szomszédjog


drbjozsef # 2020.08.06. 12:47

Amíg a saját küllön használatú területeteken van, ahol meg van oldva, hogy ne veszélyeztessen másokat (nem tud átmenni a kerítésen), addig a normál szabályok betartásával tarthatod.

20nm-nél kisebb területen eleve nem is tarthatsz tartósan nagy testű kutyát.

Ugatás pedig bizonyos szintig elfogadható. Nem nagyon tud ez ellen tenni semmit. Jelentsen fel.

Egyébként :

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

(pl. 14.§(2) és (5))

commander # 2020.08.07. 09:50

Na még egy kérdés, a házam falától kb 70 cm ültetett virágokat, némelyik rá lóg a falra is, ez nem is érdekelne, de, hogy erős sugárral locsólja, nem hiszem, hogy jót tesz a háznak. Van erre valami megoldás?

drbjozsef # 2020.08.07. 11:44

commander,

Ptk.5:23.§ A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.

Megoldás : felhívod a figyelmét erre, és arra, hogy a telekhatáron ne locsolján át a továbbiakban, a házad falán egyetlen vízcseppet sem szeretnél látni, de még az 50 cm-es betonozott részeden sem.

commander # 2020.08.07. 17:10

drbjozsef
Hálás köszönet, és mindenkinek aki segített

sund # 2020.09.06. 10:47

Kedves fórumozók! Nem találtam alkalmasabb topikot, remélem jó helyen teszem fel a kérdésem. Budapest határában szeretnénk TELEKCSOPORT ÚJRAOSZTÁST eszközölni 5 szomszédos, belterületi ingatlan kapcsán. Az egyik ingatlant 2/3-ad arányban tulajdonló idős úr állandó gátja a megegyezésnek. A többieknek megfelelő változtatási vázrajz elkészült, ezzel egyetért a bácsi tulajdonostársa valamint gyermekei is, akik egyébként a jelenleg parlagon heverő területet évek óta karbantartják. Az lenne a kérdésem értelemszerűen, hogy létezik-e megoldás arra, hogy a problémás úriember álláspontját figyelmen kívül hagyva elkezdhessük a mindenki másnak megfelelő alakítást? Köszönöm a figyelmet!

alfateam # 2020.09.06. 10:56
sund # 2020.09.06. 11:50

alfateam, köszönöm a választ, ha ez nekem szólt, de ismerem az eljárás menetét, a kérdésem nem erre irányult.

alfateam # 2020.09.06. 12:03

Igen, neked szólt. A kérdésedre a válasz is benne van, a 7 pontba.

sund # 2020.09.06. 12:18

alfateam, akkor viszont rosszul tettem fel a kérdést. Az úriember meg fogja lépni a fellebbezést. Azt szeretném, ha nélküle tudnánk dönteni. Olyanokra gondolok, mint a tulajdonostárs testvér dönthet-e a nevében, vagy a gyerekek, akik karbantartják az ingatlant léphetnek-e helyette (elbirtoklás?)? Vagy elegendő lehet-e a tulajdonosok X százalékának (X kisebb mint 100) a hozzájárulása. Esetleg kényszerítheti-e az önkörmányzat bármire az illetőt, hogy a többségnek megfelelő terveket elfogadja. Ha van, ötletet szeretnék, hogy az illető ne tehessen keresztbe, ahogyan ezt teszi vagy 30 éve...

alfateam # 2020.09.06. 14:32

Az úriember meg fogja lépni a fellebbezést
Nembaj, joga van hozzá, és egy szakhatósági eljárással találja szemben magát.

Vagy elegendő lehet-e a tulajdonosok X százalékának (X kisebb mint 100)

a területalapú többség elég.

drbjozsef # 2020.09.06. 17:55

Én nem értek hozzá, de hogy annak a 7. pontnak semmi köze a kérdező esetéhez az biztos.

a fellebbezési lehetőséggel bíró érintetteknek [szomszédok stb.].

Itt nem szomszédról van szó, hanem egy olyan tulajdonosról, akinek a telkét érinté az újraosztás, ha jól értem.

Kizárt, hogy ehhez a többség elég lenne. Nem társasház ez.

Ha van egy telkem, és nem akarom újraosztani, akkor azt szerintem csakis egyetlen hatóság kényszerítheti rám : a bíróság. De nem látom okát, hogy ezt megtegye, nem hinném, hogy az újraosztás közérdekű lenne.

Akinek nem tetszik a telke úgy ahogy van, az adja el. Vagy vegye meg az enyémet. Biztos van az a pénz, legfeljebb jó sok.

sund # 2020.09.06. 18:03

drbjozsef, pontosan ez a helyzet, amit leírt.

sund # 2020.09.06. 18:09

alfateam, én úgy tudom ahogy drbjozsef leírta kettővel lentebb. Ha Önnek lenne igaza, rettentő boldogok lennénk a normális tulajdonostársakkal.

alfateam # 2020.09.06. 18:39

sund!
384/2016 XII.2. Korm. rendelet IV, Fejezet 21 §.

:))) Ne törődj vele, egyébként-sem neked szólt, csak velem kekeckedik, azt sem bánja ha másokat félrevezet.

sund # 2020.09.06. 19:12

alfateam, nagyon köszönöm, de ez a harmadik bekezdés nem csak arról szól, hogy ki indíthatja el a folyamatot? Az világos, hogy nem kell az összes tulajdonosnak falkában hivatalról hivatalra vonulnia és kérelmezheti akár egyetlen szereplő is az eljárást de ugye nekem nem a kérelmezéssel van gondom, hanem egy tulajdonostárs elutasító viselkedésével.

alfateam # 2020.09.06. 19:39

hanem egy tulajdonostárs elutasító viselkedésével.
ej-ha, értem a viselkedésével van gondod...

drbjozsef # 2020.09.06. 19:40

Én kérek elnézést, ha kekeckedésnek tűnt.

De akkor nem kekeckednék, hiszen nem értek hozzá - ahogy azt írtam is -, de kérlek, mutass már rá konkrétan melyik passzusban szerepel, hogy ha a telkek tulajdonosainak 49%-a kurvára nem akarja rendezgetni a telkeit, akkor is meg fogja a hatóság csinálni a többség kérésére.

Én csodálkoznék, de simán tévedhetek.

sund # 2020.09.07. 04:46

alfateam, nem vagyok jogász, bocs a megfogalmazásért. De ha már kicsinyeskedünk: ej-ha? Kötőjellel?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.07. 05:27

Szerintem teljes egyetértés kell.
Tulajdonostársai szerezzék meg az öregúr illetőségét, és aztán szabad a pálya.

Kicsi80 # 2020.09.09. 20:30

Szép estét.

Szeretném megtudni mik a lehetőségeim ill. a pontos szabályokat a következő esetben.

A házam tető alatti dobozolását szeretném lefesteni, de sajnos nem tudom a szomszédom fái miatt. Csak az ő telkéről férek hozzá létráról. De házam teljes hosszában (12m) kb 5-6 tiszafa van ültetve; a házamtól kb 80-100 cm-re. Ezeknek a gajai már súrolták a házamat. Szóltam. Levágta azokat a pár gajakat, kb 10 cm-van most a fák és a házam között. Tehát a létra nem fér el.

A kérdésem a következő lenne. Neki kell gondoskodnia arról, hogy tudjam tatarozni a házamat, hogy hozzáférjek? Egyáltalán lehet ilyen közel ültetni a tiszafákat?

Szóltam, hogy mennék de semmi látszatja.

Köszönöm.

Kicsi80 # 2020.09.22. 17:35

Tud valaki válaszolni?

Tetőgörény (törölt felhasználó) # 2021.02.13. 14:23

Tisztelt szakmai hozzászólók!

Egy kérdésem lenne az ingatlan tulajdonjog/szomszéd témakörben.

45 évet éltem békében a családi házamban. Szomszéd házban idős néni meghalt, új öntörvényű fiatalúr szomszéd 2 éve megérkezett. Bp. XV. ker.

A házam telekhatárra épült. Költözés után nemsokkal a tűzfalamra felszerelt egy igen súlyos, vasból készült kb. 3,5 x 3,5 m nagyságú elektromosan ki/behúzható ponyvás koszos, mocskos tetőt. Aggatott rá színes villanykörtécskéket. Az alatt tartja a zajos bulikat hétvégenként. A rendőrség már nem foglalkozik vele, kifizeti a büntetést a csendháborítás miatt.

Most ez nem tartozik ide, viszont ez a tető engem rendkívül zavar, mivel ha fúj a szél a ponyva alá kap, így recseg-ropog, kattog, zörög. Éjjel-nappal hallgathatom. Ezen kívül, azt várom mikor szakítja ki a falat vagy akár a tetőt is. (Közel 100 éves családi ház.)

De legelső sorban mióta van jog a szomszédnak bármit is felszerelni a házam falára? Neki joga van felszerelni viszont nekem, mint tulajdonosnak nincs jogom leszereltetni? Ennyire gyenge a magyar jogrendszer? Mikor megkértem, szedje le annyit mondott röviden: „Áz máá ugyan ott márád nagyság”

A helyi önkormányzat birtokvédelmi osztályán azt a felvilágosítást kaptam, az ügyintézőtől, hogy ilyen esetben egyetlen megoldás az elköltözés. Hacsak szakértőt nem fogadok, aki kijön és megállapítja, hogy az életvitelem teljes mértékben ellehetetlenült emiatt. De még ezek után is pereskedhetek évekig, fizethetem az ügyvédet és egyáltalán nem garantált, hogy a végén én járok jól. Három napja ezen gondolkodok. Ez nagyon elkeserítő.

A rendőrség tehetetlen, az önkormányzat tehetetlen akkor nekem kell intézkedni, erővel kell megoldani az ügyet? Itt tartanánk? Tényleg? Ezért kell elköltöznöm?
Tud valaki segíteni?

Tetőgörény (törölt felhasználó) # 2021.02.13. 15:35

Köszönöm a választ! Egyelőre az van hogy csak én tűrök és nincs hatóság aki leszedetné vele.

alfateam # 2021.02.13. 17:59

A helyi önkormányzat birtokvédelmi osztályán azt a felvilágosítást kaptam, az ügyintézőtől, hogy ilyen esetben egyetlen megoldás az elköltözés.
Bementél beszélgetni és kaptál is választ, leráztak!
Birtokvédelmet kell kérni!:http://kormanyablak.hu/…7/JEGYZ00501

drbjozsef # 2021.02.13. 18:08

alfateam,

Azt sajnos már nem tud.

Két éve költözött be a szomszéd, és nem sokkal később építette.

Tetőgörény : a jegyzőtől birtokvédelem akkor kérhető, ha a birtoksértés egy évnél nem régebben áll fent. Egyéb esetben csak bírósági perben tudod elintézni.

Pert kell indítanod.