Nyomozás lezárása, vádemelés - határidő?


Gabicsek # 2012.01.15. 19:53

Nincs. Ez azt jelenti, hogy az elsődleges nyomozati adatok szerint ezzel voltál gyanúsítva, a nyomozás végén pedig másnak minősült. Semmi jelentősége. Annak van jelentősége (nem kicsi), hogy a végén üzletszerűség állapítható meg a rendelkezésre álló adatokból, ami súlyosabb.

xita # 2012.01.15. 18:21

Gabicsek,

gondolom, annak sincs jelentősége, hogy a meggyanúsítás során a Btk. 317. §. (1.) bekezdésébe ütköző és az (5) bekezdés a. pontja szerint minősülő sikkasztással gyanúsítottak meg (rendőrség, mint nyomozó hatóság),

majd végül

a Btk. 317. §. (1.) bekezdésébe ütköző és figyelemmel a (2.) bekezdés c. pontjára a (6) bekezdés b. pontja szerint minősülő jelentős értékre üzletszerűen elkövetett sikkasztással emeltek vádat. (ügyészség).

Vagy van?

satya75 # 2012.01.15. 14:12

Tisztelt Kissmukk!
természetesen tudom, hogy vádemelési javaslattal küldte tovább a rendőrség az iratokat az ügyészségnek. Csak azt nem értem, hogy miért nem történik semmi
a nyomozás 2009 09. hóban indult és 2011 04. havában zárult le. Azóta semmi nem történt és közben mind a négyen -akik gyanúsítottak az ügyben- lakhelyelhagyási alatt vagyunk ami szerintem kényszerintézkedés és elvileg ha jól tudom ennek inkább gyorsítania kellene az ügymenetet!
Előre is köszönöm válaszod!
Tisztelettel Sanyi

Gabicsek # 2012.01.14. 12:44

Xita!

Nem. A rendőrség a vádemelési javaslatkor két példányt küld el. Ebből az eredeti iratot az ügyészség elküldi a vádirattal a bíróságnak, a másolati irat marad az ügyészségen. A másolati példány iratborítóján is lehet az ügyészségi érkeztető bélyegző, amikor oda megérkezett a vádemelési javaslat. Maga a vádemelési javaslatos átirat nem nyomozati irat, ezért elképzelhető, hogy azt külön kezelik, nem tartozik a nyomozati iratokhoz. Általában felterjesztések, előterjesztések nem képezik a nyomozati anyag részét, ezért semmi keresnivalójuk az iratok között.

xita # 2012.01.14. 12:23

Gabicsek,

kösz.

Még valami: az nem lehet, hogy a Robotzsaru rendszeren keresztül ment át az ügyészségre a kihallgatás jegyzőkönyve, benne a gyanúsítás elleni panasszal, majd az ügyészség viszontválasza úgy szintén, és akkor ezért nincs a bírósági anyagok között nyoma a panasz rendőrség általi átküldésének???

A bíróságon a vád tárgyát alátámasztó 3 iratköteg borítóján, amin a bírósági érkeztető pecsét van, a rendőrkapitányság fejléce és nem az ügyészségé, mint vádemelőé van. De ez lehet, hogy csak apróság.

Gabicsek # 2012.01.14. 12:10

Akkor úgy tűnik, hogy az egy másik ügy, ami lezárult. Mert a mostani még nem. Itt is kellett volna ujjnyom.Tudod, ahány mozi, annyi mozijegy:)

xita # 2012.01.14. 08:33

Gabicsek,

azt nem tudom, hogy másik ügy-e, engem teljesen összezavarnak az ügyszámok. Az biztos, a 2009. márciusi meggyanúsítás előfeltétele egy 2006. májusában, ügyészség által adócsalás miatt elrendelt nyomozás volt, a meggyanúsítás adócsalás és magámokirat hamisítás miatt történt.
Aztán a meggyanúsítás után azt az ügyet is átadták vádemelési javaslattal az ügyészségnek, amely tovább nyomoztatott 2010. szeptember 25-éig, majd bűncselekmény hiánya miatt 2011. januárjában megszüntették az egész eljárást.

xita # 2012.01.14. 08:21

Gabicsek,

a bélyegző mindenhonnan lemaradt. Pedig az a szakértői vélemény törvény által előírt kelléke, még a tartalma is elő van írva.

Gabicsek # 2012.01.13. 21:50

Ezek szerint a szakértői vélemény egy példányáról véletlenül maradt le az aláírás és bélyegző.

Olyan dokumentummal, amiben a rendőrség közli az ügyészséggel, hogy a gyanúsítás ellen panaszt emeltem, nem találkoztam.

Ilyennel nem is fogsz, mivel a panaszodat a jegyzőkönyv tartalmazza.

Ha ez egy teljesen másik ügy, mint a 2006-os, akkor kellett volna ujjnyomot venni. Ahány ügy, annyi ujjnyom. (már ahol kell)

xita # 2012.01.13. 11:24

Gabicsek,

Ma bementem a bíróságra, és kikértem az ügy iratait, alaposan átnéztem.

2010. szeptember 27-én 08,00 órától 10,36-ig tartott a gyanúsítotti kihallgatás, jegyzőkönyvezés, majd rögtön utána 10,41 perctől az iratismertetés. A gyanúsításkori procedúra - ujjlenyomat, fénykép - azért maradhatott ki, gondolom, mert 2099. márciusában már egyszer meggyanúsítottak adócsalásért, de 2011. januárjában közölték, hogy ez nem ér, mert a vád tárgyát képező cselekmény nem bűncselekmény. (Mondjuk 2006. óta nyomoztak ez ügyben). Szóval, mivel adócsalásért márt gyanúsított voltam, gondolom ezért nem ujjlenyomatoztak, fényképeztek.

Olyan dokumentummal, amiben a rendőrség közli az ügyészséggel, hogy a gyanúsítás ellen panaszt emeltem, nem találkoztam.

Kérdezted: A gyanúsítotti panasz elbírálásáról szóló határozatot nem a rendőrség kézbesítette? Nem, azt az ügyészség, 2011. március 02-án.

Szakértői vélemény: bélyegző nincs rajta. Van egy olyan példányom, amin van aláírás, de van egy olyan is, amin nincs.

kismukk # 2012.01.13. 08:29

Tudod, mivel zárult a nyomozás? Biztos, hogy vádemelési javaslattal ügyészségre továbbították?
Nyomozás befejezéséről határozatot kellett hogy kapjál, abban mi van?

satya75 # 2012.01.13. 07:30

Üdv

Azt szeretném megtudni, hogy egy büntetőügyben ha a rendőrség lezárta a nyomozást akkor mennyi ideje van az ügyésznek megírni a vádiratot? Hallottam, valamin olyasmit, hogy max 90 nap! De az én esetemben már több mint 9 hónap tellett el és semmi nem történik. Ha van ilyen határidő és az ügyész ezt nem tartja be akkor sújtják-e valamivel vagy nincsen semmi következménye?
előre is köszönöm a választ

Gabicsek # 2012.01.12. 22:26

Az erkölcsiben csak az szerepel, ha elítéltek.

kerdezo30 # 2012.01.12. 10:41

Kedves Mindenki!

Pszáf vizsgához kell erkölcsi?
Vállalkozói kiváltáshoz tuti kell, azt olvastam.

Na már most. Van egy ügy, ami miatt felfüggesztett börtönt indítványozott az ügyészség. Itt tart, nincs tárgyalási időpont. Nem vagyok büntetett előéletű, szóval eddig semmi nem volt az erkölcsimben.

Ugye még most sincs, csak ha első fokon elítélnek és nem kérek másodfokú tárgyalást?

Vagy valami már benne lehet? Vagy csak akkor lesz benne valami, ha már jogerős, akár csak a másodfokú után?

Köszönöm, szép napot mindenkinek!

Gabicsek # 2012.01.11. 21:07

xita! A szakértői véleményhez sajnos nem tudok hozzászólni. Elképzelhető, hogy véletlenül lemaradt egy példányról és az került befűzésre az eredeti iratba, a másolatnál pedig ott van az aláírt, lebélyegzett. Ott is emberek dolgoznak, hibázhatnak az iratok összefűzésénél, ezt nem tartom kizártnak.

Gabicsek # 2012.01.11. 21:06

Ebben az esetben nem lenne vádlott...

kismukk # 2012.01.11. 11:58

Eljárási hibák miatt nem lehetne per felfüggesztését, tárgyalás elhalasztását kérni?
Ha pl. a panaszt a gyanúsítottra kedvezően bírálják el, más lesz a leányzó fekvése...

xita # 2012.01.11. 10:51

Kedves Gabicsek,

ez egy több sebből vérző történet. Emlékeztetőül: a vádemelés alapját képező szakértői véleményen nincs rajta a szakértő aláírása, bélyegzője.

DE: haladok az általad írt nyomon tovább.

Az elutasítást az ügyészség küldte, a borítékot őrzöm.

Gabicsek # 2012.01.11. 10:41

Kedves xita!
A fura, amit látok: Vádemeléssel továbbították, mielőtt elbírálták volna a gyanúsítotti panaszt. Előbb el kell bírálni, utána lehet javaslatot tenni. Más az összefoglaló jelentés, és megint más, amikor egy átirattal az iratokat az ügyészségre továbbítják, mely átiratban megírja a rendőrség a vádemelési javaslatot.
Vagy az iratborítón, vagy pedig a vádemelésre vonatkozó átiraton kell szerepelnie az ügyészség érkeztető bélyegzője, azon látszik, mikor érkezett meg a vádemelési javaslat az ügyészségnek.
A gyanúsítotti panasz elbírálásáról szóló határozatot nem a rendőrség kézbesítette? Mert az ügyészség az összes példányt meg szokta küldeni a nyomozóhatóságnak, ők kézbesítik aztán ki. Elképzelhető, hogy későn jutott eszükbe a kézbesítés, azért kaptátok meg később.
Az iratokat egyébként megnézheted bírósági szakaszban is. De, mint korábban írtam, szerintem ennek már nincs túl nagy jelentősége, mert - ha a vádirat később is készült el, habár nem szokott ilyen előfordulni -, nem mentesít vádlotti poziciódtól.

xita # 2012.01.11. 08:07

Gabicsek,

amiben előbbre jutottam:

  1. beszéltem telefonon a meggyanúsítást végző rendőrtiszttel. Azt mondta, a kihallgatás/meggyanúsítás napján, tehát 2010. szeptember 27-én továbbította a vádemelési javaslatot az ügyészségre. (személyes megjegyzés: a nyomozás sokszor meghosszabbított határideje 2010. szeptember 27. volt.)
  2. A gyanúsítással szembeni panaszt elutasító határozatot bizonyíthatóan ajánlott levélben 2011. március 02-án kaptam kézhez. A borítékra rá van írva a határozatban is található ügyszám. Ez a határozat kelt 2010. október 5-én. A meggyanúsításomkori kirendelt védő írásban erősítette meg, hogy - az ügyészség szóbeli állításával szemben - ő sem kapta meg az elutasító határozatot.
  3. A bíróságon a vádhoz becsatolt iratok között megnéztem a rendőrség által készített összefoglaló jelentést, de azon ügyészségi érkeztető pecsét és dátum nincs, csak annyi, hogy 2010. szeptember 27-én készült, 6 oldalon összegzi a nyomozati cselekményt, felsorolja a tanúkat, iratokat, majd azzal zárja, hogy vádemelési javaslattal továbbítani kell azt az ügyészségre. Ez az összefoglaló jelentés nem tesz említést arról, hogy panasszal éltem volna a gyanúsítás ellen.

Szóval: menjek be a rendőrségre vagy az ügyészségre, és ott én betekinthetek abba az iratba, amely hitelt érdemlően bizonyíthatja, hogy mikor továbbították vádemelési javaslattal az anyagomat az ügyészségre? Van ilyen jogom? (február elejére van kitűzve a következő tárgyalás)

Gabicsek # 2012.01.10. 20:46

Szívesen. Tudd meg, mikor érkezett, de tény, hogy a vád, attól vád marad. Az információ legfeljebb a saját magad megnyugtatása.

xita # 2012.01.10. 19:52

Gabicsek,

ok! és nagyon köszönöm! xita

Gabicsek # 2012.01.10. 19:37

utánanéztem. Október 5-ei keltezési dátummal kaptam meg az ügyész levelét, amelyben elutasítja a gyanúsítás elleni panaszt, amelyet szeptember 27-én tettem.

No tehát. Ha október 5-én utasították el a gyanúsítotti panaszodat, az erről szóló határozat egy példányát neked (és védődnek), valamint a határozatot és a nyomozati iratok eredeti példányát visszaküldik először is a rendőrségre. (erről írtam korábban, hogy valami miatt visszaküldhették, ezek szerint nem tévedtem)
Mert addig a rendőrség nem fejezi be a nyomozást, amíg a panaszról az ügyészség nem dönt. Csak az ügyészi döntés után derül ki, hogy maradsz-e gyanúsított - ebben az esetben elutasítják a panaszt -, vagy helytadás esetén megszűnik a gyanúsítotti poziciód.
Feltehetően elutasították a panaszod, mert ezután küldi csak meg a rendőrség az ügyészségnek az iratokat vádemelési javaslattal. Addig nem küldheti, amíg a panasz nincs elbírálva.
Mire az visszaérkezik, lehetett akár október vége is.
Annak járj utána, mielőtt még ötödször is felteszed a kérdést, miért határidő után írták meg a vádiratot, hogy az ügyészségre mikor érkezett meg a rendőrségtől vádemelési javaslattal (nem a gyanúsítotti panasz elbírálására) az irat.
Nekem úgy tűnik ez utóbbi információt tükrében, hogy nem léptél túl a határidőt. Számolj utána, és nézz utána az ügyészségre érkezés dátumának, mivel kár ezen itt egyfolytában agyalni ezek hiányában.

kerdezo30 # 2012.01.10. 14:24

Köszönöm végrehajtó.
Felfüggesztettet indítványoztak. Ebből lehet még jobbat is kihozni? Vagy csak max leültetnek? :)
Szóval úgy jobbat, hogy ne legyek felfüggesztve? :)

végrehajtó1 # 2012.01.10. 14:11

Mind addig kapsz míg jogerősen el nem itélnek.