Fórum polgári jog régebbi elöl     új hozzászólás

tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján

Jutka70 # e-mail 2019.05.25. 19:17

ebben az esetben megállja a helyét az elbirtoklás? "a szakadatlan 15 év? "

drbjozsef #   2019.05.23. 17:45

Mondta volna valaki, hogy nem lényeges?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Jutka70 # e-mail 2019.05.23. 16:27

az a tény nem lényeges hogy, a 15 év alatt a saját ingatlanomban 3 tulajdonos változás volt? míg ők, hiába birtokoltak 15 évig, szakadatlanul?

drbjozsef #   2019.05.23. 13:07

Ja. Hogy ezért volt idézőjelben a hivatalosan. Leesett.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.23. 12:06

No, hát ezt nem akarja sehogy se megérteni.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2019.05.23. 10:24

(Szerintem nem, mert az új kerítéssel és a birtokbavétellel nincs "mit" hivatalossá tennie. A valóság és a térkép most egyezik. De a szomszéd mégis perel : ez csak azért lehet, mert közben rájött, hogy bár megengedte a kerítés áthelyezését, ő már az előtt elbirtokolt. És ezt próbálja meg a szomszéd perben érvényesíteni, ami ellen fogódzókat keres.)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.23. 09:32

(Nem ez a baja. Azt kérdezi, hogy ha időben megszakította az elbirtoklást - maga vette birtokba az ingatlant -, akkor ezt a megszakítást hogyan érvényesítheti "hivatalosan".)

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2019.05.23. 07:40

Jutka70,

Mellesleg : kevered a tulajdon/tulajdonjog és a birtok/birtokjog fogalmakat. Az nem ugyanaz.

drbjozsef #   2019.05.23. 07:37

Jutka70,

Tegyük fel, már Árpád vezérünk korában kialakították ezt a telket, mondjuk 1123 évvel ezelőtt.

Ha az eltelt 1123 évben BÁRMIKOR volt olyan összefüggő 15 év, amikor az elbirtoklás feltételei megszakítás nélkül fennálltak, és ezt az igénylő bizonyítani is tudja, akkor az elbirtoklás megtörtént, a bíróság csak a tényt fogja megállapítani.

Az, hogy Te 5 éve megszakítottad az elbirtoklást nem számít, ha az összefüggő 15 év már megvolt 20 éve vagy 80 éve, vagy 563 éve.

Így már érted? A Te "megszakításod" nem hat vissza az elmúlt ezer évre. Csak az elmúlt 15-re. De ha AZ ELŐTT már megvoltak a szükséges feltételek az elbirtokláshoz, akkor "UTÓLAG" megállapítja azt a bíróság.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.22. 22:36

Már-már bámulatos, mennyire nem érted.

www.kbs-ugyved.hu

Jutka70 # e-mail 2019.05.22. 21:34

"A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

• a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy" (jelenleg is én birtoklom az elbirtokolni kívánt területet. )

erre értettem. vagy nem jól értelmeztem?

drbjozsef #   2019.05.22. 14:42

Jutka70,

Ha neked jól esik, kérdezheted párhavonta újra meg újra ugyanazt. Hátha egyszer más választ, neked tetsző választ kapsz. Legfeljebb téveset.

Kinek akarsz jelezni? Kit akarsz perelni?

Érsd meg : az elbirtoklás VAGY bekövetkezett már régebben, VAGY nem. Ha bekövetkezett már a Te (mostani) birtokbavételed előtt - nyilván erre fog hivatkozni a szomszéd -, akkor hiába jelzel, hivatkozol, vagy perelsz. A bíróság megállapítja az elbirtoklást.

Jutka70 # e-mail 2019.05.22. 14:01

Kérdésem az lenne, elég ha írásban jelzem a következőt, vagy indítanom kell külön polgári pert?

az elbirtokolni kívánt területet pár éve, a tulajdonomba vettem, mikor kiderült, hogy az az enyém.

"A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

• a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy"
Ildi90 # e-mail 2019.05.09. 04:50

József,

Hogyan lehet eladni egy olyan ingatlant amely nem szerepel telekrajzon illetve a saját örökölt résszel is egybe van nyitva ,amiről ugye van papír hogy nem tartozik csak a mi családunkhoz hisz mikor átvettem a 2 szobát egybenyitottam a felújítások alatt plusz fürdőt raktam és benne lakom 20 éve hisz sajátomnak kezeltem teljes mértékben? Kirakni nem tud hiszen közös tulajdon főleg hogy elővásárlási joga van minden tulajdonosnak úgy tudom... idegen igy megvenni nem fogja azt a maroknyi részt.

Rozsatő # e-mail 2019.05.08. 21:20

Az lenne a kérdés,hogy milyen jogszabaly van az elbirtoklasra. Adott az enyémmel szomszédos földterület, amit már 5 éve én tartok rendben /kaszálás, vízelvezetés, stb/, a tulajdonos ez alatt az idő alatt egyszer sem jelentkezett, egyáltalán nem is ismerem. Szomszédok elmondása szerint a területet jelentős adóztatózásból eredő jelzálog terheli. Egy esetleges elbirtoklással ez a tartozás kit terhel, vagy ez lehet-e akadály?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.08. 12:14

(Van ugyan egy kiegészítő szabály, amely "megmenti" az írásba foglalás hiánya miatt érvénytelen - de teljesített - szerződéseket -, azonban az az ingatlan tulajdonjogát átruházó szerződésekre nem alkalmazható.)

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2019.05.08. 12:02

József,

Természetesen lehet megtérítési igényed, ha Te költöttél rá, és te újítottad fel. A kérdés ismét a bizonyíthatóság lesz, ha vita van. Van számlád, bizonylatod a felújításokról?

A tanú alapesetben megfelelő bizonyíték is lehet. Az a baj, hogy az ingatlannyilvántartásban ők a tulajdonosok, ezért eladhatják a részüket. Neked kellene minél előbb pert indítani. Ha megteszed (és kéred), perfeljegyzés kerül az ingatlanra, és akkor nem tudják eladni (tehermentesen nem, legalábbis).

Az a baj, hogy nem biztos, hogy érdemes perelned.

Ugyanis :

Ptk 6:215. § (2) Ha az adásvételi szerződés tárgya ingatlan, az eladó a tulajdonjog átruházásán felül köteles a dolog birtokának átruházására is. Ha a szerződés tárgya ingatlan, az adásvételi szerződést írásba kell foglalni.

Ez alapján nem jött létre köztetek érvényesen az adásvétel. Hiába fizetted ki.

Ildi90 # e-mail 2019.05.08. 09:18

Kedves József!

A 2 nővérem a tanú rá illetve ugye a követelők akik " nem emlékeznek".
Nekem követelésem nem lehet azok után hogy 20 évig fenntarotttam hozzáépìtettem felújìtottam? A telek amin az a 30 nm2 rajzokon sem szereplő alap nélküli salak falalból lett 2 szoba amiért menne ez a harc nem ér annyit együtt, mint amennyit ráköltöttem a másik ingatlanok a telken pedig ugye papirozva vannak hogy semmi közük hozzá.

drbjozsef #   2019.05.08. 08:26

K. József,

Igen, minden további nélkül, ha nem tudod bizonyítani valahogyan, hogy megvetted már. Papír, az jó lenne.
De tanúk sem voltak?
Lehet pereskedni, de elég kétségesnek tűnik a kimenetele...

Ildi90 # e-mail 2019.05.08. 06:18

Tisztelt Fórumozók!

Egy olyan ügyben szeretnék segítséget kérni hogy:
Adott egy 150 nm-es telek melynek 6 tulajdonosa szerepel a tulajdoni lapon osztatlan közös tulajdon címszóval szülőktől örökölve 3 családtól.
3 különbejáratú épület van a telken melyek hosszában kapcsolódnak egymáshoz és melyek közül 1 a legelső nincs a telekrajzon.
A másik 2 épület használatáról illetve tulajdonáról megállapodási papír készült még a szülők idejéből.
Az elsö ingatlant ami nem szerepel a rajzokon ( 2 szoba kb 30 nm) mikor a " tulajdonos" rokon meghalt a 2 gyermeke felajánlotta hogy 200 ezer forintért átvehetem melyet kifizettem, de jó magyar hívén mondván rokon a papírmunka elmaradt.
Mikor megvettem teljes lakhatatlan állapotban volt 1 millió forintomba került a burkolatok a tetőlécezés egy fürdő hozzáépìtése a közművek beköttetése ( a villany a saját örökölt középső házból lett bevezetve ) mire költözhető lett. Ez kb 20 éve történt azóta lakom illetve fenntartom az ingatlant.
Most a 2 papíron tulaj jelentkezett hogy eladnák az ő részüket , mindeképp pénzt fognak kiszedni belőle, mert papir anno nem készült ők nem emlékeznek hogy ki lett fizetve ha a tetszik ha nem elővásárlási jogom van megvenni.
A kérdésem az lenne , hogy tényleg csak ennyi lenne mehtehetik , hogy 20 év után ujra kifizettethetik vagy ha nem tudom eladhatják alólam azt az ingatlant mert nen készült annó papír a kifizetésről? Van esélyem elbirtoklás útján ezt az ügyet rendezni?

Válaszukat előre is köszönöm!
K. József

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.03.30. 17:57

Okot adtál a perre, nem fogja a bíróság a költségeid megtérítésére kötelezni a felperest.

www.kbs-ugyved.hu

Jutka70 # e-mail 2019.03.30. 17:51

elbirtokolhat a felpresek, amennyiben az elbirtokolni kívánt területet, a felperes földmérője adott neki egy vázrajzot, hogy nem az öve az elbirtokolni kívánt terület? térképjavítás is kért, de a föld hivatal elutasította, földmérés után szóban megengedte, meg azt vallotta a felperes hogy már másnap arrébb lett téve a kerítés?

magyarul tudott róla hogy nem az ő tulajdona az elbirtokolni kívánt terület, aztán indított elbirtoklási per.

a 15 éve alatt 2x is örököltek a felperesek, és a kerítést is el lett mozdítva ez idő alatt.

jelenleg a földhivatal által, földmérő által, kitűzött helyen van a vitatott kerítés.

ObudaFan # e-mail 2019.03.18. 14:24

Jutka70

Elsősorban arra tudsz kérni, ha volt jogi képviselőd és díjat fizettél neki. Egyébként esetleg utazásra, esetleg munkából való kiesésre, de mindent igazolni kell.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Jutka70 # e-mail 2019.03.18. 13:09

Azt szeretném kérdezni, II. alperes voltam egy elbirtoklási polgári perben, de eladtam közben az I. alperesnek a részemet, most el áll a felperes velem szemben, a bíróság kérdezi kérek e perköltséget? Kérhetek, e, ha igen mennyit és miért?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.02.25. 17:54

Írásban vagy a tárgyaláson szóban.
(Ami nem jelenti, hogy le is veszik.)

www.kbs-ugyved.hu