Összbüntetés


Főlökött # 2006.12.02. 19:18

Tisztelettel

Az Úrfi jó lenne, ha visszafogná magát, dorbézolás ügyileg. Verekedés nincs a Btk.-ban. Garázdaság /Btk. 271.§/ + könnyű testi sértéssel /Btk. 170.§/ kombinálva ( 30 napon belüli magánindítvány kívánata ) az van.
Kérdés, a sértett magánindítvánnyal élt -e. Fenti TÖRVÉNYTÁR sor, Btk -ra klikkelve olvasható, azért írtam le, mibe ütközik, így könnyen magtalálható.

Felfüggesztett esetén, remélhetőleg nem hasonló bcs.-ért kapta, mert ha igen, nem szívderítő hír. Főleg az elkövetőnek.

Tisztelettel

----------------------
  • Löki
goldeage # 2006.11.29. 16:19

Neked is köszönjük szépen Lala,

ugyan ez nem az én ügyem, hanem a legkedvesebb barátnőm fiacskájáé, én csupán információkat gyűjtök számukra, mert nincs internetük, de örülni fognak a jó hírnek, mert azért ez a verekedéses eset csak nem büntetendő letöltendő szab.vesztéssel, nem? (nem történt komoly sérülés)

Tényleg, azt nem értékeli ilyenkor súlyosbító körülményként a bíróság, hogy már nem első bűntényes a terhelt?

Nem akarok hülyeséget mondani („ha mégis, akkor bocsi”) de mintha valaki vmi olyasmit emlegetett volna egyszer, hogy ha már egyszer kiszabtak felfüggesztettet vkire, akkor a következő bcs-nél már letöltendőt szoktak osztani...

Remélem nem így van, de van-e erre vmi általános érvényű szabályozás, vagy a bíró szabad mérlegelési joggal ítélkezik..?

_Lala_ # 2006.11.29. 12:49

Btk - Be - mindkettő ott van a TÖRVÉNYTÁR kezdetű sorban fent, ha ilyen jó az ügyvédetek, akkor jobb lehet, ha tisztába kerültök a szabályokkal...

Btk. 89. § (1) Az egy évet meg nem haladó szabadságvesztés vagy a pénzbüntetés végrehajtása próbaidőre felfüggeszthető, ha - különösen az elkövető személyi körülményeire figyelemmel - alaposan feltehető, hogy a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető.
(2) Különös méltánylást érdemlő esetben az egy évnél hosszabb, de a két évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása is felfüggeszthető.
(3) A pénzbüntetés próbaideje egy év; a vétség miatt kiszabott szabadságvesztés egy évtől három évig, a bűntett miatt kiszabott szabadságvesztés két évtől öt évig terjedő próbaidőre függeszthető fel. A próbaidőt években kell meghatározni, és az a kiszabott szabadságvesztésnél rövidebb nem lehet.
(4) Ha az elkövetőt többször ítélik azonos nemű, próbaidőre felfüggesztett büntetésre, és még egyik büntetés próbaideje sem telt el, az előző büntetés próbaideje az utóbbi büntetés próbaidejének leteltéig meghosszabbodik.
(5) Ha az elkövetőn olyan szabadságvesztést hajtanak végre, amely miatt a felfüggesztett büntetés végrehajtását nem lehet elrendelni, a próbaidő a szabadságvesztés tartamával meghosszabbodik.
91. § (1) A felfüggesztett büntetést végre kell hajtani, ha

  1. az elkövetőt a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélik,

(3) A felfüggesztett pénzbüntetést akkor is végre kell hajtani, ha az elkövetőt a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt felfüggesztett szabadságvesztésre, közérdekű munkára vagy végrehajtandó pénzbüntetésre ítélik.

goldeage # 2006.11.29. 12:00

Köszönöm kedves Kriszta,

ez elég biztatóan hangzik:) Sajnos a két ügyben meghatalmazott védő (ugyanaz a személy) elég ködösen fogalmazott, legalábbis erre következtetek abból, amit a barátnőm interpretált az egészből, így sem számukra, sem én előttem nem világosaz ilyen esetekben alklmazott joggyakorlat, viszont szívesen megismerném, hogy milyen eljárási szabályok szerint jár el ilyen esetekben a bíróság....
Esetleg tudnál valamilyen forrást ajánlani , hogy hol keresgéljek utána a jogszabályi háttérnek? A cégemnek van friss jogtár-dvd-je, én pedig szívesen utána olvasnék a dolgoknak, mert érdekelne, nagyon szépen köszi mégegyszer, üdv,

Gold

gkriszta # 2006.11.29. 08:17

Szerintem nem kell letöltenie majd, ugyanis a felfüggesztett börtön büntetés még nem jogerős.Letöltenie csak akkor kellene ha a második büncselekmény elkövetési ideje a jogerős!!! felfüggeszett itélet hatálya alá esne és azért is letöltendő börtön büntetést kapna! ami a felfüggesztett időtartama alatt jogerőre is válna.Jelen esetben a felfüggsztett még nem jogerős de a cselekmény már meg valósult tehát az elkövetés idő pontja mindenképp korábban van.De ezt a hölgy az ügyvédjétől pontosan megtudakolhatja.

goldeage # 2006.11.28. 23:26

Tisztelt Fórumozók,

felfüggesztett büntetéssel kapcslatban kérdeznék én is egyet, bár lehet, nem éppen ebbe a topikba passzol, de mivel pont ilyesmiről folyik itt most a disputa, megkockáztatnám a kérdezősködést...

Barátnőm fia még 2001-ben sajnálatos módon belekeveredett egy biztosítási csalás-ügybe, anélkül hogy egyáltalán felfogta volna mit is csinál valójában (még 20 éves sem volt akkor). A büntetőeljárás még folyamatban van, októberben első fokon kapott hat hónpot, két évre felfüggesztve, de ez még nem jogerős, mert fellebeztek felmentésért. Viszont idén júniusban egy közlekedési baleset miatt verekedésbe kavarodott a baleset okozójával, aki nem volt hajlandó a felelőségét elismerni, ezért előbb ingerült szóváltássá, majd sajnos tettlegességgé fajult a vita, amiből sajnos szintén büntetőeljárás lett végül. Az összes gyanúsítotti, sértetti, és a sértett tanuinak meghallgatását követően pedig közölte az előadó, hogy vádemelési javaslattal továbbítja az ügyet az ügyészségnek, amitől a fiú is meg a barátnőm is teljesen KO lett...
Mert mi lesz most a fiú felfüggesztettjével, ami időközben majd szépen jogerőssé lesz? (Az ügyvédjük nem sok jóval kecsegteti a felmentéssel kapcsolatban, mondván hogy a büntetőbíróság igencsak vádközpontú.) Hát persze hogy most kétségbe van esve a gyerek, mert nem hitte volna hogy ebből az ostoba verekedésből komoly baja lehet, hisz nem ő kezdte az egészet, azt pedig végképp nem gondolta, hogy majd még a leendő próbaidejét is megszakíthatja akár ez az eljárás...
És akkor az édesanyjáról (barátnőmről) nem is beszéltem, aki halálra aggódja magát. Van ügyvédjük, de ő valahogy nem tól segítőkész, ezért barátnőm nevében a következőket kérdezném:

Mivel ezt az újabb bcs-t idén júniusban követte el, amikoris az első, biztosítási csalási-ügyében még nincs is jogerős ítélet, (bár a védője szerint sok jóra nem számíthat, úgy értem, felmentésre semmiképpen nem, maximum enyhítésre) szóval mire ez a második, testi sértéses ügy bírói szakba kerülne, már nagy valószínüséggel jogerős is lesz a felfüggesztett büntetése, egyszóval mire számíthat a második, azóta keletkezett ügyében? Megszakítja-e ez majd a próbaidejét, és le kell-e akkor töltenie az előző büntetését? Tehát hogyan is számítják ezt ilyenkor? Az újabb elkövetés időpontja számít, vagy az újabb jogerős ítélet a próbaidő megszegésének mérlegelésekor? Egyáltalán van-e annak jelentősége az enyhítő körülmények szempontjából, hogy még nem volt ellene jogerős ítélet az újabb elkövetés időpontjában?

Kérem, hogy aki járatos az ilyesmi ügyekben, adjon némi támpontot, hogy mire is számíthatnak a felvázolt esetben,
hálás köszönettel,

Goldeage

gkriszta # 2006.11.18. 10:50

Köszönöm !
Meg nem nyugtadtatok de legalább valamivel világossabban látok.
Ha konkrétat tudok feltétlen írok.Utólag is köszi!

Dr.Attika # 2006.11.18. 10:41

Azért ne hagyjuk figyelmen kívül a harmad fok lehetőségét. Ebben az esetben a harmad fokú határozat kihirdetésének napja.

ObudaFan # 2006.11.18. 09:32

A kihirdetés napja, ha már akkor lemondtak a fellebbezésről, vagy ha másodfokú ítélet volt. Ha elsőfokon emelkedett jogerőre, de nem a kihirdetéskor mondtak le a fellebbezésről, akkor az ez utáni 3. nap.

gkriszta # 2006.11.18. 09:13

Ok!
Még egy buta kérdés:a felfüggesztett börtön büntetésnek a jogerőre emelkedése a kihirdetése napja vagy a letöltésének elrendelésének napja számit?Köszi!

ObudaFan # 2006.11.17. 16:41

Hát majd számolj be a határozatról.

gkriszta # 2006.11.17. 07:56

Köszönöm Kedves Obudafan!
Én is hasonló következtetésekre jutottam és azt is tettem amit tanácsoltál már 3 hónapja csak a válasz késik,ezért olyan esteket keresek ahol ez már előfordult de pont ilyet még nem sikerült találnom.

ObudaFan # 2006.11.16. 18:35

Törvényi tilalom erre szerintem nincs, a témával kapcsolatos két jogegységi határozat sem tiltja, így elvileg lehet összbüntetésbe foglalni. Hát kérni kell a bíróságtól a különleges eljárás lefolytatását, aztán kiderül, hogy gyakorlatilag is lehet-e.

gkriszta # 2006.11.16. 07:18

Kérdésem lenne még,hogy egy összbüntetési itélet amely tartalmazza azt a itéletet ami elrendelte a felfüggesztett letöltését elrendelő itéletet is, újabb össszbüntetésbe vonható -e az elrendelt felfüggesztettel.Az alap itélet jogerőre emelkedése /2005 /elött volt elkövetve mindkét büncselekmény.Köszi

gkriszta # 2006.11.13. 07:00

Senki nem tud hozzászólni?Szívesen venném!Köszi

gkriszta # 2006.11.10. 08:15

Sziasztok!
Kérdésem még az elözőhöz kapcsolódva,hogy az első 2005 .-ös ítéletet elöször a 10 hónappal nem kellett volna össze vonni ??és azt a 22 hónappal?Igy az elkövetési időpontok követik egymást.De ha az első összbüntit helybe hagyják /25 hónap /és azt veszik alapul a tízhónappal ez lehetséges?Ugyanazt az eredményt kapjuk végül is csak jogilag nem tudom lehetséges -e?Várom a véleményeteket.Köszi!

gkriszta # 2006.11.08. 18:01

Kedves Obuda fan!
Elöször is köszi a gyors választ.Lehet nem voltam elég egyértelmű ,szóval az első jogerőre emelkedett ítélet 2005 május.Ez egy év.Ezt követte 2006 februárban a 22 hónap ami elrendelte a 10 hónap letöltését is,és az összbüntetésbe vonásra szólitotta fel az első fokú biróságot.A büncselekmények mind 2000 s azt megelöző években történtek.Az egy évet összbe vonták a 22 hónappal,viszont a 10 hónapot nem.Kérdésem az hogy össze lehetett volna vonni azzal is?Amit te irsz azt értem,hogy elkövetés időpontja a jogerőre emelkedés elött kell hogy legyen.De az első itélet 2005 az elkövetés mindhárom esetben korábban volt.Elöre is köszi!Bocsi ha bonyolult voltam,de ez a helyzet is az szerintem.

ObudaFan # 2006.11.08. 16:52

gkriszta!
Összbüntetésbe foglalásra akkor van lehetőség, ha az elkövetôt több, határozott ideig tartó szabadságvesztésre ítélik, és az elkövetô valamennyi bûncselekményt a legkorábban hozott ítélet jogerôre emelkedését megelôzôen követte el. No most ha a korábban felfüggesztett büntetés végrehajtását a másik miatt rendelték el, aligha teljesült ez a feltétel.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.08. 11:42

9 hónap. (A harmadolás fogházbüntetés esetén lehetséges.) De ez a maximum, és nem automatikus.

krisztacsk # 2006.11.08. 10:41

és még azt szeretném kérdezni hogy a 36 honapra akkor összesen 9 honap vagy pedig 12 honap kedvezmény kaphato.
eelőre is köszönöm szépen a választ!!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.08. 10:13

A kedvezményeket a teljes büntetési időhöz képest kell számítani.

krisztacsk # 2006.11.08. 10:09

kérdésem az lenne,hogy ha valaki kap jogerősen 3 év letöltendő börtönbüntetést,de ebből már öt hónapot volt előzetesbe,akkor a kedvezmények számolását 36 hónapra/3 évre/ vagy pedig 31hónapra kell számolni???
köszi a válaszotokat előre is!!!

gkriszta # 2006.11.08. 07:17

Kérdésem az összbüntetéssel kapcsolatos kérem aki tud segítsen.Alap helyzet, hogy van egy egy éves letöltendő./ez a legkorábban keletkezett itélet.Ezt követi egy 22 hónapos letöltendö amivel egyidőben elrendelnek egy 10 hónapos felfüggesztett letöltését is.Az összbüntetés 25 hónap de csak az egy évet és a 22 hónapot tartalmazza.Tehát a 10 hónapot nem, és nem is utalrá pl:hogy nem vonható bele vagy ügyiratszám stb.Az összbüntetésről olvastam:\"\"\"\"ha a felfüggesztett szabadságvesztést utóbb végre kell hajtani,akkor azt az összbüntetésbe foglalás szempontjából végrehajtandó szabadságvesztésnek kell tekinteni\"\"\"\"/ tehát olvasatom szerint bele kellett volna vonni.De egy újabb idézet ezt pontosítja:\"\"\"\"Ez a szabály nem érvémyesül ha azért rendelik el a végrehajtást,mert próba idő alatt elkövetett bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre itélik.ilyenkor a korábbi,immár végrehajtandó szabadságvesztés és az újabb itéletben kiszabott szabadságvesztés nem foglalható össszbüntetésbe\"\"\"\"A kérdésem az hogy a 22 vel nem vonható össze?vagy ha még a késöbbiekben kapna még egy letöltendő itéletet azzal?De a korábbi egy évvel össsze kellett volna vonni?Szóval mi a meg látás kedves jogászok segítstek.Kérdésem még,hogy a korábbi 25 hónapos összbüntit felbontják vagy evvel számolják ki az újabbat:/Mind a két esetben szerintem ugyan az az eredmény számszakilak csak törvényesség szerint nem.
Köszi a válaszokat előre is!