Csalás ügyében kérdések


drbjozsef # 2021.10.11. 05:25

Ja, hogy az elutasította, az elutasította. Ezt valóban többször leírtad. Akkor jó.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.11. 05:11

Több olyan mozzanat is van ebben a leírásban, ami lehetetlen.

gerbera317 # 2021.10.10. 16:24

Ezt jobb helyeken úgy mondják, hogy a fmh perré alakult, amit azután a felperes elvesztett. Pont. Felkiáltójelek nélkül. Úgy-e???

yantsukata # 2021.10.10. 16:16

Kedves drbjózsef

Azt jelenti az "elutasította " hogy a károsult közjegyzőhöz fordult de ezt leírtam !! Az érintett ellentmondással élt !!
Az ellentmondást követően kérte a közjegyző a károsultat hogy mutasson be tovabbi iratokat vagy bizonyitékokat de ezt a károsult nem tette meg mert írasos bizonyitéka nem is volt !!
Ő csak simán elment közjegyzőhöz de hiába volt károsult ezt tényekkel alátámasztani nem tudta !
Igy a közjegyző ezt így tovabb küldte polgári bíroságra de mivel ellentmondás tőrtén és bizonyitékokkal ezt a károsult nem támasztotta alá .....így ezt a bíroság fellebbezés lehetősége nélkül elutasította !! Ennyi tőrtén .....

drbjozsef # 2021.10.10. 13:27

yantsukata,

"Elutasította" - ez mit jelent nálad?
Jogerős ÍTÉLETBEN döntött úgy a bíróság, hogy az igénye nem megalapozott, vagy MEGSZÜNTETTE a pert valamilyen más okból?

yantsukata # 2021.10.10. 08:00

Kedves ZZ24

köszönöm a segítséget illetve a tájékoztatást !!
Hivatalos megkeresés vagy követelés nem történt illetve közjegyzői meghagyás az volt de ez el lett utasítva és károsult semmit sem nyújtott be annak igazolására hogy neki ez valoban jár és igy a bíroság ezt elutasította ........ezek utan csak később tett feljelentést a rendőrségen !!
Lentebb már említett időpontban !!
2019 júliusában tett feljelentést de az ügy még azóta is a rendőrségen áll !! Semmi sem tőrtént

ZZ24 # 2021.10.08. 05:22

A polgári vonal viszont élhet, mivel követelés alapja egy 2014. március 15. -e előtti ügylet , egy fizetési felszólítás ezt megszakíthatta, ha bizonyítható, hogy az illető a 2018-as elévülés bekövetkezése előtt átvett ilyen felszólítást. A 2020-as tartozáselismerésnek meg akkor van jelentősége, ha egy fizetési felszólítás már az elévülést még a 2018-as lejárat előtt megszakította.

ZZ24 # 2021.10.08. 05:05

illetve a 3 milliós határ miatt az üzletszerűség is csak 5 évre húzza fel a büntetési tételt, tehát más minősítő körülmények mellett is sajnos 5 év alatt elévült.

ZZ24 # 2021.10.08. 05:00

yantsukata, nem szakértőként írom, de a saját ügyemben sokat olvastam a témában, már képben vagyok valamennyire:

az általad leírt esetben nagyobb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalásról van szó és itt sajnos 5 év az elévülési idő, ha nincs más minősítő körülmény.

A polgári jogi elévülés viszont nem biztos, hogy megtörtént, mert a 2014 előtt keletkezett követelések esetében egy fizetési felszólítás mindig megszakítja az elévülést, tehát ha legalább az illető 2018-ig, az 5 éves polgári jogi elévülés lejárta előtt kapott egy fizetési felszólítást, akkor ez megszakította az elévülést, így lehet keresnivaló polgári vonalon.

ZZ24 # 2021.10.08. 04:42

Megerősítést kérnék, hogy jól értelmezem a törvényt:

Az általam leírt esetben tehát jelentős értékre, üzletszerűen elkövetett csalásról van szó. Itt a Btk szerint a büntetés 2-8 évig terjedő szabadságvesztés, tehát itt az elévülési idő a büntetési tétel felső határához igazodik, tehát 8 év, ha jól értelmezem, azaz 2024 ben sem késő megtenni a feljelentést?

yantsukata # 2021.10.05. 16:45

Tisztelt szakértők !!

Az lenne a tiszteletteljes kérdésem ,hogyha valaki 2013 -ban folytatolagos csalást követ el és összesen kb. 3 millió forint kárt okoz .......de sok évig semmi sem tőrténik és az első feljelentés csak 2019- ben tőrténik meg akkor ez esetben elevülés érvényesül ?????........meg akkor is ha 2020-ban az elkövető elismeri hogy igen vett át pénzt személyektől ???
Jól értelmezem ,hogy túl sok év telt el és birósági úton ez a követelés / követelések / nem behajtható ???

Nagyon köszönöm előre is a választ

Pradeda Andras # 2021.10.03. 19:33

Tisztelt szakértők . Egy ismerős 9 hónapja pár napra kölcsönkért egy 400 e kéziszerszámot tartozékkal és azóta sem adta vissza . Egy ideig hitegetett, utána megszakított minden kapcsoltatott velem .
Jogi útra akartam terelni az ügyet , ha bár nem tudom mi a menete , és valamit lehet hogy nem jó csináltam .
Leírtam a történetet , csatoltam a gép papírjait , számlát , és a rendőrségen feljelentést tettem . Ott egy úr lefénymásolta és vissza adták , és azt mondta majd továbbítja a bűnügyöseknek .
Ez egy hónapja volt, és ázottá semmi sem történt .
Semmi elismervényt nem kaptam ,gyakorlatilag nyoma nincs nálam hogy feljelentést tettem .
Van e valamilyen határidő hogy legalább égnem kihallgassanak .

ZZ24 # 2021.10.03. 18:09

Az általam leírt esettel kapcsolatban annyi kérdésem lenne még, hogy meddig tehetjük meg a feljelentést, hogy megszakadjon az elévülés biztosan, ha csak az 5 éves elévülési időt vesszük alapul?

A csalássorozat első kulcseseménye 2016. november 8-án valósult meg.

Figyelembe véve, hogy a hatóság eljárási cselekménye az elkövető ellen, megszakítja az elévülést a kérdés, hogy, ha befogadják a feljelentést, gondolom azért kell egy kis idő, míg eljárási cselekményt foganatsít a hatóság.

Tehát a kérdésem az lenne, hogy a feljelentéstől számított hány nap kell kb. a hatóságnak, hogy érdemben megszakítsa az elévülést?

ZZ24 # 2021.09.13. 17:32

Az általam leírt eset kapcsán mindenképpen feljelentést szeretnénk tenni, legkésőbb november előtt, mert a csalás tisztán bebizonyítható és csak bűnügyi zár útján van esély, hogy valami megtérüljön, mert a kicsalt pénzből vett dolgokat céges vagyonba és távolabbi rokonok nevére varázsolta át az illető, közben ellene több végrehajtás is folyik, papíron nincs a nevén semmi.

ZZ24 # 2021.09.13. 17:27

Csak azért fontos, mert szerettem volna megtudni, hogyha valaki túl hosszú időre ad kölcsönt és csak a futamidő végén derül ki, hogy csalás történt, akkor 5 év után büntetőjogi felelősség ritkán érvényesíthető már, kivéve, ha a minősítő körülmények miatt kitolódik a büntetőjogi elévülés ideje.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.13. 05:14

Nem. De miért olyan fontos ez neked?

ZZ24 # 2021.09.13. 00:39

Ennek fényében, ha van egy jóhiszemű kölcsönadó, aki 6 évre ad kölcsönt (gondoskodva a polgári jogi elévülés megszakításáról) és csak a 6. év elteltével eszmél rá, hogy csalás áldozata lett, akkor hiába lehet bizonyítani a csalást a csaló megússza, ha 5 éves elévülési idejű bűncselekmény valósult meg? Vagy esetleg a jóhiszemű kölcsönadó tudatlansága miatt addig nyugszik az elévülés, míg rá nem jön, hogy bűncselekmény történt?

ZZ24 # 2021.09.13. 00:32

Slainte, köszönöm a választ, amikor feltettem a kérdést én is így gondoltam, csak a polgári jogi elévülés kissé megzavart.

A mi esetünkben bizonyítható, hogy a "kölcsönvevő"-nek esze ágában sem akarta visszafizetni a kölcsönt, a kicsalt pénzt céges autókba transzformálta át, tehát a nevén soha semmi nem volt, de amikor kellett a céges autókat mindig tudta értékesíteni egy bizalmi emberén keresztül.

Azért is fontos itt a kérdések tisztázása, mert az első összeget 2016. novemberében kapta és nem szeretném, ha kifutnánk az 5 éves elévülésből, mert az üzletszerűség is bizonyítható, de jobb, ha idén fel lesz jelentve az illető.

Slainte # 2021.09.11. 07:36

Nem, nem, kifejezetten rosszul értelmezed.

Külön kell választani a polgári jogi és a büntetőjogi elévülést. A szerződés módosítása a polgári jogi elévülést szakítja meg.

A kölcsön vissza nem fizetése nem minden esetben bűncselekmény, hanem csak akkor, ha megállapítható, hogy az adósnak már a szerződés aláírásakor sem volt visszafizetési szándéka. Ez mindig bizonyítási kérdés. Ebben az esetben a bűncselekmény a kölcsönösszeg folyósításával befejezett, azaz a büntetőjogi elévülés akár még a színleg elfogadott visszafizetési határidő lejárta előtt is elkezdődik és folyik. Tehát lehetséges, hogy a 2016-os cselekmény 2022-re már elévül.

Viszont ha a 2016-os kár tényleg jelentős (azaz több mint 5 millió forint), akkor annak az elévülési ideje üzletszerű elkövetés esetén már 8 év.

ZZ24 # 2021.09.10. 17:54

drbjozsef, köszönöm szépen a választ:
Tehát, ha jól értelmezezm és az illető egy közjegyző előtt rögzített dokumentumban a 2021-es novemberi elévülés előtt újra elismeri a taretozást és vállalja, hogy 2022. ndovemberéig visszafizeti, akkor az elévülés ezen új dokumentum alapján 2021. ben újrakezdődik és így 2026-ban évül el ez a 2016-os cselekmény?
Illetve a polgári jogi kötelem is képes ezáltal a büntetőjogi elévülést is megszakítani?

ZZ24 # 2021.09.10. 17:43

drbjozsef, köszönöm szépen a választ:

Tehát, ha jól értelmezezm és az illető egy közjegyző előtt rögzített dokumentumban a 2021-es novemberi elévülés előtt újra elismeri a taretozást és vállalja, hogy 2022. ndovemberéig visszafizeti, akkor az elévülés ezen új dokumentum alapján 2021. ben újrakezdődik és így 2026-ban évül el ez a 2016-os cselekmény?

Illetve a polgári jogi kötelem is képes ezáltal a büntetőjogi elávülést is megszakítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.10. 05:11

Az a greenichi idő.

drbjozsef # 2021.09.10. 04:53

ZZ24,

Ptk.6:25.§(1) Az elévülést megszakítja

  1. a tartozásnak a kötelezett részéről történő elismerése;
  2. a kötelem megegyezéssel történő módosítása és az egyezség;

Egy módosított (új) szerződés mind a kettőnek megfelel.

Egyébként ha új szerződést kötnek, akkor a régi érvénytelen lesz, akár el is évülhet, nem számít, az új alapján lehet újra követelni.

ZZ24 # 2021.09.09. 23:40

Jelezni szeretném, hogy a dátum beállításával valami gond van, mert 2 órával korábbra dátumozza a beírást, most 2021 szeptember 10, 1:40 van.

ZZ24 # 2021.09.09. 23:33

A következő ügyben szeretnék segítséget kérni:

A testvéremtől egy ismerőse 2016- tól üzletszerűen, jelentős kárt okozó csalással nagyon komoly összegeket csalt ki különböző vállalkozási célokra kölcsön címén. Az első ügylet 2016 novemberében történt és ezt követően még 2018-ig csalt ki több tételben pénzt az illető. Egész eddig csak hitegetés volt és a pénzből csak pár százezer forintot adott meg . A kérdésem az lenne, hogy ha a csaló egy módosított kölcsönszerződésben vállalná, hogy 2022-re visszafizeti a kicsalt pénzt, de ez nem történne meg, akkor már nem lehetne feljelenteni csalás miatt a 2016. novemberében kicsalt összegre, mivel az 5 éves elévülési idő eltelne vagy ilyenkor nyugodna az elévülés?