A szabálysértési feljelentés közokirat?


pirate # 2009.03.14. 17:10

Sziasztok!

Vita volt és közlekedési szabálysértési feljelentésben két rendőr leírta, amit gondolt.

Bíróságon - ha tegyük fel elfajulnak a dolgok - mivel a szabs feljelentés közokirat, nekem kell a benne foglaltak ellenkezőjét bizonyítani?

Ez tényleg így van?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 21:05

Hülyeség. A feljelentés közokirat - de nem bizonyíték.

monalisa1 # 2009.03.14. 22:17

Te csak védekezel az ellen amivel kapcsolatban megvádoltak, vagyis érvelsz-, bizonyítasz- vagyis próbálod meggyőzni a bíróságot a vélt vagy valós igazadról.

pirate # 2009.03.14. 22:44

Értem, de ha a két rendőr azt vallja, amit leírt elbuktam?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.15. 08:01

Két tanú egybehangzó, aggálymentes vallomása elég erős bizonyíték, különösen ha semmi sem szemben vele a terhelt puszta tagadásán kívül.

pirate # 2009.03.16. 20:32

Szia!

Nem értem:
adva van két rendőr: aki ír egy feljelentést és utána ők ketten tanúk is? Nem csak az egyik tanú?

Mert akkor én leírom a vallomásom és egyben a saját tanúm is vagyok.

Ha ketten vagyunk a kocsiban, akkor meg ketten aláírjuk a vallomást és ketten vagyunk tanúk is?

Ez komoly?

Önmaga írásbeli állítása mellett tanúja is önmagának?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.17. 08:17

A terhelt nem lehet tanú.
Jobb lenne egyébként, ha konkrétan leírnád az esetet.

pirate # 2009.03.17. 19:43

Az eset:

Egy lámpás útkereszteződéshez értem személygépkocsinkkal. Áthajtva a kereszteződésen a szemből jövő rendőrök utánunk fordultak és félreállítottak. Közölték, hogy piroson mentem át.
Hogy látták ezt szemből? Mondtam, hogy zöldön. Feleségem meg sem kérdezték. Közölték, ha nem ismerem el feljelentenek. Mondtam tegyék.

Most tehát újra kérdezem:

A két rendőr közokiratba - szabs feljelentésébe, ami nem bizonyíték leírja, hogy szerinte piroson mentem át - majd ők ketten? tanúk is lesznek? Nem csak az egyik tanú vagy egyik sem, ha ketten írták alá a feljelentést?

Én meg leírom esetleg a vallomásom kézzel két tanú előtt, így max teljes bizonyító erejű magánokirat és a feleségem az egyetlen tanúm?

Ez azért nagyon gáz, mert egy gyanúsított és egy rendőr viszonyában ez MINDIG azt jelenti, hogy:
rendőr meggyanúsít, készít egy közokiratot és tanú is egyszerre.

A gyanúsított meg nem lehet tanú.

Így mindig a rendőrség nyer.
Minek a szabs eljárás?
Hol az ártatlanság vélelme?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.18. 09:05

Igen, a feljelentő lehet tanú. Magától értetődik. Ha egyedül te láttad, amikor betöröm egy autó ablakát, és kilopom a cd-s magnót, akkor feljelentést teszel, és a tanú is te leszel.

A terhelt előadása, nyilatkozata nem bizonyíték - hiába foglalják bármilyen közokiratba. A feleséged tanúskodhat, de a hamis tanúzás nincs minden jogkövetkezmény nélkül.

pirate # 2009.03.18. 13:17

Köszönöm a válaszokat!

A feleségem soha nem volt hamis tanu és nem is lesz.
Én sem mentem át a piroson.

A rendőrök viszont minden kétséget kizáróan objektíven hazudnak, amikor azt állítják látták, hogy piroson mentem át, mert szemből nem láthatták.

Ők is hamis tanúk ebben az esetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.18. 13:23

Nem tudom, sem képes, sem hajlandó nem vagyok eldönteni, kinek van igaza. Egy biztos: mindkettőtöknek egyszerre nem lehet; vagy át mentél a piroson vagy nem.

pirate # 2009.03.18. 14:37

Köszönöm a válaszokat!

Még mindig ez a szituáció érdekel:

Rendőr megvádol, szabs feljelentésben leírja és tanúsítja.

Én ellenkezőjét állítom és nem lehetek saját magam tanúja.

Csak négy kérdésem van:

  1. Így miért nem mindig a rendőrség nyer?
  2. Minek a szabs eljárás?
  3. Hol az ártatlanság vélelme?
  4. Hol érvényesül az, hogy ami nem bizonyítható egyértelműen az nem írható a terhelt rovására?

bonus kérdés:
Mikor aggálymentes a vallomás?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.18. 15:13

A rendőr nem vádol, legfeljebb feljelent. Vádolni az ügyészség szokott, ő is csak büntetőeljárásban.

Elég messzire kerültél az eredeti kérdésedtől.

pirate # 2009.03.18. 16:02

Köszönöm a válaszokat!

pirate # 2009.03.18. 16:06

Mikor tekinthető egybehangzónak és aggálymentesnek két vallomás vagy mikor nem tekintheteő annak?

Ez teljesen szubjektív vagy vannak erre elvek?

Pl az egyik rendőr nem tudja melyik nap volt vagy az elkövető kocsijának rendszámát az aggályos és/vagy egybehangzó még ettől?