szakértő


Eszti08 # 2012.06.30. 04:16

Tisztel Fórum!

Segítséget kérnék, mert nagy bajban vagyok. Mennyire megbízható a Rorschach teszt, és a Szondi ösztöndiagnosztikai teszt?
Kötelező ezeket alkalmazni?
Én nálam nem jött be. lehet kérni másik tesztet?(gazságügyi orv.szakértő pszichológia vizsgálatáról van szó, egy bűnügyben.) Milyen indokot fogadna el a bíróság?
Esetleg laikusoknak lenne valamilyen tapasztalata?

Köszönettel: Eszti

ObudaFan # 2012.06.30. 07:35

Csináltass egy szakértővel saját tesztet, és ha az jobb, azt add be a bíróságra. HA nem, ne.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.30. 08:17

A fél által felkért szakértő véleményét a bíróság úgy tekinti, mint a fél saját előadását. Ergo: súlytalan, a kirendelt szakértő véleményével szemben semmit sem ér.

kaméleon # 2012.06.30. 09:21

Kedves Eszti! Az előző két ügyvéd után csak laikusként teszem hozzá (bár azért az adott tesztekről és pszichológiából van némi ismeretem):
Ezekről a tesztekről – legalábbis a pszichológiához értő szakemberek között – köztudott, hogy nem lehet belőlük támadhatatlan következtetéseket levonni. Azért, mert a válaszok értelmezése nagy mértékben függ a vizsgálatot végző szakember személyiségétől, attitűdjeitől, attribúcióitól, stb. A megalkotójuk nem adott, nem adhatott hozzájuk egyértelmű megoldókulcsot, hiszen minden válasz más és más lesz. Viszont, ezt az igazságszolgáltatásnak nem minden szereplője tudja, vagy akarja elfogadni, tehát nem lehet értelmetlen megpróbálkozni azzal, hogy erre rámutassunk.

Ha van rá anyagi kereted, és számodra fontos, fogadd meg ObudaFan tanácsát. Két pszichológus többet ér mint egy. Ha az általad felkért (lehetőleg megfelelő tapasztalattal rendelkező) szakember egyetért a szakértővel, az eredmény számodra is elfogadhatóbb lesz, de nyilván nem adod be, ha nem, akkor egy jó szakmai indokokkal és elemzéssel segíthet neked abban, hogy a bíróság legalábbis ne fogadja el az esetlegesen téves diagnózist készpénzként.

Eszti08 # 2012.06.30. 09:39

Köszönöm a tanácsokat!

Hol lehetne megfelelő szakembert felkérni B.A.Z. megyében?

Eszti

guba" # 2012.06.30. 09:41

OFF

Több Európát, kevesebb Simicskát

1.) SZDSZ

Az SZDSZ kampányát Horn Gábor és Erdélyi Zsolt irányította. Középpontba a párt bázisát, vagyis a potenciális támogatók megszólítását helyezték. Az üzenet, amire koncentráltak a következő: liberalizmus, Kovács Pisti és „szeretem Budapestet".

Jellegzetes plakátjaik:

  • Több SZDSZ, kevesebb adó!
  • Több SZDSZ, jobb egészségügy!
  • Több SZDSZ, több tudás!

ON

ObudaFan # 2012.06.30. 12:50

OFF

Persze, a több X-et és kevesebb Y-t szófordulat mellé valószínűleg igen sok történelmi példát lehet felhozni.

Más kérdés, hogy az általad emlegetett politikai formációt sohasem tartottam szalonképesnek.

De a kötözködésedből azt látom, te Simicskának nagy pártolója vagy.

Jó tudni és lelked rajta.

ON

ObudaFan # 2012.06.30. 12:51

A fél által felkért szakértő véleményét a bíróság úgy tekinti, mint a fél saját előadását. Ergo: súlytalan, a kirendelt szakértő véleményével szemben semmit sem ér.

Polgári perben ez mindenképp így van. Büntetőeljárásban ez persze a Be-vel teljesen ellentétes vélemény, még ha a bírói gyakorlat oldaláról nézve ebben a véleményben van is valami.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.30. 15:07

OFF
Az átlagnál jóval értelmesebb emberként hogyan lehetsz ilyen védtelen a propagandával szemben? A rosszindulatot nem tudom rólad feltételezni.
ON

kaméleon # 2012.06.30. 18:35

(„Az átlagnál jóval értelmesebb emberként hogyan lehetsz ilyen védtelen a propagandával szemben?

Ha "off" is, óhatatlanul beugrik ilyen jellegű megállapítások után a hallhatatlan Hegedűs a háztetőn egyik párbeszéde. Az, amikor az őrmester a készülő pogromra figyelmezteti Tevjét, és megjegyzi, rendes embernek tartja, kár, hogy zsidó. Tevje ugyanezt mondja, az őrmester rendes ember, kár, hogy nem zsidó.)

kaméleon # 2012.06.30. 18:47

hallhatatlan - halhatatlan persze, bocs'.

ObudaFan # 2012.06.30. 21:55

OFF
Az átlagnál jóval értelmesebb emberként hogyan lehetsz ilyen védtelen a propagandával szemben? A rosszindulatot nem tudom rólad feltételezni.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.01. 07:05

OFF
Nem én biggyesztek a hozzászólásaim végére álságos politikai szlogeneket, amelyeket olvasva egy komoly jogász csak fintoroghat.
ON

kaméleon # 2012.07.01. 09:02

Hasonló értékkonfliktusok egyre többször jelennek meg körülöttünk, így nem bírom kihagyni (ha vitát személyesnek gondolnátok is). Úgy hiszem, hogy olyan hivatások képviselőinek, akikre az átlagemberek többsége felnéz, és a véleményét sok esetben mintaként követi, kiemelten kell arra figyelni, hogy – pláne valódi alap nélkül, és pláne nyilvánosan - ne minősítse le mások nézeteit vagy cselekedeteit.

álságos politikai szlogeneket, amelyeket olvasva egy komoly jogász csak fintoroghat.

Vajon ki döntheti el, hogy egy kívánság politikai-e, hogy álságos-e, vagy, hogy ki a „komoly jogász”?
Az „átlagnál jóval értelmesebb”-ek véleményét ki minősítheti megbízhatóan? Az átlagnál jóval értelmesebbeknél is értelmesebb? Ki az? A „komoly jogász”? Elgondolkodtató kör ez – legalábbis, mindössze átlagos értelmem szerint annak kellene lennie.

Sammy17 # 2012.07.01. 17:59

„A fél által felkért szakértő véleményét a bíróság úgy tekinti, mint a fél saját előadását. Ergo: súlytalan, a kirendelt szakértő véleményével szemben semmit sem ér.”

Viszont az is tudvalevő,hogy büntetőperben a kirendelt szakértő a másik félnek(közvádas eljárásban az államnak)dolgozik,vagy nem?
Nálunk a bíró dönthetett volna úgy is,hogy az általunk felkért elég nagy tudású szakértőt csak tanúként hallgatja meg,ellenben szakértői minősítésben fogja mégis meghallgatni a tárgyaláson.Ez nekünk jó hír,bár gondolom azért messzemenő következtetéseket ebből nem lehet még levonni...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.01. 18:07

OFF
Kaméleon, te a szabad véleménynyilványítást szeretnéd korlátozni? Persze, olyan féloldalasan. Az egyik hirdethet bármit, a másik pedig még a véleményt sem véleményezheti.
Magyar "liberálisok", szevasztok!
ONB

guba" # 2012.07.01. 19:03

Nálunk a bíró dönthetett volna úgy is,hogy az általunk felkért elég nagy tudású szakértőt csak tanúként hallgatja meg,ellenben szakértői minősítésben fogja mégis meghallgatni a tárgyaláson.

A védelem által felkért szakértőt a bíróság bevonhatja, akkor ugyanazokkal a jogokkal járhat el, mint a kirendelt szakértő. Ellenkező esetben is a szakértői véleményét okirati bizonyítékként azért be lehet csatolni.

ObudaFan # 2012.07.01. 21:16

OFF

Tehát akkor mi a véleményed? Mert ezt még nem tudtuk meg. :)

ON

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.01. 21:38

OFF
Dehogynem. Akinek füle van a hallásra...
ON

kaméleon # 2012.07.02. 07:46

Kaméleon, te a szabad véleménynyilvánítást szeretnéd korlátozni? Persze, olyan féloldalasan. Az egyik hirdethet bármit, a másik pedig még a véleményt sem véleményezheti.
Kedves kbs, feltételezem, hogy nem a tőlem szokásos hosszú válaszomra vágyva írtad, és abban is biztos vagyok, hogy neked is van füled a hallásra, tehát tudod, hogy mekkora a különbség

  • ha a saját írásaid részeként egy olyan kívánságot fogalmazol meg, amelyhez jogod van (ráadásul, még csak nem is olyan egyedi),
  • és ha erről a megfogalmazott kívánságodról én meg úgy nyilatkozom, hogy az álságos, hogy egyben azt is jelenti, a társadalmat, amelyben élsz, nem vagy képes normálisan megítélni, a véleményed nem is lehet a tied, mert bedőlsz a propagandának, hogy még komoly jogász sem lehetsz, mert ők egy másik csoport, akik most „fintorognak”, stb.

Szerintem belátható, hogy az, aki azt mondja, hogy a szabadság fontos érték (a vélemény szabadsága is), de ez a szabadság csak addig terjed, amíg mások jogos érdekeit és szabadságát nem sérti, az egyik oldalt sem kívánja korlátozni, tehát nem lehet féloldalas.
Az nem lehet jogos véleménynyilvánítás, ha a másik embert vagy a nézeteit szimplán különböző jelzőkkel minősítik le, vagy (alap és felhatalmazás nélkül) azt mondják, hogy azért rossz, mert bizonyos – számára és a közege számára vélhetően fontos – vonatkoztatási csoportok tagjai azon fintorognának.

Azt gondolom, az értékelésnek ez a módja nem különbözik attól az általatok jól ismert, és nem véletlenül lenézett magatartástól, amikor pl., egy válóperben a két fél nem tényeket sorol, kizárólag negatív jelzőket. Jó lenne, ha nem csak a képviseletünket kérő ügyfelektől, vagy az eljárásbeli ellenfeleinktől várnánk el, hogy te-üzenetek helyett én-üzenetekkel kommunikáljanak egymással és velünk.
Azt pedig végképp nem mondhatom, hogy amit Te gondolsz, azon minden komoly jogász fintorogna, mert a fentieken túl, ez szerintem már manipuláció is, hiszen alkalmas arra, hogy a hallgatóságot befolyásolja. Azon csak nem kell vitatkozni, hogy egy jogász sem beszélhet a „komoly jogászok” nevében, hogy saját véleményét így erősítse.
(Bár, ha már valahogy idekerült a politika is jelzőnek, nem felejthetjük el, hogy a hatalom gyakorlói széles tömegeknek jelentenek mintát, és ha egy-egy kifogásra az az „autentikus” válasz, hogy az butaság, mert „labancos”, és köztudottan a „kurucos” a jó, azok meg mi vagyunk, akkor némiképp érthetőbb lehet a dolog.)

Nem értem, miből gondolod, hogy szerintem (én nem hiszem, hogy azonos lennék a "Magyar "liberálisok"-kal"), nem lenne megengedett egy véleményről véleményt mondani. Azonban, egy véleményt csak úgy lehet korrekten véleményezni, ha tényekre hivatkozom, ha azzal szembeállítom a magamét, vagy ha egy csoportét akarom, akkor azt alá is tudom támasztani, és nem csak feltételezem azt.
(Elnézést a szokásos hosszért, természetesen ismerem Montesquieu mondását arról, hogy a terjengősség a mélység pótlása. Valószínű, hogy nem vagyok eléggé mély, és társadalmi kérdésekben humorom sincs sajna.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.02. 08:22

OFF
Mondom én, hogy korlátoznád. Mert nem tetszik neked. Magyar liberális, szevasz!
ON

kaméleon # 2012.07.02. 10:11

:)) „Mondom én, hogy korlátoznád.
Ez nagyjából rendben van, legalább a fele én-üzenet. A másik fele ugyan nem igaz, de az első fele már jelzi az olvasónak, hogy mindössze egy vélemény, nem biztos, hogy igaz.

Mert nem tetszik neked.
Ez nincs rendben. 100%-ban te-üzenet. Én azt mondom, hogy nem. Hogy neked valamilyen meggyőződésed van arról, hogy én mit miért hiszek, semmit nem igazol, erre nem lehet alapozni.

Magyar liberális, szevasz!
Ezt mondjuk nem igazán értem, de semmi kifogásom nem lehet ellene. Magyar is vagyok, az elveimet is leginkább liberálisként határoznám meg, ha nekem szólt, akkor illik fogadni a köszönést, de ha nem haragszol, én nem akarom meghatározni helyetted, hogy ki vagy. Köszöntéshez szerintem fölösleges. Csak egyszerűen szevasz! :))

(Egyébként, ha már tényleg rossznak gondolsz egy „szlogent”, és ennek magyarázata olyan sokrétű :) volt, nem értem, hogy miért nem támaszthatod alá a véleményed egyértelműen. Nem biztos, hogy az ember nem hall félre akkor is, ha a füle jó. Most az emberfia rágódhat azon, hogy vajon a tartalmával van baj, azaz helytelen Európából többet akarni, vagy, Sim(l)icskából kevesebbet, vagy azzal, hogy ezt valaki ki is nyilvánítja. Vagy esetleg csak azzal van baj, ha ezt jogász teszi, vagy, ezzel is csak akkor, ha az „átlagnál jóval értelmesebb”. Persze, lehetséges, hogy csak azért jelentenek ezek kérdést nekem, mert csak átlagos az értelmem, és jogász sem vagyok. Akkor bocs’, csakháát, ezek a fórumok olyanok, hogy átlagos emberfia is szívesen olvasgatja.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.02. 10:45

OFF
Sapienti sat.
És ez egyébként sem az a hely, ahol politikai témákról szívesen bonyolódnék mélyebb vitákba.
Mindössze az volt a célom, hogy ObudaFan, akit nagyra becsülök, értesüljön a rosszalló véleményemről. T.i. remélem, hogy az nem teljesen közömbös a számára.
ON

ObudaFan # 2012.07.02. 10:49

OFF
Mondom én, hogy korlátoznád.

Én például nagyon várom, hogy kifejtsd. Egyelőre sajnos nincs mit korlátozni. :)

ON

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.02. 11:05

OFF
Csak a te kedvedért. (Bár azt hittem, érted.)
Törvénnyel kellene megtiltani, hogy akit Simicskának hívnak, vagy amely cégnek közvetve vagy közvetlenül tagja Simicska nevezetű személy, az ne indulhasson közbeszerzési pályázaton? Esetleg az ilyen ne nyerhesse meg a közbeszerzést akkor se, ha egyedüli ajánlattevő?Vagy erkölcsileg ítélendő el, ha ilyen személy vagy ilyen cég közbeszerzésen indul? Esetleg már önmagában azt is büntetni kellene, ha valakinek ilyen neve van? (Szó se róla, elég ronda; de betiltani talán mégse kellene.)

Belemenjek abba is, hogy a szlogen mintegy ellentétbe állít fel két olyan dolgot, amelyek között semmilyen összefüggés nincs? (Se negáció, sem más. Egyszerűen összemérhetetlenebbek.) Tudtommal "Európában" is van közbeszerzés, sőt - Uram bocsá' - még korrupció is.
ON