Gyerektartás emelése


lotus76 # 2013.01.28. 10:38

Üdv!
Érdeklődni szeretnék milyen indokkal lehet beadni gyerektartás emelésére keresetet?
3,5 éve elváltam gyerektartás 50% minimum 30.000 Ft 3 gyerekre (más 20-25-öt fizet egyre).
A volt férjem ha elmenne dolgozni a szakmájába (amit nem tesz mert akkor többet kapnék mint 30.000) a minimum összegnek akár 2,5-szeresét is kaphatnám. Mivel ő inkább nem dolgozik igy ezt a minimum összeget szeretném emeltetni (ő most adta be csökkentésre, volt képe...), a %-ot már nem lehet, meg értelme sincs.
Esetleg megköszönném ha olyan is leirná az esetét aki már kapott ilyen emelést.
Köszönettel

ObudaFan # 2013.01.28. 15:17

Az kérdés lesz a perben, hogy miért nem megy el dolgozni a szakmájába, ennek valóban van jelentősége.

Morcijuci # 2013.01.28. 23:41

Üdv!

Én azt szeretném megkérdezni,hogy gyerektartás emelést hogy lehet kérni? Édesanyám szeretné emeltetni eddig nem történt ilyen. Hallássérült is vagyok tehát az állapotromlásomra hivatkozva lehet ilyet kérni?? vagy hogyan és milyen papírok kellenek hozzá?

Előre is köszönöm a választ

Márti71 # 2018.02.20. 12:06

Tanácsot szeretnék kérni 2013 ban váltam el akkor volt a kislányom 1 éves 13.000 ft gyerektartásba egyeztünk meg mert az exem minimál bért kapott és két gyerek után fizetett, azóta eltelt 5 év a gyerek iskolába megy ,a jövedelme is emelkedett érdeklődnék kérhetem-e emelést hiszen nőni fog a kiadásom a gyerekre ill. a biróságon meg kell. e jeleni és mi ennek a menete.

Köszönettel

ObudaFan # 2018.02.20. 16:44

Morcijuci

Édesanyád a lakohelyed szerint illetékes helyi bíróságon indithat pert. Az egészségügyi problémád annyiból alapozhat meg emelést, amennyiben jelentős többletköltséggel jár.

ObudaFan # 2018.02.20. 16:46

Marti71

A gyermekkel kapcsolatos indokolt kiadások emelkedése, illetve az ő jövedelmének az emelkedése megalapozhatja az emelés iránti igényt. Igen, meg kell jelenni a bíróságon.

Dóra-1986 # 2018.03.08. 18:52

Kedves Fórumozók!

Kérelmet adtam be a bíróságra, hogy a gyerektartás % - os megállapítása helyett fix összeget szabjanak meg. Eredetileg az volt, hogy a kereset 20% - a, de min. 10 000 Ft. Fix összegnek 20 e Ft - ot kérnék havonta. Ez most akkor minek számít? Emelésnek? Hiánypótlást kértek, hogy töltsem ki azt a részt az űrlapon, hogy mire alapozom a kérelmem. Nem tudom, hogy mit írjak ide, mert ez ugye nézőpont kérdése. Ha többet keres, mint a minimálbér, akkor a 20 e kevesebb, mint a 20 %, de ha kevesebbet keresne a minimálbérnél, akkor meg több. Meg ugye a minimum 10 ezernél mindenképp több. Tanácstalan vagyok.
Előre is köszönöm a válaszokat!

SaireyVMK # 2018.03.08. 19:38

Szerintem emelési kategória, ahol a fix összeget emeled. A százalékos meg marad ugyanaz. Magyarázatnak pedig a jogosnak vélt költségeket kell felróni. Ebben egy ügyvéd segíthet. Viszont (ez már csak a személyes véleményem)a gyermektartás nem azt jelenti,hogy ő fizeti az eltartáshoz szükséges 100%-ot. De a 20e Ft mindenesetre könnyen reális is lehet. Ha nem egy csöppségről van szó. Tán még akkor is.

Majd egy nálam okosabb válaszol. :)

Dóra-1986 # 2018.03.11. 19:22

A % nem marad meg. Pont az a lényege ennek, hogy legújabban (pár éve) már nem százalékot szabnak meg, hanem egy fix összeget. De nekünk még a régi volt, és most én úgy szeretném ahogy most állapítják meg. Szóval ha most válnánk, akkor elvileg automatikusan egy bizonyos összeget állapítanának meg. Ezért volt kérdés, hogy akkor ez most minek számít.

Burn Out # 2018.03.11. 19:34

Dóra-1986:

Arra szükséges hivatkoznod, hogy a gyermek egyéni szükségleteivel kapcsolatos kiadások megemelkedtek és ezt kell igazolni (pl.: iskolai kiadások, különórák, betegség stb.)

Dóra-1986 # 2018.03.11. 21:46

Burn Out

De mi a helyzet akkor, ha a keresetének 20% - a több mint 20 ezer? Mert itt konkrétan arról van szó, hogy van amikor jóval több ennél a keresete, de amikor pl. feketén dolgozik, akkor meg ugye 0 Ft a keresete elvileg. Szóval, ha látják, hogy papíron 160 ezret keres, de én "csak" 20 - at kérek, akkor mivel magyarázom? Tudom, bonyolult a helyzet...

Burn Out # 2018.03.11. 21:56

Ptk. 4:218. § (4) bekezdés: A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének tizenöt-huszonöt százalékában kell meghatározni.

  • Megindokolod a gyermek szükségleteivel.
Dóra-1986 # 2018.03.11. 22:04

Rendben, köszönöm!

PestiEtus # 2018.03.28. 23:39

Burn Out idézte a Ptk. 4:218. § (4)-et.

Az átlagos jövedelem az mikortól számít? Mi van, ha négy éve megy a per, akkor a jelenlegi átlagos jövedelmet nézik?

glitter # 2020.08.12. 14:04

T. Fórumozók!

Gyermektartásdíj felemelése iránti keresetet ügyvéd nélkül is benyújthatok? Mire érdemes figyelni? Melyik az illetékes bíróság? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.12. 15:05

Igen.

Az a bíróság az illetékes amelynek területén az alperes vagy a tartásra szoruló gyerek lakik.

glitter # 2020.08.13. 06:30

Köszönöm a választ. Még egy kérdés: Keresetet írjak vagy "keresetlevél nyomtatványt" nyújtsak be?

alfateam # 2020.08.13. 06:57
Lohr # 2020.09.09. 13:36

Kedves Fórumozók,

5 éve váltam el, a kisfiam akkor még óvodás volt, kislányom alsó osztályos tanuló, akkor megállapodtunk ügyvéd előtt, hogy havi 30000Ft gyerektartást fizet a két gyerkőcre..
Azóta elköltöztünk a kisfiam iskolás lett az ingyenes étkezés is fizetőssé vált és a gyermekek korának növekedésével(kislányom felsős) a költségek is megemelkedtek. Szeretném módosíttatni az összeget. Mi ennek a menete ill. miket kell nekem leigazolni ahhoz, hogy mindez megállja a helyét.Ő mindig azzal jön, hogy havonta nem költök 60000Ft-ot a gyerekekre és neki, a költségek felét kell fedeznie.
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.09. 17:13

Per.

B-anya # 2020.12.21. 13:01

Tisztelt Fórumozók!
2011-ben állapítottak meg 12-12 e-ft tartásdíjat 2 gyermekemre akiket azóta is egyedül nevelek. Beadtam a bíróságra az emelésről a nyomtatványt, amit kitöltöttem beadtam egy hatalmas táblázattal, keresetigazolással stb. legiazoltam még a gatyát is amit veszek. Erre ő ügyvédhez fordul, aki sokalja az összeget amit kérek, természetesen, mert ügye amit fizet most az bőven elég. MIRE? Nekem nincs pénzem ügyvédre. Hozzám kijönnek megnézni a lakásomat a munkahelyemen, ahol már 20 éve dolgozom lejáratnak. Ha beadtam az igazolást 6 hónapra visszamenőleg. Mért nekem kell még bizonygatnom, hogy szükségünk van rá. Nevetséges, neki nem kell bizonyítani, hogy az anno 16,6%-os fejenkénti összeget mért nem kaptam meg? Mert tuti hogy már régen nem annyit keres. Lesz tárgyalás, van valami amin elbukhatok?
Köszönettel: Egy kiborult anya


B-anya

B-anya # 2020.12.21. 13:04

Bocsánat elfelejtettem: a gyerekek jelenleg 11 és 12 évesek. Iskoláskorúak.


B-anya

gerbera317 # 2020.12.21. 13:16

Erre ő ügyvédhez fordul
Nézd, neki az az érdeke hogy ne kelljen többet fizetni. Miért ne bízhatná az érdekeinek a képviseletét olyanra, akinek ez a foglalkozása?
Neked ezzel szemben az az érdeked, hogy felemelje a bíróság a tartásdíjat. Nem volna hátrány, ha téged is ügyvéd képviselne, de a gyermekek szükségleteinek a bizonyítása olyan tény, amivel ügyvéd által képviselt alperes ellen is lehet pert nyerni. Ha hajlamos vagy a kiborulásra meg az összeomlásra, akkor mégiscsak fogadj ügyvédet. Még biztosan jön itt olyan tanács is, hogyan igényelhetsz ingyenes ügyvédet.

laikus60 # 2020.12.21. 13:48

Tisztelt Segítők!
Fiamnak most folyik a válópere, egy közös kiskorú gyermekük van, aki 5 éves. Felesége azt mondta, hogy még a gatyát is leperli róla, a gyermeket pedig nem kapja meg, csak is szigorúan a megítélt időszakban. Zajlik már jó pár hónapja a válóper, előtte 2 évig külön is éltek, ezalatt az idő alatt fizette a fiam amit a felesége kért, neki a kezébe 50.000.-Ft-ot, és a gyerek lovaglóóráit, balett és moderntánc óráit, külön-külön. Összesen úgy 100.000.-Ft értékben. Most viszont változott a helyzet, született az új kapcsolatából is egy gyermek, végre boldog lehet. Viszont az a helyzet, hogy ezt az összeget már nem fogja tudni fizetni, mert szeretnének lakást venni, hitelt vállalni, de 100.000.-Ft minusszal, bármennyire is jó a fizetése, nem fog menni.
Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben a jövedelmének hány százalékát vonathatja le a volt feleség. Jelent-e valamit, hogy még egy gyermeket kell eltartania?
Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.12.21. 14:19

Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben a jövedelmének hány százalékát vonathatja le a volt feleség

A feleség semennyit sem vonathat le a fizetéséből.

Jól értem, hogy egészen eddig teljesen önként teljesített, nincs semmilyen határozat az összegről?