Kártérítési per


zsebi # 2015.01.10. 14:50

Kártérítés megfizetése iránti per előtt kötelező a fizetési felszólítás? Nem gazdálkodó szervezetek közötti az ügy.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.10. 14:55

Nem. De célszerű.

zsebi # 2015.01.10. 14:58

HA nem történik felszólítás és elévülés előtt 1 hónappal beadják a keresetet a bíróságra akkor is a károkozás pillanatától jár a kamat?
Továbbá ha a károkozó nem magánszemély lenne akkor kellene a felszólítás? Mert gazdálkodó szervezetek között tudom, hogy kell.
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.10. 15:59

Igen.
Igen, de csak ha mindegyik gazdálkodó és jogi személy. De még akkor is van számos kivétel.

Márkameggy # 2015.01.10. 18:19

Klinikán elkövetett műhiba miatti kártérítésnél (még a régi Ptk.-s az ügy) a elévülést is megszakító fizetési felszólítást címezni, és később a polgári pert megindítani elég a Klinikák ellen, vagy közvetlenül be kell vonni, felszólítani a kezelést és műtétet végző orvosokat is?

Nem tudom, hogy ilyenkor mi a gyakorlat. Előre is kösz a válaszokat.


Carnivorous Vulgaris

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.10. 18:22

A Klinika önálló jogi személy?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.10. 19:09

Valószínűleg az. Munkavállaló által munkakörében eljárva okozott kárért a károsulttal szemben a munkáltató felel.

Márkameggy # 2015.01.10. 19:32

Kösz szépen. Erre a szabályra nem is gondoltam. Akkor csak elég a klinikát felszólítani és perelni.


Carnivorous Vulgaris

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.10. 21:00

Magyarországon nem ismerek olyan Klinikát, amely önálló jogi személy lenne.

Hogyan lehet azt mondani, hogy valószínűleg az?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.10. 21:54

Egy egyetem klinikáját perelni olyan, mintha valamelyik egyetem ÁJK egyik intézetét perelnétek.
Nem azért teszek fel kérdést, mert nem tudom, hanem azért, mert egy jogásztól minimum elvárható, hogy felmegy annak a munkáltatónak a honlapjára és megnézi, hogy mi annak az Egyetemnek a szervezeti felépítése.

Egy klinika, valamely orvosi egyetem általános orvostudományi karának egy klinikája.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.11. 07:39

Jogász halott már olyat, hogy egy jogi személy valamely szervezeti egysége lehet jogi személy [Ptk. 332. §]

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.11. 07:40

3:32. § - még mielőtt ebbe is belekötsz.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.11. 08:02

Aha, rendelkezhet, a magánszférában. A Klinika alapvető feladata elsősorban az oktatás, másodsorban az egészségügyi ellátás. Mindkettő állami feladat.

A múltkor te kötöttél Belém egy feltételes mód miatt, holott akkor a feltételes idő a kivételek miatt volt feltételes, itt pedig teljesen a jogi személyre van bízva, hogy hogyan dönt e kérdésben.

Mindig, ismétlem mindig szakmai a hozzászólásom, ellentétben veled, tahó módon odavágsz egy nem igaz választ, és ezzel el is intézed.
Na, látod ez a különbség kettőnk között.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.11. 08:29

még mielőtt ebbe is belekötsz.

Megkértelek már, de most újra megteszem:
Ne tévessz össze mással, illetve a saját hibádat ne nekem ródd fel!

Márkameggy # 2015.01.11. 18:58

Hóó, micsoda parázsvita alakult ki!

Tudom, hogy jogász nem mendemondás weboldalak és Dörmögő Dömötör alapján tájékozódik, de egy kifejezetten műhibás oldal is azt írja, hogy:
„kártérítés iránti polgári perben az egészségügyi szolgáltatót kell perelni, s nem az orvost mint magánszemélyt. A tipikus esetben az orvos kórházi közalkalmazottként követi el a felróható mulasztást, ilyenkor a károsult felé munkáltatója, azaz a kórház tartozik kártérítési felelősséggel.”

Mondjuk az tényleg nem egyértelmű, hogy a munkáltató az adott szakklinika tanszékvezető orvosa, vagy a szakklinikákat is átfogó orvosi egyetemi klinikai központ elnöke.


Carnivorous Vulgaris

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.11. 19:05

Egyik se. :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.11. 19:30

:) Az Egyetem a munkáltató, képviselője; a Rektor.

Márkameggy # 2015.01.12. 14:51

Rendben, kösz a segítséget. Végül is logikus, az ellátó intézmények nevében ott van benne az egyetem neve, biztosan nem dísznek.


Carnivorous Vulgaris

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.12. 18:15

Jogképesség, perképesség nem a logikán múlik.

zola1230 # 2015.01.20. 15:51

Üdvözlöm!Adott egy 4 emeletes lakótelepi lakás!Mi lakunk a legfelső szinten,a lakás saját tulajdon!Történt egy beázás ami a mai napig nem lett orvosolva és ez a probléma még mindig fenn áll,pedig a lakásszövetkezetnek be lett jelentve több alkalommal!Ma jött ki egy illetékes a lak.szöv.-től el is ismerte,hogy a tető (az ő szavaival élve)"kritikus"állapotban van de nincs pénze a lak.szöv-nek újra szigeteltetni.Annyit mondott,hogy bejelenti a biztosítónál és 1-2 héten belül kifog jönni valaki aki felméri a kárt!Szeretnénk eladni a lakást,vannak érdeklődők de 4 lehetséges vevőt a beázás ijesztett el!Kérdésem,hogy kártérítési pert érdemes lenne e indítanom a lak.szöv.ellen vagy nem nagy az esély rá,hogy bármilyen kártérítést ítéljen meg számomra a bíróság illetve ezúton kötelezni a lakásszövetkezetet a tetővel való probléma haladéktalan helyreállítására!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.21. 11:16

Keress egy ügyvédet!

zola1230 # 2015.01.21. 18:08

Köszönöm a kimerítő választ!

Dudorka46 # 2015.02.16. 07:52

Üdvözlöm! 2014. nyarán baleset történt velem egy dunántúli gyógyfürdőben. Nem volt jelzés, hogy a térkővel fedett terület a medencétől kb 4 méterre megszakad egy kb 8-10 cm-es lépcsővel. Sajnos pontosan a lépcső szélére léptem és a bokámon bel- és külboka törést szenvedtem. A fürdő felé jeleztem kártérítési igényem, s a határidő (február 23.) lett volna a válaszadásra, de a mai napig nem jelzett a fürdő felém. Ezzel szerintem szabályszegést követett el. Kérdésem, mit tegyek ezek után?
Köszönöm válaszukat előre is!

ObudaFan # 2015.02.16. 18:19

Ha úgy érzed, hogy vn konkrét károd és ezt a konkrét kárt a fürdő üzemeltetője okozta, akkor fizetési meghagyásos eljárást indíthatsz, vagy 1M Ft feletti igény esetén rögtön pert.

walamy # 2018.05.02. 10:46

Késelés által okozott maradandó sérülés esetén, ha a tettesnek se pénze, se semmije sincs, van értelme kártérítési pernek? Gondolok itt a későbbi plasztikai sebészeti költségekre, illetve munkából való kiesés miatt okozott bevételkiesésre, valamint természetesen az egésszel járó ügyvédi költségekre? A válaszokat előre is köszönöm!