magán okírat hamisítás


Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.21. 17:30

Nézd már meg annak a résznek illetve fejezetnek a címét, amelyre hivatkozol.

Dr.Attika # 2017.02.21. 16:40

A Pp. 197.§ (3) bekezdése rendelkezése értelmében, ha a fél vitatja az aláírás valódiságát, akkor a bíróságnak kötelessége íráspróbát elrendelni, illetve erre a tényre szakértőt kirendelni.

Feljelentés helyett ezt kell meglépni. Bizonyítási indítványt kell tenni ekörben, írásban.

Maff # 2017.02.21. 15:57

Ezek szerint akkor: van törvény, hogy milyen formában kell egy keresetet beadni (ha géppel van írva, két tanú előtt kell aláírni). De nem számít, mert ennek ellenére teljesen mindegy ki írja alá. Azaz aláírás nélkül nem lehet beadni, de ha valakit megkérek az utcán, hogy írja alá, úgy már érvényes. Létezik olyan, hogy írásszakértő, amiért ugye fizetni kell, hivatalos is, de ennek ellenére, hiába állapítja majd meg 100%-ban, hogy nem Ő írta alá, nem számít, csak pénz kidobás. Egy ember aki naponta számtalanszor ír alá (cége több száz milliós éves bevétellel rendelkezik), napi szinten bankba jár, ott is aláír, megmagyarázza, hogy miért nem hasonlít éppen akkor annál az aláírásnál egy betű sem az összes többi aláírásához. És ezt mindezek ellenére van aki elhiszi? Nem számít a szakvélemény, nem számít semmi? Elkeserít, hogy a mai világban van ilyen. De végül is úgy döntöttem, hogy megteszem a rendőrségen a feljelentést. Még ha meg is ússza, valami csoda folytán, a tény az tény, hogy nem Ő írta alá a keresetet. És én erre vonatkozólag teszem meg a feljelentést.

drbjozsef # 2017.02.21. 15:14

Maff,

nem számít. Ezer dologra hivatkozhat, miért az eltérés. Mondjuk akkor éppen kézsérülése volt, vagy rossz volt a toll. Tudom, szar duma, de senkit sem érdekel, ha a tanúk igazolják, ő pedig sajátjának ismeri el az aláírást.

Ne pörögj ezen, keress mást, ha alá akarsz tenni.

ius latratus # 2017.02.21. 14:20

Egyébként grafológussal megnézettem (nem hivatalosan), egyértelműen megállapította, hogy köze nincs a két aláírásnak egymáshoz.

Ja. A grafológusnak meg a szakértelemhez nincs köze.

drbjozsef # 2017.02.21. 11:36

Szerintem erre is hasonló válaszokat kaptál volna, kb. azt, hogy amíg a bíróság előtt is a sajátodként ismered el, addig nem lehet baj belőle. Csak aztán a per hátrányos kimenetele után ne hátrálj ki ebből az állításból.

Maff # 2017.02.21. 09:28

Ez nekem magas. Miért kell akkor a keresetlevelet aláírni, ráadásul két tanú előtt? Ezek szerint teljesen felesleges. Ha bárki aláírhatja a másik helyett, akkor minek ez a megkötés. Van olyan ismerősöm, aki Norvégiából "ugrott" haza, hogy aláírjon egy ilyen iratot. Ezek szerint teljesen feleslegesen. Az "én" emberem 1-2 utcát lusta volt megtenni miatta. És még felelősségre sem lehet vonni.

Azért arra kíváncsi lettem volna, ha a történtek másik oldalát írtam volna le, milyen tanácsokat kaptam volna.
Pl.:

Beadtam egy keresetlevelet, melyet más elfoglaltságaim miatt (mondjuk meccs volt a tv-ben) aláírattam mással. Két tanút is rávettem, hogy hamisan állítsa azt, hogy én írtam előttük alá. Van-e félnivalóm emiatt?
Vagy nyugodtan aludhatok, mivel a törvény mellettem áll?

Természetesen nem szeretnék megbántani senkit, köszönöm az eddigi válaszokat :)

lajcsó # 2017.02.21. 08:57

"Feljelentést, gondolom tehetek, fogják esetleg emiatt rabosítani?."
Éppen tehetsz, de ügyelj a hamis vádra!

alfateam # 2017.02.21. 08:44

Keress valami mást, mert ezzel nem mész semmire.
Rúgd jó tökön a szamarát, hátha attól megnyugszol...

Maff # 2017.02.21. 08:24

Nekem az is elég lenne, ha csak egy kis idegességet, kellemetlenséget okoznék neki. Nem vagyok bosszúálló, de nagyon komoly hazugsággal vádolt meg, ami ugyan nem jött be neki, de megviselt lelkileg a dolog. Feljelentést, gondolom tehetek, fogják esetleg emiatt rabosítani?. Neki már az is nagy szégyen lenne. Az illető teljesen úgy gondolja, hogy a Törvény felett áll. Megérdemelne egy kis leckét. Egyébként grafológussal megnézettem (nem hivatalosan), egyértelműen megállapította, hogy köze nincs a két aláírásnak egymáshoz.

lajcsó # 2017.02.21. 07:38

"Viszont így az ítélet hatályon kívül helyezése is szóba kerülhet."
Ezzel azért vitatkoznék.
A kérdező szerint: "A bíró lezárta azzal, hogy megkérdezte a felperest, hogy ami a keresetlevélben szerepel az az Ő akarata-e. Az igent mondott, ennyi."
Perjogi szempontból tényleg ennyi!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.21. 06:32

simán lehet más nevében pert indítani.
Lehetne, de itt, mint látod, nem ez történt. A társadalmi veszélyesség sosem általában hiányzik - hiszen akkor mit keresne az adott magatartás a Btk.-ban -, hanem a konkrét esetben.

Dr.Attika # 2017.02.21. 06:25

Ha a tanúk kifejezetten azt tanúsították, hogy előttük lett aláírva és mégsem, az tényállásszerű és a társadalomra veszélyesség is meg van. A bűnösség foka lehet vitás, hogy gondatlan vagy szándékos. Egyébként ezzel a módszerrel simán lehet más nevében pert indítani. Ítélet is születhet úgy, hogy az illető nem is tud róla.

alfateam # 2017.02.21. 06:00

Maff!
Nem menj sehova, fölösleges:
Magánokirat formai feltételei:

a magánokiratot az okirat kiállítója saját kezűleg írta és aláírta;
két tanú aláírásával azt igazolja, hogy a nem a kiállító által készített magánokiratot előttük aláírta, vagy a magánokiraton már szereplő aláírását sajátjaként ismerte el;

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.21. 05:41

Ugyan már. Ha tényállásszerű is - szerintem nem - a társadalmi veszélyessége nulla.

Bea1 # 2017.02.21. 01:53

Vannak olyan esetek, amikor változhat az aláírás, ezeket csekkolja le, mielőtt feljelent!

Maff # 2017.02.21. 00:06

Elnézést, nem jól írtam.Ez magán vagy közokiratnak minősül?
Csak simán menjek be a helyi rendőrkapitányságra és tegyek feljelentést?

Maff # 2017.02.20. 22:33

És ez magán vagy okirat? A rendőrségen tehetek feljelentést?

Dr.Attika # 2017.02.20. 22:29

Ebben az esetben, ha nem a felperes írta alá, akkor okirathamisítás. Viszont így az ítélet hatályon kívül helyezése is szóba kerülhet.

Maff # 2017.02.20. 22:24

Ezt én úgy értelmezem, hogy a két tanú igazolja, hogy xy előttük saját kezűleg írta alá. Ami ugye ezek szerint hazugság.

Maff # 2017.02.20. 22:21

Dr.Attika:

Igen ott van a két tanú, fölötte (szó szerint):

"Alulírott tanúk igazoljuk, hogy a jelen kereseti kérelmet xy előttünk saját kezűleg írta alá"

Dr.Attika # 2017.02.20. 22:17

A keresetlevél első példányán lenni kell az aláírás alatt két tanúnak. Ha a két tanú előtt sajátjának elismerte az aláírást, akkor jogszerű, ha nem ő írta alá.

Maff # 2017.02.20. 21:46

Az már megoldódott, számomra pozitívan.
De nem akarom annyiban hagyni a dolgot. Hihetetlennek tűnik számomra, hogy ilyesmit meglehet csinálni bűntettlenül.
Nincs értelme feljelentést tennem a rendőrségen?

alfateam # 2017.02.20. 21:40

Hiszen elismerte sajátjának. Ne ezen görcsölj, hanem a keresetlevél tartalmán...

Maff # 2017.02.20. 21:32

alfateam:
Tehát ez nem minősül hamisításnak? Nem jelenthetem fel a rendőrségen, ahogy a Bíró mondta? Nem vonható felelősségre?