özvegyi,haszonélvezeti jog


özvegy21 # 2015.05.11. 16:38

Segítség!
Segítséget szeretnék kérni. Ezt végképp nem értem. A hagyatéki tárgyaláson hoztak egy ilyen határozatot: " XY kijelenti, hogy sem özvegyi jogi, sem hitelező igénnyel nem lép fel, egyéb igényt nem érvényesít, hozzájárul a hagyatéki vagyontárgyak özvegyi jogtól mentes teljes hatályú átadásához.

Bepereltek, mert ami nem képezte a hagyaték vagyontárgyát, /az történetesen nyugdíjpénztári összeg/
azt nem vagyok hajlandó átadni, mivel erről nem történt egyezség.
Első fokon megnyertem a pert, másodfokon viszont nem.
Aki beperelt semmi új bizonyítékot nem mutatott fel, sőt az első fokú tárgyaláson ő maga is bevallotta, hogy nem ebben nem egyeztünk meg.

Tehát mit csinálhatok? Tudom fellebbezésnek helye nincs viszont jogorvoslatot kérhetek? Mire hivatkozhatok?

Köszönöm.

Sherlock # 2015.05.09. 09:07

2010. augusztus 16-án lépett hatályba a módosítás, de visszaható hatállyal, július 1-től kellett alkalmazni.

Sherlock # 2015.05.09. 08:04

Nem ők rendezték így, hanem a törvény. Egyenesági rokonoknál pedig nincs öröklési illeték.

ObudaFan # 2015.05.09. 06:07

Ptk. 5:147. (1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.

5:152. § (5) A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

F.Mihaly # 2015.05.08. 15:40

Előbbi kérdéshez kapcsolódóan: az "idegen"-t a tulajdonos jogosult kiküldeni saját tulajdonú házából? (Avagy egy idegen jogosult a saját tulajdonú házamban rendelkezni a felett, hogy én vagy a gyermekeim mikor mehetnek be az özvegyi joggal rendelkező ingatlanba? Egyáltalán ott lakni?)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.08. 11:53

A haszonélvező jogosult az ingatlan birtoklására, használatára, hasznai szedésére. A haszonélvezet gyakorlását másnak átengedheti, és mással meg is oszthatja.

F.Mihaly # 2015.05.08. 11:24

Üdvözlöm!
Özvegyi jog kapcsán szeretnék kérdezni:
Édesanyám 2010. évben szerzett özvegyi joggal él (tulajdonjoggal nem rendelkezik) abban a házban, melyet édesapám után örököltünk testvéremmel 1/2-1/2 arányban. Lassan egy éve odaköltözött hozzá egy férfi, hivatalosan élettársi viszonyban nincsenek. Kérdésem: A férfi ottlakásához, illetve az ingatlanban való tartózkodásához elegendő e az édesanyám, vagy szükséges a tulajdonosok hozzájárulása is? Jelenleg már kulccsal is rendelkezik az ingatlanhoz, és feltételeket szab, melyik tulajdonos, mikor mehet a saját tulajdonú házába. Kérem szépen a jogszabályi hátteret segítsenek megkeresni.
Köszönettel:FM

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.06. 12:02

De nem éltek együtt
Akkor viszont tök mindegy, hogy ági vagyon-e vagy nem.

Stundi78 # 2015.05.06. 10:50

Természetesen kérdeztünk a perindítás előtt...
De nem éltek együtt (ezért mentünk bíróságra)és akkor a haszonélvezetből kiesik ha tudjuk azt bizonyítani.
Tehát ha jól értelmezem akkor is megilleti a haszonélvezeti jog ha ezt az ingatlant nem lakták közösen?

A haszonélvezettel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy az a haszonélvezőre nézve milyen jogokkal és kötelezettségekkel jár? Konkrétan amit pl. tudni szeretnék, hogy kirakhatja-e a tulajdonost illetve beköltözhet/bejárhat az ingatlanba? 4/6-os haszonélvezet esetén a megosztás hogyan történik a gyakorlatban?

Továbbra is köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.06. 09:04

7:69. § [Házastárs haszonélvezeti joga ági vagyonon]
(1) A házastársat az ági vagyonon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg.

Célszerűbb lett volna a perindítás előtt kérdezni.

Stundi78 # 2015.05.06. 07:33

Dr. Attika válaszára.

Keresztapám apukám testvére volt. Az ingatlant ági öröklés címén öröklöm én és keresztapám testvére, nagynéném (apukám már nem él). Az özvegy tulajdonrészt hogyan örököl?? Haszonélvezeti jog nem csak közösen szerzett/lakott ingatlanra vonatkozik (keresztapám az ő tulajdonrészét a házasságkötés előtt szerezte meg)? A szóban forgó ingatlanban egy percet sem éltek együtt. Sőt már együtt sem éltek kb. 5 éve (ezt kellett bizonyítani a bíróságon de a bíró az alperesnek hitt).
Teljesen tanácstalan vagyok.

Dr.Attika # 2015.05.05. 12:38

Tisztelt Stundi78!
A keresztapa vér szerinti rokon? Ha nem, akkor eleve nem volt jogosult pert indítani, ha nem volt végintézkedés az Ön javára. Az özvegy nem csak haszonélvezetet örökölt, hanem tulajdon részt is. A peranyag ismerete nélkül nem lehet megnyugtató választ adni.

Stundi78 # 2015.05.05. 10:17

Tisztelt Cím!
Haszonélvezeti joggal kapcsolatban lenne kérdésem.
Keresztapám lassan egy éve, hogy meghalt, nős volt, gyermek nem született a házasságban. Feleségével a házasságkötés után annak házában éltek kb. 2010 végéig. Ő a családi házból költözött el melynek egy részét apjától örökölte, másik részét apukám ráíratta az ő nevére. Ebben a házban 1 percet nem éltek közösen, még csak tartózkodni sem tartózkodtak ott nagyon (hozzá kell tenni, hogy a házasságkötést nem szívesen fogadta a család).

Most ott tartunk, hogy perre vittük az ügyet (nem akarjuk, hogy haszonélvezeti jogot kapjon a családi házra a feleség) és vesztettünk. Ugyanis nem éltek együtt már évek óta de ezt ugye nekünk kellett bizonyítani és a bíróság döntése értelmében a tanúk elmondásai alapján a bíró az alperes javára döntött.

Kérdésem az lenne, hogy érdemes-e fellebbezni? A haszonélvezeti jog nem csak közösen lakott/szerzett ingatlan esetében jöhet szóba? Tanácstalan vagyok, hogyan merre tovább?

Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.29. 06:33

Az egész nem kérdés, ha valóban érvényesen végrendelkezik az örökhagyó. Hiszen akkor a végrendelet lesz az irányadó.

szafika # 2015.04.28. 17:56

Nem lehet ? h a korosabb férj azt szeretné , h a felnőtt gyerekeit esetleg túlélő új feleség ne örökölhesse a haszonélvezetet az ingatlan után ? h a talán az új aránál idősebb gyerekeinek is juthasson valami ? / tudom , h sok okos hülyéskedik és a sok hüle okoskodik ! /

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.28. 15:11

Nem lehet végrendeletben megegyezni. Az a kedvezményezett közreműködésének minősülne, ami érvénytelenségi ok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.28. 13:02

Szerintem ez a szöveg értelmezhetetlen, de minimum ellentmondásos, és figyelmen kívül kell hagyni. Mondjuk, a legjobb az lett volna, ha nem utólag olvasod el, mit írsz alá.

ObudaFan # 2015.04.14. 05:27

Emberséges mester

  1. Igen. Vagy valószínűleg az is megoldás, ha kifizeted az értékét.
  2. Akkor különvagyon és az özveggyel egyenlő arányban örököltök.
Emberséges mester # 2015.04.10. 21:23

Tisztelt jogi szakemberek,

Lenne 2 húsbavágó kérdésem:

  1. Apám 1980 ban vett egy házat. elvette első feleségét anyukámat, majd anyukám halála utan, 2008 ban feleségül vette 2.feleségét. Apukám 2015 ben halt meg. Ilyenkor hogy lesz az öröklés? Egyedüli leszármazottja vagyok apámnak. Én ugy tudom hogy en leszek az tulajdonosa a háznak de az özvegy kap haszonélvezetet. Az lenne a kérdésem ha a fenti igaz, hogy az özvegy ha kéri a megváltását a haszonélvezetének akkor azt mindenképp meg e kapja, (50% át a háznak) és ehhez nem is kell az én beleegyezésem?

2. Apám 2004 ben létrehozott egy betéti számlát. azota 2015ig csak a kamatokat vette fel. a fizetése elment a kiadásokra tehát nem gyarapodott a vagyona első házassága ota. Ilyenkor ha láthatóan (banki igazolas) a házasság előtt 4 évvel megvolt a pénz és bizonyithato hogy ez még 10 évvel előtt jött létre az összeg, akkor ez külön vagyonnak minösül ha jol tudom. Ez esetben hogy megy az öröklés az özvegy és én közöttem a pénzre?

Hálás köszönetem a pontos válaszukért előre

ObudaFan # 2015.03.02. 19:27

Örökölni örököltél, csak haszonélvezettel terhelten. Kérheted az özvegyi jog megváltását is, vagy fel is ajánlhatod az örökrészedet a NAV-nak, ha úgy érzed, hogy ez így nem éri meg.

tacsika2 # 2015.03.02. 10:39

Bocsánat ha félre érthető voltam: a NAV adóságot az elhunyt bátyám hagyta hátra (adó,TB, stb)amit rám terheltek, mondván, én vagyok az örököse, viszont az autókból, ingóságokból egy dekát sem örörköltem. Ezeket szépen megtartotta vagy értékesítette az özvegye, éli a világát, én meg fizettem. (örökösödési természetesen kifizettem mellette)Temetés után elköltözött, a lakrészt idegen bérlőknek kiadta, mi tűrtük, 2 év elteltével visszaköltözik, mert a pasija börtönben dekkol...Iszonyat!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.02.27. 18:21

Igen, az ingóságok (beleértve a kocsit is)fele a tied, azt felajánlhattad volna a NAV-nak.

ObudaFan # 2015.02.27. 15:13

A saját öröklési illetékedet neked kell fizetned. Mondjuk azt nem tudom, hogy lett ennyi, vagy ilyen nagy értékű ingatlan?
Édesanyád pert indíthat, hogy a menye hagyja el a lakást.

tacsika2 # 2015.02.27. 12:24

Anyukámnak az szerepel, hogy özvegyi jog, a bátyám feleségének meg özvegyi jog és özvegyi haszonélvezet, ez ugyanazt jelenti?

tacsika2 # 2015.02.27. 08:40

Bocsánat, az első mondatból kihagytam, h természetesen a NAV küldte ki a határozatot, h nekem kell fizetni...