társasházi közös költség


FDToth # 2021.03.17. 18:38

megvan a turpisság: van lakás, garázs, tároló. Utóbbi kettő az én tulajdonom, de nem szerepelt ez a tulajdonlás a társasháznál, ezért 2015 óta nem számoltak kk-t ezekre.
Földhivatali bejegyzés szerint 2015 óta a tulajdonom mind, képviselet szerint 2020.01.01-től.
Az eddigi egyenlegekben nem szerepelt, de ezt visszamenőleg módosították, érdekes.
Nem szóltak semmit, csak jött a végrehajtó levele.
Persze vhol jogos, mert nem fizettem, de nem ment fel gondolom, hogy nem tudtam róla, és a képviselet nem is kérte, állítólag ők sem tudták. Bár 6-7 év alatt erre nem rájönni... és h miként jöttek rá most...
Így visszagondolva, tavaly év végén kértek tőlem földhivatali bejegyzéseket és számlákat azzal h 'egyértelműíteni' akarnak.
Ők sem tudnak semmit, hogy ez miként bukott ki.
És azt sem tudják, hogy miért fizetek annyit havonta, amennyit... nem is annyit kéne..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.17. 18:25

Nem jók ezek a kérdések. Az számít ugyanis, hogy a közgyűlési határozatban mi van. Sőt, ha végrehajtási szakaszban van az ügy, akkor már az se.

FDToth # 2021.03.17. 14:56

Tisztelt Fórumozók,

ilyennel még nem találkoztam: kb 6 éve élek egy társasházban, minden hónapban jön egy összesítő/díjelőírás (kk, meg közüzemi), amit fizetek. Megvan az összes, illetve a banki kivonatok is. Minden évben kapok egy előző évi folyószámlát, 0 Ft van rajtuk (ezek is megvannak). Ma kaptam egy végrehajtói felszólítást, hogy van 180.000 Ft-os tartozásom.
Beszéltem vkivel az üzemeltetésből, ő azt mondja, hogy van egy 2.500 Ft-os 'költség' (elnevezését nem tudta), amit havonta kell fizetni, nem szerepel a díjelőíráson, ezen felül kell.
Ilyen lehetséges? Létezhet olyan tétel, amit a díjelőíráson nem kell szerepeltetni és a folyószámán sincs rajta?
Illetve a neten elérhető folyószámla-részletező más, mint a díjelőírás.
A díjelőírásban van a közüzemi meg a kk+felújítási, a többi (garázs, tároló, plusz előírás 0 ft). a KK összege így X
A netesben már a kk összege kevesebb, van tárolóra, meg garázsra is összeg, meg egy felújítási alapképzés is szerepel, ezek összege pedig már X plusz 2.500 Ft

Érdekes...

gerbera317 # 2020.12.10. 13:22

@KBS
Sándor, lehet, hogy te több ilyet láttál, mint én, ráadásul mostanában; én pedig nem olyan sokat, és tényleg inkább régebben. De a saját - ezek szerint már elavult - tapasztalatom alapján a közös költség vonatkozásában az árverési vétel mint eredeti szerzésmód, nem volt vitás.
Viszont kezdettől vitás volt a vételezés helyén fennálló közüzemi tartozás, néhány év óta pedig egyenesen reménytelen, habár nem minden eseteben reménytelen.
Azt mondod tehát, hogy újabban a bíróságok a közös költség kérdését is a közüzemi szolgáltatók visszamenőleges igényéhez hasonlóan kezelik?
Ez nem tűnik túl logikusnak. Ugyanis a közüzemi szolgáltatóknak nem direkt követelésük van az új tulajdonossal szemben, hanem csak a szolgáltatást tagadják meg az új tulajdonostól, kvázi zsarolva azt. A társasház ilyet nem tud tenni, hanem a követelését csak direkt módon tudja támasztani az új tulajdonossal szemben. Nehéz elhinnem, hogy ezt így csont nélkül keresztülviszi a bíróságon, míg a tényleges alkupozícióban lévő közüzemi szolgáltatók is csak neccesen járnak sikerrel.

Tomi8822 # 2020.12.10. 12:53

Szomorú örökös

A kérdés nem furcsa.
Sok adásvételen és jópár árverési vételen túl vagyok és mindig a birtokba vétel napjától fizettem a közös költséget, hasonlóan a közüzemekhez, a tulajdonjogom bejegyzésétől még soha.

Most az egyszer lehet így lesz....

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.10. 06:43

Az eredeti szerzésmód már semmire nem jó?
A bíróságokon kialakult uralkodó gyakorlat szerintem erre nem. (Én nagyon nem értek egyet vele - de ez van.)

Szomorú örökös # 2020.12.10. 03:41

Tomi8822

Gerberànak igaza van Vht 154 (2) itt semmiképpen sem jön számításba, a közös ktg nem adó és nem közteher.

Ez nyilván így van, de a tulajdonjog bejegyzésétől ha már fizetned kell, de te mégsem teszed meg, az csak hidd el, folyamatosan szaporodni fog. A többi lakót tájékoztatni is kell az éves közgyűlésen a tartozásodról, ha pedig nem rendezed, akkor még később az ügyvédi költséget is simán hozzácsapják. Attól, hogy nem adó és nem közteher, még ki kell fizetni, és szimplán más módon hajtható be, ha nem teszed meg.

A kérdésed azért legfurcsább, mert ezt írtad:

nem az első és nem a második árverési vételem, így tisztában vagyok vele

Grave7 # 2020.12.09. 22:00

@Kovács_Béla_Sándor 2020.12.08. 18:24-kor:
(Örülj neki, hogy az adósnak nincs egy-két évnyi közös költség tartozása korábbról, mert még azt is rádverhetnék.)

Az eredeti szerzésmód már semmire nem jó? :D

drbjozsef # 2020.12.09. 11:39

Tomi8822,

Tudom, hogy az itt nem játszik, de akkor ez :

Tht.24.§(1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.09. 09:28

Csakhogy a dolgot nem használhattam,
Na és?

Tomi8822 # 2020.12.09. 09:25

Szomorú örökös

Ez így van van, vannak rizikói, nem az első és nem a második árverési vételem, így tisztában vagyok vele.
40 napnyi közös költség miatt meg nyilván nem fogok perelni, annyit nem ér...ez egy elvi kérdés inkább

drbjozs

Ptk 5:22 Csakhogy a dolgot nem használhattam, a dolog hasznait nem szedhettem, sőt az adós még az utolsó napokban is bevételre tett szert.
A terheket persze én viseljem.

Gerberànak igaza van Vht 154 (2) itt semmiképpen sem jön számításba, a közös ktg nem adó és nem közteher.

gerbera317 # 2020.12.09. 08:34

@drbj
A 154 2 most nem figyel, mivel a közös költség az nem köztartozás. Ez valóban a tulajdonjog bejegyzésétől datálódik. Addig az adóst terheli a közös költség. Persze, a társasház majd próbálkozni fog, de az elhárítható.

drbjozsef # 2020.12.09. 08:19

Tomi8822,

Vht.154.§(2) Az ingatlan után az adó és más köztartozás az árverési vevőt az árverés napjától terheli.

Ptk.5:22.§ A tulajdonos jogosult a dolgot használni és a dolog hasznait szedni; viseli a dologgal járó terheket és a dologban beállott azt a kárt, amelynek megtérítésére senkit sem lehet kötelezni.

Szomorú örökös # 2020.12.09. 03:19

Tomi8822

Miért én fizessem azon időszak alatt a közös költséget, amikor még az adós volt birtokban, úgyhogy minden eszközzel akadályozta a birtokba jutásomat?.....Mindenesetre furcsa, hogy az adós szedi a bevételeket én meg közben már fizetem a költségeket.

Ilyen ez az árverési vétel, vannak rizikói.
De már szerintem gerbera317 leírta a megoldást:

Ha úgy érzed, hogy kár ért, érvényesítheted az ellen, aki neked azt okozta.

Ergo beperelheted az előző tulajt érte, akitől gyakorlatilag elárverezték az ingatlant.

Tomi8822 # 2020.12.08. 21:03

Köszönöm a válaszokat, de ahogy írtam hasonló véleményeket már többet olvastam, de pontos jogszabályi hivatkozást eddig nem, és most sem kaptam.
Ezt várnám leginkább.

Igen csak 40 nap, ami valóban rövidebbnek mondható, de előtte vártam több mint egy évet.

Mindenesetre furcsa, hogy az adós szedi a bevételeket én meg közben már fizetem a költségeket.
Továbbá közüzemeket is csak a birtokba adás napjától kezdtem fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.08. 17:24

Ja, hogy árverési vétel. Akkor válaszolok a második kérdésre is: „Miért én fizessem...
Mert te voltál már akkor is a tulajdonos, és a közös költséget a tulajdonosnak kell fizetnie.

(Örülj neki, hogy az adósnak nincs egy-két évnyi közös költség tartozása korábbról, mert még azt is rádverhetnék.)

gerbera317 # 2020.12.08. 17:22

...és a birtokba vétel között 40 nap telt el.
Csak?
közös költséget mikortól kell fizetni?
Amióta tulajdonos vagy.
én a későbbi dátumtól, azaz a birtokba vétel napjától szeretném fizetni
Ez senkit nem fog érdekelni. Ha úgy érzed, hogy kár ért, érvényesítheted az ellen, aki neked azt okozta.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.08. 17:22

Külön kell választani a társasházzal szembeni jogviszonyodat az eladóhoz fűződő jogviszonyodtól.

A társasháznak onnan kezdve tartozol a közös költséggel, amikortól tulajdonos vagy. (Ez nem a földhivatali bejegyzés napja, hanem az a nap, amikorra a tulajdonszerzésedet bejegyezték. Praktikusan a kérelem benyújtásának a napja.)

Lehet, hogy te az eladóval ettől eltérő költségviselés átszállási időpontban egyeztél meg a szerződésben. De ez a társasházat mint harmadik személyt egyáltalán nem köti.

A másik kérdésed eléggé rossz; kívánod, hogy azért válaszoljak rá?

Tomi8822 # 2020.12.08. 17:08

Kedves Fórumozók!

Árverésen vásároltam egy társasházi nyaralót (lakást).
A ingatlant több mint egy év után tudtam birtokba venni.
Az tulajdonjogom ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése és a birtokba vétel között 40 nap telt el.

Kérdésem, hogy a közös költséget mikortól kell fizetni? (Tulajdonjog bejegyzés vagy birtokba vétel dátuma)

A kérdés már tudom, hogy többször felvetődött és pro és kontra olvastam érveket, de pontos jogszabályi hivatkozást egyik érv mellett sem találtam.

Nyilván valóan én a későbbi dátumtól, azaz a birtokba vétel napjától szeretném fizetni, pláne hogy a korábbi tulajdonos adós akadályozta a mielőbbi birtokba vételt, melyet végül a végrehajtónak kellett megtennie.
Miért én fizessem azon időszak alatt a közös költséget, amikor még az adós volt birtokban, úgyhogy minden eszközzel akadályozta a birtokba jutásomat?
Ezen időszak alatt a hasznokat ő szedte, de én fizessem a költségeket.....

Adásvétel esetén is a legtöbb adásvételi szerződés tartalmazza: “vevő a birtokátruházás napjától kezdve szedi az ingatlan hasznait és viseli terheit”.

Kérem, aki tud erre az esetre pontos jogszabályi hivatkozást vagy valamilyen állásfoglalást az ossza itt meg velem

Köszönöm

drbjozsef # 2020.10.20. 16:16

Ez a rosszhiszeműség érdekes aspektus, de akár működhet is ezekben az esetekben.

gerbera317 # 2020.10.20. 13:00

Igen, ez nem vitás. A gáz és a villany már csak azért sem ilyen, mert ott, ha a fogyasztó nem fizet, rögtön lekapcsolják a hálózatról. A minimális vízszolgáltatás viszont kötelező. És - azt hiszem - a fűtés is. Cserébe a szolgáltató körömszakadtáig ragaszkodik a követeléséhez. Csakhogy nem mehet el rosszhiszeműen odáig, hogy a követelését sikerrel érvényesíthetné az adósa ellen (mert neki is jutna a vételárból), de nem teszi, helyette inkább a lúzer harmadik személytől követeli a jussát. Énszerintem ez hárítható. Mármint, ha valaki nem akkora lúzer.

drbjozsef # 2020.10.20. 12:46

gerbera317,

Az ominózus BH, illetve a Szegedi j.b. határozata is kifejezetten vízközműről szólt. Annak a törvényében van olyan passzus, ami engedi a fogyasztói helyen lévő tartozás esetén a szerződéskötés megtagadását.

Az áram, gáz, kommunikációs szolgáltatók ilyet - elvileg - nem tehetnek.

gerbera317 # 2020.10.20. 12:15

A közös költség a tulajdonjog bejegyzésétől kezdődően terheli az új tulajdonost. Az elmaradást majd megpróbálja a ház rád hárítani, de azt de ezt a próbálkozást el lehet, sőt, el kell hárítani, ahogy az összes többi követelést is. Azonban a közműszolgáltatóknak van egy fegyverük: nem kötnek szerződést az új tulajdonossal, amíg a vételezés helyén tartozás áll fenn. Ezt korábban perrel (vagy annak kilátásba helyezésével) szintén el lehetett hárítani, újabban viszont mindenféle bh-ra, és különösen egy kúriai állásfoglalásra hivatkozva a közművesek a pert megnyerik. Abba most ne menjünk bele, hogy az alperesek álláspontja megfelelően képviselve volt-e, de az közismert, hogy a közművesek mindig ugyanazt szajkózzák.
Amit leírsz, az így kevés. Az árverési hirdetményből kiolvasható, hogy mire lehet számítani a vételár felosztásakor, mert ez befolyásolja a vevő közművesekkel szembeni esélyeit is. Ha kvázi mindent visz a zálogjogosult, és a közműveseknek legfeljebb a költsége térül, akkor gyengébbek az esélyek. Ha viszont a felosztásból még az adósnak is jut, akkor a per könnyedén nyerhető a közművesekkel szemben. A részleteket nem árulom el, mert az ügyvédeknek is élniük kell valamiből.
Te mit látsz a hirdetményen? (Nehogy azt válaszold, hogy "az ingatlanban marad: nincs ilyen személy", meg "tehermentes: igen", mert attól a falra tudok mászni!)
OFF KBS válaszát szoktam érteni, de most nem. ON

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.20. 12:07

Véleményes.

Gitta01 # 2020.10.20. 10:38

Lakást szeretnék vásárolni árverésen a közös költséget, áram víz, gázdíjat a birtokba adástól kell fizetni?Az adós elmaradását nem terhelhetik rám?
Köszönettel Gitta01