BTK 317.§ ?


afonyalekvar # 2006.08.22. 15:26

Sziasztok!

Ide kívánkozik ez az eseti döntés:

BH1987. 427.

Nem sikkasztással elkövetett tulajdon elleni szabálysértést, hanem a lakást közösen használó személy sérelmére elkövetett lopás vétségét valósítja meg, ha az elvált, de a közös lakást használó terhelt a volt férje személyi tulajdonában levő, 2000 forintot meg nem haladó értékű ingóságot eladja, míg a sértett szabadságvesztés büntetését tölti [Btk. 316. § (2) h) pont, 317. § (1) bek.].

bridgedjonas # 2006.08.22. 14:27

Igen a büntetési tétel ua. Annyit tudok, hogy jelenleg nincs meg a gyan. és a lakás berendezési tárgyak sem kerültek elő. De ez a nyom. későbbi szakaszában kiderül. Átminősítés meg megoldható menet közben is.
Üdv.: BJ

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.22. 14:21

Mint mondtam, szerintem helyesen. Egyébként - ha jól emlékszem - a büntetési tétel ugyanaz.

bridgedjonas # 2006.08.22. 13:48

A lényeget nem írtam le, hogy 316§ (1). bek...... rendeltek el nyomozást

bridgedjonas # 2006.08.22. 13:46

Hát másba indult az eljárás.

Dr.Attika # 2006.08.22. 09:34

Álljunk meg egy kicsit. Eddigi ismert tényállás az, hogy nincs a lakásban semmi. Mi van akkor, ha az albérlő nyári szabadsága idejére egy őrzött raktárba szállítatta a berendezést, azért, hogy gondosan megóvja azt? De ha tényleg eladta, akkor sikkasztás bűncselekménye valósult meg, illetve kötelem keletkezett közte és a bérbeadó tulajdonos között. Amíg ez a rész nem bizonyított, vagy nincs rá gyanú, addig a zárat feltörő bérbeadó ellen- ahogy KBS kolléga is jelezte -magánlaksértés bűncselekménye miatt eljárást kell indítania a rendőrségnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.22. 06:47

Ha egy szállodából elviszed a fürdőköpenyt távozáskor, az lopás, nem sikkasztás. Ugyanígy, ha a bérlő (és nem albérlő) eltulajdonít valamely ingóságot az általa bérelt ingatlanból.

A sikkasztás tényállásában a "rábízott" szvsz nem egyszerűen birtokba bocsátott dolgot jelent, hanem ennél többet; kezelésre adott megbízást. (Tehát megbízás, munkaviszony vagy ezzekkel rokon egyéb jogviszony szükséges.)

bridgedjonas # 2006.08.22. 05:38

Az albérlő büncselekményt követett el, de milyen bcs-t? Egyesek lopásba minősítenék, mások sikkasztásba. Személy szerínt én sikkasztásba minősítem, de lehet ezen vitatkozni. A főbérlő a lakást teljes vagyontárgyaival adta ki a bérlőnek., rábízva ezzel a berendezési tárgyakat. Amikor a lakásból az albérlő kiköltözött, berendezési tárgyait magával vitte, tehát sajátjaként rendelkezett azokkal.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.21. 21:27

Magánlaksértés alapesete.
A bérlő cselekménye viszont inkább lopás, mint sikkasztás.

Dr.Attika # 2006.08.21. 19:18

Vannak. De mielőtt kifejteném a következő lenne a kérdésem: A főbérlő cselekménye mely BTK-beli tényállásnak felel meg?

bridgedjonas # 2006.08.21. 17:43

Megtörtént esetről van szó, kérdésessé vált ennek minősítése? Vajon kinek van igaza? Nem olyan régen történt, hogy X.Y. lakását kiadta egy albérlőnek. Fél éven keresztül rendesen és rendszeresen kapta a főbérlő a bérleti díjat. A lakást berendezve és felújítva adta át. A főbérlőt az albérlő értesítette arról, hogy nyaralni megy, ezért egy ismerőse fogja fizetni a lakásért a bérleti díjat. Mivel az esedékessé vált bérleti díjat nem kapta meg a főbérlő ezért felutazott a nagy városba, hogy megnézze a lakást. Láss csodát a zár kicserélve. Bejutni már nem lehetett csak úgy ha a hívott lakatos a zárat leveri. Ez mind mikor sikerült, belépve a lakásba vette észre, hogy a szépen berendezett luxus lakásban semmi nem maradt. Az utólsó szöget is kiszedték a falból. A keletkezett kár körülbelül kb 500.000 Ft
Véleményem szerínt az albérlő a BTK 317§ (1). bek.-be ütköző és aszerínt minősülő sikkasztás vétségét követte el. De vannak ellentétes vélemények ezzel kapcsolatban.