tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


ObudaFan # 2013.12.16. 12:33

Valószínűleg a törlés után el kell telnie a 15 évnek. Ha a haszonélvező jogán használtad, akkor biztos, de ennek hiányában is könnyen lehet, hogy az ingatlannal való rendelkezés eredménye volt maga a törlés.

Miskolczi Sándor # 2014.05.08. 09:58

Tisztelt Hozzáértők!
A segítségüket szeretném kérni. Édesanyám őstermelő és idén szerettük volna az édesapám tulajdonában lévő, számára már TSZ-esítés után vagy 20 éve kimért 1,1 hektáros szántót szívességi földhasználat címén megművelni, illetve az egységes támogatást ez alapján megigényelni. De a Földhivatalban kiderült, hogy nem 1/1-es, kizárólagos tulajdonos édesapám, hanem osztatlan közös tulajdonban van, másik 4 személlyel egyetemben osztoznak adott arányban a földön.
Szeretnénk elbirtokolni a másik 4 személytől a területet, mivel eddig önerőből ugyan, de folyamatosan műveltük és rendben tartottuk az egész területet 1993 tavaszától.
A kérdésem, hogy milyen jogi feltételei vannak az elbirtoklásnak, illetve milyen buktatói lehetnek, meg tudják-e akadályozni esetleg a többi tulajdonostárs (akiket megjegyzem még életemben sem láttam a területen, nem is ismerjük őket)?
A Földhivatal azzal érvelt, hogy nem apám a teljes jogú tulajdonos, mert nem volt annyi aranykoronája, amennyibe a föld került. Ennek ellenére a földmérés anno az egész területre történt..Szóval itt érzek egy kis zavart az erőben..

Üdvözlettel:Miskolczi Sándor, Abony

remarque # 2015.11.03. 15:07

Tisztelt Fórumozók,

segítséget kérnék az alábbi ügyben. Elbirtoklás iránt nyújtottam be jogi képviselő útján keresetet a bíróságra, termőföldről van szó. A keresetlevélben az ügyvéd a teherlapon lévő özvegyi jogosultat, végrehajtási jog jogosultat "tűrésre kérte kötelezni". Ez rendben van így? Teherrel együtt kapom meg az elbirtokolt ingatlant? Nem eredeti szerzésmód az elbirtoklás? Hogy kellett volna kérnie a keresetben?

Köszönöm segítő válaszaikat.

István

lajcsó # 2015.11.03. 15:23

Ügyvédeknek nem lenne etikus másik kolléga munkájáról véleményt alkotni.

ObudaFan # 2015.11.03. 16:58

Egyébként is a teljes keresetlevelet látni kellene a véleményalkotáshoz.

Immaculata # 2015.11.03. 17:08

remarque
Ha az elbirtoklás megelőzi a végrehajtási jog bejegyzését, akkor végrehajtási tehertől mentesen, ha az elbirtoklás csak a végrehajtási jog bejegyzése után következett be, teherrel lehet elbirtokolni.
Ugyanígy van az özvegyi haszonélvezeti jogra.

groszfater@gmail.com # 2015.11.03. 18:33

Egyik álláspont szerint az elbirtoklás,
mint eredeti szerzésmód, jellegéből adódóan
megszünteti valamennyi, még korábbi tulajdonost
érintő jogokat, bejegyzéseket. Az elbirtoklás
folytán bejegyzett tulajdonjog tartalma
független a korábbi tulajdonjogtól, azt
nem terhelik a korábbi tulajdonjog korlátai,
így a bíróság erre irányuló kereseti kérelem
alapján és terhek jogosultjainak perben állása
esetén e jogok törléséről is rendelkezhet.11

runningman # 2015.11.19. 02:07

Árverésen szeretnék megvenni egy területet. A földhivatal szerint a tulajdonos, telek mérete, helye, jogok, terhek, stb stimmelnek. Mikor kimentem megnézni, azt láttam, hogy kb felét a területnek más használja (kaszálja), hevenyészetten el is van kerítve.

Ha megveszem az ingatlant, elbirtokolhatja -e az aki most használja, feltéve, hogy ő használta az utóbbi 20-25 évben? (Ezt nem tudom, de van rá egy kis esély.)

Az elbirtoklást nem jelentette be sehová, én ellenérték fejében szereznék tulajdonjogot, de nem találom sehol azt a régi ptk-s szabályt amit ebben a fórumban is írtatok, hogy

"121. § (5) bek.
Ha az elbirtokló a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezteti be, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett."

Van valami megoldás, vagy totál kockázat az egész?

Immaculata # 2015.11.19. 05:21

nincs kockázat

groszfater@gmail.com # 2015.11.19. 06:52

de van!

Immaculata # 2015.11.19. 07:43

Nincs kockázat!

groszfater@gmail.com # 2015.11.19. 08:40

De, Van!

groszfater@gmail.com # 2015.11.19. 09:03

. Ebben teljesen igaza van!

Igen, ebben igaza van !

Immaculata # 2015.11.19. 09:03

Az árverési vevőnek sincs. Addig amíg a tagadás nincs alátámasztva, én sem érvelek.

Immaculata # 2015.11.19. 09:05

Bírom amikor a laikusok széttrollkodják a topicokat és azután érzékenyen a válaszadókat szidják.

lewho # 2015.11.19. 10:33

Kicsit hadd segítsek.

Ptk.
5:41. § [Tulajdonszerzés hatósági határozattal vagy hatósági árverés útján]
(1) Aki a dolgot hatósági határozat vagy hatósági árverés útján jóhiszeműen szerzi meg, tulajdonossá válik, tekintet nélkül arra, hogy korábban ki volt a tulajdonos.

groszfater@gmail.com # 2015.11.19. 11:02

Kösz Lewho, így igaz, adott esetben a jóhiszeműség bizonyítása is hordoz némi kockázatot.

ObudaFan # 2015.11.19. 12:15

Az elbirtoklást nem jelentette be sehová, én ellenérték fejében szereznék tulajdonjogot, de nem találom sehol azt a régi ptk-s szabályt amit ebben a fórumban is írtatok, hogy"

Pedig az van, még az új Ptk-ban is (bár a te esetedben alighanem még a régit kell alkalmazni):

5:175. § [Az ingatlan-nyilvántartáson kívül jogot szerző jogállása]

(1) Az ingatlan-nyilvántartáson kívül jogot szerző személy vagy az ingatlan-nyilvántartásban feljegyezhető tény jogosultja a szerzett jogát, illetve a feljegyezhető tényt nem érvényesítheti az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagy az őt bejegyzési igénnyel rangsorban megelőző, jóhiszemű szerzővel szemben.

És hogy miért van mégis kockázatod? Mert ha tudsz arról, hogy az elbirtoklás bekövetkezhetett, akkor nem vagy jóhiszemű.

lewho # 2015.11.19. 12:28

Miért kellene a régi ptk-t alkalmazni a jövőben lezajló árveréssel történő szerzésre?

A régi ptk szerint tulajdont szerzett elbirtoklással X (és ezt mondjuk nem is vitatta senki).

Y meg az új ptk hatálya alatt megveszi a dolgot árverésen. Tök mindegy, h a bejegyzett tulajdonos tényleg tulajdonos volt-e.

A jóhiszeműséget meg nem a szerzőnek kell bizonyítani, hanem az elbirtoklónak cáfolni.

Szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.19. 12:32

Nem arra, hanem az elbirtoklásra.

Immaculata # 2015.11.19. 12:32

És hogy miért van mégis kockázatod? Mert ha tudsz arról, hogy az elbirtoklás bekövetkezhetett, akkor nem vagy jóhiszemű.

A végrehajtás bejegyzésével, valamint az árverés elrendelésével megszakadt az elbirtoklás.

Immaculata # 2015.11.19. 12:32

Az árverési vevő pedig mindig jóhiszemű.

groszfater@gmail.com # 2015.11.19. 13:17

A végrehajtás bejegyzésével, valamint az árverés elrendelésével megszakadt az elbirtoklás

Csak-hogy ez sem igaz!

(3) Elidegenítési és terhelési tilalom fennállása nem zárja ki az elbirtoklással való tulajdonszerzést, ha az elbirtoklás feltételei egyébként fennállnak.

lajcsó # 2015.11.19. 18:54

"Ha megveszem az ingatlant, elbirtokolhatja -e az aki most használja, feltéve, hogy ő használta az utóbbi 20-25 évben?"
Az elbirtoklás ténye nem attól függ, hogy megveszed az ingatlant vagy nem. Lehet, hogy nem is lehet elbirtokolni az elkerített részt, mert a telek nem megosztható.
"A végrehajtás bejegyzésével, valamint az árverés elrendelésével megszakadt az elbirtoklás."
Nem szakad meg, mivel a vh. jog bejegyzése nem minősül az ingatlannal való rendelkezésnek. Ha viszont a tulajdonos hozzájárul szolgalmi jog (pl. vezetékjog, bányaszolgalmi jog, stb.) létestéséhez, az bizony már az ingatlannal való rendelkezésnek számít és megszakítja az elbirtoklást. Erre sem árt - egyebek mellett - figyelni ha ilyenről van szó!

runningman # 2015.11.19. 19:25

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat, különösen lajcsó, lewho és Obudafan-ét.

(Annyit tudtam kideríteni, hogy évek óta használják a területrészt (kaszálják), de azt már nem sikerült kideríteni, hogy pontosan mióta. Sajnos abban a faluban nekem ismeretségem nincs, attól tartok, hogy esetleg hoznak 5 tanút, hogy - mondjuk - 1990 óta folyamatosan használják. A tulajdonos akit árvereznek sem helyi, ráadásul mivel nem önként szabadul a területtől, nem várható segítség onnan sem. Ezért kerestem valamilyen szabályt, hogy ne lehessen már megtámadni a vételemet - ugye elvileg ilyen alapon bármely árverési vétel támadható lenne. Mondjuk az alapján amit beírtatok, nyugodt szívvel megvehetem ha sikerül...)