Károkozás.


:):) # 2018.02.19. 14:03

Tisztelt Fórumozók!
Hova tudok fordulni az alábbiakkal kapcsolatban?
Tudom a mi hibánk is.
Történt, hogy elromlott az autónk, Karácsony előtt, a városban ismertebb szerelők nem tudták vállalni. Egy ismerős jött aki mondta, hogy az ő tesója autószerelő, de csak 3-4 nap múlva lesz hely a műhelyében. örültünk....., jöttek, elvitték. Érdeklődtünk, mondták ilyen-olyan alkatrészek kellenek bele, volt itthon elvittük, ha nem volt beszereztük! 3 hét telt el... elvitték egy másik szerelőhöz, azzal az indokkal, hogy elektronikai hibája is van. megint eltelt 3 hét. a második szerelőnél hozzá se nyúltak. A párom hazahozta mérgében az autót. Rengeteg kisebb nagyobb kárt okoztak "szerelgetés" közbe! Műszerfal összekarcolása hiányzó alkatrészek, megszakított menetek, összeégetett műanyagcsövek stb.... . Úgy gondolom engedélyük nincs, és még azt is feltételezem ezekután, hogy nem is szakmájuk. Az autó értéke 1millió, ami nekünk sok, nem is értem, hogy mernek ilyet játszani
Milyen szervezet nézne a körmükre esetleg egy email után?
Válaszokat előre is köszönöm!
Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.19. 14:11

Ha egy "szervezet a körmükre néz", abból neked mi hasznod lesz?

:):) # 2018.02.19. 14:13

Nem csak az a rész a lényeg!
1 szeretném ha a kárunk megtérülne
2 más ne járjon így velük

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.19. 14:34

Akkor kérj kártérítést. Mondjuk, már azt se lesz könnyű eldönteni, kitől.

:):) # 2018.02.19. 14:40

Többek közt azt is szeretnék, ezért kezdtem úgy, hogy hová tudnék fordulni.
Mivel ilyen helyzetbe még nem voltam. Azt sem szeretném , ha mással is így kitolnának. :)

nonolet # 2018.02.19. 15:22

Először a károkozóhoz, ÉRTELEMSZERŰEN!
Hisz vele van bajod.

HA vele nem jutsz dűlőre, akkor utána a bírósághoz.
Ahol bizonyítod a károd és akkor megítélik.

- -

De ez egy életképes 5.-esnek is világos már...

:):) # 2018.02.19. 15:28

Köszönöm a "kedves" választ!
Igen a károkozóval kezdtem a beszélgetést....

ObudaFan # 2018.02.19. 17:01

Először meg ne bírósághoz, hanem kozjegyzohoz, mert 3000000 Ft alatti pénzkövetelést fizetési meghagyás útján kell először megkiserelni behajtani. (Sőt, először ügyvédhez, mert láthatóan nem vagy igazán tajekozott ezekben a kérdésekben.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.19. 17:06

Először a károkozóhoz, ÉRTELEMSZERŰEN!

De az ki a történetben?

:):) # 2018.02.19. 17:06

Valóban nem vagyok jártas ilyen dolgokban.
Köszönöm a választ!

:):) # 2018.02.19. 17:08

Aki a kárt okozta, tehát rosszabb állapotba került az autó mint amikor elvitte ő az ismerősük testvére.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.19. 17:13

De ő lehet, hozzá se nyúlt az autóhoz.

:):) # 2018.02.19. 17:15

elvitték egy másik szerelőhöz, aki hozzá sem nyúlt
ezt le is írtam

nnszoke # 2019.03.29. 09:11

Üdvözletem!

Tanácsot szeretnék kérni. Egy házibuliban gyermekemnek véletlen leöntötték egy itallal a hangfalát(ő is vendég volt, csak vitte hangfalat), ami ezáltal teljesen tönkrement. Nagyjából 60ezer forint körüli összeg lenne a javítás. Mi szeretnénk, ha kifizetné aki okozta a kárt. Viszont ők nem akarnak adni egy forintot sem. Arra gondoltam, hogy bírósági úton tennék pontot az ügy végére.
Kérdésem az, hogy jogos az én követelésem? Megoszlanak a vélemények, ezért tanácstalan vagyok. Van aki szerint véletlen károkozás volt ezért esélyem sincs. A gyerek diákmunkával szedte össze a pénzt a hangfalra, nekem sem könnyű kifizetni a javítást vagy egy új hangfalat vásárolni.
Előre is köszönöm a segítséget!

H. Noémi

rigoz # 2019.03.29. 09:19

Tisztelt nnszoke!

Álláspontom szerint igen, jogos a követelése.
Azonban ilyen csekély összegű (3.000.000Ft alatti), kizárólag pénzkövetelés nem vihető egyből a bíróságra, hanem valamely közjegyzőhöz kell fordulni és fizetési meghagyás kibocsátását kell kérni.

Ha a kötelezett, illetve törvényes képviselője (szülő, gyám, gondnok stb.) ellentmond, vitatja azt, akkor kerül az Ő lakhelye szerint illetékes járásbírósághoz (kerületi bírósághoz) az ügy, amely előtt már bizonyítani kell azt, hogy szándékos károkozás történt és a károkozó magatartás (hangfal leöntése) és a kár mibenléte (hangfal meghibásodása) közt ok-okozati összefüggés van.

De mivel ez egy igencsak egyszerű megítélésű ügy, nem nagyon van rajta egyébként mit cifrázni, két tanú vagy egy felvétel, oszt' viszlát.

ityam # 2019.03.29. 14:26

"amely előtt már bizonyítani kell azt, hogy szándékos károkozás történt és .."

rigoz: Csak ha szándékos volt akkor jogos a követelés vagy ha véletlen volt akkor is?
Csak mert a szándékosságot adott esetben nem lehet bizoyítani, mert a leírás alapján véletlen volt.

rigoz # 2019.03.29. 18:13

Véletlennél előfordulhat sikeres kimentés, abban az esetben - tudtommal - csak a súlyos gondatlanság esetén van kártérítési kötelezettség, felelősség.

Például, ha valaki meglöki váratlanul, akkor azért nem kell fizetnie a károkozónak, viszont ha például okkal számíthatott rá, hogy meglökik (mert kirpovokálta), akkor már igen.

BelaK1250 # 2019.04.06. 17:07

Sziasztok!

Ott hagytam az autómat egy hivatalos autószervízben, az autószerelő megcsinálta a kocsit, de pár óra után felhívott, hogy a próbaúton balesetet okozott (bele ment egy másik autóba->fényszóró tört el, senki nem sérült meg).

Rendőr volt jelen, az autószerelőm fizetett helyszíni bírságot. A baleseti bejelentőre az én biztosítómat + kötvényemet írta be ill. oda írta, hogy ő vezette az autót és ő okozta a kárt.

Mire számíthatok most?
Mi a teendőm?

FDToth # 2020.07.13. 04:48

Tisztelt Fórumozók:

az adott szolgáltató ASZF-eiben nincsen benne, így általánosságban kérdezem: napellenző felszerelése közben, fúrásnál elfúrtak egy villanyvezetéket a falban, emiatt bontani kell a külső szigetelést, és belül a falat is a kötődoboz miatt. Van bármiféle kártérítési kötelezettsége az adott szolgáltatónak, vagy ez a megrendelő felelőssége, és az ő meg nem térítendő kára?

A válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.07.13. 06:39

ÁSZF?

Szerződést azt nem kötöttél velük?

wers # 2020.07.13. 07:04

így általánosságban kérdezem

Általánosságban a munkaterületet a megrendelő biztosítja, adja át.

Ha ekkor megkapott a kivitelező minden szükséges infot többek között az elektromos hálózatról, akkor lehet felelőssége.

alfateam # 2020.07.13. 07:40

FDToth!
napellenző felszerelése közben, fúrásnál elfúrtak egy villanyvezetéket a falban,
Falban vezetett vezetékre szinte minden esetben számítani KELL.
Műszerrel könnyen kideríthető merre mennek a vezetékek! Az okozott kár teljes mértékben a kivitelezőé!

drbjozsef # 2020.07.13. 10:01

alfateam,

Ez így ebben a formában nem igaz.

Számítani KELL, de ha a megrendelő a szerződésben vállalja, hogy minden szereléssel kapcsolatos tájékoztatást megad, és azért felelősséggel tartozik (gyk. állítja, hogy ott nincs vezeték), akkor nem.

Nem ismerjük a szerződésüket.

Ha egyáltalán semmi nincs ezzel kapcsolatban a szerződésben, akkor én is hajlok rá, hogy inkább a kivitelező felelőssége, hiszen ez nem egy nehezen ellenőrizhető dolog.

wers # 2020.07.13. 10:10

Számítani ott kell, ahol vezetéknek futnia szabad. Szabályai vannak. Pókhálószerűen nem mehet vezeték (elvileg), bár élnek még Mekk Mesterek.

FDToth # 2020.07.13. 18:39

Szerződés van, számla van, minden tiszta. A szigeteés 20 centi, plusz mive födémszigetelésbe fúrtak, így 25, speciális csavar kellett. A vezetekezée elő volt készítve, fénykép is van róla (ezt nem néztké meg, kédeztem, hogy meg akarják-e).
Állítólag műszerrel nem lehet ezt megnézni a szigeteles miatt. A fúrás szerencsétlen volt, épp annyira roncslt, hogy ha berakoda csavart, az ott zár, és azt a kört lecsapja (tehát pl az elekotmos motort a napellenzőhöz nem kehet most használni).
De megkérdezem a napellenző kivitelezőjét, mit vállalnak be (nem lett kifizetve még, úh előnyben vagyok)
Általánosságban kérdezem, hogy ha jön vki szerelni akármit, az tartozik-e felelősséggel, ha kárt okoz (az mndegy, higy szándéka, hogy véletlen)