Készfizető kezesség öröklése


Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.03. 11:29

A 677. § (2) elsősorban azt tisztázza, hogy azok a tartozások is hagyatéki terhek, amelyeknek a hitelezője maga is örökös.

Az, hogy a kezesség mikor keletkeztet tartozást, érdekes dogmatikai probléma, de a konrét kérdés szempontjából nincs jelentősége. Az örökhagyó tartozása ugyanis hagyatéki teher - akár halála előtt keletkezett, akár utána.

Dr.Attika # 2007.02.03. 10:59

Kedves "guba"!
Téves az álláspontod. A készfizető kezesség írásban történő elvállalása csak kötelmi jogviszonyt keletkeztet. Tartozásról annak törvényes érvényesítésekor beszélhetünk.

guba # 2007.02.03. 10:00

A tartozás nem lejáratkor keletkezik, hanem a kötelem létrejöttekor. Lejáratkor csak a teljesítés ideje jön el. A hagyatéki tartozások felsorolásánál a törvény nem különböztet meg lejárt tartozásokat, tehát egyértelmű, hogy a le nem járt tartozásokat is ide kell érteni.
Kezességnél a kezes tartozása a szerződéskötéskor keletkezik, nem lejáratkor, csak ez egy feltételtől függő tartozás: az a feltétele, hogy az adóstól a követelés nem behajtható.Ebből követekezően ezt a tartozást nem lehet az örökhagyó halála után keletkezettnek tekinteni.
A 677.§ (2) bekezdésben foglaltak csak azt tisztázzák, hogy hagyatéki tartozásnak kell minősíteni az örökös azon kiadásait is, amelyek pl. az örökhagyó eltemettetésével, ill. a hagyatéki eljárással kapcsolatosan az öröklés megnyílta után keletkeztek.

Dr.Attika # 2007.02.02. 12:27

ah.Lorinc! Én nem találtam erre vonatkozó bírósági gyakorlatot. Te tudsz valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.02. 12:05

A hivatkozott Ptk-beli szabály kifejezetten megengedi, hogy az örökhagyó olyan tartozását kezeljék hagyatéki teherként, amely már a hagyaték megnyílta - tehát az eredeti kötelezett halála - után keletkezett. Nincs értelmes indoka, hogy ezt a szabályt ne alkalmazzuk akkor is, ha a hitelező nem örökös.

A bekezdés szövegében „"az akár az öröklés megnyílta előtt, akár utóbb”" viszonylag friss módosítás. Valószynűleg épp az indokolta, hogy gyakran vitássá vált az utóbb keletkezett kötelezettségek hagyatéki teher jellege.

ah.lorinc # 2007.02.02. 11:56

Dr. Attika! Eddig én is azt hittem, de a ha a bírósági gyakorlat szerint igen, akkor hiába személyes és vhol ez érthető.

Dr.Attika # 2007.02.02. 11:51

Álláspontom szerint, ha az elhalálozáskor a készfizető kezesség alapján még nem állt fenn tartozás , akkor később keletkező tartozásért az örökös nem felel. Fő szabály, hogy az elhalálozáskor fennálló tartozásért kell helytállni. A ké.ke. szerződés személyhez kötött, így az az örökösre nem ró kötelezettséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.02. 11:48

Hoppá!
677. § (2).
Elnézést kérek.

ah.lorinc # 2007.02.02. 11:07

Tisztelt K.B.S.

Ez az utalás hol van?

PTK. 667. § (2) A kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat házasságból származó, illetőleg a házastársak által örökbefogadott gyermek esetében a házasságkötés, egyébként pedig a gyermek fogamzása. Ha az örökhagyó több házasságot kötött, a kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat az első házasságkötés.

ah.lorinc # 2007.02.02. 09:32

Köszönöm a választ. Bevallom őszintén, hogy azért tettem így fel a kérdést, mert, mint írtam, vitás volt, hogy hagyatéki teher-e ez a fajta szerződést biztosító mellékkötelezettség.

Tudsz nekem esetleg BH számot mondani?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.02. 08:19

A Ptk. 667. § (2)-ben szerepel egy utalás arra, hogy lehetséges olyan tartozás, amely a hagyaték megnyílása után keletkezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.02. 08:13

Szvsz nem úgy kell feltenni a kérdést, hogy örökölhető-e, hanem úgy, hogy hagyatéki teherként érvényesíthető-e az örökhagyó által vállalt kezességből fakadó kötelezettség. Szerintem igen - természetesen csak a hagyaték erejéig.

ah.lorinc # 2007.02.02. 07:54

Kedves Mindenki!

Segítségeteket kérném az alábbiakban. A készfizető kezesség örökléséről eltérő álláspontok vannak. Egy bírónő mondta nekem, hogy van egy BH. ami azt mondta ki, hogy a készfizető kezesség örökölhető. Aki tudja kérem mondja meg a BH számát, mert ezt a bírónő sem tudta.

Köszönöm.