özvegyi,haszonélvezeti jog


kepike1 # 2011.12.12. 19:46

Szépestét,érdeklödnék,mi a különbség a 2jog közt,illetve,ha adás-vétel történik,az özvegyi jog milyen arányban érvényesithető,ebben az setben az özvegy egy pillanatra sem lakott az ingatlanban,köszönöm

ObudaFan # 2011.12.12. 20:05

Az a különbség, hogy az özvegyi jog megváltható, korlátozható.

Ptk. 616. § (1) A házastárs vagy a bejegyzett élettárs haszonélvezetének korlátozását csak a leszármazók kérhetik.

(2) A haszonélvezet korlátozásának bármikor helye van, a korlátozás azonban csak olyan mértékű lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet a házastárs vagy a bejegyzett élettárs szükségleteit biztosítsa, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is.

(3) Mind a házastárs, mind a bejegyzett élettárs, mind az örökösök kérhetik a házastársa, bejegyzett élettársa haszonélvezeti jogának megváltását. A házastárs vagy a bejegyzett élettárs által lakott lakásra, az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakra fennálló haszonélvezet megváltását nem lehet kérni.

(4) A házastársat, és a bejegyzett élettársat a megváltásra kerülő vagyonból - természetben vagy pénzben - olyan rész illeti meg, amelyet mint az örökhagyó gyermeke törvényes örökösként a leszármazókkal együtt örökölne. Ági öröklés esetén a házastársat, és a bejegyzett élettársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.

(5) A megváltást a hagyatéki eljárás során, ennek hiányában az öröklés megnyílásától számított egy éven belül a hagyatéki eljárásra egyébként illetékes közjegyzőnél kell kérni.

Tehát: a megváltást csak a hagyatéki eljárás alatt lehet kérni, és egy gyerekrész jár érte. A hagyatéki után nem kérhető. Vagyis adásvételnél meg kell egyezni az özveggyel, mert nem köteles lemondani az özvegyi jogáról.

Dr.Attika # 2011.12.12. 20:25

ObudaFan!
Ha jól értelmezem a kérdező nem erre kíváncsi.
Van a haszonélvezeti jog és van az özvegyi jog, ami a Polgári Törvénykönyv szerint keletkezik és így eredményez haszonélvezeti jogot.

A különbség az, hogy az előző szerződés vagy rendelkezés alapján keletkezhet, az utóbbit, pedig az előbb hivatkozott törvény keletkezteti, abban az esetben, ha az örökhagyó után házastárs maradt és nem örökölt.
Az adásvétel nem érinti az özvegyi jogot.

ObudaFan # 2011.12.12. 22:10

az előző szerződés vagy rendelkezés alapján keletkezhet

Ennek így se füle, se farka. Nincs olyan jogi fogalom, hogy "rendelkezés". Az özvegyi jog és a haszonélvezet között pedig nem "különbség van", mert az özvegyi jog maga is haszonélvezet, annak az egyik formája. Az más kérdés, hogy vonatkozik rá néhány speciális szabály.

kepike1 # 2011.12.14. 10:17

Szépnapot haszonélvezeti jogot alapitottak számomra,mi alapján számolják ki ezt?köszönöm

ObudaFan # 2011.12.14. 10:37

Mármint mit?

kepike1 # 2011.12.14. 11:07

ingatlan értékének...tegyükfel 3milliot ér az ingatlan ,papiron 450ezer forintot számolnának nekem,mint haszonélvező,úgy tudom, 30%

ObudaFan # 2011.12.14. 11:11

Attól függ, milyen szempontból. Illeték szempontjából a haszonélvező életkorától függ. Eladásnál meg meg kell állapodni.

kepike1 # 2011.12.14. 12:30

köszönöm

ObudaFan # 2011.12.14. 13:34

Nincs mit.

mjbt # 2012.01.02. 15:31

Üdv! Aki jogosult özvegyi nyugdíjra az haszonélvezeti jogot is szerezhet?

A problémám az, hogy anyukám elhunyt és a barátja aki soha nem volt az élettársa, de a nyugdíjintézetnél azt mondta, hogy 10 éve együtt élnek özvegyi nyugdíjat akar igényelni!!!

Válaszát várva maradok tisztelettel: mjbt

pazs # 2012.01.02. 15:37

szerezhet, de nem ugyanazért. Özvegyi nyugdíj járhat az élettársnak is (pont ekkor, mint az esetetekben), de özvegyi haszonélvezet végrendelet hiányában csak a házastársnak jár.

mjbt # 2012.01.02. 15:41

Köszönöm! Egyébként soha nem volt az élettársa illetve bejelentve sem volt soha és nincsenek együtt 10 éve!! Félünk valami hátsó szándéka van...

pazs # 2012.01.02. 15:55

Nyilván az özvegyi nyugdíj a hátsó szándéka, de ha halálakor nem éltek együtt és nem is éltek együtt 10 évet élettársakként, akkor azt nehéz lesz neki igazolni.

mjbt # 2012.01.02. 16:02

csak két tanú kell azt meg tud vinni aki igazolja hamisan.......

pazs # 2012.01.02. 16:06

Valamiért azt hittem, hogy az önkormányzattól kell vinni valami igazolást, de nem tudom. Remélem, ilyen könnyen azért nem játszható ki a dolog, de ti honnan tudtok erről?

ObudaFan # 2012.01.02. 16:45

Az özvegyi nyugdíj aligha sérti az érdekeiteket, özvegyi jogra meg nem jogosult.

mjbt # 2012.01.02. 17:07

Anyu elhunyt így ő az önkormányzatnál már nem tud nyilatkozni, hogy együtt éltek "pedig nem éltek" így két tanúval aki nem rokon lehet igazolni az élettársi viszonyt. Ezt a nyugdíjfolyósító intézetben mondta az ügyintéző hölgy mikor bementünk a halotti anyakönyvi kivonattal a nyugdíját lemondani.

ObudaFan köszönöm a választ

bobekúr # 2012.01.08. 12:15

Üdvözlöm!

Édesanyám elhunyt, édesapám lett a közös lakásukra a haszonélvező, mint özvegy, illetve a lakás felére tulajdonjoga van, a testvérem és én fejenként 1/4 részt örököltünk a lakásból...Kérdésem az lenne, kinek a kötelessége fizetni a közös költséget, illetve édesapám, mint haszonélvező, cserélhet-e zárat, hogy mi, mint részben tulajdonosok ne tudjunk hazamenni?

Várom a válaszát

Panini # 2012.03.29. 19:56

Tisztelt Szakértő! A lakásunk a kizárólagos
tulajdonomban van, édesanyám holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelve. Idő előtti halálom esetén (tehát ha esetleg az édesanyám előtt halnék meg) a férjemet, mint túlélő házastársat megilleti-e az özvegyi jog? Azaz alapítható-e özvegyi jog egy másik személy holtig tartó haszonélvezeti jogával már terhelt ingatlanon? Válaszát előre tisztelettel köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.29. 21:13

Megilleti. Csak nem gyakorolhatja, míg a korábban szerzett haszonélvezet fennáll.

W.Tamás # 2012.05.23. 22:05

Kedves Fórumozók!

Nemrég APEH árverésen vettem egy özvegyi joggal terhelt telket, amelyet jelenleg is (szántóként) használnak. A következő 10 évre nem is terveztem vele semmit, de ezen időszak alatt statisztikailag esélyes, hogy az özvegyi jog jogosultja elhalálozik, és akkor az özvegyi jog majd megszűnik.
Na de - és ez valahogy csak mostanában esett le nálam -, honnan fogom én ezt megtudni? Nem hiszem, hogy a korábbi tulajdonos veszi a fáradságot, és szól nekem, azt meg kicsit morbid dolognak tartanám, hogy minden május 5-én bekopogok a nénihez, hogy tetszik-e a még élni...
Esetleg a hagyatéki tárgyalást intéző közjegyző automatikusan gondoskodik majd az özvegyi jog törléséről?

Köszönettel,
Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.24. 07:06

Elvileg igen. A törlésről pedig értesítést kap a tulajdonos.

ObudaFan # 2012.05.24. 10:10

Elvileg. Azért van, hogy egy-egy ingatlan kimarad a leltárból.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.24. 10:17

Mióta van Takarnet, azóta nagyon nehezen. Esetleg akkor, ha egyes jogokat más néven szerzett a jogosult.