Rágalmazás? Becsületsértés?


monetti # 2011.03.16. 22:11

Tisztelt fórumozok
Most este történt egy kis affér a drága jó szomszédommal.kimentem fej lámpával etetni a kutyáimat,és nem tetszett neki hogy a kerítésen átvilágított véletlenül a fény.Elkezdett becsmérelni és olyan szavakkal illetni hogy én a falu k.ja,meg a pasimat keresem ilyenkor a sötétben meg k be és még sorolhatnám Megkérdeztem mi baja mikor csak a kutyákat etetem.Elkezdett tovább hőzöngeni.szóltam édesapámnak hogy megint baj van a szomszéddal,kis idő múlva ismét kijöttek én meg türelmesen vártam hátha beszólnak,hát így is lett apa előugrott próbálta csitítani őket nem sok sikerrel,(miért is ne roma a szomszéd sajnos) már azt is ránk fogták hogy mi megyünk át a kertjükbe és mérgezzük a kutyájukat.Viszont mindenki tudja hogy mi sose bántjuk az állatokat inkább próbálunk segíteni nekik.2kutyám is talált kutya 2kiskutya közösre sikerült,minap befogadtunk egy csont sovány beagle kutyát és próbálunk gazdit keresni neki.Ellentétbe velük ez nekik pár év alatt vagy az 5 kutya.Mit tehetnénk hogy végre békén hagyják a családomat és engem?Köszönöm

Solymr # 2011.03.11. 05:02

Tisztelt Ügyvédek, Fórumozók!

Egy panírozott félkésztermékeket gyártó cégnél dolgozom 2011.okt.1. óta.
2011.03.1.-én megbeszélésre kellett mennem, melyen közvetlen felettesem és a tulajdonosok voltak jelen.
Melyen elhangzott, hogy külsős emaileket kaptak miszerint a lakcímemen én az ott gyártott termékeket árulom, azok jogtalan eltulajdonítás után az édesanyámmal együttesen. Voltak fényképek, melyen látszott 1 műanyag balon, egy másikon ezen ballonból 1 befőttesüvegbe öntenek át valamit, feltételezésük szerint étolajat. A harmadik képen egy általunk gyártott termék volt lefényképezve. Sem az eredeti képeket, sem az emaileket nem nézhettem illetve olvashattam el.
Mivel nem követtem el ezen tevékenységet felajánlották, március 31.ig felfüggesztenek a munkából, hogy ezen idő alatt ők bizonyítékot találjanak akár az alaptalanságra vagy, hogy ez igenis megtörtént.
Műszakvezetői munkakört töltök be. Ez a rágalmazás elég mélyen érintheti a munkában megszerzett tekintélyemet.
Ha a rágalmazó kilétére nem derül fény felmondhatnak?
Szerződést kell ma aláírnom a felfüggesztésről.
Ártatlanságom kiderülése után követelhetek kártérítést?
Jogom van-e látni az eredeti leveleket?

Gotan # 2011.03.02. 19:23

Tisztelt Jogi Fórum!

Becsületsértés ügyében szeretnék tanácsot kérni.Kaptam a bíróságtól egy személyes meghallgatásra vonatkozó idézést.Ezek szerint a volt élettársam becsületsértés vétsége miatt tett ellenem feljelentést a bíróságon.Amire a feljelentésében hivatkozik az 2008.06.hónapban történt állítása szerint.Fel is jelentett annak idején a rendőrségen engem.Ugyanebből az ügyből kifolyólag.2009-ben le is zárta a rendőrség a nyomozást bűncselekmény hiányában.Ugyanis amivel ő akkor és most vádolt engem,azt nem követhettem el,mivel éppen akkor tartósabb ideig külföldön tartózkodtam.De magát az általa kitalált eseményt nem részletezném,mert nevetséges.
Kérdésem jelenleg az lenne,hogy tudomásom szerint a becsületsértés tudomására jutásától számítva nem 30 nap a feljelentési lehetőség?Továbbá,hogy lehet az,hogy amit másfél év nyomozás után már 2009-ben lezárt a rendőrség,vádemelés nem történt,azt most a bíróság újra előveszi?
Mit tehetnék azért,hogy az állandó alaptalan feljelentgetései megszűnjenek?

ObudaFan # 2011.02.28. 12:06

Sok múlik a pontos fogalmazáson, hogy mennyire tekinthető tényállításnak az, amit leírt.

Blackmagic # 2011.02.27. 22:41

Tisztelt fórumozók és Ügyvédek!

Az alábbi helyzetben kérem segítségüket:
Páromtól éppen "válok"- élettársi kapcsolatban élünk.
2 gyermekünket viszem magammal, de ő az anyagiak egyeztetésében nem segédkezik, sőt a gyerekek elhelyezését is próbálja meggátolni (azzal, hogy alkalmatlannak tüntet fel).
Fent állhat-e a rágalmazás ténye azzal, hogy egy közösségi portálon a családtagjaimnak írt levélben "segítséget" kér, melyszerint én ellehetetlenítem az otthoni légkört, veszélyt jelentek a gyerekekre és ő szeretné a őket megvédeni, valamint engem "megmenteni"...
Ez szemenszedett hazugság, sőt aljas szándékkal( gyerekelhelyezés, vagyonmegosztás) kitervelt fikció.

Ez kimeríti a rágalmazás/ becsületsértés fogalmát?

Előre is köszönöm,
Egy aggódó anyuka

Gabicsek # 2011.01.31. 21:20

Kedves liba!
Köszönöm kedves soraidat, nem ügyvéd vagyok, hanem jogi területen dolgozom, ezért is sikerül többek között megtalálnom időnként a kérdésekre a választ. (remélem, jót)
Én is kívánom ugyanazt, amit nekem kívántál!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.31. 21:17

Neked egyértelmű meg a haverjaidnak? És még kinek az?
Arról nem is beszélve, hogy folyamatban lévő büntető eljárásról minden további nélkül lehet hírt közölni. Akár monogrammal is.

tellmethetruth # 2011.01.31. 20:33

Tisztelt Jogi fórumozók illetve ügyvédek!
Egy olyan problémával fordulok hozzátok/önökhöz, hogy belekeveredtünk egy verekedésbe most vasárnap hajnalban amit nem mi kezdeményeztünk mégis mi lettünk a gyanúsítottak...mivel az illetőnek betört az orra, ezért fel lettünk jelentve csoportos garázdaság és súlyos testi sértés címszóval. 4en voltunk körülbelül 10-15 fős társasággal szemben. 1 srác ütött egyszer, az is önvédelemből. Na most ahol lakunk van egy ingyenes lap, amit a településen mindenki megkap havonta, és ebben úgy tüntetnek fel bennünket, hogy mi mind a 4en rátámadtunk a társaságra és többeket súlyosan bántalmaztunk. Habár konkrétan a lap még nem érkezett meg mert gondolom a februári számban lesz benne de a lap weboldalán már fent van a hír, ami álhír természetesen. A kérdésem az lenne hogy ilyen esetben lehet-e perrel élni becsületsértés címszóval vagy egyáltalán érdemes-e, és ha igen mi a konkrét megnevezése ennek? Egyébként konkrétan név szerint nem vagyunk megnevezve de egyértelmű, hogy rólunk van szó. Válaszotokat köszönöm és nagyon várom mert rendkívül bosszant a dolog.

liba # 2011.01.13. 08:12

Gabicsek!2011.01.12.22:33.kaptam a kérdésemre választ!Kedves Ügyvédúr!Nagyon szépen köszönöm ,hogy attól függetlenül ,hogy rossz helyre irtam ,és tettem fel a kérdésemet,Ön ennek ellenére is érdemben a segitségemre lett.Nagyon hálásan megköszönöm.Kivánok munkájához sok síkert ,elismeréseket.A magánéletében jó egészséget ,boldogságot ,és hosszú életett.Mindent köszönök,és elnézést kérek.Tisztelettel:"Liba"

Gabicsek # 2011.01.12. 21:33

liba!
Azért nem kapsz választ, mert ebben a topicban büntetőjogi témákról kérnek tanácsot (konkrétan a rágalmazás és becsületsértés). Ha megfelelő topicban tennéd fel a kérdésed, lehet, hogy kapnál is rá választ.

De előkerestem neked a Magyar Államkincstár honlapján:

Mikortól kerül megállapításra a fogyatékossági támogatás?

Amennyiben a szakértői bizottság szakvéleménye szerint az igénylő súlyosan fogyatékos, a regionális igazgatóság az igény benyújtásának hónapjától állapítja meg a támogatást.

Ezen a linken kapsz tájékoztatást:
http://www.allamkincstar.gov.hu/cikk/815

liba # 2011.01.12. 10:36

Kedves Ügyvédnő és kedves ügyvédúr!Elöször is elnézésüket kérem ,de érdeklödni szeretnék ,hogy hány éves kortól jár a fogyatékosági támogatás? Mert a 2011.01 05 küldött kérdésemre még nem kaptam választ.Amennyiben Önnök nem foglalkoznak ilyen jelegű dolgokkal ,szíveskedjenek tájékoztatni ,hogy hová fordulhatók az ilyen jelegű kérdéseimmel.Azért fordultam önökhöz ,mert itt ezen az oldalon rövid idön belül ,mindég érdemben kaptam mindenre választ .Elnézést a zavarásért.Kivánok jó egészséget síkeres munkát és minden jót.Várom a válaszukat.Köszönök mindent

Szoda # 2011.01.05. 17:38

Egy nagy marhaságot csináltam. Egy hölgyet telefonon figyelmeztettem, hogy a barátja csapodár. Sajnos a telefonban kimondtam az illető nevét.
Feljelenthet ezért a telefon tulajdonos, vagy az, akit kiadtam? A telefontársaság kiadja -e a számomat, mert névtelenül, ismeretlenül telefonáltam.

liba # 2011.01.05. 15:29

Érdeklödő!!!!!!Kedves Ügyvédnő és Kedves Ügyvédúr!Érdeklödni szeretnék ,hogy van 2 fiú gyermekem.Az öregebbik 11 éves,és nyitott gerincel ,dongalábbal született ,és deréktól lefele béna,sajnos örökké pelenkázni fogjuk.A férjem dolgozik,én ápolásin vagyok, ami 26.000 ft.A fiúk után kapok családi potlékot 36 ezer ft,mert a nagyobbik fiamra felemelt családit kapok.Igy a 24000 ezer ft.helyett 36000 ezret kapok. Érdeklödnék ,hogy mikortól jár a 11 éves fiam után fogyatékosági támogatás?Mert annyi a kiadásunk ,hogy 4 főre ilyen formában nagyon kevés,mert a 11 éves fiam rengetek pénzbe van.Már 4 nagymütéten esett keresztül Budapesten a Henpálykorházba.Ha visszamondanánk a felemelt családi potlékot ,akkor nem illetne meg a fogyatékosági támogatás?Ha igen az mennyi pénz?Vagy hol kell érdeklödni?Szeretném azt is tudni ,hogy a felsoroltakon kivül nem e járna valami kedvezmény ,vagy gyermekvédelmi támogatás ,vagy segély vagy valami.Sziveskedjenek érdemben tájékoztatni.Fáradságukat nagyon szépen köszönöm.

Főlökött # 2010.12.16. 14:57

Tisztelettel :

Véleményem szerint csak védi saját érdekeit. Nem 1-2 válás eljárásába volt betekintésem, ahol igencsak megy a "sárdobálás" egymásra, ahol csak érik egymást, megy az adok-kapok. Gyermekekkel kapcsolatos perekről már nem is beszélve, sajnos ( szerencsétlen gyerekek isszák meg a levét . erre gondoltam ). Következményekkel nem számolnak a felek, csak hogy minél nagyobb rakást tegyenek a másikra, igaz jóval előtte, még önként választották magunknak, egy "életre".

---------------
  • Lökött
dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.12.16. 14:43

andi22-nek:

Az előbb olyan szépen leírtam mindent és elszállt :(
Sajnos most így csak rövidebb verziót tudok:

először is lenne egy magánhozzáfűzésem, éspedig, hogy jól gondold meg, hogy ki akarod e nyitni ezt az ajtót. A szomszédok közötti kapcsolatot nagyon könnyű elmérgesíteni, és érdemes elgondolkodni, hogy szeretnél e belevágni egy olyan bürokratikus hercehurcába, ahol még akár 1000x elismétlik, hogy qrva vagy-e vagy sem...Én a helyedben legközelebb a liftben elintézném egy kaján vigyorral és egy megjegyzéssel a nénit, miszerint "Irigykedik, hogy nálunk még száguld a szekér, magácskának meg már nem adnak rá nyugdíjas bérletet?"

De amennyiben érdeklődésed töretlen:
A szitu szerintem inkább a rágalmazás kategóriája a Btk. 179. § (1) bek szerint, ami magánindítványos bűncselekmény. A magáníndítvány azt jelenti, hogy tudomásszerzéstől számított 30 napon belül terjeszthetetd elő, és a vádlói szerepben nem az ügyész, hanem a feljelentő/sértett áll.
Gyakorlatban ez annyit tesz - tudomásom szerint -, hogy elmész a rendőrségre, és szóban teszel feljelentést, ahol felvilágosítanak ha még van kérdésed, vagy szépen leírsz mindent névvel, címmel, történtekkel stb. azzal, hogy feljelentést kívánsz tenni. A bíróságra kerülés azonban illeték fizetési kötelezettséggel is jár majd, és a végén várhatóan annyi történik, hogy a nénit megszidja a bíró, majd elbocsájtja azzal,hogy többet ilyet ne csináljon!
Erre voltál kíváncsi?

kovacsz # 2010.12.16. 14:01

Engem abban a hitemben erősít meg, hogy nem vagy normális.

andi22 # 2010.12.15. 15:09

Jó napot!
A segítségét szeretném kérni, hogy feljelenthetek-e egy illetőt rágalmazásért,becsületsértésért aki pár napja a rendőrségen feljelentést tett ellenem tiltott kéjelgésért? Az alattunk lakó hölgynek nem tetszett egy kicsit hangosabbra sikerült éjszakánk a vőlegényemmel, amiből azt szűrte le, hogy egy k*rva vagyok és ezt ecsetelte is a vőlegényem testvéreinek: "-maguk laknak a fenti lakásban?

  • csak látogatóba jöttünk- szóval maguk basszák azt a a k*rvát!

Mit tehetek és mi ennek a menete?

ObudaFan # 2010.12.13. 18:01

Vagy akkor is, ha fertőző, de annak, aki ezt elmondta, nem a hallgatóság megvédése volt a fertőző betegségtől - ahogy azért az a szövegkörnyezetből valószínűsíthető.

kovacsz # 2010.12.13. 17:38

Amennyiben tényleg nem fertőző.

ObudaFan # 2010.12.13. 12:05

Érdeklödni szeretnék ,hogy ha valakire nagy nyilvánoság elött kijelentik ,hogy olyan fertözött ,hogy még egy helységben sem szívok vele egy levegöt !Ez becsület sértés vaghy rágalom?

Ez rágalmazás.

A másik kérdésem az ,hogy az Önkjényuralom kijelentése

Hogy micsoda?

valamint a megcsonkitsa a társaimat minek minösül ?És melyik a büntethető?

Ha jól értem a kérdést? akkor rágalmazás.

liba # 2010.12.13. 11:20

Tisztelt Ügyvéd Nő és Ügyvéd Úr!Érdeklödni szeretnék ,hogy ha valakire nagy nyilvánoság elött kijelentik ,hogy olyan fertözött ,hogy még egy helységben sem szívok vele egy levegöt !Ez becsület sértés vaghy rágalom?A másik kérdésem az ,hogy az Önkjényuralom kijelentése valamint a megcsonkitsa a társaimat minek minösül ?És melyik a büntethető?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.02. 08:20

Legfeljebb magántitoksértés lesz az, de még az se biztos. Ilyen a szerelem...

ObudaFan # 2010.08.16. 11:48

Vagy az, vagy sem, ennyi alapján lehetetlen eldönteni. Az ügyészségen kell feljelentést tenni.

laci81 # 2010.08.15. 07:41

Hello ObudaFan!

Nem is olyan rég fórumoztunk, hogy érintett vagyok egy büntető eljárásban mint tanú. A Rendőrök pedig fűnek fának beszélnek az ügy részleteiről. Te erre azt írtad, hogy ez szolgálati titoksértés, ami igaz is utána jártam.
Kérdésem az lenne, hogy hol tehetem meg a feljelentést? És ha jártas vagy ebben megköszönném, ha bele mennél a részletekbe.

Köszi

ObudaFan # 2010.08.02. 16:47

A fegyelmi felelősségüket mindenképpen megalapozza, ha jogosulatlan személynek adnak ki információt, de az ügy körülményeitől függően többféle bűncselekmény (a szolgálati titoksértéstől a személyes adattal visszaélésig) is megvalósulhat.