átdobott csikk, szemét


wers # 2019.04.04. 09:28

Ha esetleg valakinek nem tetszik a törmelék az udvaron (ameddig el nem szállítjuk a lerakóba) majd azt mondom, hogy még nem szemét. Még fel akarjuk használni. A papírzsepi is véletlenül esett le.

A kutyáimat is meg kell nevelnem, mindig mindent szanaszéjjel hozdoznak az udvaron.

drbjozsef # 2019.04.04. 09:23

Ha az idézett passzust lehet a szomszédba átdobálásra értelmezni, akkor a saját kertedre is, hiszen szó sincs benne tulajdonjogokról.

wers # 2019.04.04. 09:09

Felújítottuk a fürdőszobát, a törmeléket a saját udvarunkon kupacoltuk fel. Bűnözők lettünk.

Szerintem itt olyan történhetett, hogy ha a sittet a szomszéd telkére talicskáztuk volna.

drbjozsef # 2019.04.04. 08:47

Akkor, ha jól értem, ezt elkövetem azzal is, ha eldobok egy papírzsebkendőt a saját kertemben?

wers # 2019.04.04. 07:09

Azokba az udvarokba, ahol irtózatos szemétkupacok vannak, a rendőrök még be sem néznek.

Az önkormányzat rendszeresen kirak nekik nagy szemetes konténert, de nem nagyon tudják, mire való.

rigoz # 2019.04.04. 07:05

@wers: Örülök, ha hasznos új információval szolgálhattam. :)

wers # 2019.04.04. 06:27

ok, köszi, minden nap tanul valamit az ember

rigoz # 2019.04.04. 06:19

@wers: Bizonyos esetekben igen, a Szabs. tv. 196. § (2) bek. II. fordulatában van ez az esetkört:

" Aki települési hulladékot a közterületen engedély nélkül lerak, elhelyez, vagy nem a kijelölt lerakóhelyen rak le vagy helyez el, szabálysértést követ el."

A nem erre a célra rendszeresített magánterület sem a kijelölt lerakóhely, ugyebár....

Van is egy ilyenre egyedi esetem, hogy éppen ezért szüntette meg a szabálysértési hatóság az eljárást, mert szerinte se volt az, aztán a Budapesti Közérdekvédelmi Ügyészség a tényállás-tisztázási kötelezettség elmulasztása miatt visszadobta az ügyet.

wers # 2019.04.04. 05:57

köztisztaság szabálysértés egyik speciális esete

Magánterületre is vonatkozik a köztisztaság? Lehet, nekem vannak fogalomzavaraim. (ha igen, tudok sok udvart, ami nem nevezhető szemétmentesnek)

rigoz # 2019.04.03. 19:23

Tisztelt Probika!

A szemétádobálás, rendszeresen és ismétlődően, visszatérően, provokatív jelleggel köztisztaság szabálysértés egyik speciális esete, illetve a garázdaság szabálysértése megvalósítására alkalmas, melyek közül utóbbi 60, illetve visszaeső esetén 90 napig terjedő szabálysértési elzárással, illetve 300.000Ft-ig terjedő pénzbírsággal, előbbi 150.000Ft-ig terjedő pénzbírsággal büntethető szabálysértés, mindkettő tényállás esetén kiszabható büntetésként továbbá közérdekű munka.

E körben a területileg illetékes rendőrkapitányság felé lehet feljelentéssel élni.

Emellett felmerül a birtokháborítás megvalósulása is, melynek polgári jogi következményei, így jogsértéstől eltiltás, sérelemdíj fizetésére kötelezés, kártérítésre kötelezés lehet a jogkövetkezménye, kérelemre, továbbá kérhető a jogsértés megállapítása is.

A rossz hír keltése, ahogy drbjozsef is írta rágalmazás és becsületsértés megvalósulására utal, mely miatt folytatólagos (rövid időn belül többször egymás után) elkövetés esetén az utolsó elkövetéstől számított 30 napon belül, az elkövető megbüntetésére irányuló kifejezett kívánatot tartalmazó feljelentés tehető az elkövető lakóhelye, illetve az elkövetés helye szerint illetékes járásbíróság felé.

Ezen eljárás illetékköteles, illetékvonzata 10.000Ft.

Ezen eljárásban azonban távoltartás elrendelése is kérhető, illetve ún, közvádas eljárásban is a gyanúsítástól fogva.

drbjozsef # 2019.04.03. 17:30

A szemét átdobálása legfeljebb birtokháborítás.

A rossz hírbe hozás pedig rágalmazás vagy becsületsértés lehet.

probika # 2019.04.03. 14:22

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődöm, hogy álláspontotok szerint megvalósul-e a zaklatás vétsége azzal, hogy a részeges szomszéd átdobálja a területemre a csikket, kisebb szemetet, rossz-hírbe tüntet fel mások előtt (azt hirdeti, hogy bűnöző, hazudós ember vagyok).
Egyáltalán büntetőjogi kategória ez?Ha nem mibe lehet ütköztetni?
Köszönöm!