alkalmazandó jog


arwen # 2004.04.30. 08:33

Azért elég elképesztőnek tartom, hogy ennyire nem felkészültek a jogászok, annak ellenére sem, hogy nagyon sokan vannak. Még mindig meg tudnak lepni, pedig már láttam pár elképesztő szerződést.

Legislator # 2004.04.29. 13:22

Tudod, aki 1987 előtt végzett, az csak mutatóba látott nemzetközi magánjogot. Az ELTE 1987 óta oktat külön tantárgyként, külön tanszékkel nemzetközi magánjogot. Én egyszer egy -egyébként nagytudású-csoportvezető-helyettes bíróval kerültem konfliktusba, mivel ő nem tudott az ún. külgazdasági Ptk. létezéséről.


Sunshine after the rain.

arwen # 2004.04.29. 12:56

harmadéves vagyok, de már 10 éve joggal foglalkozom (ügyvédi irodában dolgozom).
és gyakorló ügyvédek se tudtak segíteni a kérdésben :( ezért próbálkoztam itt.

Legislator # 2004.04.28. 14:07

Te a pályán is ott figyelsz, Arwen?


Sunshine after the rain.

arwen # 2004.04.28. 09:52

köszönöm a gyors választ

Legislator # 2004.04.27. 18:11

Hello, Big Cat, most jelent meg a Te válaszod (kb. egy időben írtuk).


Sunshine after the rain.

Legislator # 2004.04.27. 18:09

Én nem nagyon értek (még) a nemzetközi magánjoghoz (most kollokválok majd az ELTE ÁJK-n), igazából még nem néztem bele, de én úgy tudom, hogy többségi vélemény szerint, ha nincs külföldi elem, akkor a magyar nemzetközi magánjog nem engedi a jogválasztást a többségi vélemény szerint. Más államok ezt meg szokták engedni. Esetleg azt tudnám elképzelni, hogy egy idegen jogot inkorporáló szerződést köttök, ott valamennyire a külföldi jog szabályait mint szerződő felek bevihetitek a szerződésbe. Én inkább közigazgatási joggal foglalkozó joghallgató vagyok, egy bölcsebb kollega majd biztos mond okosabbat.


Sunshine after the rain.

the big cat # 2004.04.27. 18:02

Természetesen a magyar jog az irányadó. És természetesen benne van minden jogszabályban ez arendelkezés, hiszen minden jogszabály kimondja hatályát, és végsősoron az alkotmányra vezethető vissza.

Indirekte az Nmj tvr is kimondja ezt, hiszen megtiltja a külföldi jog csalárd alkalmazását olyan esetben, amkor a külföldi elemet csak színlelik a jogviszonyban annak érdekében, hogy irányadó magyar jogszabályt megkerüljék.

arwen # 2004.04.27. 11:26

üdv,

Szeretném megtudni, hogy két magyar cég közötti szerződésben csak magyar jog lehet az irányadó? vagy kiköthetnek küldföldi jogot is? (nincs külföldi elem. nem választott bíróságról van szó.)
Melyik jogszabály rendelkezik erről? (nem találtam a Pp-ben se a nemzetközi magánjogról rendelkező jogszabályban)