özvegyi,haszonélvezeti jog


tacsika2 # 2016.01.18. 14:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Sógornőm pert akar indítani ellenem, mivel az én tulajdonomban van egy ház, aminek 1/4 részére haszonélvezete van. Követeli, hogy fizessem ki (nem a törvényben szereplő napi érték bizonyos százalékát), hanem kb. a 3x-át, vagy cseréltessem ki az üveggyapot szigetelést (mert szerinte egészségtelen), a nyílászárókat, válasszam le több millióért az ő fűtését, stb, tehát totál újítsam fel az egyébként szép, pár éve felújított tetőteret, amiben ő lakik. Egy ügyvédje már 2 levélben "tájékoztatott" erről, bejelentve, hogy utolsó levelével egyidejűleg pert indít ellenem. Lehetséges ez? Tudom, én vagyok a tulajdonos, de ha ő majd márvány lépcsőt szeretne, akkor azt is csináltassak neki? :)
Válaszát előre is köszönöm.

Jucus59 # 2016.01.13. 17:46

T.Ügyvéd Úr!
1959-ben születtem,10 éve vagyok leszázalékolva /46% /járadékot kapok. 30 év után elváltunk közös megegyezéssel,2 nagykoru gyerekünk van. A válás óta is a házunkban élek, ami a férjem nevén van. Kérdésem, hogy jogosult leszek én a volt férjem halála után özvegyi nyugdíjra?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.13. 17:23

Nem; nem.

szolnokine66 # 2016.01.13. 16:16

Szeretett férjem tavaly elhunyt, én a második felesége vagyok. Neki is van egy fia és nekem is, közös gyerekünk nem lett.
Mivel végignéztem szegény elmúlását, foglalkoztatnak az értünk is bármikor eljövő halál utáni vagyoni rendezés dolgai.Nincs a homlokunkra írva, ki mikor megy el közülünk.
A hagyatéki tárgyaláson lemondtam férjem fia javára a férjem értékes vidéki háza feléről. Nem tartottam igényt onnan semmire és a haszonélvezetre sem.
Kérdéseim:

    • Ha én meghalok, az elhunyt férjem fiának lesz-e bármilyen követelnivalója az én lakásomon? Én még évekkel ezelőtt rendelkeztem a saját gyermekem javára végrendeletben, akkor még a férjemet sem ismertem.
    • Ha a férjem fiával történik meg a legrosszabb, akkor az öröklés joga megnyílik-e felém újra ez elhunyt férjem vidéki házára, mely fél tulajdonjogáról lemondtam? A fiának nincs felesége, gyereke, csak egy idős nagyapa.

köszönöm.

tucsi001 # 2015.12.16. 20:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Anyósom özvegy volt, kapja a volt férje után az özvegyi járadékot. Az idén nyáron ismét férjhez ment és már sajnos meg is özvegyült újra.Férje is és ő is özvegyi nyugdíjat is kaptak.Azt szeretném megkérdezni, hogy jogosult-e új özvegyi nyugdíjra?
Köszönettel?
Mária

vanca # 2015.12.14. 19:07

Értem, köszönöm. Akkor ez patthelyzet, ingyen lakik, és még a kköltség is a tulajdonoson marad, élete végéig.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.11. 08:54

Haszonélvezet nem foglalható.

vanca # 2015.12.11. 08:06

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Válasz nélkül maradt, hogy az özvegyi jogra lehet e terhelni, ill. töröltethető e a tul.-nak való tartozás fejében?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.08. 13:42

Igen erről beszélek. Nyilván erősen véleményes a dolog, de én azt a felperest, aki csak a használati díjra perel, és a jövőre nézve sem kéri a használatot, valószínűleg elutasítanám.

lewho # 2015.12.08. 12:34

(A magam részéről azt is hozzá tenném, hogy ha a kizárt tulajdonostárs indokolatlanul késedelmeskedik a használat iránti igénye érvényesítésével - azaz nem indít pert -, az az én szememben arra utal, hogy nem valós az igénye, annak bejelentése csak a használati díj megszerzését célozta. Így viszont ez már joggal való visszaélés, ami tilos.)

Ez egy érdekes felvetés.

Szerintem a tulajdonos dönthet úgy, ha megakadályozzák a lakás használatában, hogy nem perel magáért a használatért, hanem csak túlhasználati díjat kér. A késlekedésnek itt a használati díj megállapításánál lehet szerepe.
Sokan pl pert se indítanak, csak felszólítják levélben a túlhasználót, hogy engedje be őket az ingatlanba, és ennek elmaradása után kérik a túlhasználati díjat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.08. 12:06

A tulajdonostárs csak akkor követelhet használati díjat, ha ő is használni, birtokolni akarja az ingatlant, de ebben megakadályozzák. Értelemszerűen csak addig kérheti, amíg az akadályozás fennáll.
(A magam részéről azt is hozzá tenném, hogy ha a kizárt tulajdonostárs indokolatlanul késedelmeskedik a használat iránti igénye érvényesítésével - azaz nem indít pert -, az az én szememben arra utal, hogy nem valós az igénye, annak bejelentése csak a használati díj megszerzését célozta. Így viszont ez már joggal való visszaélés, ami tilos.)

vanca # 2015.12.08. 08:30

KBS által felvázolt helyzet áll fenn. Kérdésem, hogy melyek a többlethasználat jogosságának "egyéb" körülményei,feltételei.
Egyéb számonkérhető jövedelem/vagyon híján perben ráterhelhető e az 1/2-en fennálló haszonálvezetre a többlethasználat,esetleg a közösköltség(nekem kell fizetnem)?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.07. 17:05

Azt mondja, korábban az anyáé volt a fele és a lányé a másik fele. Az anya haszonélvezete értelemszerűen csak a lány hányadát terhelte. Mivel nem jelezte külön, hogy a tulajdoni hányadok átruházásakor a másik 1/2-en is haszonélvezetet alapítottak (tartott fenn az ajándékozó), abból indulok ki, hogy ebben nem volt változás.
Persze, kizárni sem lehet.

ObudaFan # 2015.12.07. 15:26

Lehet, hogy tévedek, de én úgy értelmezem a kérdést, hogy a kérdezőnek nincs olyan tulajdoni hányada, amit ne terhelne haszonélvezet.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.06. 18:30

haszonélvezővel szemben nem lehet többlethasználatot követelni.
Kivéve, ha a haszonélvezet csak egy meghatározott tulajdoni hányadot terhel. S persze, ha a további feltételek is adottak.

szafika # 2015.12.06. 18:20

ÓbudaFan , lehet úgy gondolja a mostani 1/1-ben tulaj , h mielőtt neki adták volna a 1/2 - 1/2 részüket ....lehet nem számított rá , h a haszonélvezet lesz az erősebb jog ?

ObudaFan # 2015.12.06. 18:07

Ha egyszer 1/2-1/2 a tulajdoni hányad, akkor nincs 1/1 tulajdonos.
Mindenesetre a haszonélvező a tulajdonost sem köteles az ingatlanba beengedni, így aztán a haszonélvezővel szemben nem lehet többlethasználatot követelni. HA ez volt a kérdés.

vanca # 2015.12.04. 14:52

A lakás 1/1 tulajdonosának járhat e többlethasználati díj, ha a benne lakók anya(korábban 1/2 tul.) és lánya (korábban 1/2 tul.+anya özvegyi haszonélv. joga)?
Ha nincs más jövedelmük, az özvegyi jogra ráterhelhető?

ObudaFan # 2015.11.12. 15:22

Hát nézz be a hagyatéki iratokba és a földhivatali iratokba is esetleg, aztán valószínűleg kiderül.

információéhes # 2015.11.11. 15:41

T. Válaszadó!

A kérdésem a következő, édesanyám lemondott írásban a hagyatéki eljárás előtt az özvegyi haszonélvezeti jogáról ezelőtt 4 évvel, szó szerint azt írta a közjegyző, hogy "nem kívánja érvényesíteni az özvegyi haszonélvezeti jogát". A most kikért tulajdoni lap szerint özvegyi jog jogosult. Ezt nem értem? Ha lemondott az özvegyi haszonélvezeti jogáról, akkor miért nem vették le a tulajdoni lapról?

Előre is köszönöm a választ.

Immaculata # 2015.10.26. 18:18

Végrendeletben, de nem ajánlom.

Lehet határozott idejű használati jogot adni részére, mondjuk a gyermekek nagykorúságáig.

Judith68 # 2015.10.26. 18:09

Tisztelt ügyvéd Úr!
Következővel kapcsolatos kérdésem lenne, nem tudom szokványos kérdés e:
Férjemtől elváltam, közös megegyezéssel. Két közös lányunkat én nevelem. Az ingatlan melyben lakunk az én tulajdonom.
A kérdésem az lenne, hogy , ha velem bármi történne (sajnos tumoros megbetegedésem van) és a kiskorú lányaim örökölnek utánam, lehet e valahol kérni, jelezni, hogy a gyermekeim apja halálom után haszonélvező lehessen az örökül hagyott ingatlanban.
Válaszát előre is köszönöm. Üdv: Judith

ObudaFan # 2015.10.13. 17:37

oszlej

Megváltásnak a hagyatéki eljárásban volt helye az itt még alkalmazandó régi Ptk. szabályai szerint. Még mindig nem fejeződött volna be a hagyatéki eljárás?

oszlej # 2015.10.12. 19:44

Tisztelt Kovács Úr!

3-an vagyunk testvérek. Édesapám 2014. januárjában hunyt el. Édesannyámmal minden ingatlana és cége házassági közös vagyon volt. Érdeklődnék, hogy az özvegyi haszonélvezeti jogot csak közösen a testvéreimmel együtt válthatjuk meg, vagy lehetséges, hogy közülünk csak én a saját részemre vonatkozóan. Akkor mit kezdhetek a megváltott h.é.joggal? Ez a gyakorlatban hogy valósul meg? pl ingatlannál az épület 16%-át használhatom, lakhatok benne vagy kiadhatom, viselem terhét, húzom hasznát?
Cégnél, mi a számítás alapja? A legutolsó beszámoló? A cég ingatlanvagyona?

Válaszát előre is köszönöm!

tacsika2 # 2015.10.01. 12:45

Köszönöm a válaszát, megnyugtatott.