özvegyi,haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.04. 09:11

Méltányolható érvelés. Csak azért nem tudom teljesen elfogadni, mert a megszűnésről szóló szabályt is az öröklési jog fejezetében szabályozta a régi Ptk. Ha az idegen tulajdonbeli jogok szabályai között helyezték volna el, semmi kételyem nem lenne.

ObudaFan # 2017.04.04. 06:57

Szerintem igen - de, ha jól értem, ObudaFan szerint nem.

Valóban kétféle értelmezés lehetséges szerintem.
Az egyik szerint ez öröklési jogi kérdés, hiszen az özvegyi jog örökléssel keletkezett, így a tartalmát is öröklési jogviszony határozza meg. Értem, de nem értek egyet.
Szerintem az öröklési jogviszony a Ptké. viszonylatában addig tart, amíg az öröklési rendet megállapítják. Ezt követően az általános szabályok szerint kell eljárni, és mivel a házasságkötés, mint jogi tény már az új Ptk. hatálya alatt történt, ennek van jelentősége. Annál is inkább, mert a jogalkotó maga a régi szabályt már nem tartotta megfelelőnek a mai élethelyzetekre.

Aranka44 # 2017.04.02. 19:49

Köszönöm az utóbbi két választ.
Bár számomra sajnos kedvezőtlen a válasz, de legalább tudom.
Aranka

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.02. 15:58

Igen, csak az a bizonytalan, hogy az özvegyi jog házasság miatti megszűnésre vonatkozó szabály öröklési jogot szabályoz-e. Szerintem igen - de, ha jól értem, ObudaFan szerint nem.

Immaculata # 2017.04.02. 15:51

Ha az én özvegyi jogom még 2014 előtt keletkezett és új házasságot kötök, akkor itt már irányadó lesz az új szabály, vagy még a régi szerint megszűnik a haszonélvezetem?

A régi szerint megszűnik a haszonélvezet.

lsd. Ptké.:

7. § (1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a Ptk. öröklési jogot szabályozó rendelkezéseit a Ptk. hatálybalépése után megnyílt öröklésre kell alkalmazni.

Aranka44 # 2017.04.02. 15:38

Tisztelt Dr.Attika!
Feltételezem, viccnek szánta a válaszát, így érdemben nem reagálnék rá. De sajnos tekintettel arra, hogy a jövedelmünk a rezsi és a megélhetés fedezésére is éppen hogy elég, nem vagyunk (vagyok) abban a helyzetben, hogy egy ilyen kockázatot vállaljunk.
Gondolom Ön sem tudja a kérdésre a választ sajnos.
Aranka

Dr.Attika # 2017.04.02. 15:23

Kedves Aranka!
Mint tudjuk a házasságintézménye nem tűr meg semmilyen anyagi megfontolást. Ha szerelmes, akkor házasodjon újra. Kockáztatva azt is, hogy elveszíti özvegyi haszonélvezeti jogát.

Aranka44 # 2017.04.01. 20:47

Magyarul nem lehet tudni, tehát bizonytalanság van.
Obudafan köszönöm a válaszát, bár okosabb nem lettem sajnos.
Aranka

ObudaFan # 2017.03.31. 20:52

Az én véleményem szerint nem szűnik meg, de valóban kifejezetten erre az esetre nincs konkrét átmeneti szabály.

Aranka44 # 2017.03.31. 20:50

Tisztelt nonolet!
Ezek szerint Ön meg tudja mondani, hogy megszűnik-e a haszonélvezezti jogom vagy sem?
Köszönöm

Aranka44 # 2017.03.31. 19:59

Tisztelt Obudafan!
Akkor jól értem, hogy erre nincs szabály, és majd önkényesen mond valamit a bíró, ha perre kerülne sor? Én meg teljes bizonytalanságban házasodhatok csak újra, nem tudva hogy mi lesz?
Köszönöm

ObudaFan # 2017.03.29. 20:43

Nincs erre egyértelmű átmeneti szabály, de szerintem nem szűnik meg.

Aranka44 # 2017.03.29. 19:09

Tisztelt szakértők!
A következő problémával fordulok önökhöz.

Férjem 2009-ben elhunyt, a nevén lévő lakást a fiam örökölte én pedig özvegyi jogot kaptam rá. Időközben élettársi kapcsolatban élek, és gondolkozunk azon, hogy összeházasodjunk.

Úgy tudom, hogy az új házasságkötéssel viszont a haszonélvezeti jogom megszűnik, de egy internetes cikkben úgy olvastam, hogy az új szabályok szerint 2014 óta már nem szűnik meg az özvegyi jog ha új házasságot köt az ember.
Ha az én özvegyi jogom még 2014 előtt keletkezett és új házasságot kötök, akkor itt már irányadó lesz az új szabály, vagy még a régi szerint megszűnik a haszonélvezetem?
(Sajnos a fiammal elég rossz a kapcsolatunk, úgyhogy nem merném megkockáztatni, hogy megszűnjön, mert képes lenne utcára tenni.)

Köszönettel,
Aranka

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.27. 16:13

Legalább egy meghatalmazást adjon valakinek az előszerződés aláírására.

Gret49 # 2017.02.27. 15:57

Tisztelt Ügyvéd úr!

Előszerződésnél-előleg átadásnál mindkét tulajdonosnak ott kell lennie?/ a lányom Messze lakik 2 kis gyerek van/. Vagy elég a teljes összegnél és a végleges adásvételi szerződésnél.Most az 1 tulajdonos és én a haszonélvező lennénk ott.

Köszönöm válaszát: Gréta

ObudaFan # 2017.02.27. 05:29

Eladáskor a vevő megváltja megfelelő áron a haszonélvezeted, vételkor pedig abból a pénzből megveszed a haszonélvezetet. Elmondjátok a két okiratszerkesztő ügyvédnek, hogy mit szeretnétek és meg fogja csinálni.

Gret49 # 2017.02.27. 00:12

Tisztelt Ügyvéd úr! A férjem meghalt-2 gyermekem örökölte a házat -én haszon élvező vagyok. Közös megegyezéssel szeretnénk eladni a házat és másik lakást venni. Szeretném , ha megmaradna a a vásárolt lakásnál is a haszonélvezet.Mi a teendő ?

Köszönöm megtisztelő válaszát:Gréta

Gordon25 # 2017.02.03. 15:59

Köszönöm a tanácsot!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.03. 15:44

Fel kellene hívni a gyámhatóság figyelmét. Vagy a közjegyzőét. Vagy mindegyikét. Különös tekintettel arra, hogy az özvegy haszonélvezetre jogosultsága aggályos.

Gordon25 # 2017.02.03. 15:34

Köszönöm,így már értem.Tudomásom szerint nincs ügygondnok kirendelve.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.03. 15:14

Nem érted.
Ha a kiskorú és a törvényes képviselője között érdekellentét van, akkor a kiskorúnak ügygondnokot kell kijelölni, mert a törvényes képviselője ebben az ügyben nem képviselheti.

Gordon25 # 2017.02.03. 15:12

Az egyik örökös nagykorú a kiskorút pedig az édesanyja képviseli.A gond az hogy a különélő édesanya akarja haszonélvezetet megszerezni a tények elhallgatásával.
A másik 6/12-ed rész az édesanyámé.A lakásra vevő is lenne.A kérdésem az lenne hogy ha az özvegy a tények elhallgatásával megszerzi a haszonélvezetet lehet-e valamit jogilag tenni ellene.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.03. 09:01

A kiskorú gyereknek nem rendeltek ügygondnokot?

alfateam # 2017.02.02. 19:57

Gyerekek nem vesznek részt hagyatéki eljárásban csak felnőttek.A gyerek helyett vagy a szülő vagy ügygondnok van jelen.

Gordon25 # 2017.02.02. 16:37

A különélés tényét a hagyatéki tárgyaláson nem lesz aki előhozza,mert én nem vagyok örökös így nem lehetek ott a gyerekek meg nem fogják