Segítség!


wick88 # 2010.01.13. 15:22

Üdv!

Kapkodás miatt sikerült belekeverednem egy igen érdekes ügybe, egy jogász véleményére lennék kiváncsi, hogy mire számíthatok.

Üdülési csekk adás-vétel történt, neten kerestem csekket, szerettem volna tovább adni.

Csekkről kiderült hogy nem eredetiek, de én már akkor tovább adtam, úgy, hogy az összeg nagyrésze már annál volt, akitől én is vettem.így valószinüleg rendőrségi ügy lesz belőle, mivel a pénzt teljes egészében nem tudtam visszajuttatni, mivel akkor már nem volt nálam, így a vásárló be fogja vinni a rendőrségre a hamis csekket. Amennyiben sikerült volna megszereznem a pénzt, akkor nem vitte volna be.

Nem tudom hogy egyáltalán jó fórum témába érdeklődök-e, mert igazából még nem voltam ilyen helyzetben és nem tudom milyen kategória ez.

Köszönöm előre is a segítséget!

Üdv!

guba # 2010.01.13. 15:59

Ha tudod bizonyítani, hogy egy létező harmadik személytől vásároltad a csekkeket és te nem tudtad, hogy hamisak, akkor szerencséd van.

wick88 # 2010.01.13. 16:04

üdv!

és mi van ha az emberrel csak e-mailben beszéltem és akkor egyszer találkoztam vele, mikor átadta a cuccot, meg rá 5 percre, mikor kifizettem?

gondolom az e-mail az nem elegendő bizonyíték...

üdv!

guba # 2010.01.13. 16:08

Hát, gipszjakab@fremeil.hu alapján szerintem nem lehet kétséget kizáróan bizonyítani.

monalisa1 # 2010.01.13. 19:12

wich88

Ha nem tudsz két tanút állítani akik az átadásnál jelen voltak akkor könnyen előfordulhat, hogy az illető simán letagadja valaha is kapcsolatban állt veled - kezdve az e-mailekkel...

Bárki írhat "magának" egy másik e-mail címére egy másik sz.gépről levelet stb.

Ezzel nem azt mondtam hogy Te csaltál, nem, hanem azt, hogy nem nehéz...

"Mona"
laikus hozzászóló

bigitrotyi # 2010.01.13. 19:13

Szép jó estét mindenkinek. Azt szeretném kérdezni hogy mi van olyankor hogyha az idézés elkallódott és holnap kellene mennem tárgyalásra ( tanúnak hívnak) de nem tudom hány órára ma egész nap dolgoztam és nem tudtam őket felhívni. Ha valaki tud válaszoljon. sürgős

monalisa1 # 2010.01.13. 19:20

A másik topicba írtam választ, mindenkire nem...

monalisa1 # 2010.01.13. 19:21

... mindenikre nem.

Zelma # 2010.01.14. 17:02

Wick, tudtommal az üdülési csekket nem lehet eladni, mert az bűncselekmény. Valahol azt olvastam, hogy ez készpénz-helyettesítő fizetőeszközzel való visszaélés, és Btk. 313/C szerint 2 évig terjedő szabadság vesztéssel jár. Szóval egyikötöknek sem jó ha rendőri ügy lesz belőle. Persze javítsatok ki ha tévednék, nem vagyok jogász...

guba # 2010.01.14. 17:26

Ez egy hivatkozásnak valóban jól jöhet a kérdezőnek, de ez a magatartás szerintem nem vonható a 313/C alá. Az a szakasz lényegében a bankkártyacsalásról rendelkezik. Ha az üdülési csekket készpénz-helyettesítő fizetőeszköznek tekintjük, az átruházása még akkor sem valósítja meg ezt a törvényi tényállást, ha az egyébként jogellenes lenne. Nem károsít meg vele ugyanis senkit.

wick88 # 2010.01.14. 18:25

Értem.Ha ő bement a rendőrségre, az után én mire számíthatok?Valószinüleg én is be fogok menni utánna, nem akarom hogy köröztessenek vagy ilyesmi. Mire számíthatok ezután?

Zsufa1 # 2010.01.14. 21:01

Tiszteletem mindenkinek!

Szeretném megtudni, hogy az ügyvédek mi alapján vállalhatnak el ügyeket?
A családom esete a következő ezzel kapcsolatban:
Volt egy ügyvédünk, aki védett bennünket egyszer egy polgári peres ügyben (ingatlan-öröklés), egyszer pedig egy szabálysértési ügyben(jogosítvány nélküli vezetés), ami a rendőrségen zajlott. Most történt ellenünk egy többszörös bűncselekmény és ennek az illetőnek a családja ezt az ügyvédet fogadta fel, ahol mi vagyunk a sértettek. Elvállalhatta ezt az ügyet ugyanez az ügyvéd, aki korábban minket védett?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 21:40

Nem tilos. Bár a legtöbb ügyvéd igyekszik elkerülni az ilyen helyzeteket.

Megjegyzem, a büntetőeljárásban nem is nagyon lehet értelmezni az ellenérdekelt fél fogalmát, mert hogy nincsenek is felek.

Zsufa1 # 2010.01.14. 22:01

Nagyon szépen köszönöm a válaszát!

wick88 # 2010.01.18. 08:26

senkinek semmi ötlet?:(

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 09:34

Az Üdülési Csekk felhasználására kizárólag az igénylő, vagy az általa megjelölt személy jogosult, ezért névreszóló, és így is kell a felhasználónak aláírnia. Más személyre át nem ruházható. Legalábbis ez van mindegyikre írva...Ugyanakkor még nem lesz készpénzhelyettesítő fizetőeszköz. Ez egy utalvány.
Szerintem ez alapszinten csalás annak a részéről aki neked eladta (értékhatár szerinti minősítéssel). Illetve szerintem ezért fog Téged feljelenteni, aki tőled vette. Te mondhatod, hogy nem volt tudomásod róla, bemutathatod az emaileket (bizonyítóerejük szerintem elég instabil, de megér egy próbát) és lehetsz nagyon együttműködő...
Szerintem kártalanítsd a vásárlódat (azzal, hogy fenntartod a 3. személy létezését), kérj sűrű elnézést és fogadd meg, hogy többek közt a magad érdekében többet ilyet nem csinálsz... tevőleges megbánás...
Ha meglenne a Te eladód, akkor majd tőle követelheted azt amit Te fizettél ki miatta...

wick88 # 2010.01.18. 09:52

köszönöm!

viszont ha nem tudom kártalanítani, mert nem tudtam összeszedni a pénzt, ő elmegy a rendőrségre, ez után bemegyek én is feladni magam, mivel ő engem jelent fel, engem fognak keresni.mire számíthatok ha nem tudom bizonyítani hogy én is úgy vásároltam a csekket?mert hát az e-mailek ahogy lentebb is írták, józan paraszti ésszel gondolkodva, írhattam volna magamnak is vagy ilyesmi!a csekk amúgy 320 ezer forint értékben volt, 240 ezerét vette meg az ember, én miután kiderült hogy hamis, visszaadtam neki 40 ezer forintot, ennyit kaptam én. most 200 ezer forinttal tartozom neki.

bocsi hogy ennyit kérdezek, csak soha nem volt még rendőrségi ügyem, vagyis bocs, annyi hogy közterületen volt egy sörösdoboz a kezemben, aztán elvileg feljelentettek, de nem volt belőle semmi birság meg ilyesmi!

üdv!

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 11:04

Szerintem az lenne a legcélszerűbb, ha együttmennétek a rendőrségre, ha már muszáj menni. Rögtön Te is megteheted a feljelentést az eladóra...
Nem mozgok otthonosan a téren, majd remélhetőleg a tapasztaltabb kollégák kijavítanak, de szerintem a tevőleges megbánás tanúsításával és a kártalanítás megoldásával lehet esély a dolog megúszására és ahogy az előbb is mondtam, ha te is teszel feljelentést és meglenne az ember, akkor tőle próbálkozhatsz visszakapni a pénzed...

wick88 # 2010.01.18. 11:27

köszönöm!

megmondom őszintén, nem bízok abban, hogy meg lehetne találni azt az embert, mert az e-mail címén és a keresztnevén túl nem tudok róla semmit.

igazából ez a dolog december 20-a környékén játszódott le, azóta nem sikerült pénzt szereznem, ezért rendőrségi ügy lesz belőle. ha valahonnan sikerül szereznem, akkor elvileg nem megy a rendőrségre, de most nem látok rá reális lehetőséget. ha bemegy, bemegyek én is, érdekes szituáció lesz hogy jöttem feladni magam vagy nem is tudom mit kéne mondanom.

ha valaki jobban benne van ebbe a témában, leírhatná mire számíthatok ha bemegyek, gondolom vallomástétel meg hasonlók, érdekelne hogy számíthatok-e elzárásra vagy ilyesmi, csak hogy hogy készüljek.

mert igazából hallottam, hogy ezért ugyanannyit lehet kapni, mint a pénzhamisításért. na most nekem nincs semmi ügyem, nem is volt, a csekk értékét szem elött tartva, mit kaphatok hogy ha nekem kell elvinnem ezt az egészet?ha megvolt a feljelentés, az után is van lehetőség kártérítésre?vagy hogy van ez?

wick88 # 2010.01.18. 11:28

köszönöm!

megmondom őszintén, nem bízok abban, hogy meg lehetne találni azt az embert, mert az e-mail címén és a keresztnevén túl nem tudok róla semmit.

igazából ez a dolog december 20-a környékén játszódott le, azóta nem sikerült pénzt szereznem, ezért rendőrségi ügy lesz belőle. ha valahonnan sikerül szereznem, akkor elvileg nem megy a rendőrségre, de most nem látok rá reális lehetőséget. ha bemegy, bemegyek én is, érdekes szituáció lesz hogy jöttem feladni magam vagy nem is tudom mit kéne mondanom.

ha valaki jobban benne van ebbe a témában, leírhatná mire számíthatok ha bemegyek, gondolom vallomástétel meg hasonlók, érdekelne hogy számíthatok-e elzárásra vagy ilyesmi, csak hogy hogy készüljek.

mert igazából hallottam, hogy ezért ugyanannyit lehet kapni, mint a pénzhamisításért. na most nekem nincs semmi ügyem, nem is volt, a csekk értékét szem elött tartva, mit kaphatok hogy ha nekem kell elvinnem ezt az egészet?ha megvolt a feljelentés, az után is van lehetőség kártérítésre?vagy hogy van ez?

wick88 # 2010.01.18. 11:29

köszönöm!

megmondom őszintén, nem bízok abban, hogy meg lehetne találni azt az embert, mert az e-mail címén és a keresztnevén túl nem tudok róla semmit.

igazából ez a dolog december 20-a környékén játszódott le, azóta nem sikerült pénzt szereznem, ezért rendőrségi ügy lesz belőle. ha valahonnan sikerül szereznem, akkor elvileg nem megy a rendőrségre, de most nem látok rá reális lehetőséget. ha bemegy, bemegyek én is, érdekes szituáció lesz hogy jöttem feladni magam vagy nem is tudom mit kéne mondanom.

ha valaki jobban benne van ebbe a témában, leírhatná mire számíthatok ha bemegyek, gondolom vallomástétel meg hasonlók, érdekelne hogy számíthatok-e elzárásra vagy ilyesmi, csak hogy hogy készüljek.

mert igazából hallottam, hogy ezért ugyanannyit lehet kapni, mint a pénzhamisításért. na most nekem nincs semmi ügyem, nem is volt, a csekk értékét szem elött tartva, mit kaphatok hogy ha nekem kell elvinnem ezt az egészet?ha megvolt a feljelentés, az után is van lehetőség kártérítésre?vagy hogy van ez?

wick88 # 2010.01.18. 11:30

köszönöm!

megmondom őszintén, nem bízok abban, hogy meg lehetne találni azt az embert, mert az e-mail címén és a keresztnevén túl nem tudok róla semmit.

igazából ez a dolog december 20-a környékén játszódott le, azóta nem sikerült pénzt szereznem, ezért rendőrségi ügy lesz belőle. ha valahonnan sikerül szereznem, akkor elvileg nem megy a rendőrségre, de most nem látok rá reális lehetőséget. ha bemegy, bemegyek én is, érdekes szituáció lesz hogy jöttem feladni magam vagy nem is tudom mit kéne mondanom.

ha valaki jobban benne van ebbe a témában, leírhatná mire számíthatok ha bemegyek, gondolom vallomástétel meg hasonlók, érdekelne hogy számíthatok-e elzárásra vagy ilyesmi, csak hogy hogy készüljek.

mert igazából hallottam, hogy ezért ugyanannyit lehet kapni, mint a pénzhamisításért. na most nekem nincs semmi ügyem, nem is volt, a csekk értékét szem elött tartva, mit kaphatok hogy ha nekem kell elvinnem ezt az egészet?ha megvolt a feljelentés, az után is van lehetőség kártérítésre?vagy hogy van ez?

wick88 # 2010.01.18. 11:30

bocs, ez valamiért megháromszorozta...

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 12:48

Úgy tudom 200ezerig kisebb kárról beszélünk, ez vétség lehet 2 év szabveszt, közérdekű munka vagy pénzbüntetés. A nagyobb érték 2milláig húzódik és az már bűntett és 3 év szabveszt a jutalom. (Btk. 318.§; 138/A.§)
De a törvényi tényállásnak része, hogy valakit haszonszerzési céllal tévedésbe ejts. Itt az elmondásod szerint te is tévedésben voltál, íyg szerintem csak közvetve vagy felelős. Leginkább az a "bűnöd" hogy, hagytad magad megtéveszteni azzal, hogy olyan dolgot vettél és adtál tovább, ami egyébként nem lenne másra átruházható.
Azért lenne szerintem célszerű együtt mennetek a rendőrségre, mert így mindketten mint károsultak szerepeltek rögtön. Ott jegyzőkönyvbe veszik a feljelentést, meghallgatnak mindkettőtöket. Ez nem akkora súlyú, hogy rögötn elzárjanak. ez nem így megy.
Nem tudom létezik e még a tevékeny megbánás...

Egyébként nem tudjátok megbeszélni, hogy részletekben törlessz?

wick88 # 2010.01.18. 12:55

köszönöm!

hát így a leírtakból nem számíthatok sok jóra.nyilván a börtönt nem akarom, tehát ha valami ilyen lenne hogy pénz büntetés, vagy közmunka, vagy felfüggesztett, az elviselhetőbb lenne, de hát ez nem kívánságműsor...:(

az a baj, hogy kéregettem kölcsönt, mondták hogy oké, csak aztán valahogy mégsem jött össze, én meg folyamat ígérgettem is és hát megértem hogy elege van most már.