Meghatalmazás ingatlan eladás esetén


csuli # 2016.09.04. 16:39

Tisztelt fórum? Tisztelt szakértők ?

Hárman vagyunk testvérek, szeretnénk az örökölt ingatlanunkat értékesíteni. A húgommal teljes egyetértésben vagyunk az eladást illetően. A harmadik testvér is beleegyezését adta, de ő 220 km-re lakik.
Sajnos nemcsak a távolság a probléma, A testvérünk meglehetősen hangulat ember, ezért nem akarjuk magunkat kitenni a szeszélyeinek, úgy döntöttünk jobb ha egy teljes körű meghatalmazást íratunk a részéről, amit közjegyző előtt írna alá.

Beszéltem is a lakóhelyén, egy közjegyzővel aki hitelesítené az aláírást, de a tartalomért természetesen nem felel.

Az alábbi meghatalmazást szerkesztettem, az lenne a kérésem hogy találtok e benne hibát, vagy ebben a formában megfelelő okirat lenne?

Meghatalmazás

Alulírott, xxx: születési idő:xxx
születési hely: xxx
anyja neve: xxx
adóazonosító jel : xxxx
Állandó lakcím:xxx
Tartózkodási hely és postai cím:
meghatalmazom testvéremet XY-t
születési idő: xxxx
születési hely: xxxx
anyja neve: xxx
adóazonosító jel: xxxxx
állandó lakcím: xxxxx
hogy képviseletemben a Budapest IX. kerületi xxxxxxx helyrajzi szám alatt felvett öröklakás, az xxxx út xxxxx.szám alatti megjelölésű 53 m2 területű ingatlannak, II/6 sorszám alatt felvett, a nevemen álló 1/6 rész illetékességű (örökség jogcímén szerzett) ingatlanrészem értékesítésében teljes körűen eljárjon, és helyettem aláírjon.
Jelen meghatalmazás érvényessége a végleges adásvételi szerződés megkötéséig tart, melynek pontos időpontja jelenleg nem ismert, ezért a meghatalmazásom vissza nem vonható.
Kelt: xxxx, 2016 Szeptember ….
…………………………………………………….
xxxx meghatalmazó

csuli # 2016.09.04. 16:40

Bocs a kérdőjelekért ezt elgépeltem!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.04. 17:27

Szerintem a visszavonás lehetőségének a kizárása érvénytelen.

csuli # 2016.09.04. 17:46

Kedves KBS!

Köszi a gyors választ.Valahogy én is úgy érzem,de akkor mi a megoldás?
Attól tartok, hogy kezemben a meghatalmazással átvessük a foglaló, a testvér gondol egyet, és azt mondja,mégsem járul hozzá az eladáshoz. Adhatjuk vissza a foglaló kétszeresét.
Írjunk egy kiegészítő megállapodást? Vagy adjon egy nyilatkozatot?

Mit lehet ilyen esetben tenni?

lajcsó # 2016.09.04. 19:56

A utolsó mondatot el kellene hagyni!
Így helyes: "helyettem és nevemben"!
Bele kellene azt is foglalni, hogy a meghatalmazott jogosult-e átvenni a vételárat!

Dr.Attika # 2016.09.05. 02:55

A meghatalmazónak, vagyis a testvérnek keletkezik joga vagy kötelezettsége. Ebben az esetben neki kell visszafizetni a kétszeres foglalót. Nem kell ehhez semmilyen nyilatkozat. A közvetlen képviselet polgári jogi szabályaiból következik.

matthiasi # 2016.09.05. 04:10

csuli !

Főleg úgy hogy a tartalmi részéért nem felel.De hát miért kell ehhez közjegyző ?

Amúgy pont az egyik leglényegesebb pont nem szerepe itt a te tervezetedben. Méghozzá az, hogy akkor mennyit is gondol azért az ingatlanrészért ?

Más : ahogy látom a testvír, aki akadályoztatva van /messsze lakik/ és még meggondolhatja magát, nos az csak 1/6 tulajdoni hányaddal rendelkezik (ha igaz ez és nem elírás ). Tehát ha igaz akkor , hogy úgy mondjam nem meghatározó tulajdonos, sok beleszólása nincs az ügyletbe. Nyilván az 5/6 -osok, akik eleve intézik az ügyet azok döntenek. nem kell ezt túllihegni. Ha kaptok érte jó árat, miért ne adnátok el.
sőt el lehet adni a makacs társtulajdonos nélkül is. Nyilván szerényebb árért.
Az új tulaj lesz az 5/6-os a testvér meg marad továbbra is résztulajdonos, amivel mivel nincs birtokban sokat nem ér.
És egy másik/további más . Csak nem az én lakásomat viszitek a vásárra ? Nekem is a IX.ben van egy pont egy 53 nm-es kéglim. Az enyim jó helyen van és ráadásul jó lakás.
De nem eladó.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 05:53

De hát miért kell ehhez közjegyző ?
Mondjuk azért, mert a meghatalmazásnak ugyanazzal az alakisággal kell készülnie, mint amelyet a megkötendő szerződéstől megkövetel a törvény.

csuli # 2016.09.05. 06:31

Az utolsó mondat így szólna:
Az ingatlan (ingatlanrészem) értékesítésének időpontja jelenleg nem ismert, ezért jelen meghatalmazásomat a végleges adásvételi szerződés megkötésén túl egészen a birtokba adásig fenntartom.

Kénytelen vagyok nagyon körültekintő lenni mert a "kedves testvérem" már többször kihasználta a jó indulatomat és ráfáztam. Ez az ingatlan értékesítés részemről az utolsó közös ügy!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 06:37

Hiába variálsz, attól még vissza lehet vonni. De ha aláírtad azt a nyomorult szerződést, akkor már mit vonna vissza?

Dr.Attika # 2016.09.05. 07:11

Az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződéshez egyszerű írásbeli alakot követel meg a törvény, tehát a meghatalmazást nem kell közjegyzői okiratba foglalni. A meghatalmazott nyilván ügyvéd által ellenjegyzett szerződést fog aláírni.

csuli # 2016.09.05. 07:24

Üdv KBS!

Az OTP ingatlan közvetítőnek is szüksége van a meghatalmazásra mert anélkül nem tudja kiajánlani a lakást.
Márpedig ha az ingatlanos hoz limit áron egy vevőjelöltet akkor engem már köt a megbízási szerződés. Magyarul a letétet ki kell fizetni,akkor is ha nem történik AV.szerződés.

Mivel a testvérünk a leggyengébb láncszem( milyen szépen fogalmazok) rettegek attól hogy, bele köp a levesbe.

Az nem megoldás. hogy majd az ő részéből levonjuk. mert én már az örökrészét kölcsön formájában kifizettem. Eltapsolta, semmije nincs. A húgom és én vettünk egy 22 nm2 lakást hogy ne váljon hajléktalanná. És zsarol, próbálkozik. Semmi nem elég!!

Mit tegyek?,Nem akarok még egy hibát elkövetni.

Sherlock # 2016.09.05. 07:38

Nem akarok még egy hibát elkövetni

Mármint azon kívül, hogy egy netes fórumon szeded össze az infót teljesen laikusként egy olyan ügyben, amin feltehetőleg milliók múlnak, ahelyett hogy ügyvédhez mennél?

csuli # 2016.09.05. 08:06

Kedves Sherlock!

Sok igazság van abban amit írtál, meg is fogadom, annál is inkább mert már fel is vettem a kapcsolatot ügyvéddel. Meglátom milyen javaslata, megoldása lesz az ügyben. Minden esetre nem ártott itt a fórumon is tájékozódni. Remélem még lesz olyan hozzászólás is ami gyakorlati megoldás ilyen esetekre.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 08:12

DrAttika, ne szórakozz már! Ha a meghatalmazás nem olyan alakiságú, mint amilyet a törvény a tulajdonjog bejegyzéséhez megkövetel, akkor a földhivatal nem fogja bejegyezni a vevő tulajdonjogát. Épp ezért én nem is jegyzem ellen a meghatalmazott által aláírt szerződést, ha a meghatalmazása nem közokirat vagy ügyvéd által ellenjegyzett.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 08:13

Csuli, igaza van Sherlocknak, te ezt annyira nem érted, hogy még segíteni se lehet neked. Én be is fejeztem. (El se kellett volna kezdenem.)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 08:15

Csuli, igaza van Sherlocknak, te ezt annyira nem érted, hogy még segíteni se lehet neked. Én be is fejeztem. (El se kellett volna kezdenem.)

Dr.Attika # 2016.09.05. 10:08

Béla!
A földhivatalnak köze nincs ahhoz, hogy a bejegyzési kérelemhez csatolt, ügyvéd által ellenjegyzett szerződést a fél milyen alakiságú meghatalmazás alapján írta alá.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 13:38

A meghatalmazást is csatolni kell. [Inytv. 33. § (2)]
Soha nem csináltál még ilyet, vagy csak nem emlékszel?

csuli # 2016.09.05. 19:22

Kedves KBS!

Az igaz, hogy jogász nyelven nem értek, mivel nem vagyok jogász.
Viszont meglepő számomra, hogy akiknek ez a hivatásuk amit feltételezem gyakorolnak is, mégis egymásnak ugranak egy ilyen egyszerűnek tűnő kérdésben.

Nem akarom a tüzet szítani, elnézést kérek, ha kérdéseimmel zavartam.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 19:25

Ugyan. A vita nekünk napi rutin. Mondjuk, nem ilyen teljesen egyértelműen szabályzott kérdésben.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.05. 19:27

OFF
De látom, most meg azt nem érted, mi volt a problémám veled.
ON

csuli # 2016.09.06. 06:43

KBS!

Megmondom őszintén már én magam sem tudom mi történik,vagy mit nem értek, csak visz a folyam. Nem szokott ez előfordulni, mentségemre legyen szólva, olyan dolognak lettem részese ami miatt kissé blokkolva vagyok. Konkrétan egy hete kiégett a húgom lakása, rajtam kívül idáig nem akadt segítsége. Rohangálunk a szolgáltatókhoz, biztosítók. földhivatal, romeltakarítás, stb.

Ehhez képest ez a meghatalmazás történet kívülről nézve egy piti dolog. Nekünk meg K...ra oda kell figyelnünk, nehogy hülyeséget csináljunk. Egyébként lehet hogy ez a tűz eset kellett ahhoz, hogy a "kedves tesónk" agya kissé helyre billenjen, és ne kössön bele a meghatalmazásba.

Egy kis humorral fejezném be, erre most nagy szükségünk van. Szóval: az én olvasatomban a seggbe rúgás az seggbe rúgás. A jogvégzett szakemberek biztosan kitudják ezt bővebben, többféleképpen is fejteni, paragrafusokkal alátámasztani, de attól az még seggbe rúgás.

Egyébként bírom a kritikát, sőt azt is bevállalom, hogy állampolgári jogomon hülye vagyok, csak tudjam az okát, mert másképp nem jutok előbbre.

Üdvözöllek Csuli

Dr.Attika # 2016.09.06. 15:57

Igazad van Béla. Nem csináltam ilyet. Igazad van jog kérdésben is. Annyi a mentségem, hogy ha ügyvédi ellenjegyzést kíván meg a jogszabály, akkor miért nem elégszik meg azzal, hogy az ellenjegyző ügyvéd megvizsgálja a felek szerződés kötési jogosultságát. IQ-ból írtam amit írtam. Egyébként általában távol tartom magam az ingatlan tulajdonjogi eljárástól.

kdani007 # 2017.10.10. 19:38

Harman vagyunk testverek, es szeretnenk eladni a szuleinktol orokolt hazat ami 1/3 aranyban az enyem is.

A baj az, hogy kint elek kulfoldon, es nem tudok hazamenni intezni a dolgokat. Onok szerint van lehetoseg egyfajta megbizasra, vegy meghatalmazasra amivel az otthoniak eltundnak intezni ezt az eladast? Megirnam , alairna ketto tanu , es ezzel lehetne-e adasveteli szerzodest kotni?

Koszonom valaszaikat