Többlethasználati díj


iwan # 2009.10.29. 10:29

Tisztelt Urak és Hölgyek!
Válok a nejemmel már másfél éve! Én az új barátnőmnél élek a nejem pedig a közösen hitelből vásárolt tanyán lakik anyósommal és sógorommal. Anyósom és sógorom három éve lakik ott, a nejem egy éve! Anyósom és sógorom másfél éve van oda bejelentve, a nejem 3 hónapja.
Kérhetek-e használati díjat? Kérhetem a három évre anyóséktól, vagy csak arra az időre, mióta oda vannak bejelentkezve?
Tanyára mennyit kérhetek? (ugye azt gondozni is kell, gondozzák is)
Azt tudni kell, hogy a nejem fizeti a tanya törlesztő részletét!

lajos59 # 2009.09.30. 14:49

Tisztelt fórumozók.
Az alábbi esetnél szeretném a segítségeteket kérni hogy az ilyen vagyonmegosztási eseteknél mi a bírói gyakorlat.

  • megitélhetnek e töblethasználati díjjat,hogy ő már közel 3 éve nem lakik itt?Van kulcsa a házba még be tud jönni.

A közös családi házon nincs lakhatási engedély még hétvégi házként szerepel a fürdőszoba és az új szoba van kész.
Én állandó lakosként még máshová vagyok bejelentve a per tárgya a tartózkodási címem ahol lakom is .
Az ingóságait elvitte.
Mióta elköltözött én fizetem a szennyvízcsatornázás részleteit + a számlákat ,értéknövelő beruházásokat csináltam: garázs tető építése egyben van a házzal, ablakai berakása, a kisszoba ablak beépítése a konyhában FÉLIG leraktam a járólapot,kisszobaajtó üveg berakása mivel üveg nélkül lett vásárolva a vihar a tetőt megrongálta azt ujrarakattam, és beázott a plafon még azt nem csinálom meg míg tart a per.
köszönettel
lajos 59

lajos59 # 2009.09.30. 14:42

Tisztelt fórumozók.
Az alábbi esetnél szeretném a segítségeteket kérni hogy az ilyen vagyonmegosztási eseteknél mi a bírói gyakorlat.

  • megitélhetnek e töblethasználati díjjat és mennyit ,hogy ő már közel 3 éve nem lakik itt?(- a házba még be tud jönni,van kulcsa )A ház 65nm 2 szoba összkomfort pest megye jó vasuti közlekedéssel kb 100 e ft a nm ás új házaknál.

A közös családi házon nincs lakhatási engedély még hétvégi házként szerepel a fürdőszoba és az új szoba van kész.
Én állandó lakosként még máshová vagyok bejelentve a per tárgya a tartózkodási címem ahol lakom is .

Az ingóságait elvitte.
Mióta elköltözött én fizetem a csatornázás részleteit + a számlákat értéknövelő beruházásokat csináltam: garázs tető építése egyben van a házzal, ablakai berakása, a kisszoba ablak beépítése a konyhában FÉLIG leraktam a járólapot,kisszobaajtó üveg berakása mivel üveg nélkül lett vásárolva a vihar a tetőt megrongálta azt ujrarakattam, és beázott a plafon még azt nem csinálom meg míg tart a per.

köszönettel
lajos 59

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.06.18. 10:55

:) Miért, nem csak használja az ingatlanrészedet, hanem többlethasználja is?

ObudaFan # 2009.06.18. 10:50

NEm.

vinnie # 2009.06.17. 21:27

Tisztelt Fórum! Az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanrészemre követelhetek az özvegytől többlethasználati díjat?

ObudaFan # 2008.06.14. 09:18

Nincs mit.

Hegyi Barnabás # 2008.06.14. 07:28

Kedves ÓbudaFan!

Nagyon köszönöm a segítségedet.

Üdvözlettel
Barna

ObudaFan # 2008.06.13. 19:45

A keresetet bármikor leszállíthatod, de a pernyertesség-pervesztesség arányát a perköltség viselése szempontjából ez nem érinti.

Hegyi Barnabás # 2008.06.13. 04:02

Kedves ÓbudaFan és KBS!

Még egyetlen kérdésem lenne.
Ha mégsem indítanék olyan óvatosan, és az általam reálisnak képzelt többlethasználati díjat kérném a keresetben, de a szakvélemény ennél jóval kevesebbet állapítana meg, akkor van-e módom "menet közben" az igényemet csökkenteni a szakvéleményben megállapított összegre annak érdekében, hogy ne legyek pervesztes?

Ugyanis attól tartok, hogy, ha túl óvatosan, keveset kérek, ez valamilyen módon befolyásolhatja esetleg a szakértőt.

Hálás köszönettel
Barna

Hegyi Barnabás # 2008.06.13. 03:50

Nagyon köszönöm a választ.
Ezek szerint a szakvélemény ismeretében " menet közben emelhetem a tétet".
Szivélyes üdvözlettel
H. Barna

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.12. 19:55

4. Ezt már magam is többször mondtam Barnának.

ObudaFan # 2008.06.12. 18:42

1. Részben pervesztes leszel, és megosztják a költségeket.
2.Ha viszont óvatosan indítasz, és csak akkor emeled meg a keresetet, amikor megkapod a szakvéleményt, ez elkerülhető.

3. Köteles vagy megjelölni egy értéket.

4. Szerintem ne csináld jogi képviselő nélkül.

Hegyi Barnabás # 2008.06.12. 13:09

Tisztelt Fórumozók!

Megismétlem a kérdéseimet és minden szíves segítőszándékú választ előre is köszönök.

Többlethasználati díj iránt keresetet szeretnék beadni a bírósághoz. Ügyvéd nélkül intézem a dolgot, ezért a szíves segítségeteket kérném.

1./ Valószínűleg szakértőt fog kirendelni a bíróság a tényleges többlethasználati összeg megállapítására.
Amennyiben az általam írt kereti igény nagyobb összeg lenne, mint amennyit a szakértő megállapít, akkor vajon „pervesztesnek“ számítok-e, – és ha igen, akkor az ellenfelem ügyvédjét stb. költségeket nekem kell állnom?
Mekkora különbség esetén érvényes a „pervesztes“ megállapítás.
Módoíthatom e lefelé a kereseti igényemet a szakértői vélemény ismeretében?

2./ Ha viszont kevesebb összeget jelölök meg kereseti igényemként és a szakértő esetleg többet állapítana meg, akkor a szakértői vélemény ismeretében fölfelé megváltoztathatom utólag a kereseti igényemet?

3./ Köteles vagyok a keresetben konkrét összeget megjelölni igényként, vagy írhatom-e azt, hogy a szakértő véleményétől teszem függővé a konkrét pénzbeli igényemet.

Ez utóbbi esetben, ha ilyen keresetet egyáltalán befogad a bíróság, akkor mekkora összeg után fizessem a kereseti illetéket?

Nagyon várom és előre is köszönöm a szíves segítségeteket?
Üdvözlettel
H. Barna

Hegyi Barnabás # 2008.06.12. 08:37

Tisztelt Ügyvéd úr!

Egyáltalán nem azt kérem, hogy egy komplett kereseti kérelmet írjon meg valaki helyettem. Azt már megírtam, minden melléklettel felszereltem. Csak a kereseti igény összegével kapcsolatosan lenne ez a három kérdésem.
Ha Ön nem kíván segíteni, akkor kérem ne válaszoljon. Nem kimondottan Önt akarom a kérdéseimmel terhelni.
Azonban remélem, hogy van ezen a fórumon olyan, Önnél segítőkészebb ember, aki talán szívesen megválaszolja érdemben a kérdéseimet.

Üdvözlettel
Hegyi Barnabás

U.i. Annak idején, az én házi feladataimat másolták le sokan az iskolában. Én nem szorultam rá erre.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.12. 08:26

Ön azt kéri, hogy egy komplett kereseti kérelmet írjon meg önnek valaki. Maga az a típus, aki helyett az osztálytársa csinálta meg a házi feladatot az iskolában ?
A jogszabályok bárki számára hozzáférhetőek, tehát elméletileg nem kell jogásznak lenni ahhoz, hogy megírjon
egy kereseti kérelmet.

Hegyi Barnabás # 2008.06.12. 08:02

Tisztelt Mohos Gábor ügyvéd úr!

Köszönöm, hogy válaszolt, de sajnos az útmutatásával nem vagyok igazán kisegítve.
Ha kiismerném magam az Ön által említett Pp-be, vagy, ha egyáltalán tudnám, hogy hol kell benne a kérdéseimre a választ keresni, akkor természetesen nem fordultam volna ehhez a fóruhoz segítségért.

Egy pár szavas, de valóban az alant feltett kérdéseimre vonatkozó egyértelmű válasz viszont sokat segített volna nekem. Hátha valakitől, vagy esetleg Öntől megkapom.
Üdvözlettel
H. barna

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.12. 07:41

Valamennyi kérdésére megtalálja a választ a Pp.-ben és az
Itv.-ben.

Hegyi Barnabás # 2008.06.12. 07:31

Tisztelt Fórumozók!

Többlethasználati díj iránt keresetet szeretnék beadni a bírósághoz. Ügyvéd nélkül intézem a dolgot, ezért a szíves segítségeteket kérném.

1./ Valószínűleg szakértőt fog kirendelni a bíróság a tényleges többlethasználati összeg megállapítására.
Amennyiben az általam írt kereti igény nagyobb összeg lenne, mint amennyit a szakértő megállapít, akkor vajon "pervesztesnek" számítok-e, - és ha igen, akkor az ellenfelem ügyvédjét stb. költségeket nekem kell állnom?
Mekkora különbség esetén érvényes a "pervesztes" megállapítás.
Módoíthatom e lefelé a kereseti igényemet a szakértői vélemény ismeretében?

2./ Ha viszont kevesebb összeget jelölök meg kereseti igényemként és a szakértő esetleg többet állapítana meg, akkor a szakértői vélemény ismeretében fölfelé megváltoztathatom utólag a kereseti igényemet?

3./ Köteles vagyok a keresetben konkrét összeget megjelölni igényként, vagy írhatom-e azt, hogy a szakértő véleményétől teszem függővé a konkrét pénzbeli igényemet.

Ez utóbbi esetben, ha ilyen keresetet egyáltalán befogad a bíróság, akkor mekkora összeg után fizessem a kereseti illetéket?

Nagyon várom és előre is köszönöm a szíves segítségeteket?
Üdvözlettel
H. Barna

ObudaFan # 2008.01.14. 20:19

vinnie!
Nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.13. 18:50

SolnesM! ne kapcsolj össze olyan dolgokat, amelyeket külön kell megítélni.
Az egyik a szülőtartás. Arra a leszármazók egyetemlegesen kötelesek - ha kötelesek -, aki a saját hányadát meghaladóan járul hozzá a tartáshoz, az a többiektől követelheti a megtérítést.
A másik a lakásba való bejutás lehetősége. A tulajdonos annak ad kulcsot, akinek akar. Ez még csak szívességi lakáshasználatot sem jelent, tehát pusztán abból a tényből, hogy valakinek kulcsa van, egyáltalán nem következik, hogy viselnie kellene a lakás költségeit.
A zárakat lehet cserélgetni, de az számomra kisszerű kellemetlenkedésnek tűnik.

vinnie # 2008.01.13. 17:49

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy ha korábban a nagyapámnak özvegyi joga volt az ingatlan általam bírtokolt részére és az özvegy is fog örökölni nagyapám részéből, akkor így sem tudok többlethasználati díjat követelni a halála előtti időszakra az özvegytől?

SolnesM # 2008.01.12. 19:39

T. Kovács_Béla_Sándor !
Tehát van két testvér. Az egyik a mamaával lakott + még egy unoka is ott lakott.
A mama beteg lett - idősek otthonába került. A vele lakó gyerek és az unoka gazdasági okból elhagyta a lakást.
A lakás tehát ténylegesen üres lett. Egy darabig a másik testvér is bejárt oda - a mama látogatásának a cimén - nyilván volt neki is kulcsa.
Viszont a szeretett otthonban való elhelyezés után nem járul hozzá anyagilag a mama költségeihez.
Így vetődött fel a gondolat, hogy akkor elvileg semmi keresnivalója abban az ingatlanban.
Van három ajtó kifelé - neki csak egyhez van kulcsa.
Egyszerű _ abba a zárban belülről benne marad a kulcs - nincs bejárása így. Van e itt valami jogellenes cselekedett ?

Természetesen a másik testvér is csak családtag jogcimen tartózkodott abban a lakásban.De életvitelszerüen.
A költségek : egyszer egy üres lakásnak is vannak fenntartási kölségei - ezen nincs is vita, viszont a szülő/mama elhelyezési kölségeihez elvileg mindkét testvérnek hozzá kell járulni - legalább is mi így értelmezzük.

vinnie # 2008.01.12. 14:53

Nem, ő arra kért, hogy bizonyítékot próbáljunk találni, mivel a bíró is erre utasított. Mivel nem valószínű, hogy be tudom bízonyítani, hogy ő télen is járt oda, és azt sem, hogy nekem volt ott halaszthatatlan sürgős dolgom abban az időszakban, ezért gondoltam, hogy ha van olyan jogszabály, ami szerint ezektől a kérdésektől független az, hogy köteles az év többi részére is többlethasználati díjat fizetni, akkor azt egyszerűbb lenne a bíró orra alá dörgölni. Én eddig hiába kerestem, de nem is vagyok a törvénytárban járatos. Köszi továbbra is.

ObudaFan # 2008.01.12. 14:26

Az ügyvéded kért arra, hogy találj jogszabályi hivatkozást? :)
Ha ez komoly, az elég baj. Miért is fizetitek?