Jó hírnév megsértése vagy becsületsértés


Jozsika84 # 2020.04.16. 10:57

Kedves Jogászok, Fórumozók!

A vádlott a tárgyaláson beismeri a bűnösségét, amiről a sértett magánvádló képviselője hangfelvételt készít, mivel a magánvádlónak, képviselőjének kell minden kétséget kizáróan bizonyítani a vádlott bűnösségét.

A felvételen elhangzik a vádló részéről az indítvány, hogy kéri jegyzőkönyvbe foglalni a beismerő vallomást. A bíróság szerint vádló által vélelmezett beismerés már tárgyaláson kívül történt és egyébként sem hallotta a bíróság.

Felhasználható-e a rejtett diktafonnal a tárgyalásról készített felvétel a büntetőeljárásban bizonyítási eszközként?

drbjozsef # 2020.04.04. 14:01

bogi,

Btk. 226. § (1) Aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Btk. 227. § (1) Aki a 226. §-ban meghatározottakon kívül mással szemben [...] nagy nyilvánosság előtt a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Feljelentést tehetsz a rendőrségen.

Hogy értelme van-e, azt ennyiből nyilván nem tudhatjuk, de legtöbbször nincs.

bogi10832 # 2020.04.04. 09:47

Üdv mindenkinek!
Én olyan kérdéssel fordulok Önökhöz,hogy minap történt az eset hogy tudomásomra jutott hogy valaki kamu instagramm profilról valótlan dolgokat állít rólam,ami az én személyemnek sértő mert nem igaz.Erről elég sok embert tudomást szerzett,úgymondd elterjedt a városban,és nyilván én lettem rosszként beállítva..Megtudtuk ,hogy ki a lány aki ezeket irogatta és mint kiderült ő onnan szerzett ezekről tudomást hogy belenézett a barátjának a velem való facebook beszélgetésbe(a barátja tudta nélül) ami szintén az én személyiségi jogaimat sérti.Ilyenkor mi a teendő?Ez beletartozik a hír megsértésébe?lehet jogi útra vinni?

marton2020 # 2020.04.01. 17:33

Üdv mindenkinek!

Egy eléggé összetett helyzettel kapcsolatban fogalmazom meg a következő hozzászólásomat.
2019. szeptemberében posztoltam az Instagram profilomra (amelyet kb. 17ezer ember követ) egy fotót egy másik ismert kollégámmal. A fotó alá érkezett egy obszcén komment - melyről képernyőfotót készítettem - egy "fake" Instagram profilról. A kommentben édesanyám szidta és kifejezte nemtetszését arról, hogy egy 3,5 milliós városban élek, ahol ő is. A kommentet pár percre rá törölte is. Pár hét múlva a munkahelyemre ugyanez a személy egy rágalmazó levelet fogalmazott meg, miszerint én követem őt és a párját, aki egy híres színész, és azonnal követeli, hogy a cég bocsásson el engem. Kellemetlen szituációba kerültem a munkahelyemen és félni kezdtem, mivel fogalmam sem volt róla, hogy ki ez a személy. Pár hónapra rá újból feltűnt és szilveszter éjjelén szintén kommentelt egy teljesen másik "kamu" Instagram profilról. Mivel ez a személy félelmet és betegséget hozott a mindennapjaimba, erre a kommentre ideges lettem, hogy még szilveszter éjjelén sem hagy fel a zaklatással, és válaszoltam a következő szavakkal: "Hagyjál már békén, te szerencsétlen szar!". Pár hétre rá kaptam egy Instagram kommentet egy ügyvédtől, aki követelte, hogy kérjek bocsánatot az adott személytől, hiszen "én 17.000 ember előtt őt megaláztam azzal, hogy szerencsétlen szarnak neveztem". Feltételezem, hogy egy ügyvéd nem ír Instagramra senkinek kommentet, főleg nem helyesírási hibákkal.
Figyelmen kívül hagytam ezt az üzenetet, azonban pár hétre rá egy utazás közben - fogalmam sincs, miért és hogyan hozott össze vele a sors - ez a személy megjelent előttem és követelte, hogy üljek azonnal mellé és magyarázzam el neki, hogy miért készítettem azt a bizony Instagram fotót 2019. szeptemberében az ő utcájához közel. Számomra ekkor lett világos, hogy vagy nagyon gyűlöl ez a személy vagy egyszerűen csak tényleg azt hiszi, hogy én követem őt. Ekkor félni kezdtem és azt mondtam neki - szerencsére több utas volt körülöttem -, hogy hagyjon békén és maximum ügyvéd jelenlétében vagyok hajlandó válaszolni. Amikor tudtam, hogy egy valós személyről beszélünk és akár követhet is - irónikus, hogy ő vádol engem követéssel, amikor hirtelen egy tömegközlekedési eszközön ő jön oda hozzám a semmiből -, még jobban félni kezdtem. A következő e-mail az Instagram komment írójától, egy ügyvédtől érkezett, melyben felszólítottak a nyilvános bocsánatkérésre, mivel "szerencsétlen szarnak" neveztem ezt az illetőt.
Ezt az e-mailt már rettegve olvastam, hogy vajon most mit talált ki az illető. Nem válaszoltam, azonban rá pár hétre - pár nappal ezelőtt - kaptam magától a személytől egy e-mailt, melyben hazugságot állított, hiszen azt írta, hogy én személy szerint az Instagram profilomra kiírtam, hogy őt akarom tönkretenni. Ezzel újból valótlant állított. Továbbá követelte, hogy 15 napon belül kérjek nyilvánosan bocsánatot az Instagram profilomon és fizessek neki kártérítést, amiért a nevét említettem (nem említettem továbbra sem semmiféle nevet, csupán annyit írtam, amit már fent említettem).
Arra hivatkozva szólít fel engem bocsánatkérésre, hogy megsértettem a jó hírnevhez való jogát.
A 15 nap hamarosan letelik, én pedig aggódom, hogy vajon mi lesz a következő lépés.
Annyit még nagyon fontos az ügyhöz hozzátennem, hogy a másik ismert kollégám ugyanezen a személy ellen jogi eljárást indított, hiszen pár évvel ezelőtt őt zaklatta. Valószínűleg az ő Instagram profilját láthatott meg engem és kiszemelt magának.
A munkahelyemre való írt e-mail, az ügyvéddel való zaklatás, a trágár Instagram kommentek és a folyamatos stressz azt gondolom, hogy mind-mind bűncselekmény.
Szeretném, ha ez a személy végre békén hagyna, azonban nem tudom, hogy valójában bűncselekményt követtem-e el azzal, hogy egy "fake" Instagram profil obszcén kommentjére azt válaszoltam, hogy "Hagyjál már békén, te szerencsétlen szar!".

Ha nincsen semmi félnivalóm, akkor érdemes nekem jogi útra terelnem a dolgokat, hogy végre békén hagyjon ez a személy vagy írjak neki egy e-mailt?

Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.

Tisztelettel.

ObudaFan # 2020.01.29. 22:38

5 év alatt évül el.

Lavander # 2020.01.29. 17:27

Tisztelt válaszolók!

Kérdésem az, hogy jó hírnév megsértése esetén (ősszel facebookos posztban valótlan dolgok állítása) mennyi idő áll rendelkezésre a per megindítására?

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.20. 18:18

Alapszabály: vagy iszol vagy kommentelsz.

Traffic # 2019.12.20. 18:16

T. ariete!

Véleményem szerint igen.

alfateam # 2019.12.19. 18:15

Mi az a facebook?

Ariete # 2019.12.19. 17:26

Tisztelt fórumozók!

Elkövettem egy hibát.
Facebookon, a munkahelyem által létrehozott álláshirdetés alá, egy indulatos hozzászólást írtam, ami által később, a munkahelyi vezetőm magához rendelt és számon kért, természetesen teljesen jogosan.
Számonkérés idejében, vagy már jóval előtte, visszakereshetetlenül, a teljes hirdetést eltávolították az oldalról, így pontosan nem is tudok belőle idézni, amire biztosan emlékszem és fel is rótták nekem, hogy "karrieristának" neveztem néhány kollégámat, akik már az olvasás pillanatában is jót derültek ezen, de később is mikor tisztáztam velük személyesen ezt a dolgot, és bocsánatot kértem tőlük. Másik dolog amit kiemeltek a beszélgetés során, hogy állítólag "fikáztam" a munkahelyi vezetőmet és a céget, ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom mivel tényleg nem emlékszem már a konkrét írásra és szövegkörnyezetre.
Arra lennék konkrétan kíváncsi, ha képernyő fotóval, kimásolással elmentették a konkrét szöveget, annak tartalmát felhasználhatják per indítására, vagy egyéb retorzióra? Munkahely elvesztése nyilván borítékolható, de engem a lehetséges, ellenem irányuló, jogi szankciók érdekelnének.

Köszönöm!

drbjozsef # 2019.04.05. 12:14

Szerintem ne.

JasmineKkk # 2019.04.05. 11:34

Jó napot!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy már nagyon elegem van, hogy valaki lejárat, figyelget, követ, azt terjeszti rólam, hogy prostituált vagyok, lopni járok be a városba stb. És ezt terjeszti másoknak is és már nagyon elegem van.

Egy buszsofőrről van szó, akivel évekig utaztam, miután bejelentésre levették a járatról. Azóta nyomozgat, hogy hova utazom, még azt is megkérdezgeti a kollégáitól, hogy hol szállok le. De a legmeredekebb az volt, mikor lopni járok, de megvolt az is, hogy elmebeteg vagyok, azért sétálgatok sokat. Hogyan merek bemenni egy étterembe...
Talán küldjem el a napirendemet neki előre?

Nagyon elegem van, mikor más is röhög a marhaságai miatt. Tinilányként rendszeresen fogdosott is és nem engedett leszállni a buszról, de ez már többéves történet.

Sajnos bozonyítani nem tudom, mert akiknek összepletykálgat rólam, n fognak vallani. De úgy gondolom, hogy ezt sebkinek sem kell eltűrnie.

Munkáltatójánál jelenthetem legalább, bár nem utazom velem. De ha kifizetem a buszjegyet semmi köze hova megyek (szemészhez), képes járatott elcserélni, hogy utánam jönnön.

Nem bírom tovább, szerelmes belém, de ez...

Köszönöm szépen.

rigoz # 2019.04.02. 18:43

Tisztelt Boróka1!

Ez esetben tettleges becsületsértés (Btk. 227. § (2) bek.) kísérlete nyer(het) bizonyítást, mely szintén büntetendő, elvileg ugyanúgy, mint a befejezett cselekmény, gyakorlatilag valamivel enyhébben.

Boróka1 # 2019.04.02. 18:23

Sziasztok! Kérdésem lenne, hogy a becsületsértés megvalósul-e, ha több ember előtt valakit leköpnek, de a tanúk többsége úgy nyilatkozik, hogy a nyálat nem látta, csak a köpő mozdulatot látta, esetleg hallotta?

mici-mackó # 2019.03.31. 22:36

Tisztelt rigoz!

Köszönöm a választ!

Micimackó

rigoz # 2019.03.22. 18:30

Vannak olyan szakaszai, amikor kötelezők, jelemmzően a vádlottnak/terheltnek (különösen 5 évnél súlyosabban is büntethető eljárásban, a terhelt kérelmére a távollétében folyó eljárásban, felülvizsgálati eljárásban, ítélőtábla előtti, az ügy érdemében hozott határozat elleni fellebbezés elbírálására irányuló eljárásban stb.), bizonyos esetekben (pl. pótmagávádlókénti fellépés (amikor alapvetően ügyészi vádemelési jogkörbe tartozó, ún. közvádas cselekmény vonatkozásában, amely tekintetében az ügyész a vádat elejtette, az eljárást megszüntette, a feljelentést elutasította, avagy ezutóbbi két határozat elleni panaszt elutasította és a sértett ügy dönt, hogy maga emel vádat és jár el vádlóként) esetén) a sértettnek is.

De jobban átgondolt a büntetőeljárásban a kötelező jogi képviselet köre, mint az új polgári perrendtartásban.

kicsimoki # 2019.03.22. 18:20

Tisztelt Rigoz!

Köszönöm válaszát.

Jó nagy marhaság volt ez a zseniális ötlet. Személyes véleményem szerint pont, hogy büntető eljárásban kéne kötelezővé tenni a védő ügyvéd jelenlétét, mert mégis csak nagyobb és súlyosabb következménye van egy büntető eljárásnak, mint egy polgári pernek.

Kicsimoki

rigoz # 2019.03.22. 18:15

@Kicsimoki: Nem tudom kinek a hibbant ötlete volt, de egyébként ez csak 2018-tól van így.

És egyébként a törvényszéki (megyei bírósági) hatáskörbe tartozó minden polgári perben kötelező, ehhez képest megkérdőjelezhető a helytállósága a személyiségi jogi perek törvényszéki hatáskörbe utalás csak azért, mert ún. felróhatóságtól független szankciók alkalmazását (gyakorlatban: bocsánatkérésre kötelezés, jogsértés megállapítása, jogsértéstől eltiltás és jogsértéssel elért előny átadására kötelezés) is kéri a felperes, mert ha csak sérelemdíjat kér, akkor az ún. járásbírósági hatáskörbe tartozik, ahol meg az ügyvéd nélkül is el lehet járni, sőt 3.000.000Ft alatti követelés esetén közjegyzőhöz kell kötelezően előbb fordulni fizetési meghagyás kibocsátása iránt, amely egy másik jó bürokratikus kreálmány...

Büntetőeljárásban sértettnek ehhez képest nem kell, nyugodtan előterjesztheti ugyanazon igényét ügyvéd nélkül polgári jogi igény címén, majd csak akkor kell, ha a bíróság vagy a rendőrség azt egyéb törvényes útra utasítja, azaz megküldi az illetékes törvényszék Polgári Kollégiumához, ahol viszont a felhívástól számított 30 napja - kérelemre legfeljebb 45, illetve ha a felhívástól számított 8 napon belül pártfogó ügyvédi képviselet engedélyezését kéri és ezt a kérelem benyújtásának igazolásával be is jelenti, akkor az erre irányuló kérelmet elbíráló határozat kézbesítésétől számítva van 30, illetve 45 napja ügyvédet keresni - ügyvédet találnia magának.

De nagyon jó a kérdés, a közjogi jogalkotásért felelős helyettes államtitkárral (Salgó László Péter) 'el tudnék beszélgetni' erről, hogy hogyan szülte meg ezt a nagyon ostoba gondolatot...

kicsimoki # 2019.03.22. 18:09

Tisztelt Rigoz!

Csak kíváncsiságból kérdezem, kérem ne értse félre.
Hogy lehet az, hogy polgári peres eljárásnál kötelező a jogi képviselő, de büntető eljárásban nem kell? Mármint miért így lett "kitalálva" a rendszer?

Köszönettel,
Kicsimoki

rigoz # 2019.03.22. 18:06

Tisztelt Mici-mackó!

Ez a hamis vád minősített esete lesz a szülő vonatkozásában, ami miatt feljelentést az elkövető lakóhelye, illetve az elkövetés helye (azon iskola érintett telephelye, ahol akkor dolgozott) szerint illetékes rendőrkapitányságon lehet tenni.

Emellet a jó hírnévhez fűződő személyiségi joga megsértése miatt sérelemdíjat követelhet, melyre vonatkozó igényét célszerű a feljelentésében jeleznie - de legkésőbb az első személyes jelenlétével járó eljárási cselekményig előterjesztheti ezen igényét, amelyen személyesen részt vehet, feltéve (bár a leírtak alapján nem valószínű, hogy nem fog), hogy érdemi eljárás indul az ügyben-, mert akkor jó eséllyel elbírálják azt a büntetőeljárásban, ezzel Ön pedig megúszhatja a személyiségi jogi perben lévő ügyvédkényszert, azaz azt, hogy már a keresetét is ügyvéd által kellene beadnia, a büntetőeljárásban a sértettnek alapvetően nem kötelező a jogi képviselete.

mici-mackó # 2019.03.22. 14:13

Tisztelt fórumozók!

Pedagógus vagyok. Egy szülő feljelentett kiskorú veszélyeztetéséért. A kétéves nyomozást megszüntették, mivel a cselekmény nem bűncselekmény. Csak a munkámat végeztem (de a szülőnek fogalma sincs arról, mi a munkám és mi lenne az ő feladata, de ez most nem tartozik ide).
A feljelentést megtudva rossz helyzetbe kerültem a munkahelyemen, le is betegedtem a sok pletyka és a kollégák beszólásainak hatására. Később a vezető utalásai nyomán felmondtam. Pedagógus körökben gyorsan terjednek a hírek, nem kaptam munkát (még ebben a pedagógus hiányos időszakban sem), vagy csak előnytelen feltételekkel.
Két napja tudtam meg, hogy lezárták a nyomozást. Engem nem hallgatott ki a rendőrség.
Abban kérem a segítségüket, hogy ezek után mivel perelhetem a szülőt? Hamis vád? Becsületsértés? Hitelrontás? Rágalmazás?
És hogyan kell ezt megtenni? Bíróságon vagy rendőrségen?
Köszönöm, ha segítenek.

rigoz # 2019.03.20. 02:43

Tisztelt orhidea75!

5 év az elévülés fő szabály szerint, aminek a túllépése 6 hónapon belül kimenthető, ha a fél tudja igazolni, hogy méltányolható okból nem tudott igényt érvényesíteni.

drbjozsef # 2019.03.19. 10:22

Az attól függ.

Ha egészségesen élsz, sportolsz, karban tartod magad, akkor egész sokáig felismerhető maradsz rajta.

Ha alkoholista életmódot folytatsz, sok zsírosat eszel, és nem jársz rendszeresen fogorvoshoz, kozmetikushoz, akkor egy-két röpke év, és elévül a videó, és már nem ismernek fel rajta.

orchidea75 # 2019.03.19. 09:19

Hello mindenki!Kérdésem lenne még.Mennyi az elévülési ideje egy intim videonak.pl: ha évekkel ezelőtt történt de csak most jutott tudomásomra?

rigoz # 2019.03.18. 08:04

@drmosssza: Már majdnem megijedtem. Nem kell azt olyan komolyan venni, még a végén becsület védelmére bajt kellene vívnunk... :D :)

Szarkasztikus voltam azért, csak jól lepleztem.