Költözés, láthatás


Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.23. 11:37

A gyereknek akkor is pont annyit kellene utaznia. Viszont kevesebbet lenne veled együtt.

Numero1777 # 2015.02.23. 07:51

Nekem is van egy hasonló problémám,amit talán már valamelyik fórumban leírtam.
Nálunk kb. 240 km a távolság,sőt még az idővel is nagy gondban vagyok.Pénteken 14:00h-kor végzek melóhelyen.Mire leérek a gyermek lakóhelyére már elmúlt este 8 óra.Az utolsó vonatom viszont már elmegy 19:15 kor.
Vasárnap pedig már reggel 10h-kor kell visszaindulnom vele,hogy időben visszavigyem.
Nem hiszem,hogy ezzel kapcsolatban sem tud semmit tenni a bíróság ha arra kerülne sor!?
Ez szerintem ugyanúgy veszélyezteti a gyermekkel való kapcsolattartást,mert én nem igen szeretnék ott maradni ahol lakik.
1.mivel nem is engednék
2.ez nekem kerülne még +kiadásomba

Szóval nem tudom,hogy ilyen esetekben sem szoktak máshogy Ítélni vagy valahogy kötelezni az anyát?Esetleg ő hozza én pedig vinném visszafelé és akkor talán lehetne belőle valami normális hétvége.Mert így csak utazásból áll az egész "3" nap.
Nagyon idegesítő,hogy azért én is szeretnék minden pillanatot,amit csak lehet a gyerekkel tölteni és a törvény pedig így kiszúr az apákkal vagy a másik féllel,aki szintén nagyon ragaszkodik a gyermekéhez!

cicus80 # 2013.09.04. 09:05

Nem lehet az anyát rákényszeríteni a költségek viselésére, a különélő szülő feladata ez. Biztosan tudom, ügyvédnél jártunk pont egy ilyen ügyben.

Tordesillas # 2013.09.04. 07:35

"Milyen mód van arra hogy az anyát felelősségre vonhassam hogy résztvegyen a költségekben?"

Semmilyen módon nem vonható felelősségre az anya. Közösen önkéntesen megállapodhatnak a költségek elfelezésében.

"Van erre jogszabály?"

149/1997. (IX.10.) Kormányrendelet 27. § (7) bek.

A gyermek elvitelével felmerülő költségek a kapcsolattartásra jogosultat terhelik.

"Milyen esélyem van arra hogy megnyerném a per?"
Szerintem semmilyen.

"Hogy lehet őt erre rákényszeriteni gyámüggyel?"
Szerintem sehogy.

"Köteles lenne elhozni félútig a gyereket?"
A fentiek alapján nem.

buboka7 # 2013.08.26. 13:38

Sziasztok , olyan kérdésem lenne hogy az ex párom a gyermekemmel a volt lakóhelyünktől 175 km-re költözött, igy a hétvégi láthatás nekem 4 X 175 km-be van ,a gyerekért állandóan én járok és én viseltem eddig az útiköltségeit.Milyen mód van arra hogy az anyát felelősségre vonhassam hogy résztvegyen a költségekben? Van erre jogszabály? Milyen esélyem van arra hogy megnyerném a per?Hogy lehet őt erre rákényszeriteni gyámüggyel? Köteles lenne elhozni félútig a gyereket? A megállapodásunkban ez nincs részleteve .Köszönöm, jó lenne ha valaki ebben tájékoztatna.

szazoli # 2013.03.20. 11:44

Köszönöm.

ObudaFan # 2013.03.20. 10:14

A gondozó szülő lakóhelye szerinti helyi bíróságon kell keresetet benyújtani a kapcsolattartás újraszabályozása iránt, illetéket majd utólag a pervesztes fizeti.

De csak ha 2 éven belüli a kapcsolattartást most rendező határozat. Ha 2 évnél régebbi, akkor a gyámhatóságon kell a kérelmet beadni.

szazoli # 2013.03.20. 06:44

Köszönöm. A gyerektartást fizetem, az összes szünetben érte megyek és elhozom, haza viszem, ha az anya kér valamire külön pénzt adok. Megegyezésre nem látok esélyt. Pontos információra van szükségem, hogy arra a bíróságra kell-e beadni, ahol az egyezség született vagy arra amelyik a gyerek lakóhelye szerint illetékes, keresetet vagy kérelmet vagy mit kell beadni, mennyi az illeték és hogy kell leróni és mikor? És, hogy a láthatás újra szabályozásaként kell-e beadni, vagy költség viselésének módosítására, vagy mire? Az összes költséget vele akarom viseltetni, mert évek óta én viselem, nem kötözködtem vele.

monalisa1 # 2013.03.19. 22:50

A váláskor született egy megállapodás, a későbbiekben elköltözött 250 km-re, ezen tény miatt a körülmények lényegesen megváltoztak. A gyermek közös, a kialakult új helyzet miatti többetköltségekből neki is részt kell vállalnia.

Ha nem tudtok megállapodni fordulj bírósághoz és kérd kötelezzék költségtérítésre.

Amúgy hozhatja-viheti a gyermeket akár ő is, nincs az tiltva h az eseti 250x2x2 = 1000 km-ek "öröméből" ne vegye ki a részét...

Egyet nem tehetsz, a t.díjat nem megfizetni, az a gyermek t.havi megélhetését szolgálja.

---
  • laikus hozzászóló
szazoli # 2013.03.19. 19:28

Tisztelt jogászok!

Az a kérdésem, hogyha a válóper során kötött egyezségben úgy van szabályozva a láthatás, hogy a gyerek elvitelének és visszavitelének minden költségét én viselem, ezt hogyan és milyen hatóságnál lehet megváltoztatni? És mi a módja? Az anyja a gyerekkel 250 km-re költözött, így a havi 2 láthatás több, mint 60 ezer forint, vagy vonattal 1-1 nap utazás és "csak" 30 ezer forint. Ezt nem tudom kifizetni, így csak a szüneteket tölti nálam, a gyereket uszítja, hogy nem megyek érte, mikor lehetne és most már azzal is megfenyegetett, hogy a gyámhatóságnál feljelent, hogy nem megyek láthatásra.

ObudaFan # 2012.10.10. 19:55

Akkor azért reális még a mostani szabályozás is.

nana55 # 2012.10.10. 19:48

100 km a város határáig

ObudaFan # 2012.10.10. 18:46

Attól függ, milyen messze költöztök. Pl. Szeged és Győr között kérdés, ez mennyire reális még.

nana55 # 2012.10.10. 14:44

ObudaFan köszönöm válaszodat.
A bírói döntés értelmében két hetente péntek estétől vasárnap délutánig van az apának láthatása. Mint irtam az áll benne, hogy az anya mindenkori tartozkodási helye az átvétel és átadás helye. Abban nincs cim kikötve. Ilyen esetben is szükséges a láthatás újraszabályozása?

ObudaFan # 2012.10.10. 08:08

Elköltözhet. Nyilván a kapcsolattartás rendjét esetleg emiatt módosítani kell.

nana55 # 2012.10.10. 05:44

Ha az anyánál van elhelyezve a gyermek a válás után és Ő a gyermek gyámja, gondozója el költözhet e a gyermekkel , eddigi lakóhelyétől kb 100-110 km távolságra. A Birói döntésben az szerepel, hogy a gyermek átadásának átvételének helye, az anya mindenkori tartózkodási helye.
Természetes, hogy erről értesítené az apát./mármint a költözésről/.
Ilyenkor mi a teendő? Az apa ebbe beleköthet e ?
Köszönöm előre is megtisztelő válaszotokat

almapiros # 2012.07.08. 20:08

Szerintem az jó, ha az egyik láthatásnál én vállalom ahogy te mondtad, hogy elhozom pénteken, és vasárnap visszamegyünk. Talán 10-11 évesen már eljöhet egyedül egy két órás útra a kislányom busszal. Remélem így megfelel majd neki.

monalisa1 # 2012.07.08. 16:06

Gratulálok, további sok boldogságot és minden jót! Amúgy a kérdést egyes szám első személyben tetted fel...

almapiros # 2012.07.08. 15:47

van férjem és kisgyerekünk is.

monalisa1 # 2012.07.08. 15:34

Bocsi, de nem a 9 éves gyermek akar elköltözni saját kútfőből, nem, hanem te a gondozószülő, tehát miattad lenne az oda-vissza szállítgatás. (Azt hogy egy remélt jobb életkörülmény miatt a tervezett elköltözés, értem én és mondhatni helyeslem is, de az ex aki évek óta sakkban tart téged, nos kérdés tolerálja-e?!)

Külön: ha az uj helyen netán már van új társad, javaslom egy ideig rejtsd el (...), mert a volt férjednek valószínűleg külön vörös posztó...

monalisa1 # 2012.07.08. 15:09

Ha eddig a kislány pl. a Petőfi u. 5-ban lakott, tehát az apja oda ment érte és oda vitte vissza, akkor neked nincs más gondod (...) mint a gyermeket minden egyes láthatáskor a fenti címre vinni, és onnan elhozni. És ez mindaddig így marad ameddig az apával számodra jobb megoldásban meg nem tudtok egyezni. (Megállapodás hiányában a bíróság dönt a kérdésben.)

Tudakozódj a gyámügynél, de ők sem bírhatják rá az apát, hogy időben/költségben többletet vállaljon - miattad...

Vagyis tök mindegy hogy "csak" 80 km vagy netán letufsz a térképről, a gyermekkel kapcsolatos láthatás jelen idő szerint le van szabályozva.

almapiros # 2012.07.08. 14:36

"az eddigi láthatást/kapcsolattartást kell biztosítanod, vagyis minden egyes esetben oda kell vinned a gyermeket ahol eddig az apja átvette, és oda kell érte menned ahová az apa "leadja"." Nálam "vette át, és adta le", ez benne van a végzésben is. Érte kell jönnie és hazahoznia...Nem miattam "transzportálná" a gyereket, és nonszensz az egész számomra hisz nem külföldre megyünk és nem az ország másik felébe..

monalisa1 # 2012.07.08. 11:40

Költözni költözhetsz, ez a te magánügyed, de az eddigi láthatást/kapcsolattartást kell biztosítanod, vagyis minden egyes esetben oda kell vinned a gyermeket ahol eddig az apja átvette, és oda kell érte menned ahová az apa "leadja".

Ugye érted hogy az apa MIATTAD nem köteles sem időt áldozni a gyermek ide-oda transzportálására, sem pedig ennek eseti többletköltségei...

Tehát ha fentiekben meg tudtok egyezni - kölcsönös többletvállalás - akkor vélem nem lesz gond az elköltözésed engedélyezésében, ellenkező esetben a végső szót a bíróság mondja ki.

Van hogy a szülők félúton találkoznak és történik a gyermek átvétele, de van olyan is: egyik hónapban az egyik megy érte hétvégente: elhozza, a másik hónapban a másikuk elviszi.

Úgy 12-13 éves korától már önállóan is közlekedhet a gyermek ha a busz és/vagy vonat megoldott.

almapiros # 2012.07.08. 10:33

Tehát a gyámhatóság döntése szükséges ahhoz, hogy elköltözhessek 80 km-re ? Akkor is, ha nálam van elhelyezve a gyerekünk?

almapiros # 2012.07.08. 10:15

Tehát , ha nem egyezik bele, nem költözhetek?