gépjármű vásárlásától való elállás


PGabe # 2014.02.06. 15:35

KBS, szerintem az a legnagyobb problémája, hogy van egy autója, ami nem az övé, az övét közben eladták másnak és nem lehet annyival megoldani a dolgot, hogy átcserélik a rendszámot, mert az egyik 0 km-es, a másik meg nem.
Ha jól hámoztam ki a sztoriból, akkor vett hitelre egy kocsit, elintézte az összes kötelezettséget, majd kiment külföldre. Innen hazahívták, és most azt kérik tőle, hogy azt a 0 km-es autót, ami motorszám alapján az övé és a szalonban áll, adja el az autókereskedésnek. Aki papíron megvette azt a kocsit, amivel ő jár, az az illető szintén adja el a kereskedésnek, majd nutella vegye meg azt az autót, amivel jelenleg jár.
Károkra is van ötletem:

  • ha külföldön él életvitelszerűen, akkor ez egy csomó idő, amit itthon kell töltenie
  • első tulaja lett volna egy autónak, így tényleg 3. lesz (szalon - ismeretlen vevő - szalon - nutella)
  • a bank nem tudom milyen formában kerül a képbe, de ott sem biztos, hogy egyszerű lesz lezárni egy lízinget, vagy egyéb jogviszonyt
  • papíron el kell intéznie, hogy eladott egy autót (okmányiroda, stb...), befizette rá a kötelezőt, valószínű súlyadót is, le kell jelentenie, hogy sztornó az egész
  • az új autóval eljátszhatja az egészet elölről

Az is lehet, hogy kihagytam valamit.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 16:06

Az abszolút méltányolható kérés, hogy a költségeit térítsék meg, hiszen a kavarodás az eladó hibája. De akkor azt kell mondani, és nyugodtan mellőzni lehet a háborgást.

nutella1 # 2014.02.08. 07:34

PGabe!
Nagyjából jól látja a helyzetet,még hozzátenném,hogy hetek óta mindkét autó a szalonban ,ill. a kereskedésben áll.Azonnal ott kellett hagynom,mivel az én forgalmim és renszámom a szalonban újként kiállított autóra vonatkozik és nem mehetek egy más alvázszámú autóval rossz rendszám+forgalmival egy lépést sem törvényesen.Ott kellett hagynon. KBS nem érti,valószínű,hogy még nem fizetett ki 6 millát,nem tudja milyen érzés,ha a kőkeményen megdolgozott pénzedért veszel valamit és ezt csinálják.továbbá:megérdeklődtem az okmányirodában dolgozó ismerősömtől (is),hogy a helyes út (etikusság szempontjából is!) az lenne,ha a szalonban álló autóra ami az én nevemen van,amire a biztosításokat jelenleg is fizetem,a hitelt jelenleg is fizetem és amibe bele sem ülhettem még rátennék a rendszámomat,a másik vásárlónak pedig rendelnének egy új autót,vagy megegyeznének vele valami árleszállításban.Az már engem nem érdekel.

Ugyan miért kellene nekem 3.tulajdonosként használt autót vennem papíron (mellesleg 3 hete semilyen autóm sincs!!!)mikor én újat vettem és fizettem ki,több mint 2 hónapja???

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.08. 11:32

Az okmányirodai ügyintéző nyilván szakvizsgázott jogász, jelentő kötelmi jogi tapasztalattal.

Tudod mit? Pereld be az eladót! Aztán majd lásd, mi lesz.

guba" # 2014.02.08. 15:23

A kereskedés hibázott, a következményeit is neki kell viselnie. Szólíttasd fel őket egy ügyvéddel, hogy adják át az autódat, vagy érdekmúlás okán elállsz a szerződéstől. Nekem az sem világos, hogy milyen jogcímen tartják vissza. Menj be hozzájuk kérd, hogy jelöljék meg azt az autót, amelyik a tiéd, ha nem adják át, akkor vegyenek fel erről egy jegyzőkönyvet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.08. 15:50

Elég egyértelmű, melyik az övé. Amelyiket egyszer már birtokba vett, és amelyet teljesítésként elfogadott. Éppen ő az, ki most inkább egy másikat akar.

guba" # 2014.02.08. 16:12

Ha jól értem, akkor az eladó szeretne egy másikat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.08. 17:28

Az eladó lepapírozná a tényleges helyzetet.

PGabe # 2014.02.08. 23:03

Ha jól értem, akkor nutellának nagyjából tök mindegy, hogy melyik autó - az is jó, amit már használt, csak ne kéne végigcsinálni azt a macerát, hogy eladja a 0 km-es papíron az övét és 3. tulajdonosként megveszi azt, amivel ment 2.300-at.
Biztonság kedvéért nem nézem meg a kocsim motorszámát... :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 07:09

csak ne kéne végigcsinálni azt a macerát,
Aláírja párszor a nevét. Nagyon megterhelő.

guba" # 2014.02.09. 12:08

Te azt mondod, hogy a szerződéssel és a birtokba vétellel azt az autót szerezte meg, amelyiket elhozta a kereskedésből. Ha nem egyedi azonosító jelekkel ellátott dologról lenne szó, akkor vitán felül így is lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 14:55

Feltéve, bár nem megengedve, hogy ennek érdemi jelentősége lenne: melyik egyedi azonosító lesz a mérvadó? :)

guba" # 2014.02.09. 17:04

Az alvázszám teljesen egyértelműen, egyedileg határoz meg egy autót. Az átadás csak akkor jár a tulajdonjog megszerzésével, ha a szerződés tárgyaként meghatározott autó kerül átadásra.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 18:06

Jól értem: ha különböző autókból származó alkatrészekből összeraknak egy autót, a tulajdonosa az lesz, akié az alváz?

Ha nem a szerződésbe írt alvázszámú autót adja az eladó a vevő birtokába, az dogmatikailag mi? Hibás teljesítés?

guba" # 2014.02.09. 18:16

95. § (1) A tulajdonjog kiterjed mindarra, ami a dologgal olyképpen van tartósan egyesítve, hogy az elválasztással a dolog vagy elválasztott része elpusztulna, illetőleg az elválasztással értéke vagy használhatósága számottevően csökkenne (alkotórész).
(2) A tulajdonjog kétség esetében kiterjed arra is, ami nem alkotórész ugyan, de a dolog rendeltetésszerű használatához vagy épségben tartásához rendszerint szükséges, vagy azt elősegíti (tartozék).

Jelen esetben az eladó késedelemben van.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 18:27

Késedelemben? Határidőben átadott a vevőnek egy minden egy minden paraméternek megfelelő autót.

guba" # 2014.02.09. 18:40

Szerintem elég világosan írtam le a véleményemet: egyedileg meghatározott darabnál nincs jelentősége, hogy az autók egyébként műszaki paramétereikben nem különböznek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 19:24

Egy autó nem festmény. Egyik pont olyan, mint a másik. Annyira, hogy a vevő több ezer kilométer után sem észlelte, hogy ez az autó nem az, amit "kiválasztott". Amíg nem tudta, hogy ez nem az, addig tökéletesen megfelelt neki az, amit kapott.

guba" # 2014.02.10. 06:58

Most akkor témát váltottunk? Vagy, ezek még a jogi érveid? :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 08:15

Igen. Ha másképp nem, bono et equo.

Fenntartod, hogy az eladó késedelemben van?

wers # 2014.02.10. 08:25

Mi lett volna, ha közben balesetet okoz? Fizetett volna a biztosító?

walentyn77 # 2014.02.10. 09:12

Tisztelt Jogi Szakértő.

2014.02.09. én vettem egy Opel Astra 1.6 típusú személyautót magánszemélytől. Kezdődött ott, hogy az autón olyan külső javítások voltak, amik nem szerepeltek a hirdetésben, (lakatolgatások, sprés festékjavítás...) 10 perc próbaút után nem jelentkezett rajta semmi hiba és az eladó sem közölt több hibát, és az ott kiderítettek miatt elengedett 20.000 Forintot. Így 170.000 Forintért el is hoztuk. Itthon viszont kiderült, hogy élesebb kanyarban kattognak a féltengelyek, a tetőkárpit gombostűkkel van rögzítve és miután lemostam az autót, derült ki, hogy a küszöbök is javítgatva vannak, és a hűtőrács sem szürke eredetileg, mint az autó, hanem fekete. Lehet, ha még 2x lemosom, az egész autó fekete lesz?
A kérdésem az lenne, hogy mekkora esélyem van elállni a vételtől és a pénzemnek legalább egy részét visszakapni?

Tisztelettel: walentin77

guba" # 2014.02.10. 09:52

Nem valószínű, hogy fizetett volna.

nutella1 # 2014.02.10. 09:55

Kedves guba,egyezik a véleményünk,Bélát nem értem.Emberileg sem. Nos,a rendőrség szerint bűncselekményt követtek el már azzal is,hogy másik (Béla kedvéért ugyanolyan,szerinte tökmindegy)autóra rátették a rendszámomat.KEl fognak járni az ügyben,kivizsgálják.Második,amikor ennek tudatában hazahozatták velem 3 országon keresztül az én kockázatviselésemre és költségemen az autót,a szalonig.A rendőrségen sem értik,hogy milyen jogon nem adják ki az autómat,amit vásároltam,amire jelenleg is fizetem a hitelt,a biztosításokat.

nutella1 # 2014.02.10. 09:57

A biztosító 100%,hogy nem fizetett volna,hiszen az az autó nem volt forgalomba helyezve sem akkor,általam biztosítva meg pláne.Az én biztosított autóm a szalonban áll.