szabálysértés elévülési ideje


ObudaFan # 2011.08.18. 09:29

Az már elévült.

Nem lehet végrehajtani a pénzbírságot, ha a határozat jogerőre emelkedésétől számítva egy év eltelt.

Az elévülést félbeszakítja az elzárás, illetőleg a pénzbírság végrehajtása iránt tett intézkedés. A félbeszakítás napjával az elévülés határideje újrakezdődik. A határozat jogerőre emelkedésétől számított két év elteltével azonban végrehajtásnak nincs helye.

Syrakusa # 2011.08.18. 04:16

Sziasztok!Érdeklődnék az ügyben,hogy a közlekedési bírságoknak van elévülési ideje?
Kb 4 éve volt több közlekedési bírságom ami nem került megfizetésre/nem dolgoztam/és jött a papír,hogy közmunkát kell vállaljak vagy le kell ülnöm a bírság összegét,Én vállaltam a közmunkát de az önkormányzat nem tudott bíztosítani,ezek után kaptam egy levelet/Rendőrségtől/,hogy nem Önhibámból nem rendeződött a bírság így súlyosabb büntetés nem alkalmazható.Ez azt jelenti,hogy eltörölték?Várjam,hogy egyszer csak eszükbe jut és kiküldik?
Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.08.17. 14:27

Hát ez az ami megyénként változik. Bevallom, az ottani gyakorlatot nem ismerem.

Flashman07 # 2011.08.17. 14:25

Veszprém megyéről van szó!

De engem legfőképpen az érdekelne hogy ilyenkor nem vagyok köteles leülni nem?

ObudaFan # 2011.08.17. 13:31

Ez jelenleg attól függ, melyik megyéről van szó. Megyei bíróságonként eltérő a gyakorlat.

Flashman07 # 2011.08.17. 11:41

Jó napot kívánok!

Azt szeretném kérdezni,hogy volt egy ügyem kaptam 18 ezer forint bírságot.Nem fizettem be nem is tudták behajtani jött a levél hogy akkor ledolgozom vagy leülöm. aláírtam hogy ledolgozom.igen de a városba ahol lakom nincsen közmunka program.ilyenkor mi van elévül majd vagy le kell ülnöm?

válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.08.15. 11:32

Így szól a jogszabály: "A hatóság az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegés miatt hozott határozatát az ügyfél részére az előírás megszegését követő 90 napon belül kézbesíti. " Kézbesíti. Az nem azt jelenti, hogy bárhova az országban, akkor is, ha soha semmi közöd nem volt ahhoz a postacímhez. Ha már megkapod a két értesítőt, és nem veszed át, az más helyzet, azt kézbesítettnek kell tekinteni. Csak nem azt írtad, hogy itt ez történt volna.

nicky75 # 2011.08.15. 11:24

Oké, megpróbálom, nagyon köszönöm!
Egyébként voltam benn a helyi rendőrségen és az önkormányzatnál is (a várost inkább nem mondom, nem akarom lejáratni), és azt mondták, hogy nem a cím számít, hanem a címzett. Ha az én nevemre ment a levél, akkor ne ugráljak. Szerintetek?
Én azzal a sem értek egyet egyébként, hogy az át nem vett ajánlott levél a második sikertelen próbálkozás után kézbesítettnek tekintendő. Szerintem gusztustalan, mert nem biztos, hogy azért nem veszem át, mert nem akarom, hanem mondjuk azért, mert esetleg külföldön dolgozom. Az is szív, aki esetleg tisztességes. Ez van Magyarországon.

ObudaFan # 2011.08.15. 11:17

Sürgősen fellebbezz arra hivatkozva, hogy a hatóság a jogvesztő határidőt elmulasztotta, és egyben kérd az esetleges kézbesítési vélelem megdöntését.

nicky75 # 2011.08.15. 11:14

Ez nekem mit jelent akkor?

ObudaFan # 2011.08.15. 10:12

És így az Sztv. nem alkalmazható.

ObudaFan # 2011.08.15. 09:35

De, erre természetesen hivatkozhatsz.

nicky75 # 2011.08.15. 09:23

Köszönöm a válaszokat. Igen, utánanéztem, ez tényleg egy sima közigazgatási bírság. De ha jól tudom, a közigazgatási bírságról szóló befizetési felszólítást 2011.01.01-től 90 napon belül el kell juttatni a címzettnek. És mivel én nem kaptam meg (nem azért, mert nem akartam átvenni, hanem azért, mert nem tudtam, mivel -bár az én nevemre -, de ROSSZ CÍMRE küldték a felszólítást ), úgy gondolom, innentől kezdve nem vagyok köteles fizetni. Akkor miről szól ez a 90 napos új rendelkezés közigbírsággal kapcsolatban, ha nem erről?

ObudaFan # 2011.08.14. 17:22

Ennek a bírságnak a szabálysértési törvényhez sok köze nincs, ez sima közigazgatási bírság. A végrehajtáshoz való jog a kötelezettséget megállapító döntés jogerőre emelkedésétől, vagy ha a döntés teljesítési határidőt vagy határnapot állapított meg, annak utolsó napjától, illetve a határnapot követő naptól számított öt év elteltével évül el.

nicky75 # 2011.08.14. 13:57

Sziasztok!

Ami velem történt, az a következő: január 24-én áthajtottam a sárga lámpán, erről fénykép készült, csekket azonban nem kaptam, s a mai napig nem is volt a dologról tudomásom. Aztán most, aug. 12-én a helyi önkormányzattól jött egy határozat, hogy vigyem be a forgalmit és a rendszámot, és nem kapom vissza addig, amíg nem teljesítem a fizetési kötelezettségemet az adott rendőrkapitányság felé. Fogalmam sem volt, mit követtem el, aztán nagy nehezen kiderült, hogy januárban mi történt. Állítólag engem kétszer is kiértesítettek, hogy fizessek be 50.000 Ft-ot, de mindkétszer visszament a tértivevény a feladónak, ugyanis rossz helyre címezték a nekem szánt levelet, így fél év után átkerült az ügy a rendőrségtől az önkormányzat végrehajtási osztályára. Kérdésem az lenne, mennyi a befizetési kötelezettségemnek az elévülési ideje? A dolog önhibámon kívül történt, még azt sem mondhatják, hogy nem akartam átvenni az ajánlott levelet, hisz rossz címre küldték. Kérem, aki tud, minél előbb segítsen, 5 napon van tisztázni magam, és szeretném tudni a jogaimat, mielőtt kinyitom a számat valahol:-)