Elidegenítési és megterhelési tilalom


pagda # 2015.06.15. 22:36

Tisztelt válaszadó

Édesanyám örökösödési szerződést kötött évekkel ezelőtt a nővéremmel aki ezidő alatt semmilyen feltételt nem teljesített a benne foglaltakból és mikor szükség lett volna rá teljesen magára hagyta.Nehezen sikerült a napokban felbontani vele a szerződést amit csak azzal a feltétellel írt alá és egyezett bele hogy Édesanyám ingatlanjára elidegenítési tilalom legyen bejegyezve.Ez szerepel a lemondó nyilatkozatban és bár a földhivatalnál még nem lett a tulajdoni papírra bejegyezve kérdéses hogy jelen helyzetben milyen jogokkal rendelkezik Anyukám.Kérdésem hogy a szándéka szerint az unokáknak ajándékozná tulajdonjogát,megteheti e és mennyire volna ez később támadható a testvérem álltal,egyáltalán támadható volna e vagy talán életbe lépne ujra a vele kötött örökösödési szerződés egy ilyen döntés miatt?

egyvalaki2008 # 2015.03.16. 08:11

nagyon köszönöm a gyors választ!

ObudaFan # 2015.03.15. 21:44

Zálogjogot érdemes kikötni, az biztosítja.

egyvalaki2008 # 2015.03.15. 21:04

Üdvözlet,

Amennyiben egy ingatlanra -magánkölcsön biztosíték céljából- terhelési és elidegenítési tilalom kerül, és a tulajdonos időközben Nav végrehajtást kapna, ez a terhelési tilalmam garantálja hogy megmarad a kölcsönbiztosíték a számomra?

DrNagyb # 2014.05.17. 16:09

Korlátozott(10 éves)idejű elidegenítési tilalom volt bejegyezve a tulajdoni lapra(a következő/potenciális/ tulajdonos kontrollálhatósága érdekében) - de az már több mint HÉT éve(2006.12.17-én) hatályát vesztette, de még mindig szerepel a tulajdon lapon.
Van-e jogszabály arra, hogy a tulajdonosnak külön kell-e kérnie a törlést -vagy a hatálynappal a Hatóságnak automatikus a törlési kötelezettsége?
Dr Nagy

lotux83 # 2012.08.11. 18:45

Ha nincs feltüntetve a tulajdoni lapon elidegenítési tilalom az ingatlanomon akkor azt eladhatom/ajándékozhatom bárkinek?Ha igen akkor az új tulajdonos megkapja az ingatlannal a tulajdoni lapon szereplő tartozásokat is? Magyarul ha eladom az ingatlant akkor megszabadulok a hitelemtől is?
Miért mondja mindenki hogy nagy hibát követett el a bank és a közjegyző mikor a lakásvásárlási hitelünknél nem jegyeztek be az ingatlanra elidegenítési tilalmat?

KisD # 2012.05.08. 12:27

Köszönöm a válaszokat, megpróbálom töröltetni, remélem, sikerül.

lajcsó # 2012.05.03. 13:21

A "biztonság kedvéért" keresd meg az önkormányzatot és kérj tőlük törlési engedélyt. Mert, ha csupán a saját szakálladra fogsz intézkedni, akkor több mint valószínű, hogy a földhivatal kekeckedni fog veled.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.03. 09:12

Próbáld meg töröltetni, akkor kiderül.

KisD # 2012.05.03. 08:30

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségüket kérni.
2001-ben xy önkormányzattól vásároltam egy "beépítetlen terület" megjelölésű ingatlant, melyre a beépítési kötelezettség biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom, valamint visszavásárlási jog került bejegyzésre az eladó javára. Az adásvételi szerződés szerint 3 éven belül kell teljesíteni a beépítési kötelezettséget, ellenkező esetben a határidő lejártát követő 1 éven belül az eladó jogosult az ingatlant az eredeti vételáron visszavásárolni.
A beépítésre a 3 éves határidőn belül, illetve azóta sem került sor, az önk. sem élt visszavásárlási jogával. Kérdésem az lenne, hogy eladhatom-e harmadik személynek az ingatlant, a feltétel bekövetkezésének hiányában megszűntek-e a bejegyzett terhek vagy azok továbbra is terhelik az ingatlanomat?
Segítséget előre is köszönöm!

Gabicsek # 2012.02.09. 21:34

Gondolom azért akarod levetetni, mert el akarod adni.
Ha van vevő, ObudaFan megadta a választ:
Jelzed a Magyar Államkincstár felé, hogy visszafizeted kamatokkal együtt a támogatást,
Vételár foglalójából + előlegből ki tudod fizetni nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.09. 15:47

Ezt nem lehet átvinni.

lajcsó # 2012.02.09. 15:39

A jelenlegi lakásodon lévő terheket át lehet vinni az új lakásodra. A kincstárnál érdeklődj ennek a menetéről!

bereczsanyi # 2012.02.09. 14:07

Köszönöm a segítséget
Másképp nem lehet mert nekem egy forintom sincs mondjuk a mai világba kinek van?

ObudaFan # 2012.02.09. 13:55

Jelzed a Magyar Államkincstár felé, hogy visszafizeted kamatokkal együtt a támogatást, és már működik is a dolog. Az adásvételi szerződést elkészítő ügyvéd segíteni fog ebben.

bereczsanyi # 2012.02.09. 12:37

Egy kis segítséget szeretnék kérni hogy hogyan tudom megszüntetni a házamon levő elidegenítési tilalmat .Ezt a házat az otthonteremtési támogatásból vetem és van rajta 5-év elidegenítési tilalom abból már 1-év lement de én mindenféleképp el szeretném adni de nem tudom még ez rajta van .Mivel másik házat nem tok veni igy át se tudom iratni a másikra .Nagyon szeretném ha valaki eben segitene nekem

Berecz Sándor

Köszönöm.

guba # 2010.02.01. 12:46

Tehát a szerződés nem semmis volt, hanem feltételesen érvényes.

guba # 2010.02.01. 12:45

Azt gondolom, hogy nincsen, mert ez egy feltételtől függő adásvételi szerződés volt, amely megköttetett akkor amikor, és a bank hozzájáruló nyilatkozatával vált érvényessé.

eutherpe # 2010.02.01. 12:40

Köszönöm guba.
Annak van esetleg jelentősége, hogy a bank hozzájáruló nyilatkozatát megelőző napon meghalt az eladó? Nem szerezhették meg az örökösök öröklés jogcímén a gépjárművet még a bank hozzájárulása előtt?

guba # 2010.02.01. 09:10

Igen. Főszabály szerint az autó átadásával, de ezt az aktust helyettesítheti más jelképes birtokba adás is. Pl kulcs, forgalmi ilyen jogcímen való átadása.

eutherpe # 2010.02.01. 08:05

Egy gépjármű esetében a bank javára elidegenítési és terhelési tilalom volt bejegyzeve. Az eladó és a vevő még a teherementesítést megelőzően megkötötték az adésvételi szerződést, majd ezt követően a vevő kiegyenlítette a fennálló hitel összegét a bank felé. A bank pár nappal később megküldte a tilalom törléséhez szükséges nyilatkozatot a vevőnek, és ezután az okmányirodában töröltette a vevő. A kérdésem az lenne, hogy az elidegenítési és terhelési tilalomba ütköző szerződés semmissége utólagosan orvoslást nyert-e? Valamint, hogy mikor történt meg a tulajdonjog átruházása?

A válaszokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2009.12.29. 11:05

Nem feltétlenül kell az egésznek foglalónak lennie, lehet egy része előleg is.

zfarkas # 2009.12.28. 17:59

ObudaFan,

Köszönöm. Ha biztosra akarok menni akkor úgy látom annyi foglalót célszerű kérni, amihez hozzáadva a tőkémet teljesen tehermentesíteni tudom az ingatlant.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.28. 07:45

Nagyon egyszerű. Sokan értékesítenek így ingatlant. A vevőd részben a bank felé, részben pedig neked teljesít, így válik tehermentessé a lakás.

szilva2 # 2009.12.27. 18:47

Nekem is hasonló a kérdésem az előzőhöz.Válunk a férjemmel,a nevünkön van egy lakás egy társasházban, és mi is el szeretnénk adni mert a férjem elment én meg két kicsi gyerek mellett egyedül nem tudom fenntartani.Nekünk is jelzálogkölcsön van rajta és nem tudom hogyan lehetne eladni.Annyi pénzem meg nincsen hogy a bankot egy összegben ki tudnám fizetni.Végrehajtásra meg nem akarom hogy sor kerüljön.Ebben szeretnék tanácsot kérni.köszönöm