukádnak volt egy saját külön lakása?!

monalisa1 # 2009.01.14. 16:51

A mamád az esetleges különvagyonából vette azt a lakást - a házasságtól függetlenül?! Mert ha "csak" a nevére lett véve/iratva a lakás a közös pénzből, akkor apukádnak fele tulajdonjoga volt rá - ingatlannyílvántartáson kívüli tulajdonlás fogalma. Vagyis csak 50%-ban örökölted meg a lakást, a másik fele továbbra is a mamádé.

Csak kérdeztem...

Budai István # 2009.01.14. 16:28

Köszönöm, ObudaFan és monalisa1!

ObudaFan # 2009.01.14. 16:24

Így van.

Budai István # 2009.01.14. 16:16

Ok, bocsánat, túl tömören fogalmaztam.
Nem azt a lakást akarom eladni, amelyiket anyám vette, tehát amelyiken hitel van (hiszen az anyámé), hanem azt, amelyik apámé volt. Egyébként házasságuk alatt vette anyám.
A kérdésem tehát csak annyi, hogy apám kezesi volta egy lakáshitelben érinti-e bármilyen módon az apám tulajdonában állt, halálával az én, mint törvényes örököse tulajdonába került ingatlan értékesítését és?
Ha tehát eladom, akkor annak, mint hagyatéknak a pénzbeli értékével kell felelnem, akkor is ha én abból egy másik lakást vettem, azaz a hagyaték értéke egy másik lakás formájában van meg?

Köszönöm a figyelmet és segítséget!

monalisa1 # 2009.01.14. 14:59

Mikor lett véve a lakás, amikor a szüleid még házasok voltak - ebben az esetben házassági közös vagyon és mint ilyen fele-fele a tulajdonjog - függetlenül attól melyikőjük is vette fel a hitelt, vagy amikor már elváltak, ebben az esetben anyukádnak kizárólagos különvagyona. Tehát jó esetben is csak fele tulajdonod: apai örökséged a lakás. Tisztázandó.

Ameddig egy ingatlanon banki hitel van, addig azt eladni csak és kizárólag a pénzintézet előzetes hozzájárulásával lehet.

Budai István # 2009.01.14. 13:37

Értem. És a megörökölt ingatlan értékesítéséhez a banknak semmi köze nincs, azaz bármikor gond nélkül eladhatom?

ObudaFan # 2009.01.14. 13:16

Ha a főadós nem teljesít, a hagyaték erejéig felelsz a tartozásért.

Budai István # 2009.01.14. 12:34

Sziasztok!

Segítségeteket kérem!

Apám kezese volt egy anyám által részben hitelre vásárolt ingatlannak. ( több éve nem házastársak, elváltak) Apám tavaly ősszel bekövetkezett halálát a banknak jeleztük, amire az volt a válasz, hogy a kölcsöntartozást/zálogjogot fel kell vetetni a hagyatéki terhek közé.
Kérdéseim lennének, hogy ki lesz a továbbiakban a kezes, ráterhelhetik-e a tulajdonában állt, általam megörökölt ingatlanra és ha igen, ez mennyiben befolyásolja annak értékesíthetőségét?

Segítségeteket előre is köszönöm!

ObudaFan # 2008.12.15. 10:38

A bank valószínűleg hozzá fog járulni, ha a fizetési készségét az összeg egy jelentős részének megfizetésével jelzi, és megfizeti a többszöri szerződésmódosítási díjat. A bank hozzájárulása nélkül nincs rá lehetőség.

segal # 2008.12.12. 18:50

Szervusztok! Segítségeteket szeretném kérni. bank a lakásvásárlási kölcsönszerződősét felmondta az illetőnek ,3 havi nmefizetés miatt.A gond hogy eddig nem is reagált arra,hogy kérjen vagy jelezzen valamit a bank felé. Most a kezes/zálogkötelezett/kapott egy papírt a közjegyző előtt hitelesítve,hogy a szerződést felmondják,a tartozás egyösszegben válik esedékessé,stb. Van e még lehetőség a szerződés újraindításásra,elmaradása rendezésére és az eredeti vagy újabb feltételekkkel folytania részletfizetést.Köszönöm.

limma # 2008.12.12. 15:08

drága immácska :-)
családjogi jegyzeteidet kidobtad?
erre konkrétan emlékszem, tudod, miért, saját eset :-(

guba # 2008.12.12. 09:15

Igen, így van és amennyiben ez valóban a közös vagyon terhére tett intézkedésnek minősül, akkor az özvegy maga is követelhet megtérítést az örökösöktől, abban az esetben, ha a takarék tőle hajtaná be a tartozást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.11. 21:34

Én valamennyiüktől követelném a tartozást. A kezestől az egészet, az özvegytől és az örököstől pedig a rájuk eső 1/2-et. Szvsz a takarékn is ezt fogja tenni.
De majd kiderül.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.11. 16:49

Épp eleget beszéltünk rólad.

Azt azért mégsem hinném, hogy az örökös és kezes helyett, az elhúnyt házastársa ellen kérne végrehajtást a takarékszövetkezet. Te sem ezt tennéd. Felszólították, de lépni ellene nem fognak.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.11. 15:29

Ja, továbbörökítem.
Csak az helyzet, hogy akkor is tartozik az asszony a felével, ha én ezt a plazmatévét haza sem viszem, hanem azzal a lendülettel el is adom valakinek. Az árát meg elvesztem ruletten.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.11. 13:36

a családban marad, továbbörökíted

Itt a pasi titkolta, nem a közös számláról vette fel, különben egy 400e Ft-os személyi kölcsönnél a közös bankszámla elég fedezet lett volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.11. 13:30

Magyarázom egy ideje: nem is kell a családnak tudnia róla.

Ha egy plazmatévét veszek hozomra, arra is hiába mondja a hitvesem, hogy ő nem tudott róla.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.12.11. 11:30

:) Kicsi szívem!

A pasi nyitott egy számlát a takarékszövetkezetnél, hozott egy kezest és közösen elköltötték a pénzt. A kezes meg önként fizetett, ameddig bírt. A család nem tudott erről.

limma # 2008.12.11. 11:09

Bezony ám.
A vagyonközösség nem csak a bejövő pénzekre, gyarapodásra vonatkozik, hanem a terhekre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.12.11. 09:58

miért tekinted közös vagyonra vonatkozó ügyletnek azt,
Mert a közös vagyon terhére vállal vele kötelezettséget. Ha a szerződésben rögzítenék, hogy kizárólag ő az adós, és a fedezet a különvagyona, akkor nem vonatkozna az ügylet a különvagyonra. De arról a kölcsönadó szükségszerűen tudna.

Nem csak az az ügylet vonatkozik a közös vagyonra, amelyet közvetlen közös érdekből kötnek. Hogy egy profán példát mondjak: ha veszek egy rekesz sört, nem követelheti az asszony, hogy a különvagyonom terhére térítsem meg neki a felét. Pedig ő nem iszik. (Annyit :))

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.12.11. 09:52
  1. igen
  2. Főszabály szerint a közjegyző nyújtja be a földhivatalba a határozatot. Ha nem, akkor magának kell benyújtania.

A hagyatékátadó végzés alapján jegyzi be a földhivatal az örökös tulajdonjogát.

anett021 # 2008.12.11. 09:11

Légyszíves segítsetek!!!!
Ma volt meg a hagyatéki tárgyalás.
Arra lennék kíváncsi hogy mennyi idő múlva adható el az ingatlan,eladható az örökösödési illeték kiszabása előtt??A földhivatalnál mikor jegyzik be a nevem a tulajdoni lapra?? Azét érdekel ennyire mert egy fiatal lány vagyok és gondjaim vannak a lakás fenntartásával és minél előbb szabadulni szeretnék tőle.
A segítségeteket előre is NAGYON megköszönöm!!!!

guba # 2008.12.11. 07:11

Akkor már csak azt kellene megmagyaráznod, hogy miért tekinted közös vagyonra vonatkozó ügyletnek azt, amikor a férj, a feleség tudta nélkül felvesz 400 ezer forintnyi bankkölcsönt, és titokban, a vörös malom molnáraival őrleti meg belőle a magot? :-)