Jogtalan panasz = rágalmazás?


monalisa1 # 2008.07.14. 19:58

Azért mert vzoli azt írta amit (...), a jogi fórum sok hasznos tanácsot- segítséged ad a kérdezőknek. (Legfeljebb a válasz nem tetszik az egyes érdeklődőnek v maga a válasz stilsa ellen lehet kifogás.)

vzolinak elévülhetetlen érdemei vannak itt a fórumon, tárgyilagos hozzászólásával sok kérdésben adott ő is segítséget már. (Most éppen vicces hangulatban volt - bár ezt utóbb és külön jelezhette volna.)

Megnéztem mit is ír a cítált 369 §-us.
...

Petee1979 # 2008.07.14. 19:39

cvn69-nek:
Ne viccelj, ilyet ne gondolj, én még itt értelmes választ nem láttam. A max amit kaphatsz jogásztól, az pár kioktató szó vagy rosszabb esetben egy lecseszés amiért feltételezni mered, hogy ingyen ő tanácsot fog neked adni. És még meg is kérdezi, hogy "te eljönnél két órát a kertembe ingyen kapálni?" jelezvén ezzel azt a hatalmas felsőbbrendűséget ami dúl a nagy többségben. A kivételnek persze tisztelet! Az elején én is azt hittem ez egy kicsit komolyabb fórum, a nevéből valami ilyesmire gondoltam, de elég hamar ki kellett ábrándulnom és rá kellett jönnöm sajnos, hogy ez nem arról szól.
Petee


Vivi lo que vivi, hice lo que hice.
Petee

cvn69 # 2008.07.14. 18:42

Dr. Mohos Gábor!
Lehet már kissé fáradok, de nem tudom, melyik rész szól nekem.

cvn69 # 2008.07.14. 18:41

vzoli!
Botor módon azt gondoltam, hogy értelmes, ne adj' Isten, hozzáértő emberektől kaphatok választ egy (számomra) fontos jogi kérdésben, de sajnos látom, a "humor Harold"-ok már ellepték a az egész netet. :(

Benccce (törölt felhasználó) # 2008.07.14. 18:29

Ez állat :-) ide megérte benézni.
Bence

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.14. 16:03

Nagyon vicces, annyira, mint mackósajtban a brummogás.
Nyilván a leírt tényállás lehet tettlegesen elkövetett becsületsértés, de egy munkahelyen már az veszélyes lehet, ha furcsán néz a kérdező a kollégára, vagy fordítva.

vzoli # 2008.07.14. 15:09

cvn69!

Ha megfigyeled a törvényi szabályozást: van egy óriási joghézag. A Btk. 369. § (1) bek. a meztelen talppal történő elkövetést bünteti, míg a (2) bek.-ben szereplő minősített esetek cipőfajták és testsúly szerinti megkülönböztetésen alapulnak. Mivel a büntetőjogban a nullum crimen sine lege elve az elkövető terhére az analógiatilalommal együtt a valódi kiterjesztő értelmezés tilalmát is jelenti, ezért ha 120 kg-nál kisebb súlyú személy normál (nem magas talpú vagy magas sarkú) cipőben tiporja egy másik ember lábát: az büntetőjogi szabályozás híján nem bűncselekmény.

vzoli # 2008.07.14. 14:54

Magántalptiprás

Btk 369. § (1) Aki más lábát jogtalan módon önnön talpával tiporja, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

(2) A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a tiprást

  1. magas talpú cipőben,
  2. magas sarkú cipőben,
  3. 120 kg-nál nagyobb testsúllyal

követik el.

(3) A büntetés bűntett miatt

  1. öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a cselekményt a (2) bekezdés c) pontjában meghatározott súlyú személy a (2) bekezdés a) vagy b) pontjában írt módon követi el,
  2. öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés úthengerrel történő elkövetés esetén,
  3. öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés a (3) bekezdés a) és b) pontjában szereplő feltételek együttes fennállásakor.
cvn69 # 2008.07.14. 13:58

Kérnék egy használható segítséget. Fontos lenne!

cvn69 # 2008.07.11. 12:00

Valaki?

cvn69 # 2008.07.09. 18:07

Hát, ha nem lehet kihagyni...
Egy kollegával nem vagyunk a legjobb viszonyban, már évek óta. Eddig is piszkálódott, ahol tudott, de nem hagytam provokálni magam, mert a privát problémák nem valók a munkahelyre. Most azonban felbujtotta a legújabb, néhány hetes barátnőjét (akit látni is csak néhányszor volt "szerencsém", de egy szót sem beszéltünk még), hogy tegyen panaszt ellenem. Azt állította, hogy "emberhez nem illő hangon" beszéltem vele, molesztáltam, sőt, a lábára léptem, tehát bántalmaztam. Rendesen kiszínezte, ahogy kell.

kismukk # 2008.07.09. 08:10

(hasonló, de nem pont ugyanaz)ismerősöm munkahelyére valaki névtelenül rágalmazó leveleket küldözget. A második után a munkahely hivatalból rendőrségi feljelentést tett, nyomozás folyamatban.

Taurus # 2008.07.09. 07:45

Írd le a részleteket pontosan. Ha arról van szó, amit sejtek, arra van kialakult bírói gyakorlat :)

ObudaFan # 2008.07.08. 20:06

A válaszhoz egy kicsit bővebb tényállás kellene. Mi olt a panasz lényege, és ezzel szemben mi volt a valóság?

cvn69 # 2008.07.08. 18:31

Üdözletem!
Hozzáértők véleményét kérném.
Milyen tényállás alá esik, milyen jogi lépések tehetők azzal a személlyel szemben, aki jogtalan, indokolatlan panasszal él a munkáltatóm felé rólam, bizonyíthatóan azzal a céllal, hogy engem lejárasson. Ezzel nem csak erkölcsileg, hanem anyagilag is hátrányos helyzetbe hozna, mert bizonyos jutalmaktól is elesnék, ha nem lenne bizonyítható a panasz jogtalansága.
Feljelenthető-e az illető (rendőrségen, bíróságon), kimeríti-e ez a rágalmazás, becsületsértés fogalmát? Amennyiben igen, milyen büntetési tétele van ennek? Követelhetek-e anyagi kártérítést?

Előre is köszönöm a válaszokat!