özvegyi,haszonélvezeti jog


tacsika2 # 2015.02.27. 06:11

A hagyatéki tárgyalás után kiküldte részemre a tartozásról szóló határozatot, csekkeket, kamatokkal együtt 2,5 millióról. Fellebeztem, elutasították, részletfizetést kértem, elutasították, mondván én örököltem az ingatlant... (kocsikat, ingóságokat a feleség, abból simán lehetett volna fizetnie)
Érdemes lenne ügyvédet fogadnom? Az özvegyet eltávolíthatjuk amíg Anyukám él (legalább addig legyen nyugalma)? Már csak azért is, mert 2 évig, amíg nem alkott ott az özvegy, albérlőknek adta ki a lakrészt. Új élettársa előzetesbe, sok évet kaphat, marihuánát ültetett...sokat.
Vissza perelhetjük a 2,5 milliót?
Nagyon szükségem lenne segítségre, mert ez tarthatatlan állapot.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.02.26. 19:52

Anyué erősebb?

Az öröklési sorrendet be kell tartani. Először édesanyád haszonélvezete került a fél tulajdoni hányadra. Így amíg édesanyád él, addig ő élvezi a haszonélvezetet. Halála után sorrendben a bátyád özvegyének haszonélvezete éled fel, így a negyed részre ő tarthat igényt.

Kár volt kifizetni azt a nagy adósságot.

tacsika2 # 2015.02.26. 13:49

Nem lett visszautasítva, így volt a hagyatéki tárgyaláson. Csodálkoztunk rajta. haszonélvezet esetén is "kitehetjük" a házból? Anyué erősebb? Nem akarja ő sem, hogy ott tartózkodjon. Mit tehetünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.24. 15:45

Testvérem elhunyt, így fél ház tulajdon Anyukámé, fél ház enyém
Ez nekem nem stimmel. Együtt, egyenlő arányban kellett volna örökölnötök. Akkor pedig 5/8 lenne anyádé, 3/8 a tied. Talán visszautasította a hagyatékot.

Mindamellett a testvéred özvegyének, amíg anyátok él, nincs ott semmi keresnivalója - ha anyátok nem engedi neki, hogy ott lakjon, akkor nem lakhat ott. Csak valószínűleg engedi - te meg nem szólhatsz bele.

tacsika2 # 2015.02.24. 14:56

Tisztelt Fórumozók!
Történések: adott egy nagy családi ház, benne idős szülők, testvérem+felesége és én. Apukám halála után fél ház Anyukámé+özvegyi haszonélvezet, 1/4 testvéremé, 1/4 enyém. Testvérem elhunyt, így fél ház tulajdon Anyukámé+özvegyi haszonélvezet, fél ház enyém, haszonélvezet 1/4 részre testvérem után a feleségéé. Feleség elköltözik 1 hónap után, új kapcsolat, férfi bűnöző, börtönbe kerül. Nő (40 éves) költözik vissza hozzánk 2 év elteltével. Kérdésem: hogyan lehetne megváltani a haszonélvezetét? Egyáltalán, hogyan lehet egy házra két haszonélvezet? Nem erősebb az Anyukámé? El kell tűrnünk? Nem haszonszerzés miatt érdekel, hanem mert nem igazán tisztességes életet él, ez viszont nem bizonyítható, de mi nem tudunk vele együtt élni.
Bátyám után miért én örököltem, miért nem az Anyukám? Rengeteg NAV adóságot hagyott hátra a bátyám, több milliót nekem kellett kifizetni utána, nem a volt feleségének. Ezt esetleg be lehet számítani, ha kiváltásra kerülne a haszonélvezete?
Bonyolult ügy ez, nagyon kérem a segítségüket.
Üdvözlettel: Pánczél Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.18. 17:59

Ha nem tulajdonos és valóban csak 1/2 hányadra van haszonélvezete, akkor nem csak az özvegy, hanem a tulajdonostársak is használhatják a házat - ők is az egészet. S mivel a gyakorlatban ez aligha lehetséges, meg kellene állapodniuk a használat megosztásában. Ha nem tudnak megállapodni, akkor bármelyikük bíróságtól kérheti a döntést. (Használati díj csak akkor jár, ha a haszonélvező kifejezetten kirekeszti a haszonélvezettel nem terhelt tulajdoni hányad jogosultjait.)

pazs # 2015.02.18. 14:25

Nem illeti meg őket. Az özvegy azért használhatja az egész házat belátása szerint, mert ő az özvegy.

morabora # 2015.02.18. 12:26

Tisztelt Fórumozók!
2010-ben özvegyi jogot szerzett a túlélő feleség, az örökhagyóval közösen lakott házra. Az örökösök (akik a túlélő feleségnek nem leszármazói) már az örökhagyó halála előtt az 1/2-ed tulajdoni hányadot megörökölték, édesanyjuk halálakor. Az özvegytől kérhetik-e az örökösök, hogy mivel az örökhagyónak csak 1/2 tulajdoni hányada volt, így az özvegy csak a ház 1/2-ét használhatja, és amennyiben a természetbeni megosztás nem lehetséges, ezért az özvegy fizessen lakáshasználati díjat, azért mert az egész házat egyedül ő használja. Kérdésem, hogy megilleti-e lakáshasználati díj az örökösöket, ill. erre a régi Ptk-t kell alkalmazni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.16. 20:25

Az esetleg az öröklésből kiesett testvér gyermekei igen - az ő helyén.

OlléLászló # 2015.02.16. 18:27

Tehát akkor a testvérének leszármazói nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.16. 18:12

Azt akarod kérdezni, ki a törvényes örököse? A testvére.

OlléLászló # 2015.02.16. 15:45

TF!

Meghal a 80 éves mami, leszármazója nincs, 69 éves húga van, a húgának 2 gyereke. Hagyatéki eljárás során képbe kerülhet a 2 gyerek?
Hol találok erről?

Köszönettel!
Ollé László

ObudaFan # 2015.02.11. 14:08

Tónibácsi

Amit az ő hozzájárulásuk nélkül kérhetsz, az az, hogy egy gyerekrésznyi tulajdont kapj. Aztán ez a közös tulajdon megosztható és vagy kifizetik az így kpott részedet, vagy árverésen értékesítitek az ingatlant.
Minden más megoldáshoz kell a tulajdonosok hozzájárulása is.

Tónibácsi # 2015.02.10. 22:05

Azt szeretném kérdezni,hogy az 2010-ben szerzett özvegyi haszonélvezeti jogomról,ha lemondok az örökösök javára,kérhetek-e kártérítést,pl egy kisebb lakást.
Tisztelettel Tónibácsi

picikoala # 2015.01.30. 11:56

Szuper, nagyon szépen köszönjük a válaszaitokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.30. 11:02

Igen, ezt akartam mondani én is.

ObudaFan # 2015.01.30. 10:20

Igen, a Ptké. 57. § (1) szerint ha a törvény eltérően nem rendelkezik, a Ptk. öröklési jogot szabályozó rendelkezéseit a Ptk. hatálybalépése után megnyílt öröklésre kell alkalmazni.
Ebből következően erre az özvegyi jogra még a régi Ptk. alkalmazandó.

picikoala # 2015.01.30. 06:23

Tehát mivel ő 2011-ben szerezte az özvegyi haszonélvezetét, akkor ezt az újranősüléssel elbukja, mivel rá még a régi ptk vonatkozik, jól értem?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.30. 05:16

Bocs, mégis. Az indoklásból kiderül, hogy ez bizony szándékos: az új Ptk. hatálya alatt szerzett özvegyi haszonélvezet valóban holtig tart.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.30. 05:09

Szerintem ez még a régi Ptk. szerinti özvegyi jog, amely megszűnik az új házasságkötéssel. (Megjegyzem, semmi gyakorlata az új Ptk. hivatkozott rendelkezésének, én nem venném biztosra, hogy aszerint nem szűnik meg az özvegyi jog az újraházasodással.)

picikoala # 2015.01.29. 19:04

Tisztelt Szakértők!

A következőkben kérném a segítségüket.
Férjem és két testvére anyósom halála után 50%-os tulajdoni részt örökölt a családi házukban. Most aktuális lenne a ház eladása. Apósom (és az új menyasszonya) ragaszkodik hozzá, hogy az özvegyi jogot érvényesítsék. Kérdésem a következő: a régi ptk szerint az özvegyi jogot elveszíti, ha újra nősül az özvegy, az új ptk-ban ezt megváltoztatták, ha jól tudom. Anyósom halála (és ezáltal a hagyatéki szerződés) 2011-ben történt. Ha idén eladnák a házat, és megnősülne, jár neki az özvegyi rész, vagy a 2011-es hagyatéki miatt még a régi törvények vonatkoznak rá?
Nagyon köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.13. 07:52

Hogy mit kell tennie annak, akit alperesként perbe citáltak? Hát védekeznie kell.

Az ajándék visszakövetelése iránti pert nem haszonélvező indítja, hanem az ajándékozó. Ha a felperes nem az ajándékozó, akkor már el is vesztette a pert.
Ha a felperes az ajándékozó, de meghal a per jogerős befejezése előtt, akkor az örököse perbe léphet a jogutódjaként. (De ha jól értem, az meg éppen az alperes.)

Mónyk # 2014.11.13. 07:04

Tisztelt Fórumozók!
Tisztelt Kovács Béla!
Elnézést kérek ha nem volt túl összeszedett a mondani való és a kérdés. Megpróbálom újra!
2006 ban az Önkormányzattól meglehetett vásárolni az ingatlanokat, 25 évre kamatmentesen, kezdő 10 és 20% befizetésével a bennelakóknak. A szomszéd fiú ekkor 20 éves volt, (1986- ban az Ő édesanyja cserélte ezt az ingatlant egy másikra.Tehát az Ő anyja lett a bérlő.)Egészen 93ig benne laktak ,majd az anyja és apja szétmentek, az apja erőszakkal elvitte a fiút, az anyja visszaköltözött vidékre a gyökereihez, a fiú apja pedig összeköltözött 94 januárban a most elhunyt élettársával és a fiával,talán így érthető a múlt.Tehát a fiú megvásárolta 2006-ban 10% befizetése mellett az Önkormányzati ingatlant,és apját és annak élettársát (2014.11.04 meghalt) holtigtartó haszonélvezeti joggal,de ekkor ő már nem lakott benne mert az apja és annak néhai élettársa elüldözte, 14éves kora óta kirakták a lakásból, ott kellett hagyja az iskolát,és azóta is dolgozik. Elősször 2013 ban adták bíróságra ajándék visszakövetelése címén az ingatlant,a pert megnyerte mert ajándékozásról szó sem volt. 2014-ben fogadtak ügyvédet, aki azóta felmondott,(majd kiderűlt ingyenes ügyvéd volt)aki a haszonélvezeti jogot eladni kívánta a fiúnak vagyis megvásárlásra kínálta, de ezt úgy, hogy meg kell vennie, utánnajártam nem kötelező, élnek az ingatlanban amíg élnek és kész. Most új ügyvéddel ismét ajándék visszakövetelés címén beadták Október 27-én, itt sem történt érdemleges, ráadásúl a felperes az ingatlan egyik holtig tartó haszonálvezője elhunyt 2014.11.04-én és Ő adta be a bíróságra. Most az lenne a kérdés, ha az egyik haszonélvező meghal mit kell a továbbiakban tennie a fiúnak az ingatlan tulajdonosának? Előre is köszönöm a válaszotokat! Remélem most kicsit értelmesebben írtam le a helyzetet. Köszönöm

ObudaFan # 2014.11.05. 18:09

Ha em lakott bent, akkor nyilván nem lehet tőle használati díjat követelni. HA bent lakott, akkor meg vizsgálni kell, hogy ezt ki engedte neki és miylen jogcímen, az alapján lehet eldönteni, hogy van-e tartozása.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.05. 17:48

Ez meg mintha túl rövid lenne. A kérdés pedig túl általános. Kinek mi a teendője? Miért kellene tennie bármit is?