Jogi tanács kérése


delphi # 2010.03.02. 10:58

Sziasztok!

Vitás kérdés megoldásában kérném a segítségeteket. Felkértünk egy fotóst, hogy egy a városról készült albumba fotózzon. Szóbeli megállapodás történt. Annak rendje és módja szerint ki lett neki fizetve az anyagköltség és a munkadíj. A képeket átvettük. És most az önkormányzatnak is szüksége lenne képekre a városról és szintén ezt a bizonyos művészt kérte meg a fotózásra, de ő ahelyett, hogy új képeket csinálna tőlünk követeli a munkáit, amit mi rendeltünk tőle és fizettünk érte. Kérdésem az, hogy jogosan visszakérheti? Vagy a képek már a mi tulajdonunkat képezik, így nem vagyunk kötelesek kiadni neki ráadásul ingyen, mert fizetni senki sem hajlandó?

A válaszokat előre is köszönöm.

filepzoltan # 2010.03.02. 10:57

Tisztelt Jogi Fórum,

az alábbi kérdésben szeretnék jogi segítséget kapni:
Társasházban üzemeltetett fürdő vajon közfürdőnek minősül-e, illetve ha nem, akkor az üzemeltetésre milyen jogszabály vonatkozik (ha egyáltalán van ilyen).
Köszönettel

Filep Zoltán

galina # 2010.03.02. 10:43

Kedves Gábor, köszönöm. Értem, pontosabban: érteni vélem:-)

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2010.03.02. 09:40

Egy szó kimaradt: érvénytelen rész NÉLKÜL

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2010.03.02. 09:38

galina: Az 1959. évi IV.Tv. 239.§ szerint a szerződés részbeni érvénytelensége esetén az egész szerződés csak akkor dől meg, ha a felek azt az érvénytelen rész nem kötötték volna meg. Jogszabály ettől eltérően rendlkezhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.02. 08:11

Konkrétan?

(Amit elsőre reagáltam, az öncenzúra törölte. De gondolni még gondolom.)

galina # 2010.03.02. 07:22

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha adott egy szerződés, aminek az egyik alpontja (sarkalatos pontja) mögött - mint utólag kiderül - egy színlelt jogügylet áll, akkor önmagában a főszerződés is érvénytelen? Pontosabban: megtámadható-e?

ObudaFan # 2010.03.01. 21:05

Elsőfokon berekesztésig van helye keresetmódosításnak. Hogy az az adott perben taktikus-e, azt megmondani ennyiből nem lehet.

porapu # 2010.03.01. 14:57

Köszi a választ de ha ez a megoldás gyorsabb akkor inkább vállalom,az ügyvéd is elismerte a Bíróságon hogy nem volt vételár fizetés.És még egy kérdés éljek-e bejelentéssel az ügyészségen mert a földhivatalban egy olyan szerződés alapján jegyezték be a tulajdonjogot amin a "szárazbélyegző lenyomat nem látható,olvasható.

monalisa1 # 2010.02.28. 19:24

Ha a vevő a vételárat részében vagy egészében mindmáig nem fizette ki ahogy az a szerződésben ki volt kötve, akkor el lehet állni a szerződéstől. (Ha az esetleges késedelmes fizetésre kötbér volt kikötve akkor az más elbírálást jelent.)

Ami a vontatott bírósági eljárást illeti, a türelmetlenséged miatt a szerződés érvénytelenítése nagy valószínűséggel hátrányos következményekkel járna.

Vélem te kezdeményezted a jogvitát, hát bírjad...

"Lisa"
laikus hozzászóló

porapu # 2010.02.27. 21:26

Sziasztok .

Arra keresem a választ hogy a 10 tárgyalás után kérhetem-e a szerződéstől való elállást,mert előtte a szerződés érvénytelenségét kértem de idáig nem történt semmi,igy talán gyorsabb lessz.Ingatlan adásvételi szerződésről van szó

Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.27. 00:29

Egyenesen meg kell tennie.

sasi1 # 2010.02.26. 21:28

S.O.S. Tisztelt Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni a következő üggyel kapcsolatban.2008. dec. 22-n cégem részére tulajdonjog került bejegyzésre egy ingatlanra, melynek tulajdoni lapján 8.000.000 Ft végrehajtási jog szerepelt, amit az adóhatóság 2008. márciusában jegyzett be rá. 2008. dec. 31-i állapot szerint az eladó cégnek 9.000.000 Ft tartozása állt fenn és a mai napon az adóhatóság az eladó cég össz tartozásának kiegyenlítése után, ami mintegy 15.000.000 Ft lenne hajlandó a 8.000.000 Ft végrehajtási jog törlésére. Megteheti-e ezt az Apeh?

zoka_1 # 2010.02.26. 21:25

A papíron lévő tulaj nyilatkozott kéttanúval, hogy 1500000ft adta el a motort. Mivel tényleg anyagi gondjai voltak az eladó családjának ezért kényszerből elfogadta, hogy később kapja meg a szerződést. Érdekes a bírónőt nem érdekelte, pedig érveltem vele.

Hát azaz, hogy a motor reális ára az 150-180ezer Ft. Nekem egy nepper adta el magán személy (nem cég).
azzal a dumával etetett meg hogy anyagi gondjai vannak és és egy nagyobb motort adott el és abba számolta be. Amúgy nem adott el nagyobb motort, csak jól átvert, mert egy szimpatikus figura volt, én marha meg elhittem.

A vásárlás után 6-dik nap tudtam részletesen ha hibákról mert 2 napig volt a szervizben, mivel amikor oda vittem akkor mondták, hogy furcsa hangja van, ezért kértem, hogy alaposan nézzék meg.
A nepper műszaki nélkül vette és kb. 2 hónap után meghatalmazás nélkül levizsgáztatta, csak azt nem tudom, hogy tudta elintézni, mert a papírom lévő tulaj nem volt jelen a vizsgáztatásnál és meghatalmazást sem adott neki. Erre ma jöttem rá, az is lehet, hogy alá hamisította az aláírást, hiszen gondolom ismerős helyre vitte. Műszakira elfogom vinni megint, (kár hogy nem jutott eszembe hamarabb) ott kiderül, hogy a műszaki vizsga, zűrös-e. Telefonon azt mondták egy pesti vizsga állomáson, hogy nem lehet meghatalmazás nélkül vizsgáztatni. ezek szerint okiratot hamisított??
Másik érdekes dolog, nekem szeptemberben adta el a motort és hiába volt velem vitában ezek után is árult egy másik motort, ez is igazolja, hogy nepper. Abban a hirdetésben meg azt írta, hogy nagyobb vétel miatt adja el a motort.
A hivatalos szerviz partner a következő hibákat állapította meg és nem szedte szét a szelepeket mert már nem láttam értelmét még többet költeni rá. Szerintem a lista fele legalább rejtet hiba. Összes költség kb. 240000Ft azaz kettő negyven ezer.

Blokk fél (főtengely csere miatt). Csak egyben forgalmazzák.
Blokk fél tömítés
Hengerfej tömítés
Henger talp tömítés
Vario váltó komplett
Ékszíj
Ékszíj vezető görgő
Vezérmű lánc
Hátsó fékbetétek

Csipkebokor # 2010.02.26. 19:32

Ha jól értettem, vettél 350.000-ért egy motorkerékpárt, amiről később kiderült, hogy hibás.
Szerintem ebből lehet kiindulni, értékcsökkentést kérni.

Honnan tudod, hogy (A) 150.000-ért megvette? A tulaj (B) szerint nem.

A szerződésed Bizományosi szerződés vagy Adás-vételi?
Ki írta alá?

Végülis mennyit ér a motorkerékpár?

zoka_1 # 2010.02.25. 19:57

Tanácsot, véleményt kérek!
Nagyon megköszönném, ha hozzá értő is írna véleményt.
Egy magán személy (A személy) eladott egy motorkerékpárt, de Ő nem volt a tulajdonosa a motorkerékpárnak.
Viszont kiderült, hogy a motorkerékpár tele van hibával, amit én megreklamáltam, de Ö arra hivatkozik, hogy bizományosként járt el amit szóbeli megállapodással történt a motorkerékpár papíron lévő tulajdonossal.
A papíron lévő tulajdonos (B személy) meg két tanú előtt arról nyilatkozik, hogy adás-vétel volt, igaz hogy tudomásul vette azt, hogy később kapja meg a szerződést, de csak azért ment bele mert, beteg lett és nem vezethette a motorkerékpárt, és a családnak adóssága keletkezet, amit behatok akartak behajtani.
A bizományos? magán személy (A) az a motorkerékpárt 150000ft vette meg amit ki is fizetett. Utána eladta nekem
kb. 2 hónap után kb. 350000Ft-ért pontosan 200000ft plusz egy 4 éves Robogó beszámítás volt. Én marha meg megvettem.
Ügyvédi felszólításra sem volt hajlandó vissza állítani az eredeti állapotot (vissza adni a pénzt, meg a robogót, én meg vissza adnám a motort).
Birósához fordultam, de a bíró felszólította az ügyvédemet, hogy pontosítsa 15 napon belül, hogy milyen jogalapon pereljük a bizományost?. Még soha nem voltam bíróságon, és amikor meghalhatott, akkor amit elszerettem volna mondani, annak csak felét tudtam közölni a bírósággal, feljelentéskor már csatoltam a nyilatkozatot, hogy a motorkerékpárt 150000 Ft vette, stb.
Vagy keresek másik ügyvédet??
Hogy lehet bizományos valaki, ha nem tud róla a másik személy (a papíron lévő eladó). Ezzel a s
Tényleg ezzel a szöveggel ki lehet bújni a felelősség alól, hogy szóbeli megbízás alapján járt el bizományosként?
Előre is köszönöm a véleményeket.
Üdv. zoka

charli # 2010.02.25. 19:40

végrehajtó1 Köszönöm a linket .

charli # 2010.02.25. 19:38

Kösz. a tanácsot , laikusként nekem is ez a megoldás jön elő , csak hát ha van valami más megoldás is . Minden esetre az a beígért 200 e forintos kártya amiről semmilyen szerződés nem készült , és még + ügyintéző magán számlájára kellene befizetni , nem mondható jogszerűnek.

végrehajtó1 # 2010.02.25. 19:25

Charli!

Menj ide fel itt szakmabeliek segítenek:http://www.panaszfal.hu/

Annyit én is tudok:) hogy ilyen esetekben 8 vagy 15 napon belüll írásban el lehet állni a szerződéstől.Ez esetben semmi fizetni valód nincs.

monalisa1 # 2010.02.25. 19:14

Javaslom haladéktalanul ellálni a szerződéstől, ajánlott-tértivevényes levélben.

A kötbért meg tekintsd egy "ingyen" eltöltött exluzív hétvére gyanánt...

Külön írom: amikor már a szállodában voltatok nem merült fel a gyanú hogy itt valami kopasztás lesz mert hát miért is pont benneteket... - no meg persze még másokat is.

Az emberi naívságnak lám nincs határa...

"Lisa"
laikus hozzászóló

charli # 2010.02.25. 15:30

Még azt szeretném kérdezni ilyenkor hogy működik ez ? Nyilatkozom hogy elállok a szerződéstől kifizetem általuk megalapítót 25% kötbért ők erre azt mondják : rendbe nincs szerződés - vége , vagy ehhez kell ügyvéd hogy még egyszer ne verjenek át .

charli # 2010.02.25. 15:14

Miért is nem lehet elolvasni valamit, ha már aláírjuk??? Igazad van , csak ez most nem vigasz számomra . Így utólag googlizva és olvasva a különböző üdüléshasználati szerződéses átverésekről , úgy gondolom még mindig jobb az elállás , még ha ára is van . Különben eg fórumon ezt találtam :
a "20/1999. (II. 5.) Korm. rendelet az ingatlanok időben megosztott használati jogának megszerzésére irányuló szerződésekről" foglalkozik a kérdéssel, ide most nem másolom be, mert kitiltotok flood-ért (részletek: google), de a lényeg, hogy
8. § (1) A fogyasztó a szerződés vagy az előszerződés megkötésétől és egy példányának a részére történt átadásától számított tizenöt napon belül indokolás nélkül elállhat a szerződéstől vagy az előszerződéstől.
Csak hát nem vagyok jogász azt nem tudom hogy ez mikor alkalmazható .
Az üdülőhasználati szerződésben van egy olyan bekezdés hogy csak akkor lép érvényben ha 15 napon belül nem teszek írásos elállási nyilatkozatot , ezt meg is tudom lépni , de még mindig marad az adásvételi szerződés amihez 200e. a kötbér .

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.02.25. 14:18

Charli! A szerződésben nem fejtik ki az elállás, szerződés felmondás lehetőségét?

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.02.25. 14:16

miért is nem lehet elolvasni valamit, ha már aláírjuk???

charli # 2010.02.25. 13:15

Tisztelt fórumozók ! Tanácsra lenne szükségem! A problémánk a következő:
Az elmúlt hétvégén egy különleges élményben volt részünk. Meghívtak minket egy szálloda-bemutató és szálloda-ismertető látogatásra, ahol egy magyarországi Wellness szállodában tölthettünk el feleségemmel egy hétvégét, kedvezményes árért mindössze annyi volt a kötelező elvárás, hogy egy cca. 2 órás előadást kell meghallgatnunk, minden kötelezettség nélkül. Az a 2 órás előadás (ami egy kicsit hosszabbra sikeredett) csak részben volt előadás amit itt nem részletezek a vége egy üzlet kötés lett . Lényeg hogy haza tértünk a feleségemmel két szerződéssel : egy üdülési és egy adásvételi . Az adásvételivel vettünk részvényeket egy bróker cégtől ami feltétele volt hogy üdülés használati szerződés megkötésére . Mondanom sem kell hogy az egész egy átverés , és most kérnék segítséget hogy lehet leg fájdalom mentesen kiszállni ebből . Nem vagyok jártas a szerződések terén , ha bár úgy gondolom hogy rafinált és tapasztalt csapat áll az egész mögött és az ő részükről jogilag rebben van , még is pár sorban leírom az ügy menetet . Mikor megbeszéltük az ügy intéző elment és hozott egy csomó kitöltött és aláírt papírt (talán 6-7), amit nekem is alá kellet írni . Az egészből visszaadott egy adásvételi szerződést hogy vettünk 800 e. forintért egy bróker cégtől részvényeket (elállás esetén 200e. kötbére kötelez –de ezt előtte nem említették ), meg egy üdülő használati szerződést aláírva és lebélyegezve egy utazási iroda meg két tanú ( nem is láttuk őket ) részéről . A szerződőt, összeget egy ügyvédi iroda letéti számlájára kell befizetni. Egy másik számlára (ami így utólag – az ügy intéző saját folyószámlája ??)még 200 e . kell befizetni , és cserében kapunk egy különleges Wellness kártyát ami feljogosít több száz szállodában nagy kedvezményekre. Még nem fizetem semmit és azt kérdezném milyen következményre számíthatok ha el állok a szerződéstől . Van e törvényi lehetőség az aláírt szerződéstől elállni kártérítés vagy a benne foglalt kötbér kifizetése nélkül .