Apeh tartozás elévülése.


Kleopátra 49 # 2007.08.07. 22:18

Sziasztok!
Szeretnék érdeklődi, kb 3 éve eltöröltek több száz ezer Ft apeh tartázosomat, mert elévült, adó és tb nemfizetésből adódott, válalkozóim volt. A kérdésem az lenne, hogy azok az évek, amikor vállalkozó voltam munkaviszonynak számít-e mivel nem fizettem rendesen a költségeket?
Előre is köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.08. 05:37

Munkaviszonynak semmiképp.

gittus # 2007.08.08. 07:14

A vállalkozói jogviszony nem eredményez munkaviszonyt.
Milyen szempontból vált fontossá a kérdés?
Talán nyugdíj?

orjeg # 2008.08.29. 13:42

Tiszteletem!
Az lenne a kérdéasem, hogy elévül-e a tb járulék hátralékom? Vállakozó voltam és 1997-ben olyan anyagi helyzetbe kerültem, hogy nem tudtam fizetni a tb-t. Gondoltam, hogy majd ismét vissza áll a vállalkozásom az előző állapotba és majd visszamenőleg kifizetem, ha másképp nem akkor részletfizetés kérek. Sajnos a továbbiakban sem alakult jobban a helyzetem és 2003 februárjában, megszüntettem a vállalkozásom. Az APEH minden évben kiküldi, hogy mennyit kellen megfizetnem. Így is számíthatok arra, hogy esetleg 2010 januárjátol elévül a tartozásom?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 13:43

Nem. Az egyenlegközlők évről évre megszakítják az elévülést.

bibi1972 # 2008.09.11. 19:51

Tisztelt K.B.S.!

Cégem (egy kft, melynek én vagyok az ügyvezetője és az egyik tulajdonosa is) az utóbbi nyolc hónapban gazdasági nehézségekből kifolyólag tetemes tb, áfa és illeték hátralékot halmozott fel az apeh felé. Az apeh már probált lefoglalni is , de a cég tulajdonában nincs semmi és már nemis végez semmilyen tevékenységet.Kérdéseim:
1., Elévülhet-e a tartozás?
2., Magánvagyonomhoz (ingatlanok) hozzányúlhat-e az
apeh? Ha igen segít-e ha szüleim haszonélvezeti
jogot szereznek az ingatlanjaimban?
3., Mire számíthatok?

Válaszát köszönve üdvözlettel: Bibi

nandy # 2008.09.11. 21:15

Elvileg elévülhet, de gyakorlatilag az APEH tesz majd ennek ellenkezőjéről.

Magánvagyonhoz csak akkor nyúlhatnak, ha a tag adóságg felhalmozásában való szándékos akarata, felelőssége megállapítható.

A haszonélvezettől szerintem még lefoglalhatják az ingatlant. Ha pedig eladod, az könnyen minősülhet fedezetelvonásnak, ami bűncselekmény.

nandy # 2008.09.11. 21:18

Az illetéktartozás pedig arra utal, hogy a Kft. mégiscsak szerzett vagyontárgyat (pl. autó, ingatlan).

Az sem mindegy, hogy mennyi van papíron a házipénztárban.

piluka # 2008.10.17. 16:41

Kellemes Napszakot !

2004-től kezdődően ingatlan öröklésből APEH illetéktartozás halmozódott fel. Magántulajdonom nincs, bejelentett lakcímem, jövedelmem nincs, vagyontárgyam sincs, szóval semmim sincs a ruháimon kívül.
Amennyiben kérem, úgy van rá esély, hogy a tartozást töröljék? Elévülni gondolom nem fog.

bigdady # 2008.10.17. 18:28

Mindenesetre nagy egzisztenciára tettél szert.

g.buzas # 2008.12.03. 16:51

Sziasztok!
Olyan problémám lenne,hogy volt egy vállalkozásom 2 évvel ezelőtt. Nem működött csak ki volt váltva a vállalkozóim, és én mint naív azt hittem ha nem működik akkor nem kell fizetni utánna semmmit mivel nincs forgalma. Tévedtem a 2 év alatt szépen felhalmozódott a járulékom ami most 400 ezer ft. Kifizetni nem tudom mivel fiatal vagyok, és munkanélküli. Méltányossági kérelmet adtam be 2 szer, mind a kétszer elutasították. Most mit csináljak? Kifizetni nem tudom még részletekbe se mert nem olyan az anyagi helyzetem, de ezt ők nem így látják. Várjak amíg elévül? Vagy egy érzésem hogy ez soha nem fog, sőt még kamatozik.Nem tudom mi tévő legyek, valaki segítsen. Köszönöm

Rexor # 2008.12.04. 09:21

Buzas, meg lehet próbálni kivárni az elévülést, de gyanítom, hogy előbb fognak végrehajtást indítani ellened (ebben az esetben 6 hónappal meghosszabbodik az elévülés). Ha nincs semmi a neveden (ingatlan, ingó, bankszámla), akkor előfordulhat, hogy megindítják a végrehajtást, majd lezárják az ügyet azzal, hogy nem találtak semmit. 5 év azért hosszú idő.

g.buzas # 2008.12.04. 12:50

Rexor!
köszönöm hogy írtál, gondoltam hogy valami ilyesmi lesz a kimenetel. Csak az a gáz így még dolgozni se tudok mert egyből lecsapnak rá. Nem tudom mi tévő legyek. Talán fellebezek ismét, hátha valami lesz.

nandy # 2008.12.04. 16:55

A két év alatt semmilyen más jogviszonyod nem volt? Munkahelyed sem?

Egyáltalán hogyan állapították meg a tartozást? Mentek a bevallások, vagy ellenőrzés volt?

g.buzas # 2008.12.05. 08:54

Nem volt semmilyen bejelentett állásom, és azóta sincs. A könyvelőm aki volt az meg, igen rendszeresen küldte a bevallásokat 0-san. Volt két alkalmazottam is ebbe a cégbe de ők le vannak tisztázva, csak én nem.

nandy # 2008.12.05. 14:28

Ha volt könyvelőd, akkor miért nem tudtad, hogy magad után is fizetni kell?
volt könyvelési szerződés?

Egyáltalán hogyan küldhetett a könyvelő 0-ás bevallást, amikor neked főállású egyéni vállalkozóként legalább a minimálbér után fizetni kellett volna a járulékokat (akkor is, ha nincs kivét, nyereség)?

Ha nem működött egyáltalán a vállalkozás, akkor miért volt két alkalmazott?

g.buzas # 2008.12.05. 18:09

2005 októberbe lett kiváltva a vállalkozóim, 2006 májusba lett könyvelőm, mivel akkor volt egy munkánk ez építőipar volt, és akkor jelentettem be két embert. Kaptam rájuk támogatást a munkaügyitől,ezt a könyvelő tanácsolta nekem. De ez a munka családon belül volt, szóval nem mi számláztunk, semmi nem volt, kézbe kaptuk a pénzt. Szóval fölösleges volt kiváltani a vállalkozóit, mert nem volt munka csak ez az egy.2006 decemberbe pedig leadtam.
A könyveléshez meg nem értek nem tudom miért 0-an adta le. Remélem naggyából érted amit leírtam. Ez hosszú és bonyolúlt történet, de a lényeg az hogy rajtam maradt a sok tartozás és nem tudom mi tévő legyek. Az apeh nem könyörül rajtam, fizetni meg nem tudok bármit is csinál.
ui: nem volt szerződésem a könyvelővel mivel nem sűrűn találkoztunk, csak ha kaptam levelet akkor elmentem és visszamenőleg leadta a papírokat amiket kértek és kifizettem neki az azért járó pénzt.

nandy # 2008.12.07. 22:55

Nem tudom, mit tehetnél.

Esetleg a könyvelőt is felelősségre lehetne vonni hibás/hiányos tájékoztatás ill. hibás bevallások miatt.
Feltéve, hogy bizonyíthatóan ő könyvelt nektek. Ha nincs szerződés, akkor elég lenne a számlája is - de úgy sejtem, azt sem adott.

Tényleg nem tudok mit mondani, csak ötletelek itt. Mert egyáltalán nem biztos, hogy a könyvelő felelősségét bizonyítani lehet.

nandy # 2008.12.07. 22:56

De azt akkor sem értem, hogyan lehet tartozás a folyószámládon, ha a könyvelőd nullás bevallásokat küldött.

nandy # 2008.12.07. 23:04

Sőt, vissza az egész... Most látom, hogy majd' egy évig nem is volt könyvelőd.
(Ráadásul tőle max. a késedelmi pótlékot, bírságot lehetne kérni - ha bizonyíthatóan az ő hibájából ered)

Szóval én a helyedben méltányossági kérelmet adnék be, kérném, hogy az egész tartozást engedjék el, vagy legalább egy részét. A maradékra pedig kamatmentes részletfizetést kell kérni - akár 36-48 hónapra is megadják, tekintettel arra, hogy magánszemélyről van szó.
Sokat nem veszíthetsz, és hátha bejön.
De add be mielőbb, nehogy a végrehajtó jöjjön.

nandy # 2008.12.07. 23:08

Jaj, most látom, hogy már adtál be méltányosságit és elutasították.:(

Lehet, az volt a gond, hogy semmilyen biztosítékot nem láttak arra, hogy fizetni tudnád a részleteket.
Valamit fel kellene mutatni nekik.
Pl. ha lenne munkahelyed, az jó lenne. Mert akkor lenne jövedelmed is, amiből tudnál fizetni.

g.buzas # 2008.12.08. 10:15

Köszi nandy, hogy próbálsz tanácsokat adni. Dolgozni nem tudok mert kismama vagyok.
A folyószámlámon nem volt soha pénz, a magam utáni járulék halmozódott fel. Nem tudom, lehet bemegyek személyesen ahhoz a nőhöz aki eldöntötte a méltányossági kérelmemet, hátha segít valamit az is ha beszélek vele. Na mindegy köszönöm a tanácsodat.

nandy # 2008.12.09. 22:25

Szia!
Mindenképpen próbáld meg a méltányosságit.
De arra számíts, hogy a nyugdíjjárulékot és az eg.bizt. járulékot akkor sem fogják elengedni (mert azért cserébe eü. szolgáltatást, és nyugdíjat kaphatsz).
A többit talán igen.

tényleg nincs más mód: próbálkozni kell. Ha van rá mód, akkor adótanácsadó vagy könyvelő segítségét kell kérni. Hátha ők sikeresebbek lesznek.

playlife # 2010.06.23. 16:18

...

playlife # 2010.06.23. 16:25

Tisztelt Fórumozók!
2005 májusában kaptam egy levelet az APEH-tól, hogy 2005. január 1-től Behajthatatlanság címén törölték a fenálló tartozásomat, pár hónappal később, hogy a kamatait is törölték (2003. novemberében adtam vissza egyéni vállalkozói igazolványomat). Azóta az APEH-tól semmilyen levelet nem kaptam. Azóta nics munkaviszonyom, a nevemre semmi nem került. 2006, 2007 nyarán és utoljára tavaly évvégén voltak környezettanulmányt készíteni.
A kérdésem az lenne, hogy ez a tartozás elévül e, ill. törlik e? Ha igen mikor és erről küldenek valami értesítést?
Jövő hónapban szeretnék Angliában munkát keresni.
Előre is köszönöm a választ.