Csalás ügyében kérdések


Ildikó201302 # 2013.03.01. 21:30

Tisztelt Jogi Fórum!első kérdésem milyen büntetés várható a gyanusítottnak minősülő szabálysértési kárt okozó,üzletszerűen elkövetett csalás vétsége esetén?(az elkövető egy fiatal hölgy,büntetlen előéletű apród,vatera jófogas oldalakon csalt ki 3.000-30.000ft közötti összegeket,közel egy 1év alatt nagyjábol 5000000ftos összeg gyűlt így össze apródonként ami el is ment,visszafizetni a gyanusított nem tudja.második kérdésem nincs kirendelt ügyvédje ez jelenthet hátrányt?harmadik mennyi idő mire lezárulhat véglegesen az ügy?január végén történt meg a gyanusítotti kihallgatás,elöállítás,ujjlenyomat,nyál stb vétel.

ObudaFan # 2013.03.01. 21:36

Egy felfüggesztett szabadságvesztés és mellé pénzbüntetés simán benne van.

Dr.Attika # 2013.03.02. 07:05

Lesz kirendelt védője, mert a leírtak alappán 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Ez esetben a védelem kötelező.

pappcs # 2013.03.02. 13:31

2 évig terjedő. Szabálysértési értékre(3-30.000-Ft-s csalások) üzletszerűen. Felfüggesztett + egy komolyabb pénz mellék büntetés várható.
Júliustól emelkednek az összeghatárok:
500.000-ig kissebb kár, vétség
500.001-5.000.000 Nagy kár
5.000.001- Nagyobb kár.

Dr.Attika # 2013.03.02. 14:26

5 millió felett nem nagyobb, hanem jelentős.

pappcs # 2013.03.02. 15:16

Igen.

(6) E törvény alkalmazásában az érték, a kár, valamint a vagyoni hátrány

  1. ötvenezer-egy és ötszázezer forint között kisebb,
  2. ötszázezer-egy és ötmillió forint között nagyobb,
  3. ötmillió-egy és ötvenmillió forint között jelentős,
  4. ötvenmillió-egy és ötszázmillió forint között különösen nagy,
  5. ötszázmillió forint felett különösen jelentős.

De itt szabálysértési értékre üzletszerűen elkövetett a cselekmény, tehát szerintem "2B" csalás ez.
(az új btk szerint)

Dr.Attika # 2013.03.02. 15:54

Folytatólagos, tehát érték egybe foglalásnak van helye.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.02. 16:03

Különböző sértettekkel halmazat lesz az, nem folytatólagos.

Dr.Attika # 2013.03.02. 16:36

Igaz, igaz. bizonyosan nem verte át ugyanazt többször. Bár kitudja.

mezolivi # 2013.03.02. 18:36

T. Fórumozók!
Elnézést, hogy itt kérdezek. Szóval én azt szeretném kérdezni, hogy nekem a barátnőm több rendbeli (kb.7-8) a szabálysértési értékhatárt meg nem haladó csalást követett el üzletszerűen. (kb. 120-130 ezer forintot csalhatott összesen) Büntetve még nem volt, de viszont ő most lesz 20 éves, így gondolom nem érdekli a bíróságot, hogy büntetlen előéletű. Ő mekkora büntetést kaphat.

Üdvözlettel:
Mező Lívia

Dr.Attika # 2013.03.02. 19:06

Tisztelt Lívia!
24 éves koráig un. fiatal felnőtt. Az lehet enyhítő körülmény.

pappcs # 2013.03.02. 19:13

Jó sok csaló barátnője van a joghallgató kisasszonynak ... :D

mezolivi # 2013.03.02. 21:40

Igen, ez a cselekmény nagyon elszaporodott ma Magyarországon. Először úgy volt, hogy 15 rendbeli csalást követett el, de aztán kiderült, hogy kb. 7 esetben megtörtént az összegért az áru elküldése.

Dr.Attika # 2013.03.03. 06:44

Remélem a "zugkurválkodás" nem dívik a barátnőid körében. vagy készüljünk a Btk.XIV. fejezet II. címben szereplő bűncselekményekből is?

pappcs # 2013.03.03. 11:28

Ez jó :D
Valamire utalt Dr.Attika

Ildikó201302 # 2013.03.04. 11:01

Köszönöm a válaszokat,a pénzbüntetés mekkora összeg lehet annak kifizetésére mennyi idő van?ma kapott egy határozatot a bünügyek egyesítéséről 5 ügyet egyesítettek ez mit jelent?több csalást követett el.

ObudaFan # 2013.03.04. 12:19

Pusztán annyit jelent, hogy egy eljárásban lesz elbírálva valamennyi cselekmény.

quovadis54 # 2013.03.05. 11:12

Tisztelt Jogi Forumosok!
Fél éve vásároltam befektetési aranyat egy /számomra/ nagyobb összegért a Safety Gold nevü cégnél.
Előzőleg két izben már sikerrel vásároltam náluk, igaz kisebb összegért. A szerződésben lejárt szállitási idő azóta sokszorsan lejárt, telefonérdeklődésre igérgetéseken kivül mást nem kaptam. Felszólitó levél, majd ügyvédi felszólitás, majd közjegyzői felszólitás következett. Ez utóbbira annyi reakció történt, hogy vitatják a visszakövetelt összeget, amely a befizetett összeg banki alapkamattal növelt összege, mely az azóta eltelt fél évre vontakoztatva lett hozzáadva. Ez az eljárás eddig tetemes összegebe került. Az ügyvédem szerint most polgári peres eljárást indithatok, melyet meg is fogok minden bizonnyal nyerni, utána kezdeményezhetem a behajtás, hacsak közben csődbe nem megy a cég. Ez ujabb tetemes összeg, az eddigi veszteségen kivül, és valószinüleg addigra nem lesz behajtható dolog, mivel ez kb 2-3 évig elhuzódhat.
Értesülésem szerint sok károsult van, és csődeljárás esetén ismét csak 2-3% befizetés esetén támaszthatok kártalanitási igényt. Tudomásom szerint a SG Zrt tulajdonosa ugyanaz a személy, akinek az u.n. Aranyközpont nevü cége már novemberben csődöt jelentett, ill. több rendőrségi feljelentés is történt.
Tehát ugy értelmezem, a jog mellettem áll, több szérezer forintot fizethetek, hogy ez hivatalosan is papirral igazolva legyen, ugyanakkor gyakorlati remény a nullával egyenlő, hogy a pénzem visszakapjam.
Van-e bárkinek használható, lehetőleg törvényes forumra, eljárásra vonatkozó ötlete, azon kivül hogy balek vagyok, mert ezt már r több alkalommal megkaptam.
Üdv. L.M.

ObudaFan # 2013.03.05. 11:39

Látni kellene az iratokat, de egy csalás miatti feljelentés megállhat.

Agent Cooper # 2013.03.05. 16:05

Ha nem lennének csalók, hanem tényleg csak a követelt összeget vitatják, akkor miért nem utalják vissza a nem vitatott összeget?
Én biztos, hogy feljelentést tennék.

Üdv: A. Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

ObudaFan # 2013.03.06. 12:29

Azért önmagában egy vissza nem utalás még nem bizonyítja a csalást, de itt tényleg nem esélytelen.

quovadis54 # 2013.03.11. 18:54

Köszönöm, eddig rendben, de mit tudok elérni a feljelentéssel az erkölcsi elégtételen kivül?

ObudaFan # 2013.03.11. 21:13

A büntetőeljárásban elő lehet terjeszteni a polgári jogi igényt és ezzel megspórolsz egy polgári pert.

quovadis54 # 2013.03.12. 11:47

Köszönöm, ez jól hangzik. De vajon arra mennyi esélyem van, hogy nem találják vétkesnek őket, ill.rágalmazásért, vagy valami hasonlóért viszontperelnek, és végül megint csak én járok rosszul a két perköltséggel és persze az ezzel járó herce-hurcával. Nem vagyok egy harcos alkat...

nehogyis # 2013.03.23. 08:56

Tisztelt és Kedves Segítők,Tanácsadók!
Előre is köszönök minden információt és segítséget barmi legyen is az.

Életemben először naivan csalás áldozata lettem kamasz lányommal együtt.
Vaterán vettünk egy használt telefont 50.000 Ft értékben papír alapú bankátutalással.

Ismert a csaló "hölgy" neve: Sallós Lilla Adrienn
mobilszáma : 0036205743831 (ami természetesen már ki van kapcsolva)
email címe: lepke35@t-online.hu.(amirol természetesen szintén nem jön válasz.
És a bankszámlaszáma:
K&H 10401804-86766674-72801008 amire 10 napja utaltam és a közlemény mezőbe beírtam a rendelési azonosítószámot és a termék azonosítószámát.

Most se pénz, se telefon.
Arra gondoltam megpróbálom bankomnál visszavonni az átutalást.(10 nap után??) Így talán ők kapcsolatba lepnek a K&H bankkal és sikerül tőle visszakérni a pénzt.Lehetséges ez? Valószínű ,hogy már elköltötte,telefon meg szerintem sohasem létezett.

A Vatera kiadja az összes adatot róla a rendőrségnek ha feljelentem de nem vagyok biztos benne hogy ez elég.
Tehetnék még valamit?

Szeretnem még elmondani,hogy nem csak a pénz miatt vagyok nagyon elszánt bár ez az összeg nekem nagy pénz ,nem engedhetem meg magunknak.
A kamasz gyermekem majdnem egy évig járt iskola után szórolapozni ,hogy megvehesse szíve vágyát magának. Csak én voltam olyan naiv hogy átutaltam az ő kis pénzét az én bankszámlámról és sajnos nem tudom kárpótolni őt a veszteségért.Ez minden szülőnek jobban fáj mintha vele történt volna.

Még egyszer köszönök minden tanácsot.
Tisztelettel:

T. Mónika
nehogyis@gmail.com