Egyedi azonosító jel meghamisítása


Kaktuszka91 # 2020.08.28. 21:11

Köszönöm!

Atis77 # 2020.08.26. 05:22

Nkh nal kell jelenteni majd levedetni a számot. Utána lehet neki állni a munkának.

Kaktuszka91 # 2020.08.25. 07:12

Udv!

Karosszéria javítás miatt, a padlólemezen lévő alvázszámot hivatalosan ki lehet váltani? Sérülés nem történt, beavatkozás szintén nem történt, ellenben a padlólemez több helyen sérült (elkorrodált), de egyben szeretném cseréltetni a teljes padlólemezt a gyári rögzítési pontok feloldásával.
Megoldható ez a javítási forma hivatalosan, vagy körbe kell vágni az azonosítót maximum 3 helyen úgy hogy egyértelmű maradjon, hogy az eredeti pozíciójában maradt?

A választ előre is köszönöm!
Üdv.

Lőrik Ügyvédi Iroda # 2020.04.22. 10:27

Tisztelt macskamokus,

A bíróság amikor megállapítja valaki büntetőjogi felelősségét, megvizsgálja mi lenne az a büntetés, amellyel az adott személlyel szemben a büntetési célok elérhetőek. Ennek megfelelően vizsgálja a bűncselekmény tárgyi súlyát, a bűnösség fokát, az elkövető társadalomra veszélyességét, valamint az egyéb enyhítő és súlyosító körülményeket.

Az Ön által leírtak alapján ha megfelelő jövedelemmel rendelkezik a büntetési célok pénzbüntetés kiszabásával is elérhetőek, de hangsúlyoznám, hogy az Ön által leírtak alapján, nyilván részletesebb ismeret szükséges ahhoz, hogy messzemenő következtetést lehessen levonni.

Felfüggesztett szabadság vesztés esetén annak letöltését akkor rendeli el a bíróság ha annak próbaideje alatt elkövetett bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítélik.

https://lorik.hu/buntetojog/

macskamokus # 2020.04.20. 23:15

Tisztelt Fòrumozók!

Az esetem a következő: Egyedi azonosító jel meghamisítása miatt indult ellenem eljárás (A tulajdonomban lévő de Magyarországon még nem honosított személygépjárművemre egy szintén saját tulajdonomat képező (honosított) másik gépjárművem forgalmi rendszámát helyeztem fel, és úgy vettem vele részt a forgalomban.)
Beismerő vallomást tettem, és a kihallgatást végző rendőrök azt mondták, hogy valószínüleg csak pénzbírságot fogok kapni. Büntetlen előéletű vagyok, ezelőtt sohasem volt dolgom a rendőrséggel. Elolvastam rengeteg ide vonatkozó jogszabályt, azonban jó lenne egy ügyvéd véleményét is hallani az ügyben, hogy valóban csak pénzbírságra számitsak, vagy akár a felfüggesztett szabadságvesztés is szóbajöhet-e esetemben? Melyik a valószínűbb? +Ami még aggaszt, hogy amennyiben felfüggesztettet kapok, megítélhetnek-e belőle kötelezően letöltendő időtartamot, valamint milyen esetben rendelhetik el a felfüggesztés időtartama alatt mégiscsak a büntetés végrehajtását? (A jogszabály alapján úgy értelmeztem, hogy csak újabb bűncselekmény elkövetése esetén, de megnyugtató lenne a megerősítés, hogy pl egy nem időben befizetett csekk ilyen következményekkel nem járhat..)
A segítséget előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2017.07.16. 08:14

kiss00!
A törvény nem azt követeli meg, hogy ismerje a büntető törvényt. Azt követeli meg a személyektől, hogy cselekedeti kapcsán felismerjék annak büntető jogszabályba ütközését. A cselekmény minősítését majd elvégzik a jogalkalmazók.
Pl. A Biblia parancsot fogalmaz meg, miszerint ne ölj, ne lopj, ne paráználkodj , felebarátod feleségét meg ne kívánd stb. De nem fogalmazza meg, hogy ennek megsértése milyen büntetéssel jár. A Btk. nem fogalmaz meg ilyen parancsokat, hanem azt mondja ki, hogy aki ilyen cselekményt követel, hogyan, milyen mértékű büntetésben részesül.

nonolet # 2017.07.15. 15:35

"de nem is kötelező minden embernek ismerni minden torvenyt sajnos nem ugyvednek szuletik minden ember!"

... és józan ésszel sem.

Tudod, hogy az alvázszám olyan egyedi azonosító,

  • ami a járművet azonosítja

és

  • amit szigorúan nyilvántartanak

és

  • aminek piszkálás bűncselekmény

Tudod, mert aki manapság ezeket nem tudja
jármű tulajként az kb. életképtelen hülye, ugyebár.

Ennek ellenére egy telefon hatására kivágod és elküldöd.

Te miként minősítenéd azt aki ilyet tesz ?
A nélkül, hogy kétség merülne fel benne !

Szóval itt nem a konkrét jog ismeretről van szó.

Hanem az élethez szükséges minimális logikáról, ismeretről.

Illetve annak hiányáról...

kiss00 # 2017.07.15. 06:51

Ez a baj hogy irreleváns sajnos itt jon elő a magyar törvények pontatlansaga. Na igen en elismerem hogy a tv. Nem ismerete nem mentesít de nem is kötelező minden embernek ismerni minden torvenyt sajnos nem ugyvednek szuletik minden ember!

Öreg Tölgy # 2017.07.15. 06:34

A bűncselekmény adott fordulatának elkövetési magatartása: az egyedi azonosító jel eltávolítása. Az eltávolítás oka és célja irreleváns.

alfateam # 2017.07.14. 21:17

A vádat meg nem igazán értem hiszen énnekem szándékomban sem volt vele visszaélni.
Megvádoltak?!

nonolet # 2017.07.14. 21:12

Azt azért tudod és érted-e ... ?

Hogy: a törvény nem ismerete >> nem mentesít.

kiss00 # 2017.07.14. 20:54

Nem lett totálkárrá nyilvánítva én burultam bele az árokba vele, kereke kitört meg teteje is belapult csoda hogy én megúsztam. Sokáig itt volt az udvaromba majd meguntam nézegetni és akkor hirdettem meg egybe. És akkor jött ez a különös kérés. De mondván ha adásvételivel megvette én miattam azt csinál vele amit akar én miután az adásvételit megkaptam és az ő kérésére kivágtam. Ígéretét tette hogy egy hónapon belül elviszi a többit is. De utána rá pár nappal egy ismerősöm közölte mi lehet a vevő terve utána én egyből bejelentettem a rendőröknek engem semmilyen rossz szándék nem vezérelt, A vádat meg nem igazán értem hiszen énnekem szándékomban sem volt vele visszaélni.

Vadsuhanc # 2017.07.13. 14:14

Kedves alfateam!

Mielőtt lehülyézel megjelölnéd pontosan hol írja a törvény, hogy csak az az elkövető aki felhasználja ?

Állításod szerint az a., pont nem bűncselekmény ?

És ha ezt megindokolod kedves alfateam nem veszem zokon , hogy lehülyézel!

Hogy egyértelmű legyen a kérdés:

Szerinted az alvázszám eltávolítását megvalósító személy miért nem követ el bűncselekményt? Mert ezt állítod!

Tisztelettel köszönöm az esetleges megtisztelő hozzáértő válaszod.

alfateam # 2017.07.13. 14:01

A törvény írja ezt, akkor elkerülte a figyelmem.
Akkor mi a fenéről vitatkozol ?!
És ha lehülyéznek zokon veszed...

Vadsuhanc # 2017.07.13. 13:13

Kedves alfateam!

Ne haragudj nem értem a kérdésed!

Milyen ..." a rendeltetésszerű használatát befolyásolja ..." írásom volt és hol ? A törvény írja ezt, akkor elkerülte a figyelmem.

Tehát a kérdésed alapja ?

alfateam # 2017.07.13. 13:05

Szerinted, ennek a roncsnak a rendeltetésszerű használatát befolyásolja az ha kivágták a számot belőle?

Vadsuhanc # 2017.07.13. 11:50

Kedves alfateam

347. § (1) Aki

  1. egyedi azonosító jelet eltávolít vagy meghamisít.

Amiről Te írsz az a b., pontja a fenti hivatkozott törvényhelynek:

  1. olyan dolgot szerez meg, használ fel, vagy olyan dologról rendelkezik, amelynek egyedi azonosító jele hamis, hamisított, vagy amelynek egyedi azonosító jelét eltávolították..

A kettő nem azonos elkövetési magatartás.

alfateam # 2017.07.13. 11:38

Ezzel az a baj, hogy a törvény kógens szabályként mondja ki, hagy aki eltávolítja az követ el bűncselekményt.
Jogszabály?!
Nem, aki felhasználja.

Vadsuhanc # 2017.07.13. 11:34

Kedves alfateam!

Ezzel az a baj, hogy a törvény kógens szabályként mondja ki, hagy aki eltávolítja az követ el bűncselekményt.

Az utcán sétál Pista bácsi, aki tud flexelni, mert én nem , és nekem megteszi azt a szívességet, hogy kivágja azt a darabot amit én mondok neki akkor is elköveti a bűncselekményt, ha azt sem tudja, hogy alvázszámot vágott ki.

Még mindig nem volt utánanézni a dolgoknak bár látom ez senkit nem is érdekel :-)

alfateam # 2017.07.13. 11:05

Már-miért ne tehetné? Nem a sajátjából vágta ki hanem az új tulajdonoséból aki megkérte erre! Semmilyen szándéka, terve nem volt az alvázszámmal.

drbjozsef # 2017.07.13. 10:40

Mondjuk erre egyébként szerintem semmit. Nem akarom megbántani a kérdezőt, de ahogy nem hozom ki a szomszéd lakásából a tévéjét és küldöm el valakinek, ahogy a buszon előttem ülő nyakláncát nem viszem haza és küldöm el valakinek, úgy egy autó alvázszámát sem vágom ki és küldöm el valakinek.

drbjozsef # 2017.07.13. 10:31

Érdekes, Te kérdezted, hogy mit lehetne még felhozni.

Dr.Attika # 2017.07.13. 09:00

Kedves Vadsuhanc!
A kérdező forduljon ügyvédhez. Az majd elmondja a védekezési taktikát. Ne agyalogjunk tovább az ügyen.

Vadsuhanc # 2017.07.13. 08:52

Kedves Dr. Attika !

A kérdés nem egyszerű. ( fejvakarás )

Előre leszögezem még nem néztem utána a jogszabályoknak és lehet véleményem visszavonom.

Első körben a kérdezőtől megkérdezném, hogy milyen módon lett a gépkocsi totálkár megállapítva és ki által?

Azzal védekeznék, hogy nem az azonosítójelet távolítottam el a gépjárműről, hanem a javításra szoruló karosszériát távolítottam el az alvázszámról mivel az sérült és cserélni kell ( totálkáros ).

A gépkocsi főelemeinek cseréje véleményem szerint megengedhető. ( Ezek jelenlegi szabályozása számomra ismeretlen )

Lehet megint kiröhögni :-)

Dr.Attika # 2017.07.13. 06:19

Szerintetek mit lehet felhozni a kérdező védelmére ezen kívül.