Bérleti szerződés, önkényes bérbeadó


Mazsoladeka # 2018.02.11. 07:48

Tisztelt Fórumozók!

Bérleti szerződésem van egy budapesti bérleményre. A januári bérleti díjat nem sikerült megfizetni, mert december 31-el megszűnt a férjem munkahelye.

A bérbeadó felszólított, majd a felszólítás eredménytelenségét követőn felmondta a bérleti szerződést azzal, hogy március 31-ig kell elhagynom az ingatlant.

A tegnapi napon (előre nem egyeztetett időpontban) idejött a lakásba 5 emberrel, akik itt fenyegetőztek, leolvasták a villany és a gázórát és közölték, hogy mivel magas lett az e havi fogyasztásom, ezért a hétfői napon lekapcsoltatják az áramot, illetve a gázt, valamint arra figyelmeztetett, hogy a jövő héten lecseréli a zárat.

2 havi kaucióm van náluk, amellyel kapcsolatban közölték, hogy az nem jár vissza. Jogszerű az, hogy lekapcsolják az áramot és a gázt? Jogszerűen jött ide bejelentés nélkül? Lecserélheti a zárat? Én mondtam neki, hogy március 5-el tudok innen kiköltözni, de ő ezeket közölte velem.

Válaszukat előre is köszönöm!

nonolet # 2018.02.11. 16:31

A felmondás jogos és jogszerű a 03.31. határidő is.

- -

A magánlaksértés NEM az!

Akkor mehet be bérelt magánlakásodba, ha beengeded.
Mégpedig előre egyeztetett időpontban.
Tanúkat persze vihet, az nem tilos.
De abból is elég kettő!

HA mégis bement/bemegy az engedélyed nélkül azért feljelenthető, pláne ha esetleg otthon se vagy éppen.

Kivétel: a vis major esetek.
(csőtőrés, ég a ház, ilyesmi)

Hívd fel erre a figyelmét így utólag...

- -

Amíg tart a szerződésed a kikapcsoltatás nem jogos.
Pláne, ha NEM is vagy MÉG HÁTRALÉKBAN a közmű díjjal.
(amit ugye UTÓLAG kell fizetni!)

- -

A kaucióról...

Az arra van, hogy

  • HA KÁRT okozol a bérleményben,
  • AKKOR a kárt a kaucióból levonja

Így aztán

  • ha nincs kár visszajár
  • ha kicsi a kár a maradék visszajár
  • ha nagy a kár és nem elég a kaució,

akkor követelheti a maradék kár megtérítését is...

A kaució sorsa tehát a kiköltözéskor dől majd el!

  • visszajár
  • marad belőle valamennyi
  • kevés less és MÉG kell kár térítened pluszban is

- -

Az elszámolásról...

A kiköltözéskor kiderül, hogy

  • mennyi bérleti díjjal lógsz még
  • mennyi közmű és más díjjal lógsz még
  • mennyi kaució járvissza/marad
  • kell netán még kártérítést fizetned

A fentiek egyenlege szerint

  • fizetsz még

vagy

  • kapsz vissza pénzt

- -

Persze lehet már előre a kaució felhasználásra játszani is...

Azaz a kaucióból előre levonni az ismert és a még várható tartozásokat.
Azaz lelakni a kauciót.
(pláne ha nincs kár amit a kaucióból kéne állni)

Vélhetően a bérbeadó azt matekolta ki,
hogy már is kevés a kauciód és
(jogosan) nem akarja, hogy adósa maradj.
Ezért sürget.

(nomeg persze adná ki mielőbb másnak, aki fizetőképes)

- -

A szerződés és felmondás szerint
azonban 03.31-ig maradhatsz elvben.

Persze MINDENT kifizetve! addig.
(bérleti díj, közmű és más díjak, kárt ha van)

Mindazon által te is matekozd ki,
hogy
szerinted a kauciód meddig elég!!!
(vélhetőn úgyse kapod vissza majd...)

Aztán igyekezz kiöltözni legkésőbb akkora!

Mert, ha tovább maradsz
abból már nyűgös és drága ügy kerekedhet
és alighanem kerekedik is majd számodra.

HA a kauciód nem elég 03.31-ig de TUDSZ MÉG annyit fizetni, hogy ne maradj adós, akkor kihasználhatod
a felmondási időt is...

- -

Mindezekről TÁRGYALJ!!!! a bérbeadóval.
HA kell előre fizess ... amennyit szükséges.

Hátha meg tudtok alkudni.

- -

Persze maradhatsz az adósa is...
De az nem tűnik biztonságosnak számodra.
(a fellépéséből úgy tűnik könnyen bántódás érhet)

- -

Ja igen...

A tartozásod fejében joga van a holmidat lefoglalni!!!
(kivéve a személyes tárgyaid)

- - - -

Az aki nem fizetőképes az már rossz bérlő!
Akitől mielőbb rövid úton szabadulni kell.

Ez a normális lépés a bérbeadó részéről!!!
Nem érdemes ezen háborogni.

Csak a durva-jogtalan fellépésen...

Mazsoladeka # 2018.02.12. 07:03

Nagyon szépen köszönöm a választ! Mit tudok tenni, ha lekapcsolja a gázt és az áramot? Csak március 5-én tudok kiköltözni. Ezekkel beszélni nem lehet, hogy is mondjam, olyan személyek, olyan származásúak, mint akik a bíróságok ügyfélkörének 80%at alkotják.

nonolet # 2018.02.12. 08:40

"Panaszt teszel.. de attól nem lesz gáz és áram...
Ha valóban kikapcsolják, megszívod, ennyi."

- -

Tanulságok...

1.
Fizess időben, ha nem akarsz szívni.

2.
Jobban válaszd meg, hogy kivel szerződsz!!!!
(ember ismeret, tájékozódás)

- -

Bár a bérbeadó eljárása nem teljesen jogszerű.
(mivel a törvény a bérlőnek kedvez inkább)

Azért én a bérbeadóval értek egyet.

Senki ne lakjon másnál hitelbe! annak beleegyezése nélkül.
Ilyen esetben ki kell tenni-üzni, ha már veszteséget okoz.
Mégpedig a lehető leggyorsabban...

Akár kisebb törvényszegés árán is.
Az még mindig kisebb kárral jár, mintha ott potyázik.

- -
Ettől még tudom sajnálni a bajba került bérlőt is.

De olyan manapság, hogy nincs meló hetekig-hónapokig nem létezik!

Mostanság pár napon belül lehet találni melót.
Lehet, hogy szar melót, de lehet.

drbjozsef # 2018.02.12. 08:57

Mazsoldeka,

nem sokat.
Jogszerűen annyit, hogy birtokvédelmet kérsz a jegyzőtől. De ez is hónapokig húzódhat. Akarsz velük pereskedni később? Ha nem, akkor nem nagyon tudsz mit csinálni.

Nem jogszerűen meg harcolhatsz velük, bár ahogy kivettem a szavaidból, nem szívesen tennéd. Nem engeded be, feljelented zaklatásért, nem fizetsz addig sem a közművekért, aztán a végén megint pereskedhettek, ki fizessen még kinek (meg a bíróságnak).

Annyit megpróbálhatsz, hogy jelzed neki, hogy jogszerű a felmondása, elfogadtad, megegyztetek a kiköltözési határidőben, addig hagyjon békén, nem kapcsoltathatja ki a közműveket, birtokvédelmet fogsz kérni a jegyzőtől, feljelented zaklatásért, beperled bíróságon ha jogszerűtlenül idő előtt kirak, vagy megpróbál kirakni.

Aztán vagy legalább egy kis időt nyertek még, vagy megvernek.

SolnesM # 2018.02.13. 08:39

A januári bérleti díjat nem sikerült megfizetni, mert december 31-el megszűnt a férjem munkahelye.
Akkor januárban még kapott fizetést.

azzal, hogy március 31-ig kell elhagynom az ingatlant.

Nagyvonalú az a bérbeadó , mert már a jan. bérletidíjat se kapta meg és ennek ellenér még a megjelölt ideig maradhat a bérlő.

hogy mivel magas lett az e havi fogyasztásom, ezért a hétfői napon lekapcsoltatják az áramot, illetve a gázt, valamint arra figyelmeztetett, hogy a jövő héten lecseréli a zárat.
Egyik sem megy máról hónapra.
Ja és a panaszos mit csinál ? neki van e jövedelme ?
A kaució nagyon kevés a vélhető/felmerülő tartozások kiegyenlítésére !!

Ezekkel beszélni nem lehet, hogy is mondjam, olyan személyek, olyan származásúak, mint akik a bíróságok ügyfélkörének 80%at alkotják.
Ja és bejáratos a bíróságokra ott szociológia felmérést végez az ügyfeleről.
A Mazsol.. panaszos !!

SolnesM # 2018.02.13. 08:54

n..n.. topiktárs írja :

Bár a bérbeadó eljárása nem teljesen jogszerű.
(mivel a törvény a bérlőnek kedvez inkább)
Azért én a bérbeadóval értek egyet.

Ahogy látom a bérbeadó egyenlőre csak bizonyos cselekedeteket kilátásba helyezett. egyébként is a szolgáltató kapcsolja le a hatáskörébe tartozó közműveket, de az meg nem kapkodja el.

írja még a kedves topiktárs, hogy :

(mivel a törvény a bérlőnek kedvez inkább)

Jó tudni ,hogy már 1920 óta..... az akkor reakciós rezsim... tanultam a szociálizmus idején... csak a jelzőt, tehát az akkor ming... akarom mondani menekültek védelmében, hogy ne kerüljenek lehetetlen helyzetbe.
Ezek a menekültek néha a fővárostól 70 -80 km -ról Pl. Tárkány.... Vámosfalva (Most Mitna tót nyelven ) menekültek az akkor berendezkedő új rezsimek elől.
ja és ez a kivételezés az 50 -es évek elején érte el a csúcsát. Akkor a derék bérlők adták vették a bérletet... már aki tehette. A bérlet akkoriban egy nemesi joggal volt egyenértékű.
Eredmény a sok közül . pl. lepukkadt városok.

SolnesM # 2018.02.13. 09:00

Ja rossz a kifelezésem. Nem menekültek.. kitették egyszerűen a lakásaikból, házaikból, feltették a vonatra és elvitték az új határra és ott szélnek eresztették őket !
Ma meg az derék németeknek beletörik a bicskájuk az un. kiutasítások kezelésébe.

FDToth # 2018.02.26. 10:52

Tisztelt Fórumozók,

Röviden leírom a tényállást:

  • albérlő 11.10-től lakik az albérletben (4-en, egy pár, illetve kettő kiskorú gyermekünk), hivatalosan, szerződéssel (a jövedelem után – ami mindig utalással érkezik az albérlőtől – adózunk)
  • szerződéskötéskor 2 havi kauciót és 1 havi lakbért kifizettek
  • sajnos a bérleti szerződés közjegyzői okiratba foglalása nem történt meg (de a bérleti szerződés ügyvédtől származik, az ő tanácsai alapján állítottuk össze)
  • a közüzemi díjak kapcsán nem történt átírás a bérlő nevére, egyedül az internet-, és TV szolgáltatás van az ő nevén
  • a szerződésben miden hónap 12-ig kell fizetniük, 10 nap ’ráhagyással’. Idáig nem volt ezzel probléma, de a múlt héten ilyen-olyan indokokkal már nem egyenlítettek ki a lakbért, utolsó határidő 02.24-e volt, személyes találkozó, de ez meghiúsult
  • írásos kommunikáció velük (e-mail és sms) megvan
  • gyorsan akarok cselekedni, nem akarom, hogy sokáig húzzák az időt, ezért a mai nap 12h-ig adtam haladékot nekik, ha nem teljesítik a fizetést, rendkívüli felmondással élek, felbontom a szerződést és azonnal ügyvédhez is fordulok

Köszönettel,

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.26. 11:03

És mi a kérdés?

FDToth # 2018.02.26. 12:57

A tényállásból lehet következtetni a kérdésekre, illetve ez egy fórum, tehát:
mit iell azonnal megtenni:

  • közművek kikapcsoltatása
  • írasbeli felszólítas tértivevénnyel (bár ez lassú, sms vagy e-mailes olvasottság talán elég
  • behajtás, hátha azzal sikerül
  • vmilyen hivatalnál bejelentés
  • igaz-e h kisgyermekes csaladot kirakni csak ügy nem lehet
  • van-e bármiféle joga, ha igen meddig a bérlőnek ottmaradni, ha nem teljesíti a szerződésben leírtakat

Stb.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.26. 13:24

Mit "kell" azonnal megtenni? Úgy érted, mire kötelez jogszabály? Semmire.

nonolet # 2018.02.26. 13:38

FDToth

"írásos kommunikáció velük (e-mail és sms) megvan"

Ezek NEM írásosak...

"gyorsan akarok cselekedni, nem akarom, hogy sokáig húzzák az időt, ezért a mai nap 12h-ig adtam haladékot nekik, ha nem teljesítik a fizetést, rendkívüli felmondással élek, felbontom a szerződést és azonnal ügyvédhez is fordulok"

Az aláírt szerződés szerint kell eljárnod!!!

1.
ÍRÁSOS felszólítás, határidővel.

2.
Utána mondhatsz fel ÍRÁSBAN a szerződés vagy törvény szerinti határidővel.

Zöldövezeti11 # 2018.02.26. 13:39

FDToth !

Tehát az albérlő 11.10-től lakik az albérletedben és nem fizettek először.
gyorsan akarok cselekedni, nem akarom, hogy sokáig húzzák az időt

Hamar feladtad. Én ilyenkor általában úgy zárom rövidre : ok. nem tud fizetni, viszont valamit csak tud, tehát adjon részösszeget. Nekem vannak bérlőim, néha ilyen szituáció is előfordult, de úgy általában tudom kezelni.

közművek kikapcsoltatása
hát az lassan vagy egyáltalán nem megy... pl. a vizet tuti nem a többit is csak jó nagy késéssel.
Viszont :
a közüzemi díjak kapcsán nem történt átírás a bérlő nevére,” akkor te sem fizeted be, de mint mondtam így is sokára kapcsolja ki a szolgáltató.
Mondjuk gáznál esetleg lehet vélelmezni egy szivárgást, talán erre ráharap a szolgáltató /habár ennek következményei lehetnek /

vmilyen hivatalnál bejelentés
Hát a hivatalok lassúak, de talán a Sóhivatal.
igaz-e h kisgyermekes csaladot kirakni csak ügy nem lehet

csak úgy senkit sem lehet kitenni.

nonolet # 2018.02.26. 13:41

FDToth

A kérdéseire jobb lett volna MÉG a bérbeadás előtt választ keresni.

Azonban, szerencsédre van pár bérbeadós jogi fórum téma!
Azokat olvasd át... szükséged lesz rá.

nonolet # 2018.02.26. 13:44

FDToth

pl. ebből úgy 20-25 oldalnyit
http://www.jogiforum.hu/…3791.1.0.1.1

Zöldövezeti11 # 2018.02.26. 13:47

de a múlt héten ilyen-olyan indokokkal már nem egyenlítettek ki a lakbért,
Na itt van a kutya elásva.
Lehetnek valósok - nyomósak és lehetnek hajával előráncigáltak. .. mi nem tudhatjuk milyenek azok az ilyen olyan indokok?
Csak a bérbeadó tudja tisztázni, aztán elfogadja vagy sem.

Zöldövezeti11 # 2018.02.26. 13:55

No.. no ! Ha az ajánlott linkbe belenéz / http://www.jogiforum.hu/…3791.1.0.1.1 / szívszélhűdést kap hamarjában.
Nálam úgy 10 év előtti szövegek jöttek elő !!

FDToth # 2018.02.26. 14:03

köszi a hozzászólásokat és a tippeket!
Mielőtt megkötöttem volna a bérleti szerződést, ügyvéddel konzultáltam, az ő tanácsára alakítottuk úgy, ahogyan kell. Ott hibáztunk, hogy nem foglaltuk közjegyzői okiratba...
Mindent tartalmaz a szerződés, de ezzel kb. semmire sem megyek, mert miért költözne ki addig, amíg jogilag nem kényszerítik rá? Ha minden igaz, és ottmarad, akkor max polgári per után megy el, addig meg hónapokig ingyen lakik, sosem fog fizetni.

Én úgy gondolom, hoyg ha van egy határidő, akkor abból ki lehet csúszni pár napot, de nem két hetet. Ennyi idő már sok, ott később is probléma lesz.
Mivel ha most felmondom és netalántán kiköltöznek, akkor minimális bukóval megúszom (kauciót nem adom vissza), ezért írtam, hogy gyorsan akarnék cselekedni. Én felmondom a szerződést, elküldöm tértissel, tuti nem veszi át, elmegy vele 1 hónapom.

Miért ne lehetne kitenni? Mindenről van bizonyíték, normális szerződés van, megvan minden írásos ígéret (e-mailben is, sms-ben is) - jó, nem írásos, de hagyjuk már azt, hoyg mindenről tértis levében kommunikáljak...

Az indokok pedig: pl. hibás utalási megbízás. Kértem, hogy küldte el, nem tudja. Személyes találkozó: írta, hogy jelez, mikor jó neki, nem írt. Ezek mind-mind olyanok, hogy itt lépni kell sürgősen, nem lehet várni.

kb. itt is úgy néz ki a dolog, hogy az adós jár jobban, mert bőven megteheti, hogí hónapokig ottmarad, aztán úgy sem fizet, senki sem fogja őt kötelezni és behajtani tőle a tartozást...

Tanulság: közjegyzői okiratba kel foglalni legközelebb, az azért biztosabb.

FDToth # 2018.02.26. 14:06

jó az a link, 2010-ben kezdődik, de 2017 a vége.
Nagyjából azok vannak benne, amiket tudok, megoldás nincsen. Itt a minél kisebb bukó a cél és a szerencse, hogy kár nélkül megúszod azt, hogy kiköltözik.

Gondolkodom a behajtáson, de tuti én húzom a rövidebbet majd. Van még egy eszközöm, miről nem tud a bérlő: az ajtóra rá tudok gyorsan tenni még egy zárat, ami lefedi az eredetit, így nem tud sem ki., sem bemenni.. jó, letörheti, de így is, úgy is szívok

FDToth # 2018.02.26. 14:48

közben beszéltem behajtókkal, minimális az összeg, még nem érdemes. Adtak tippeket, aminél én is szívhatok, de meg tudom akadályozni, hogy életvitelszerűen ott tudjanak lakni.
Illetve mondták, hoyg legközelebb Befogadó Nyilatkozat is kérjek tőlük...

nonolet # 2018.02.26. 19:30

FDToth

JOGSZERŰEN kerültek birtokba! a bérleti szerződéssel.

A felmondás után IS ők maradnak BIRTOK-ban,
ha nem költöznek ki, ez lesz a tény!!!!

Ezért aztán a BIRTOK VÉDELEM megilleti őket!

Hisz egy vita LESZ köztetek folyamatban.
Amit majd csak

  • egy önkéntes távozás

vagy

  • egy közös megegyezés (pl. lelépési pénzért)

vagy

  • a bíróság ítélet zár le

(és majd az ítélet lesz végrehajtható)

HA közben teszel ellenük, akkor téged meszelnek majd el.
Mivel te a HÁBORÍTOD őket a zavartalan BIRTOKLÁS-ban!
Holmi pénzügyek miatt...

- -

HA!!! lenne rajta közjegyzői záradék, akkor nem kéne pereskedned, mert akkor helyből végrehajtható lenne.

Azonban nincs...

Ezért pert kell indítanod és kivárni a végét.
A közben felhalmozott bért+költséget persze a per után behajthatod majd.

Ehhez az kell, hogy a felmondási határnap utántól IGÉNYT tarts a "Lakáshasználati díj"-ra és költségekre.

A per után ki is rakathatod végre, ha az lehetséges.
(moratorium, gyerek)

- -

A teljes biztonsághoz és gyors kirakáshoz kell

  • a közjegyzői záradék

és

  • egy "Befogadó nyilatkozat" is

A befogadó nyilatkozatban valaki vállalja,
hogy kilakoltatás esetén majd befogadja őket!
Ekkor a moratorium, gyerek nem játszik...

JA és MINDIG határozott időre köss szerződést!
Mivel annak a vége után (egy rövid ideig) van lehetőség a a per nélküli GYORS kirakásra, ha nem menne el önként.

nonolet # 2018.02.26. 19:32

FDToth

Itt egy jobb link... olvasgasd.

http://www.jogiforum.hu/forum/32/23791

FDToth # 2018.02.27. 08:13

Köszönöm!

Határozott időre kötöttem, 1 év. Vagy ennél kevesebbre, mondjuk 6 hónapra érdemes és megújatni utána mindig?
Tudom, közjegyzői záradék kellett volna, de az a baj, hogy erre nem gondoltam, mert ismerve az albérlőket életbe nem jutott volna eszembe h ilyen rosszul alakulhatnak a dolgok...
Legközelebb tuti lesz, meg befogadók is,

Egyébkén utólag lehet közjegyzòi okiratba foglalni és utólag egy Befogadói Nyialtkozatot kérni?

Igen, jogszerűen kerültek birtokba. De benne van a szerződésben, hogy ha a megadott napig nem fizetnek, akkor 10 nap türelmi idő van, után rendkívüli felmondás. Mivel csak es kizárolag utalassla történik, utólag a kigyenlítes, így mar nem jogszerűen birtokolják, szerintem birtokvédelem sem illeti meg őket, főleg, hogy nem vitatjak, hogy nem fizetnek, nincs vita, elismerik, higy nem fizetnek, elsmerik a tartozást (igaz, hugy nem tertis levelben, hanem e-mailben)

Azért még nincs veszve a dolgok, lehet jóra fodul a történet, csak hát van még 9 hónap a szerződésből, ezért h fizetnek, jó lenne, ha utólag lehetne közjegyzővel hitelesíteni...

nonolet # 2018.02.27. 10:46

Fogd már fel végre....

NEM függ a birtoklás TÉNYE a fizetéstől, felmondástól.
Az egy TÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉNY!

Egyszerűen: BIRTOKOLJA és KÉÉÉÉÉÉÉSZ!!!!!! tehát ő a birtokos.
Ezért megilleti őt a birtok védelem.

HA szerinted nem jogszerűen birtokolja
akkor ezt majd egy perben bizonyítod.

De ADDIG ő van birtokon belül és te a birtoklásában háborítod, ami tilos.
Ezért őt védi a törvény!

A jogtalan birtoklással okozott kár egy másik téma.
Azt majd kártérítés címén tudod behajtani rajta...

- -

Szóval: birtoklás nem függ attól, hogy

  • szerinted jogos-e
  • okoz e vele kárt neked

Hanem egy TÉNY állapot, amit jog véd.