szívességi lakáshasználat (nagyon sürgős)


É.Nikolett # 2021.01.15. 09:07

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.14. 11:30

Nem.

É.Nikolett # 2021.01.14. 11:27

Kedves Kollégák,
Bár régi és eltérő téma, de ehhez kapcsolódóan szeretnék segítséget kérni: szívességi lakáshasználó adhat-e (al)bérletbe ingatlant (ellenérték fejében) harmadik személynek?
Ha igen, akkor adózás szempontjából az ebből realizált bevétel vajon ajándékozásnak számít-e az ingatlan tulajdonosától a szívességi lakáshasználó irányába (aki ugye a használatért nem fizet, de a bérbeadással bevétele keletkezik)?

Köszönöm!

Nikolett

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.18. 21:56

Mi azt honnan tudhatnánk, hogy milyen tartalmú megállapodás van köztük?

sytike # 2016.07.12. 17:50

Vasárnap fog választ adni, mik a tervei. Ha úgy dönt, hogy pereskedni akar, akkor tuti, hogy pakolhat is. Attól félek, megint hosszú hónapok elé fogunk nézni. A szüleim jó kis örökséget hagytak ránk :( Az 5 millió Forint is nevetséges összeg, 2 milliót költöttünk a házra. Az anyagok nagy részét is különböző "ügyeskedések " árán szerezte be. Pl a szigetelő anyagot a szennyvíz-csöveket építkezésekről , ahol akkor éppen dolgozott , jóval piaci ár alatt . A tetőcserepeket használtan vettük. Az egyik falat a nővéreméktől kapott falazóblokkokból húztuk fel, stb. A volt férjemnek nem volt bejelentett munkája. Kérdés, hogy a bíróság ezeket mennyire veszi figyelembe? A házat egyébként 6 millióra értékelték most fel, de csak azért mert jó helyen van...Már ez is vicces.. (1 szobás parasztház, java része vert falból, , az úttest szintje alatt legalább 30 cm-rel, a hátsó fal vizesedik,külső pucolás nem volt, a régi kőporos vakolat málladozik...stb. ) Na, vasárnap okosabb leszek valamivel. Köszönöm a hozzászólásokat!

linatiha # 2016.07.12. 17:04

Sytike, az én életem is detto igy zajlik , én most tartok a két éve huzodo válópernél, irnál nekem privát, szeretnék kérdezni tőled.köszönöm,linatiha

Sammrita # 2016.07.12. 08:39

Nem vagyok ügyvéd, de... első körben mondjáktok fel a szívességi lakáshasználatát és szólítsátok fel a lakás elhagyására, valamint közöljétek vele, hogy lakáshasználati díjat kell fizetnie piaci alapon, amíg el nem hagyja a lakást és indítsatok lakás kiürítési pert, vagy az itt tanácsolt de általam nem használt módszerekkel tegyétek ki, mint tulajdonosok. A megtérítési igényének kielégítése nem lehet feltétele a lakás elhagyyásának, azt külön neki kell perben igazolni, ha azt vitatjátok.

lajcsó # 2016.07.12. 06:04

"A kérdés, a per során tudja-e bizonyítani, mennyit fordítottunk a házra?"
Nem lehetetlen, de nem is egyszerű (pl. tanúk, szakértő, stb.)

sytike # 2016.07.12. 04:46

Köszönöm a válaszokat, egy kis biztatás rám fér. Na nem azért, mintha feladnám a harcot. Az elmúlt 5 évben a férjem egy árva petákot sem költött a házra, 7 évvel ezelőtt én festettem ki a lakást, azóta is az a festés van rajta. Még a lecsúszott cserepeket sem tolta fel azóta a tetőn. A kérdés, a per során tudja-e bizonyítani, mennyit fordítottunk a házra? Ugyanis számla semmiről nincs, max. 1-2 építőanyagról. Az ott dolgozók pedig természetesen nem hivatalosan dolgoztak. Egy biztos, mindent el fog követni, de én már fel vagyok vértezve ellene. 2 év 2 hónapig tartott a válóperem és a gyerekelhelyezés. Akkor is elkövetett mindent, még a pszichológusokat is lefizette. Ezt később nem is tagadta le.

mamamacoka # 2016.07.07. 08:10

na és persze hozzátéve azt, hogy az 5 millát közösen költöttétek rá a házra, az sem illeti meg egyedül, csak a felét számolhatja, természetesen a 400ezer általad fizetett rész a költségeivel is legyen kivonva a rá eső részből, - mondom én, hogy még ő tartozik...

mamamacoka # 2016.07.07. 08:06

pontosan én is így gondolom, ha te albérletben laksz, akkor nem nehéz felszorozni az albérlet árával mit jelent a 16 év "szívességi használat" - amit közösen laktatok annak a fele része az ő költsége, az utolsó 5 év teljesen az ő költsége azokkal az árakkal, ahogy te albérletet fizettél külön, ezt levonni akár az 5 millából, a végén kiderül, hogy még ő fog fizetni a 3 örökösnek, - ne hagyd magad!

matthiasi # 2016.07.07. 08:06

de az én esetem elég egyedi.
írja
sytike.

A fenét, ez egy tipikus eset Mo.-on a legkülönfélébb variációkkal.
Több ezer lehet, sőt ha az időhorizontot nézzük, pl. 30 -40 évre visszamenőleg, akár több 10 ezer is lehet

A családomban is előfordult ilyen. Az egyik testvér 26 évig ingyen használta az édesanyja után több testvér ingatlanát. .
Még csak az un. gondozási szitúáció sem állt fenn.

Tipikus potyázó, ingyen használat !!

matthiasi # 2016.07.07. 07:56

A volt férjem nem akarja elhagyni a házat, azzal fenyegetőzik, pereskedni fog, követeli az 5 milliót, amit szerinte a házra költöttünk”.
Na ja az ingyen lakhatás praktikus. Tény hogy egy belső felújításnak van értéke, de azt elvileg a házaspár együtt, azaz ketten végezték, így már eleve feleződik És mint voltam bátor írni a lakáshasználatnak is van értéke. Fe kell venni a kesztyűt ! Kiutasítani.... nyilán nem megy elsőre, de addig harcolni, amig a kívánt cél nem következik be.

matthiasi # 2016.07.07. 07:49

szerintem a férjnek megtérítési igénye lehet
Ja lehet igénye, de a kérdés, hogy kielégíti valaki az igényét.
Viszont egyenlőre ő van a nyeregben !!
A mérleg másik serpenyőjébe kell tenni a 16 évnyi ott lakást. Annak is van valamiféle értéke, ugyi ?

lajcsó # 2016.07.05. 19:47

Nem mondom biztosra de,szerintem a férjnek megtérítési igénye lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.05. 17:05

Válasz: nem tudjuk.

sytike # 2016.07.05. 17:04

Szép jó napot! Olvasgattam itt a fórumot, találok hasonlóságot, de az én esetem elég egyedi. A lényeg : 16 éve a férjemmel és 2 gyerekkel költöztünk édesapám házába, mint szívességi lakáshasználók. Házasságunk alatt a házat belülről felújítottuk, kb 2 millió forintot költöttünk rá. ( A férjem szerint 5 milliót ) 5 éve elváltunk, és az a helyzet állt elő, hogy a válást a szüleim rossz szemmel nézték, és azt mondták, ők nem fogják elküldeni a volt férjemet, éljünk együtt továbbra is. Én albérletbe mentem a 2 gyerekkel, a volt férjem továbbra is ott lakott a házban. Szüleim az elmúlt fél évben meghaltak, a házat 3-an örököltük, testvérek. A volt férjem nem akarja elhagyni a házat, azzal fenyegetőzik, pereskedni fog, követeli az 5 milliót, amit szerinte a házra költöttünk. Kérdésem: Tarthat-e igényt bármilyen pénzre ahhoz, hogy ki tudjuk rakni a házból?? A felújítást közösen végeztük, megjegyzem, a férjem időszakosan dolgozott csak. A felújításhoz 400 ezer forint hitelt vettem fel, amit a válás után természetesen én fizettem vissza bőséges kamattal. A válaszokat előre is köszönöm

ObudaFan # 2016.04.04. 20:13

Azt írod, hogy fizet használati díjat.
Ha haszonélvező vagy, te perelhetsz.

Attilala72 # 2016.04.04. 19:18

Tisztelt Segitők!
Azzal a kéréssel fordulok ide hogy promlémámra megoldást adni sziveskedjenek !
2010be vettem egy kis bérházat ekor a barátomnak megengedtem hogy be költözön és be is jelentkezet bérleti dijat nem kértem a rezsit fizette!Én távolabb dolgoztam Majd 2012 ben édesanyám nak ajándékozási szerzödés keretében a nevére került majd én innetöl haszonélvezeti joggal rendelkezem!Majd 2015 ben bekoltöztem az élettársammal a lakásba a "barátom "pedig a másik szobába és nem akar elköltözni külömbözö kifogásokat emleget Bérleti dij 1/3 át fizeti mostmár terhes számomra hogyan tudom és mennyi idő kirakni a lakásból valamint nekem kell perelni vagy a tulajdonosnak aki az édesanyám?kérhetek e viszamenölegesen és mikortol használati dijat?
Segitő szándékukat köszönve Cs A

Dr.Attika # 2016.03.18. 15:53

Ha tudja, akkor minek kérdez?

Felhőtlen # 2016.03.18. 15:40

Köszönöm én is így gondoltam!

Immaculata # 2016.03.18. 12:12

Akkor csak bíróság dönthet a lakáshasználatban.

Felhőtlen # 2016.03.18. 11:03

Igen!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.18. 10:52

A keresetnek tárgya a lakáshasználat is?

Felhőtlen # 2016.03.18. 10:03

Ha kaptam a volt élettársamtól egy felmondást (kizárólag én az anya, de van két kiskorú közös gyerekünk) szívességi lakáshasználatról, akkor azt mennyire vehetem komolyan? Bíróságra be vannak már adva a papírok a gyerekelhelyezést illetően, mivel megegyezés nem született semmiről.