állandó lakcím vagy tartózkodási hely?


Rob1 # 2006.11.23. 20:23

Ha állandó lakcímem és ettől különböző, bejelentett tartózkodási helyem is van, akkor a jog, illetve a gyakorlat szerint melyik háztartásnak vagyok a tagja? Esetleg én dönthetem el, ha erről nyilatkozni kell?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.23. 22:23

Állandó lakcím nincs már - lakóhely van. Elvileg a lakóhelyeden vagy a háztartás tagja, de a gyakorlatban amásikra is számíthatod magadat. Vita esetén persze az utóbbit - tehát hogy a tartózkodási helyen élsz másokkal közös háztartásban - bizonyítani kell tudni.
Gázártámogatás?

Rob1 # 2006.11.26. 21:13

Ha több személy van bejelentve ugyanarra a címre pl. lakásba (lakóhely vagy tartózkodási hely címén), akkor élhetnek-e "külön háztartásban"? Elég erről nyilatkozni vagy bizonyítani is tudni kell? Hogyan lehet ezt bizonyítani?
A kérdés általában merült fel az egy főre jutó jövedelem számítása kapcsán - de a gázártámogatással kapcsolatban is érdekes lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.26. 23:07

Csak óvatosan. Mondani bármit lehet, de adott esetben bele lehet futni egy csalásba vagy okirathamisításba.

Pancsa26 # 2007.02.12. 10:03

Üdvözlök mindenkit.
Engem az érdekelne, hogy milyen jogai és kötelezettségei vannak egy személynek, ha ideiglenesen be van jelentve egy címre, de más a tulajdonos?
Adott esetben, ha egy élettársi kapcsolat megszakad, és nem akar az illető kiköltözni a lakásból, ahová be van jelentve ideiglenesre? Természetesen a lakás más tulajdona.

monalisa1 # 2007.02.12. 10:33

Pancsa26:
Alant KBS leírta: ma már állandó lakcím nincs, így "ideiglenes" sincs. Tartózkodási hely van, erről állít ki "lakcímet igazoló hatósági igazolványt" az illetékes okmányiroda.

Szerintem a lakás tulajdonosa egyidejűleg mindkettőtöknek mondja fel a bérleményt, UGYANAKKOR veled külön kössön ismét - kizárólagossággal, de erről az élettársnak nem kell tudnia!

Ha az élettárs az albérletből a szerződés szerinti idő leteltével nem költözik ki, a tulajdonos bejelentést tehet ellene a polgármesteri hivatalban., majd ők felszólítják a távozásra, ha kell bírságolják is.

Én csak mint egy laikus hozzászóló.

_Lala_ # 2007.02.12. 11:11

Engem az érdekelne, hogy milyen jogai és kötelezettségei vannak egy személynek, ha ideiglenesen be van jelentve egy címre, de más a tulajdonos?

Semmilyen. A lakcímnyilvántartás alapján semmilyen jogot nem lehet támasztani a lakás használatára.

Adott esetben, ha egy élettársi kapcsolat megszakad, és nem akar az illető kiköltözni a lakásból, ahová be van jelentve ideiglenesre? Természetesen a lakás más tulajdona.

Ha nem lenne bejelentkezve, akkor is pontosan ugyanaz lenne a helyzet: aki jogosult a lakással rendelkezni (pl. tulajdonos, haszonélvező), annak fel kell szólítania a lakás elhagyására; ha ennek nem tesz eleget, akkor pert indíthat a lakás kiürítésére.

zoli21 # 2007.07.31. 07:07

Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy 3 éves gyereknek mi az állandó tartózkodási helye? Mert én úgy gondolom, hogy az ahol lakik, és nem az ahol éppen tartózkodik.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.31. 07:19

Ami be van jelentve. (Egyébként lakóhely vagy tartózkodási hely.)

mzuzu # 2007.07.31. 07:21

zoli21

Kicsit zavaros a kérdés.

Állandó lakóhely és tartózkodási hely létezik. Állandó tartózkodási hely nincs.

Szerintem a 3 éves gyereknek az a lakóhelye és a tartózkodási helye, ahol a szülő - anya - lakik. De ez benne van a lakcímkártyájában...

bogdanmilo # 2008.08.25. 12:35

Üdv Mindenkinek
Lenne egy kérdésem amire szeretnék választ kepni. Remélem valaki tud segíteni.
A panel program keretében létezik önkormányzati támogatás, amit azért vontak meg tőlem mert nem állandó lakcímem az a hely amire a pályázat szól, viszont a tartózkodási helyem az, és már 6 éva itt is lakom. Jelzem nincs másik ingatlan a nevemen és nem is volt. A pályázatban és az összes mellékletében az állandó lakcímre hivatkoznak, és ha jó tudom ilyen nem létezik!
A kérdésem, hogy egy fellebezés megállja-e a helyét ha erre hivatkozok.
Köszönettel: Endre

bogdanmilo # 2008.08.25. 12:36

Üdv Mindenkinek
Lenne egy kérdésem amire szeretnék választ kepni. Remélem valaki tud segíteni.
A panel program keretében létezik önkormányzati támogatás, amit azért vontak meg tőlem mert nem állandó lakcímem az a hely amire a pályázat szól, viszont a tartózkodási helyem az, és már 6 éva itt is lakom. Jelzem nincs másik ingatlan a nevemen és nem is volt. A pályázatban és az összes mellékletében az állandó lakcímre hivatkoznak, és ha jó tudom ilyen nem létezik!
A kérdésem, hogy egy fellebezés megállja-e a helyét ha erre hivatkozok.
Köszönettel: Endre

lézer # 2009.01.14. 11:42

Üdv Mindenkinek!
Az én kérdésem a lenne hogy a tartózkodási hely bejelentése jelent-e valamilyen kötelezettséget a lakástulajdonosnak? Vagy létrejöhet-ez mindenféle albérleti és egyéb szerződések nélkül is pusztán nyilatkozatként?
A válaszokat előre is köszönöm!

Marple # 2009.01.14. 12:19

A tartózkodási helyre bejelentkezéshez kell a tulajdonos hozzájárulása. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy alá kell írnia az űrlapot, tehát nem kell semmilyen albérleti vagy egyéb szerződés, de természetesen igazolni kell, hogy ő a tulajdonos (tulajdoni lappal vagy adásvételi szerződéssel). Ettől neki semmilyen kötelezettsége nem keletkezik.

lézer # 2009.01.14. 12:37

A tulajdonos hozzájárul, viszont attól tart hogy neki ez albérleti szerződést- következésképp adózást is jelent.
Tehát ha jól értem azt mondod Marple, hogy egy tartózkodási hely bejelenetésnek nem feltétele egy albérleti vagy egyéb szerződés is amely adóköteles? Ez pusztán a tulajdonos hozzájárulásának függvénye. Ebben a helyzetben akkor személyes beleegyezés adja az alapot?

Marple # 2009.01.14. 13:56

Így van, nem feltétele. Mint írtam, annyi a tulajdonos dolga, hogy aláírja az űrlapot, hogy hozzájárul, hogy te oda bejelentkezz. Meg kérj tőle egy adásvételi szerződést vagy kérj ki a földhivatalban egy tulajdoni lapot.

monalisa1 # 2009.01.14. 15:07

lézer

Egy lakásba nem csak albérlőként lehet bejelentkezni., pl. van házastársi lakáshasználat, van szívességi lakáshasználat stb. Aztán ha a tulajdonos "úgy gondolja" minden különösebb nélkül kijelenti az eddigi ottlakót oszt cuccolhat. Ha nem távozik birtokvédelmet kérhet az önkormányzatnál, végső esetben a bíróságon.

petrarka # 2009.10.27. 07:16

Kedves Mindenki!

Hivatalos kifejezés a "Lakcímnyilvántartás".

Életvitelszerűen a "Tartózkodási hely" szerint megjelölt címen lakom, ekkor ez tekinthető a Lakcímnyilvántartás szerinti lakhelyemnek?

Köszönettel: Petrarka

pirospottyos # 2010.02.19. 19:45

A lakcímnyilvántartás kétféle címet ismer.
Bejelentett lakóhelyet és tartózkodási helyet.
Ez utóbbi 5 évig érvényes és megújítás hiányában a törvény erejénél fogva szűnik meg.
A lakcímnyilvántartás szerinti cím az, amit az okmányirodában lakcímjelentő lapon bejelentesz.

Peti817172M # 2018.08.20. 22:01

Jogszabály szerint a tartózkodási helyet akkor kell bejelenteni, ha 3 hónapnál hosszabb ideig tartózkodunk ott. Kérdés, hogy ez 3 egybefüggő hónapot jelent? Tehát ha hazamegyek egy napra a lakhelyemre, akkor újraindul a 3 hónap? Magyarán élhetek lakóhelyemtől távol bejelentés nélkül, ha 3 havonta hazajövök?

nonolet # 2018.08.20. 22:34

Nem, hisz nem költöztél ki onnan... arra az egy napra.

Azaz NEM szakadt meg az ott lakásod.

Saab93 # 2019.01.11. 11:52

Üdv
2015ben kaptam munkát az állandó lakcímemtől több mint 300km-re.Ekkor egy albérletben 6 hónapot töltöttem.De a munkaviszonyom, megszűnt és a környéken találtam más-más munkahelyeket és panziókban voltam ez idő alatt.Késöbb albérletet találtam, de tartózkodási helynek nem tudtam bejelenteni.De az új munkàltatóm nem vette ezt figyelembe, hogy nekem máshol van lakásom. Ezután pár hónap elteltével találtam a munkahelyemhez közelebb albérletet ahol ideiglenes tartózkodási helynek bejelentkezve vagyok, munkavégzés céljából élek itt és a párom is.
Autóval járunk haza havi kettő alkalommal...A munka beosztás és anyagi helyzetem miatt.
Tekinthető-e jogilag állandó lakcímnek, a lakcímkártyám szerinti tartózkodási helyem?
Életvitelszerűnek tekinthető?

drbjozsef # 2019.01.11. 11:58

Tekinthető-e jogilag állandó lakcímnek, a lakcímkártyám szerinti tartózkodási helyem?

Ennek fuss neki mégegyszer.

Vagy állandó lakcím, vagy tartózkodási cím. Ha van utóbbi, akkor az a "lakóhelyed" jogilag, az előbbit elhagytad ideiglenesen, a végleges elköltözés szándéka nélkül. Az a cím most jogilag hogy is mondjam, "szünetel".

wers # 2019.01.11. 15:34

Autóval járunk haza havi kettő alkalommal” Ez melyik lakcím? Gondolom az lakóhelyed.
Gyanítom azt szeretnék (ez lenne az igazi kérdés), hogy a munkáltatód a lakóhelyed (már rég nincs állandó lakcím) szerint fizessen munkába járás költséget. Hogy elfogadja-e velük kell megbeszélned. Elég felejtősnek tűnik.

Saab93 # 2019.01.14. 14:09

Lényeg az, hogy a tartózkodási helyemet tekinti a munkáltatóm állandó lakcimemnek.Csak azért, hogy ne kelljen fizetnie nekem hazautazási támogatást.De én az állandó lakhelyem nem szeretném véglegesen hátra hagyni.Nem veszi figyelembe a lakcímkártyám és az én érveim.