tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


lajcsó # 2016.09.16. 05:37

Nem a saját területet kell vizsgálni hanem az elbirtokolt területet!

Ha az elbirtokolt terület egész (1/1) ingatlan: mehet a játék!

Ha az elbirtokolt terület ingatlanrész és az érintett ingatlan megosztható: mehet a játék!

Ha az elbirtokolt terület ingatlanrész és az érintett ingatlant nem lehet megosztani: game over!

Egyébként az ingatlanotok ettől függetlenül eladható, csak éppen az eredeti (320 nm) területtel.

Sacer # 2016.10.14. 14:39

Tisztelt Fórumozók!

Egy földterület elbiktorlással kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy a tulajdonjog átíratásánál a szakadatlan 15 év mit jelent?
Olvastam olyat, hogyha az eredeti tulaj felszólít akkor már vissza kell adnom, azonban a ptk 2013. évi V. törvény 5:49 paragrafusnál nem ír ilyet, csak bírósági felszólítás esetén.

Jelen esetemben én nem kaptam még semmilyen felszólítást, azonban a földterület alatti házlakó (aki egyenes ági rokonom, de én nem lakom ott) kapott egy levelet (ami nem tértivevényes). 15 év már eltelt, de ezidáig nem írattam át a tulajdonjogot, van még rá lehetőségem? (véleményem szerint mivel csak egy kézzel kitöltött lapot küldtek, azt se nekem, így engem se bírósági, se másféle módon nem szólítottak fel a visszaadásra).

ui.: egy ügyvéddel már beszéltem, ő azt mondta, hogy mivel rokonom kapott levelet, már annak számít hogy szóltak, de a ptk-ban "a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;" szerepel.

Köszönöm előre is a segítséget

lajcsó # 2016.10.14. 17:06

5:49. § [Az elbirtoklás megszakadása]
(1) Az elbirtoklás megszakad, ha

  1. a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  2. a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy
  3. a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, vagy egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.

(Ptk.)

Bobi2014 # 2016.10.25. 09:03

Üdv! A segítségüket szeretném kérni, a fórumon és egyéb helyeken (természetesen a tv. szöveget is értelmeztem)utána olvastam, és véleményem szerint fent állnak az elbirtoklás feltételei egy általam és mások által közös tulajdonban lévő ingatlanon.

A kérdésem az lenne, hogy milyen módon kell megindítanom az eljárás, hogy a bíróság megállapítsa? azt tudom, hogy bírósághoz kell fordulni de szükséges e jogi képviselet vagy én sajt magam is megindíthatom? ha én is megtehetem tudnának segíteni, hogy milyen formában kell ezt megtennem?
Előre is köszönöm a segítségüket.

lajcsó # 2016.10.25. 09:48

Ha a tulajdonos - ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmas okiratban - elismeri az elbirtoklás tényét akkor nem kell bíróságra menni!
A szerzés attól is függ, hogy milyen ingatlanról van szó?
Belterületi ingatlannál - az elbirtoklás tényének megállapításán/elismerésén túl - nincs túl sok probléma.
Ha viszont földről van szó akkor már macerásabb a dolog (szerzési korlát, hatósági jóváhagyás).

Bobi2014 # 2016.10.26. 14:32

köszönöm a választ! egy lakásról lenne szó. A lényeg, hogy örökléssel közös tulajdon keletkezett, és egy tulajdonos lakik ott, ez a tulajdonos fizet mindent a lakással kapcsolatban, a többi semmilyen ráfordítást soha nem eszközölt és nem is megy az ingatan közelébe. Nem tettek semmi olyat, ami a megszakadást előidézné, de elismerni nem fogják az elbirtoklás tényét.
Plusz információ ,hogy az ott lakónak az egész lakásra haszonélvezeti joga van.
Ha jól olvastam utána ebben az esetben bírósághoz kell fordulni és bizonyítani, hogy fenn állnak az elbirtoklás feltételei, de nem tudom, hogy milyen formában kell kezdeményezni egy ilyen pert illetve, hogy hol? Illetve, hogy ehhez szükséges e jogi képviselet?

Köszönöm

groszfater@gmail.com # 2016.10.26. 15:10

Plusz információ ,hogy az ott lakónak az egész lakásra haszonélvezeti joga van.

Akkor nem lehet elbirtokolni...

ObudaFan # 2016.10.26. 16:13

Valóban nem, hiszen a haszonelvezo nem sajátjaként birtokolja az ingatlant, hanem haszonelvezokent.

Solsy # 2016.11.04. 19:10

Tisztelt Szakértők!

Ismerősöm, egy idős hölgy 1984 óta résztulajdonosa egy zártkerti, osztatlan közös tulajdonú teleknek. A 2015. évi XLIV. törvény alapján a zártkerti ingatlanok esetében a tulajdonos 2016. december 31-ig kérheti az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana művelési ágának, művelés alól kivett területként történő átvezetését. Ehhez szükséges a többi tulajdonos aláírása is.

A tulajdonosok közül ketten Kanadában, ismeretlen helyen élnek. A nevükön kívül semmilyen adat nem áll a rendelkezésre. Két másik tulajdonos Budapesten él. Egyikük miatt 2010-ben sokmilliós végrehajtási jog lett bejegyezve a telekre. Ő szintén ismeretlen helyen tartózkodik, az állandó bejelentett címén is adósságot hagyott hátra.

Mit tehet ebben az esetben az ismerősöm? Van-e lehetősége az átminősítésre, az elbirtoklásra vagy a telek megosztására? Idős kora miatt már ő sem tudja rendesen gondozni a telket, ezért szeretné eladni.

Segítségüket előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2016.11.04. 20:00

Közös tulajdonosként birtokol elsődlegesen. A haszonélvezeti joga másodlagos. Álláspontom szerint elbirtokolhat.

ObudaFan # 2016.11.05. 13:31

Kicsit jó lett volna előbb elkezdeni ezt intézni. Egy elbirtoklási per azért egy-két évbe bele fog telni, addig pedig ők is tulajdonosként szerepelnek a tulajdoni lapon.

Lyonee # 2016.11.05. 17:42

El lehet birtokolni a zálogjoggal terhelt földrészt?

lajcsó # 2016.11.05. 19:53

A zálogjog nem akadálya az elbirtoklásnak.

Dr.Attika # 2016.11.06. 06:44

Álláspontom szerint a zálogjog akadálya az elbirtoklásnak. A zálog jog ismerete miatt nem birtokolhat sajátjaként.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.06. 08:08

Akkor én nem sajátomként birtoklom a lakásunkat. A tulajdonosa vagyok ugyan, de zálogjog van rajta...

lajcsó # 2016.11.06. 08:09

Sőt, még az elidegenítési és terhelési tilalom fennállása sem zárja ki az elbirtoklással való tulajdonszerzést, ha az elbirtoklás feltételei egyébként fennállnak. (Ptk.)

Dr.Attika # 2016.11.06. 09:25

Te tulajdonosi jogaid szerint birtokolsz és nem elbirtokolsz.

Dr.Attika # 2016.11.06. 09:43

Az elidegenítési és terhelési tilalom valóban nem zárja ki az elbirtoklást. (Ptk. 5:44.§ (3) bek.) Egyéb jogoknál- pl.zálogjog- a jóhiszeműség követelmény. Márpedig, ha az inyt-ban szerepel a zálogjog, akkor a sajátjaként birtoklás nem lehet jóhiszemű.

ObudaFan # 2016.11.06. 13:27

Ami biztos, hogy a zálogjog engedése megszakítja az elbirtoklást. De egy 15 évvel ezelőtti, ott maradt jelzálog ténye például szerintem nem befolyásolja a tulajdonosként birtoklást.

Lyonee # 2016.11.06. 13:42

2010-ben jegyezték be.

ObudaFan # 2016.11.06. 13:43

Akkor a legjobb esetben is van még 10 év elbirtoklásig.

otlmlto # 2016.11.08. 08:43

Tisztelt szakértők!

Nehéz megközelíthetőség okán több mint 15 éve használom átjárásra a szomszédom telkét egy adott sávban, az édesapja, majd halála után az ő tudtával ill. beleegyezésével. Mostanában megharagudott és megtiltotta az átjárást, kerítést akar felhúzni hogy ezt ellehetetlenítse. Más úton megközelíthető az ingatlan, de meglehetősen nehéz, rossz időben járhatatlan úton.
Kérdésem tehát az, hogy a kérdéses átjárási terület elidegeníthető-e, ill. gépkocsival való átjárásra is vonatkozhat-e.
Köszönöm szíves válaszukat.

Immaculata # 2016.11.08. 09:39

Nem. Volt jogcímed a használatra.

otlmlto # 2016.11.08. 09:44

Kedves Immaculata!

Attól tartok nem pontosan értem a válaszodat.
Szóval még egyszer, és elnézést az értetlenkedésért:

  1. milyen jogcímem volt a használatra?
  2. megtilthatja az átjárást?
  3. elbirtokláshoz jogom lehet?

Köszönöm!

ObudaFan # 2016.11.08. 09:56

Azt mondja a Ptk. , hogy szolgalmat nem lehet elbirtokolni akkor, ha a használatot a tulajdonos szívességből, vagy visszavonásig biztosítja.