tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


Nagyimami # 2013.05.24. 12:36

A garázsra nem készült adás-vételi szerződés. A garázs ugyanazon a helyrajzi számon van, mint a lakásszövegótkezeti lakás valamennyi lakása és garázsa. Az összes adót, költséget, mindent én fizettem, számlámról vonták le, tehát ellenőrizhető. Felújítást, karbantartást, mindent én rendeztem. Egyébként volt férjemnek semmi kifogása az elbirtoklás ellen, nem tart igényt a garázsra. Egyszerűen nem szeretnék most sem adás-vételi szerződést, se ajándékozási szerződést, ilyesmit készíttetni, mert nem akarok a semmiért sem adózni, sem - ha nem feltétlenül elkerülhetetlen, - illetéket fizetni azért, amit évtizedek óta én használok, enyém jogilag is a fele, én fizetem a költségeit, stb.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.24. 14:00

A garázs ugyanazon a helyrajzi számon van, mint a lakásszövegótkezeti lakás valamennyi lakása és garázsa.
Aligha. A szövetkezeti lakásoknak önálló helyrajzi száma van. (V.ö.: albetét.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.24. 14:01

mert nem akarok a semmiért sem adózni, sem - ha nem feltétlenül elkerülhetetlen, - illetéket fizetni
Biztos, hogy az elbirtoklással történő vagyonszerzés illetékmentes?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.24. 14:23

:) Ráadásul a perköltség időben is és pénzben is többszöröse egy ügyvéd által készített megállapodásnak.

Csak rajta!

ObudaFan # 2013.05.24. 15:09

Biztos, hogy az elbirtoklással történő vagyonszerzés illetékmentes?

Szerintem igen. Egyszerűen nem tartozik az Itv. hatálya alá.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.24. 15:14

Valóban, a törvény általában ingyenes szerzésről nem szól, hanem taxatíve felsorolja az öröklést és az ajándékozást.
Adhatnánk egy ötletet némi új költségvetési forrásra. :)

Technikai kérdés: az elbirtokló tulajdonjogának bejegyzési kérelmével nem nyújtasz be B400-ast?

ObudaFan # 2013.05.25. 08:39

Már abban a nem túl gyakori esetben, ha ügyvéd előtt megállapodnak erről?
Szerintem nem kell benyújtani, de ismerve a földhivatalok működését, benyújtanám és kézzel ráírnám, hogy az ügy nem tartozik az Itv. hatálya alá.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.25. 09:22

:) Ügyes.

lajcsó # 2013.05.25. 11:24

"Technikai kérdés: az elbirtokló tulajdonjogának bejegyzési kérelmével nem nyújtasz be B400-ast?"
Elbirtoklás esetén nem lehet értelemszerűen kitölteni az adatlapot.

ObudaFan # 2013.05.25. 11:30

A baj az, hogy ezt az adatlapot sok olyan esetben sem lehet értelemszerűen kitölteni, amikor egyébként a benyújtása egyértelműen kötelező.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.25. 12:45

:O)
Milyen igaz!

boken # 2013.08.28. 10:43

Tisztelt szakértők.
Abban szeretnék segítséget kérni hogy 15 éve gondozunk egy elhagyott telket,amit egy idős hölgy használt előtte.Ő nem járt ki évekig az erdő újra benőtte a telket,mi rendbe tettük,kitakarítottuk és nyaranta kijártunk piheni,karbantartani.HRSZ alapján kikértük a telek papírjait hogy az örökösöket felkeressük és akkor derült ki hogy a telek 40 éve az önkormányzat tulajdona.
Valószínűleg a néni is csak bérelte.Az önkormányzatnál nem hivatalosan azt mondták használjuk nyugodtan tovább mert olyan részen van ahol sohasem fogják tudni eladni.(nincs víz ,csatorna,stb). Ilyenkor mi a teendő?Hogy indítsam el az elbirtoklást?Kell ügyvéd vagy elég az önkormányzat felé jelezni hogy szeretném elbirtokolni a telket?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.28. 12:22

Olyan, hogy "szeretném elbirtokolni", nemigen van, pláne nem érdemes bejelenteni. Azt kell bejelenteni, ha az elbirtoklás már megtörtént.

boken # 2013.08.28. 13:07

Köszönöm :)
Akkor úgy pontosítanám hogy mi a menete az elbirtoklásnak,mindenképpen kell ügyvéd vagy elég az önkormányzat felé jelezni az elbirtoklást,esetleg tanúkkal alá írt levélben.

ObudaFan # 2013.08.28. 13:09

boken

A bíróságtól lehet kérni, hogy állapítsa meg az elbirtoklást, és keresse meg a földhivatalt a tulajdonjogotok bejegyzése iránt. 30M Ft alatti érték alatt a jogi képviselet nem kötelező. De ajánlani ajánlott, már annak az eldöntéséhez is, hogy érdemes-e elindítani a pert. Az elbirtoklásnak ugyanis nem a 15 évi gondozás, hanem a 15 évi sajátkénti használat a feltétele, ami nagyon nem ugyanaz.

boken # 2013.08.28. 13:17

Tisztelt ObudaFan.
Köszönöm,az hogy 15 éve oda járunk kora tavasztól késő őszig,néha hetekig lakunk kint(van egy faház a telken)az minek minősül?Bocs a sok kérdésért de tényleg úgy szeretnénk neki vágni ha van értelme,mert valószínűleg a következő 20-30 évben sem fog az önkormányzat semmit csinálni a telken,sőt körülöttünk egyre több telek jut ilyen sorsra.viszont idáig nem használtuk a villanyt pl,és most már az is aktuális lenne,de a számlát is valahová be kell fizetni,tehát ezért szeretném pl ha inkább a nevünkön legyen.

pistapapa # 2013.08.28. 15:32

Tisztelt Szakértők!
3 éve szomszédainkkal együtt megvettük külterületi telkeink végében lévő gyep minősitésű ingatlant. A vásárlás úgy jöhetett létre, hogy a tejes ingatlant meg kellett vásárolni. Szomszédaink akkorát vásároltak, ami hozzácsatolható saját ingatlanukhoz, magam is hozzácsatoltattam a saját telkemmel határos rész, de maradt 500 nm, amit nem tudtunk más ingatlanhoz, mint az önkormányzat "út minősítésű" területéhez csatoltatni. Az önkormányzatnak nincs szüksége erre a területre, hozzájárult, hogy műveljem tetszésem szerint, sajátként, s ha egyszer egy szomszéd részéről vételi szándék lenne rá, a ráeső vételárat megkaphatom. Az önkormányzati útnál társtulajdonosként nem szerepelek a tul. lapon, de semminemű lemondó nyiltkozatot nem tettem az úthoz csatolt területemről. Kérdésem: nagyobb költségű földmunka tereprendezés lenne indokolt a területen, de csak akkor költenék rá, ha tudnám bizonyítani később is, hogy valmiféle jogot formálhatok erre a területre.

pistapapa # 2013.08.28. 15:41

boken
ÓbudaFan
Ezekhez kapcsolódna:
Tudomásom szerint közösségi tulajdonban lévő ingatlan nem birtokolható el. Változhatott ez a szabály?
Az önkormányzat is közsség lenne

ObudaFan # 2013.08.29. 06:05

Azért az ennél jóval több körülménytől függ, hogy elbirtoklás történt-e.

lajcsó # 2013.08.29. 06:42

Ha olyan kedvezőtlen fekvésű az ingatlan akkor lehet, hogy olcsón meg tudjátok vásárolni. Szerintem ebbe az irányba kellene lépéseket tenni. Az elbirtoklás tényére hivatkozva tulajdon szerezni elég macerás, főleg úgy ha az önkormányzat vitatni fogja az elbirtoklást.

boken # 2013.08.29. 09:56

Köszönöm szépen mindenkinek a tanácsokat,úgy látom még egy darabig használni fogom a telket,árra rákérdezek de sok mindent nem remélek,ha nem kellene a villany akkor nem is zavarna az egész.

Gamer07 # 2013.09.01. 13:20

Tisztelt Fórumozó Szakértők!

Az egyik ismerősöm kb. 20 éve művel egy földterületet, amelynek nem ő a tulajdonosa. A tulajdonos nem használta a földet, nem is jelentkezett, egyértelműen nem tart igényt a szóban forgó ingatlanra. Ellenben az ismerősöm szeretné elbirtoklás útján megszerezni az adott földterület tulajdonjogát.
Ezek után azt szeretném kérdezni, hogy milyen jogi lépéseket tanácsolnak annak érdekében, hogy ténylegesen is megszerzésre kerüljön a földterület tulajdonjoga?

Gondolom először az illetékes földhivatalba szükséges bemenni, hogy tisztázódjon a tulajdonjog kérdése. És annak függvényében kell eldönteni, hogy van-e értelme bírósághoz fordulni a tulajdonjog elbirtoklással történő megszerzésének bejegyzése iránt...?

Elnézést, ha butaságokat kérdezek vagy írok, de abszolút laikusként próbálok halászni a zavarosban, jelen esetben a jogszabályi rendelkezések világában...:)

kanyar # 2013.10.06. 15:20

Tisztelt Szakértők!

Nagyszüleim 1937-től 1975-ig használtak egy olyan földterületet, amelynek rajtuk kívül a tulajdoni lap szerint több mint 10 tulajdonosa volt. Ezek egy része rokonuké /testvér/ volt, egy része - 1945 után - kitelepítések miatt az állam tulajdonába került, más tulajdonosok kivándoroltak és elérhetetlenek. De idegenek /nem rokon/ is voltak a tulajdonosok között. 1974-75-ben nagyszüleim meghaltak.Kérdésem az, hogy azalatt a közel negyven év alatt, amíg ezt a területet használták elbirtokolták-e, illetve különösen az államtól lehetett-e elbirtokolni? A használatot iratokkal nem, de még élő tanukkal tudjuk bizonyítani. Amennyiben elbirtokolták, vagy elbirtokolhatták gyermekeik örökölték e a területet. Az általuk használt terület megosztható.

Válaszukat előre is köszönöm!

vali63 # 2013.12.15. 11:36

Tisztelt Fórumozó Szakértők!

Külterületről van szó, amelyről 2009-ben törölték az özvegyi jogot! A terület mostohatestvéreim tulajdonában van, papíron!A kimérés óta senki nem tartott igényt rá kb. 19 éve. A földterületet azóta én gondozom és használom. Az lenne a kérdésem, hogy az özvegyi jog törlése után mennyi időnek kell eltelni, hogy a földterülettel kapcsolatosan elbirtoklási eljárást indíthassak?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 12:15

Úgy érted, az özvegyi jog jogosultjának a jogán használtad az ingatlant?