Csalás, sikkasztás?


Ribizli. # 2014.05.22. 17:53

Tisztelt Fórumozók!
Kérném segítségüket,mert ma találtam rá erre a fórumra,sajnos már kétségbe vagyunk esve.
2012 őszétől párom Vatera-fiókját felhasználva egy sajnos igen meggondolatlan dologba kezdtünk.Abban az időszakban hónapokig tartó munkanélküliségem miatt egyre kilátástalanabb volt a helyzetünk.Párom akkor még iskolába járt,keresete éppen ezért nem volt,én pedig,mint említettem,munkanélküli voltam.Édesapám 2009-ben tragikus hirtelenséggel elhunyt,váratlanul rám maradt a lakás,amiben én és Édesapám laktunk,szüleim jóval előtte elváltak,mindenféle családi támogatás nélkül maradtam.Az autómon svájci frank hitel volt/van,a lakáson jelzálog.Gyakorlatilag minden félretett pénzem elment a munkanélküliség ideje alatti fizetnivalók kiegyenlítésére.Párom szinte minden ruháját eladta a Vaterán,hogy egyáltalán enni tudjunk.Ebben az időben hallottam arról,hogy az Xbox nevű játékot olcsóbban,magánszemélytől lehet vásárolni,illetve megrendeltetni.Az az ötletem támadt,hogy némi haszon reményében megrendeltetem ettől az akkor még ismeretlen személytől,és a Vaterán árulom,így talán átvészelhetjük azt a kilátástalan helyzetet,időszakot.Gondoltam,ha 2-3 ezer forintot sikerül fogni a termékeken,akkor havi szinten fizetni tudjuk a költségeket.Interneten kerestem rá,és kiadott több ilyen "lehetőséget".Akkor én írtam a hirdetéshez,40.000 Ft körüli összegekért lehetett rendelni a terméket,a Vaterára 45.000 Ft körüli összegekért tettem fel a hirdetést.A párom bankszámlájára utalták át a vevők a vételárat.Az aukcióban tisztán leírtam,hogy a termék rendelésre érkezik,25 munkanapos határidővel.Tehát a vevők értesítve lettek,tudtában voltak hogy a termék nincs készleten.A beérkezett pénzt levettük párom számlájáról,és először Bp-re vittük fel az állítólagos eladóhoz.Ott kiderült,hogy Bp-Békéscsaba között szokott rendszeresen átutazni,és mivel lakhelyünk ezen az útvonalon van,így legközelebb már lakhelyemen találkoztunk és adtuk oda neki a megrendelt termékek árát,a vevők címeivel,ahová kellett volna közvetlenül érkeznie a termékeknek.A termékek nem érkeztek határidőre,de közben újabb megrendelések érkeztek,viszont a határidők nem teltek le sokszor,miközben én már az újabb megrendeléseket is leadtam.Mire úgy igazából gyanút fogtam,hogy valami nincs rendben,addigra komolyabb összeg gyűlt fel,amit a delikvensnek adtunk.A szállítójelölt kínai ember volt,a nevét sosem bírtam megjegyezni,mindig más autóval érkezett.A vevők feljelentéseket tettek.El kellett adnom a garázsomat,hogy a tartozásokat fizessem,mert senkit nem akartam megkárosítani,de ez csak az összeg felét fedezte.Azóta van munkahelyem,és a páromnak is,rendesen élünk,bár emiatt az ügy miatt még mindig minden hónapban alig,vagy nélkülözéssel élünk.Párom már az édesapjától is kért pénzt,hogy utalni tudjunk azoknak,akiknek a termék nem érkezett meg.A helyi rk-ra rendszeresen jártunk tanúvallomásokat tenni,ma viszont a siklósi rk-ról kaptunk idézést 1978.évi IV. törvény 318 paragrafusának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bek. I. fordulata szerint minősülő csalás vétségének megalapozott gyanúja miatt.Jelzem,az egyetlen hölgy,aki Siklóson lakik,már egy éve kártérítve lett.
Siklósra jelenleg nem tudunk elmenni,ha elmennénk,az megint olyan plusz költség lenne,ami miatt nélkülöznünk kellene.Kérem segítsenek,mit tehetünk,megelőlegezni sem tudjuk az üzemanyagköltséget.Illetve bízom benne hogy jól körülírtam a tényt,kérem segítsenek válaszukkal,mit kaphatunk,nagyon félünk a munkahelyünk elvesztésétől,a talán újra felépítésbe kezdett életünk összeomlásától.Nagyon várom válaszukat,tisztelettel!

Agent Cooper # 2014.05.21. 09:46

Kedves Stage!

Azzal a saját ügyét nem fogja előrébb vinni, ha feljelenti az ügyben eljáró hatóságokat...

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Stage # 2014.05.21. 07:09

Megtettem a feljelentést az ügyészségen, nagyon kíváncsi leszek hogy indítanak-e nyomozást. Ha igen, akkor azzal az ügyészség egy bizonyítékot ad a kezembe mely szerint a rendőrség bűnpártoló magatartást tanúsított akkor, amikor a bűncselekmény miatt tett feljelentésem elutasította. Fel kéne jelenteni a vizsgálati osztály vezetőjét nem? Hogy fordulhat elő, hogy egy rendőr, aki ismeri a btk-t, és a vizsgálati osztályt vezeti, vagyis ért hozzá.. elutasít egy feljelentést amiben részletesen le van írva miért történt bűncselekmény és meg is van támasztva a feljelentés egy i.ü szakvéleménnyel?

Agent Cooper # 2014.05.20. 21:44

Kedves Zakariás!

Minden megtérített forint a büntetés enyhítését erősíti. A csalás és a sikkasztás büntetési tétele megegyezik, de szerintem a csalással mégis rosszabbul járhat. Fog ez még változni.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Agent Cooper # 2014.05.20. 21:42

Kedves bambika81!

Ne aggódjon, nem fogják ott tartani. A kihallgatás elején közölje, hogy nem egyelőre nem kíván vallomást tenni, hallgassa meg a gyanúsítást, a jegyzőkönyvből kérjen egy példányt, és azzal keressen fel egy védőt. Ha a büntetőeljárásról ennyi ismerete van, jobban jár, ha segítséget kér.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Zakariás # 2014.05.20. 14:44

A postai alkalmazott esetében mennyit ér az ítélet szempontjából ha már 2,5 millió kártéritést befizetett a 23 millióból és büntetlen előéletű.Egyébként a mai levél szerint nem csalás hanem sikkasztás,ez nem tudom mit változtat.

bambika81 # 2014.05.19. 14:41

05.17-én írtam egy levelet,melyben az összeget tévesen tüntettem fel.A helyes összeg 1.012.000 ft.Az előző üzenetbe hozzá írtam egy nullát.Köszönöm

Agent Cooper # 2014.05.19. 08:04

Kedves Chezza1390!

Először is pontosan tisztázni kellene a tényállást, azaz hogy mi is történt valójában. Ezért a legelső dolog, hogy be kell menni a földhivatalba, betekinteni az ügyiratba. Utána meg érdemes azon elgondolkodni, hogy mit hogyan lehet bizonyítani...

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Agent Cooper # 2014.05.17. 13:05

Kedves Stage!

Egy ilyen jellegű bűncselekménynél eleve célszerűbb az ügyészségnél megtenni a feljelentést. Szerintem érdemes lehet próbálkozni a feljelentéssel az ügyészségen. Ha arra való hivatkozással utasítják el a feljelentést, hogy a rendőrség ebben az ügyben már egyszer megtagadta a nyomozást, akkor a panaszban arra kell hivatkozni, hogy a feljelentés olyan új tényeket és körülményeket is tartalmaz, ami miatt mindenképpen érdemben kell elbírálni a feljelentést, és el kell rendelni a nyomozást. Ha ezek után is elutasítják a feljelentést, akkor még mindig van lehetőség pótmagánvádra.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Stage # 2014.05.17. 12:22

Be lehetne esetleg nyújtani újból a feljelentést de most közvetlenül az ügyészséghez? Számít hogy nyolc napon belül az előző feljelentés elutasítása végett nem tettem panaszt?

Stage # 2014.05.17. 11:57

Agent Cooper: köszönöm a válaszod. A rendőrség elutasított a feljelentésem nagyobb értékre elkövetett csalás miatt, pedig kaptak műszaki szakértői véleményt is, valamint egyéb bizonyítékok is rendelkezésre álltak. Nem panaszoltam meg nyolc napon belül a feljelentés elutasítását, ilyenkor már nincs jogorvoslati lehetőség?

bambika81 # 2014.05.17. 06:51

Segítséget szeretnék kérni!Kaptam egy idézést nagyobb értékre elkövetett sikkasztás bűntettének megalapozott gyanúja miatt.Idézés gyanúsított részére.(10120000Ft)Május 21-én 9 órára kell mennem a rendőrségre.Szeretném kérdezni,hogy mi fog történni.Haza fognak engem onnan engedni?Vagy rögtön börtönbe visznek?Azt írták,hogy a kihallgatás kb 1,5 óra.Nem írták a levélbe,de vihetek ügyvédet vagy még nem kell hívnom.Milyen büntetésre számíthatok?Kérem válaszát,mert teljesen kétségbe vagyok esve!Köszönöm!

Agent Cooper # 2014.05.16. 21:07

Kedves Stage!

Ez valóban bűncselekmény, csalás. Csak sajnos nem biztos, hogy bizonyítani is lehet. Feltehetően az eladó arra hivatkozik, hogy nem állt szándékában megtéveszteni a vásárlót. Ezt cáfolni nem egyszerű. Általában akkor lehet egyértelműen a csalást megállapítani, ha több sértett sérelmére követett el hasonló cselekményt az elkövető, különben nem egyszerű. De ettől még polgári jogi úton követelheti a vételár visszatérítését.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Stage # 2014.05.16. 17:16

Üdv!

Nem értek valamit.

Mitől nem csalás az, ha valakinek eladok 200.000 forintért valami szart. (olyat amiről tudom hogy nála biztosan el fog romlani) és pofátlanul felveszem érte a vételárat? Persze megnézi és kipróbálja.

A csalás az, ha valakit szándékosan átverek, és ezzel az átveréssel pénzhez jutok nem?

Volt egy ilyen feljelentésem a rendőrségen és elutasították mert a vevő megtekintette és kipróbálta a dolgot amivel átverték. Ez mitől nem bűncselekmény??

Agent Cooper # 2014.05.16. 14:26

Kedves Zakariás!

Sajnos az elmondása alapján a cselekmény minősítésének megváltozása jelenheti azt is, hogy a postai alkalmazott a bűncselekményt nem egyedül követte, hanem tettestársakkal (például akiknek a pénzt szerezte). Könnyen elképzelhető, hogy így minősítő körülmény megállapítására is sor kerülhet. Mindenképpen letöltendő szabadságvesztés várható.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

pazs # 2014.05.16. 13:53

Csalásnál valakit tévedésbe ejt vagy tévedésben tart jogtalan haszonszerzés végett (szándékosan és nem kell hozzá tényleges kár). Sikkasztásnál a rábízott idegen dolgot jogtalanul eltulajdonítja vagy azzal sajátjaként rendelkezik (kvázi ellopja, de már eleve nála van a cucc, mert odaadták neki).
Az nem számít, hogy ő maga nem tett szert haszonra.
A büntetési tételek nagyjából megegyeznek, egytől öt évig terjedő szabadságvesztés, felfüggesztés csak nagyon sok enyhítő körülmény esetén várható (első bűntény, a kár megtérült, megbánta, egyszeri eset stb.).

Zakariás # 2014.05.16. 13:41

A történet postai alkalmazott 23 millió csalás a vád eddig sikkasztás volt,mi a különbség?Meg lehet úszni letöltendő nélkül?A pénzt másoknak adta nem tett szert haszonra,erre van pár bizonyíték is.

ObudaFan # 2014.04.12. 06:55

Pedig véleményem szerint ez polgári perre jó csak, mivel a gépkocsi tartozékáról van szó.

jilles # 2014.04.11. 11:13

Tisztelt Fórumozók! Nehéz a helyzetem. Mikrovállalkozás vezetőjeként cégünk bérelt 4 évig egy autót, X flottakezelőtől. Lejárt a 4 év, végig úgy volt, hogy engedélyezik számomra a megvételt, de a flottakezelő megérezte a pénz szagát, és úgy döntött másnak adja el. Ugyanakkor tudomása volt arról, hogy nem az Ő tulajdonukat képezte az a gépjárművédelmi rendszer, amelyet beépítettem saját költségünkön - számla,beépitési nyilatkozatok megvannak - 2009.-ben, majd most ezt is hirdetve, magasabb áron adta el, és ezzel nekem is kárt okozott, mivel nem hajlandó azóta sem megtéríteni ennek az árát, hiába szólítottam fel. Sajátjaként kezelte és adta el, értéke akkor 100.000. ft volt. Tudta, hogy az nem az övé, mégis így adta el magasabb áron, hirdetve a védelem bentlétét. Számomra nem biztosított akár kiszerelési lehetőséget sem, igaz én sem hajtottam hogy kivegyem belőle, vélelmeztem, elszámoláskor kifizetik részemre. Elkövetett-e bármit is velem szemben a flottakezelő? Korábban azt mondták, ha írásban nem tudom bizonyítani, hogy tudomásuk volt róla, akkor semmis az egész, ugyanakkor, amikor átvették az autót is szerepelt a leadási jkv-ben és az autolicites ember által felvett jkv-ben is. Tudtak róla. Most visszaélnek azzal, hogy nem tudok multival pereskedni, ügyvédi költségekkel. Köszönöm ha valaki reagál. Üdvözlettel: János

ObudaFan # 2014.04.10. 14:25

Ha elítélnek, akkor még abban az esetben sem lehet kizárni egy felfüggesztett szabadságvesztést, ha nem voltál még büntetve.

pjany1 # 2014.04.10. 10:55

Tisztelt Fórumozok, Ügyvéd úrak!
Szeretnék kérni segítséget hogy mire számíthatok.
Az egyik netes aukciós oldalon volt egy fiókom amin megengedtem egy rokonomnak hogy használja, megadtam neki az ehhez szükséges kódokat és nyitottunk ehhez egy külön bankszámlát ami közös volt de erre csak a cipők ára érkezett és erről a száláról csak ő vett le pénzt Ezután ő cipőket árusított ezen az oldalon de többet erről én sem tudok mert nem is foglalkoztam vele mert nem érdekelt nem gondoltam hogy ebből gondom is lehet. Később aztán nem minden cipő érkezett meg amit megrendeltek tőle. Aztán jött a feljelentés szabálysértést meg nem haladó üzletszerűen elkövetett csalás miatt a nevemre mivel az aukciós oldalon a fiók az én nevemen volt. Majd a rendőrségre már úgy mentem hogy szóltam a rokonomnak hogy ő is jöjjön és mondjon el mindet a rendőröknek.Ez így is történ ő elmondott mindent hogy ő árulta a cipőket az oldalon igaz ezt meg is engedtem neki, és hogy én nem vettem részt az eladásokban mindent ő intézett ezután kérte hogy közvetítői eljárás keretében kifizethesse mindenkinek a visszajáró összeget. Most bíróságra járunk mert nem engedték neki a közvetítői eljárást és ő a vádlott én meg úgy szerepelek min a társa pedig én nem vettem rész ez eladásokban. Kérdésem az lenne hogy milyen Ítéletre számíthatok.

Agent Cooper # 2014.02.06. 09:46

Kedves csurar!

Sikkasztás történt.
A sértettek nem tudják azt hogy ki mekkora összeget fizetett ebből és hogy pontosan mikor, ki mennyit adott át ennek a harmadik személynek!
Azért ez számomra egy kis magyarázatot igényelne... (Hiszen akkor honnan tudható a kárérték?)

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

csurar # 2014.02.05. 20:12

Tisztelt Uram/Asszonyom!

Olyan jellegű kérdésem lenne, hogy adott egy ingatlan amelyen több lakás található (számszerint kettő), melyeknek egy közös vízórája van. Küldi a szolgáltató a csekket és a lakások tulajdonosai összeszedik a pénzt, melyet odaadnak egy harmadik személynek hogy fizesse azt be, amit természetesen nem tesz meg, azt saját magára fordítja. Az össz kár 118.000, -forint. A sértettek nem tudják azt hogy ki mekkora összeget fizetett ebből és hogy pontosan mikor, ki mennyit adott át ennek a harmadik személynek! Ön szerint ilyen esetben milyen bűncselekmény valósul meg?

Válaszát előre is köszönöm!

Agent Cooper # 2014.01.09. 18:43

Kedves markymark!

A takarításról nemcsak számla kellene, hogy legyen, hanem munkalap vagy teljesítés igazolás is. Elvileg az tartalmazza, hogy mettől-meddig milyen munkákat végeztek. Az a baj, hogy pontos információt majd csak a rendőrök tudnak szerezni, mert nyomozási jogkör nélkül csak hozzávetőleges képet lehet kapni. A megnevezett takarítót (takarítókat) a rendőrség kihallgathatja és ellenőrizheti az általuk elmondottak valóság tartalmát.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Agent Cooper # 2014.01.09. 18:43

Kedves markymark!

A takarításról nemcsak számla kellene, hogy legyen, hanem munkalap vagy teljesítés igazolás is. Elvileg az tartalmazza, hogy mettől-meddig milyen munkákat végeztek. Az a baj, hogy pontos információt majd csak a rendőrök tudnak szerezni, mert nyomozási jogkör nélkül csak hozzávetőleges képet lehet kapni. A megnevezett takarítót (takarítókat) a rendőrség kihallgathatja és ellenőrizheti az általuk elmondottak valóság tartalmát.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…